argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: как да си направим операционна система?  (Прочетена 24911 пъти)

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #40 -: 02.09.2005, 09:55:23 »

Gruntz: аха  :-D
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #41 -: 02.09.2005, 10:28:20 »

hm spored men pyk failovoto darvo e super udobno to kat v windows ve samo det ne e butnato sichko v edna papka windows :+)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #42 -: 02.09.2005, 11:37:25 »

btw predlagam ako ima dostatachno saglasni i naviti kam 5-10 oktomvri tam nqkoq sabota da se saberem na bira i da govorim po vaprosa
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #43 -: 02.09.2005, 11:59:04 »

Joke и аз за това си мислих, но мисля да е по-организирано и обвързано с ФМИ - разбира се, ако декана се навие да съдейства. Да се налепят обяви и да се публикува (евентуално) в сайта. То че ще се съберат повече хора, ще се съберат, че ще има хора дето хал хабер си нямат и в това съм сигурен, ама е хубаво да има и повече хора. ама че ние сме най-навити, май се е така. И може би COLD_FIRE и Gruntz, не знам доколко са сериозни. Доколко сте сериозни бе, хора?
 Пък и мисля че не трябва да се прави само за можещи и знаещи - и хората с по-скромни знания трябва да се включат - нали ако са пълви курс до четвърти имат да растат още много.
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #44 -: 08.09.2005, 14:03:01 »

izbiagaha horata skriha se
Активен

COLD_FIRE

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #45 -: 08.09.2005, 14:27:13 »

Само трябва да се реши от какво ще започнем нова ОС или лин дистро, всеки може да си направи дистрибуция или ОС само да се порови малко, но не всеки може да направи пълно функционална ОС - по простата причина че трябват много хора и акъл в главата, по сложно е от това да прекомпилираш пакети, а най-вече носи много голям авторитет. Много проекти за ОС са започнали в университети. Идеята ми от самото начало беше ако се съберат достатъчно хора да не си хабят труда да компилират и настроиват пакети за дистрибуция, която ще е капка в морето( което си е хамалска работа и всеки на които му е показано един пат как става може да го направи ), а да се създаде нещо не чак толкова завършено, но наше с което може да се занимаваме и да се учим върху него да не говорим, че по добра курсува работа от това няма. Други след нас да го изграждат, ясно ми е че ще е бавно и мъчително(незнаете какъв кеф е да накараш флопито ти да чете файл от дискета с твой собствен драйвер в защитен режим, което се отнася за х86 архитектурата-е перфектния вариант ще е да възкресим ПРАВЕЦ обаче да не е съвместим с ИНТЕЛ, между другото ВЕЛИКО ТЪРНОВО пак правят телевизори). Имаме толкова добри преподаватели които са написали доста книги за операционните системи на чист български(виждал съм страхотни книжки за ниско ниво на ПРАВЕЦ, по нови нз). Да не говорим че се преподават по университетите нужните знания, но те не се ползват, а само ей така за информация да разбираш какво прави Уиндоуса на компа ти(катедра "операционни системи" ако не греша). А кои хора трябва да участват в цялата работа? Отговора е всички които обичат компютрите, поне малко имат хъс за работа с тях и не е задължително да си бил на 1 място на олимпиада по информатика за да правиш това. Виждал съм хора които могат да ти решат луди задачи по инфрорматика но стигне ли се до приложна част просто увисват. Разбира се нужни са и знания по асемблер и С++. Не е важно хората които участват да са сериозни(не и в началото, защото ще има нужда от някаква основа), а по какъвто и да е начин да помагат когато могат, някои ще се махат други ще идват да помогат, затова трябва да има точно начертани правила за писането, кода и целите които ще се следват. Какво ще ни донесе цялата работа, ми мисля си че само знания като за начало, малко общество от хора и бирени коремчета от бирата която ще изпием през това време. ;-) Това е част от плана който имам, искам да знам и вашето мнение.

П.С. А колко съм сериозен аз, достатъчно за да се запиша в този университет само зареди тази част от моя план, отхвърляйки техническите университети. Незнам какво ще се получи но е добре да опитаме.
Активен
- България над всичко и всички.
- Информацията трябва да е свободна, всеки който не мисли така е мой враг!
- По добре да ме уважават от колкото обичат!

- Свободния софтуер е като секса, най-добре е като е безплатен(Линус Торвалдс).

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #46 -: 08.09.2005, 14:36:59 »

as ne pisha na nisko nivo nenzam kak e :)) spored men e samoubiistvo :+)) neznam de nemoga da kaja i se pak shte kaja zashto DARJA da e linux distribuciq :

mnogo mrazq ceh neshtata koito sa razviti i napraveni i sa dokarani do nqkvo super dobro nivo triabva nqkoi hora da reshat i da gi pravqt nanovo naprimerno ima 1500 distribuci i kvo nikoq ne mi e na sarce sqka zapochva ot 0lata ili ot 1nicata i vmesto da hvane neshto dobro i da go pipne taka ceh da stane strahotno pochva i izgrajda neshto pak gore dolo dobro koeto estestveno ne izpluva.

btw ne e nujno da e Linux kernel
moje i da e freeBSD kernel nenzam
mn me kefi proekta GING mai se kazva Debian s FreeBSD kernel i debian packeti
ili Gnu/HURD-a makar che toi e oshte mn mn ranen stadii
Активен

Smurfette

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #47 -: 11.09.2005, 21:42:51 »

Ами .. Дамян ... в моемнта ще защитава дипломна работа ... а пък сорсо може да се намери колкото искате .. да живеве google ...  :-D

а какво ще кажете за файловата система .. аз в момента разучавам FAT-а ... реализирам си четене на директориите .. и екстракт на файлове .. омже да се каже .. . че е доста интересно .... :-P
Активен
Iveta Georgieva (Smurfette(r))
software engineer,  Musala Soft Ltd.
36, Dragan Tsankov blvd.
Tel. +359 (2) 969 5821
Fax. +359 (2) 969 5822
GSM +359 (88)108 088
www.musala.com

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #48 -: 12.09.2005, 13:56:45 »

Ми незнам, COLD_FIRE, аз по принцип бях (и съм) за наше ОС, но нали съм си дружка с JOKe и викам айде линукс, дистрибуция. Ама ако има много навити, може и двете - кво пък - така ще се конкурираме и ще видим кой ще направи по-добър проект.
Даже аз да взема да зарежа идеята за Линукса и да организираме наше ОС. Кво ще кажеш COLD_FIRE . Да се видим като почне семестъра. Ти кой курс си и коя специалност? Иначе аз съм за наше ОС.
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

COLD_FIRE

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #49 -: 13.09.2005, 23:34:38 »

аз съм инфо 1 курс. И аз имам разработена файлова система, забравете ФАТ -много е старо вече, само за навлизане в нещата. Да нищо не пречи да правим и двете неща, не отделно заедно. Тапо е да се лишаваш от умствен потенциал. Определено ще се видим, но едва ли ще е още отначалото .. все пак да се климатизирам малко.
Активен
- България над всичко и всички.
- Информацията трябва да е свободна, всеки който не мисли така е мой враг!
- По добре да ме уважават от колкото обичат!

- Свободния софтуер е като секса, най-добре е като е безплатен(Линус Торвалдс).

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #50 -: 14.09.2005, 09:41:57 »

Е кво пречи да се видим да пием кафе де. Ха. То ти така ще се аклиматизираш, не като се криеш по стаите в почивката. Пък и аклиматизарането ще стане по-лесно ако има кой да те разведе и да ти каже туй онуй.

 :mrgreen:
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #51 -: 16.09.2005, 13:58:36 »

ta kvo shte kajete za Sreshta kato pochnem na bira da se obsadqt ideite ?
Активен

Gruntz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #52 -: 16.09.2005, 21:49:19 »

Здравейте отново. Виждам, че темата се е разрастнала и че има нови ентусиасти, което ме радва. Аз съм съгласен със срещата, пък и без това искам да се запозная с повечето от вас.  SodomGomor, аз  съм сериозен! Обаче и аз съм първи курс информатика, и затова се чуствам малко като аутсайдер, но ще помагам с каквото мога. За мен няма значение дали ще е нова ОС-ка или дистрибуция, от всяко ще има полза. Ако е нова ОС-ка, и аз мисля, че трябва да забравим за FAT-а. Подкрепям  COLD_FIRE и неговата файлова система (COLD, веднъж да сме на едно мнение). Несъм чел всички постове във форума, но разбрах, че сте се разбрали да работим и по двете. Няма ли да ни дойде малко нанагорно? По добре да не пръскаме сили във всички посоки, а да се съсредоточим върху  един проект и да го развием до съвършенство. Аз също няма да мога веднага да се включа в проекта зареди климатизацията, но щом се устроя се захващам за работа, надявам се рамо до рамо с вас
Активен
И въпреки всичко България ще пребъде...

Smurfette

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #53 -: 16.09.2005, 22:28:30 »

м`да ... хубаво е да се започне някаквъ такъв проект ..
аз имам един въпрос - всъщност до къде сте я докарали с проекта по операционната система .....?!
интересно и лубопитно ми е ?!
хубаво ще е да се реализира някакъв такъв голям и смислен проект ..
особено за университета ще е много добре ... :wink:
Активен
Iveta Georgieva (Smurfette(r))
software engineer,  Musala Soft Ltd.
36, Dragan Tsankov blvd.
Tel. +359 (2) 969 5821
Fax. +359 (2) 969 5822
GSM +359 (88)108 088
www.musala.com

Gruntz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Време е...
« Отговор #54 -: 28.09.2005, 12:25:12 »

Хайде хора. Мисля че вече е време да се замислим за някаква среща, да се видим, да споделим идей. Или пък всички се отказахте вече? Може другата седмица  да се организира нещо. Най добре да се видим първо в ФМИ, и да се оговорим каде, кога, защо.
Активен
И въпреки всичко България ще пребъде...

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #55 -: 28.09.2005, 15:03:18 »

az vikam orientirovachno kam 15ti oktomvri ? tam nqkade triia da ima edna sybota ? che v FMI malko trudno sha se zasehcem sichki po edno i sashto vreme :+)
Активен

ExpertOne

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #56 -: 28.09.2005, 20:05:39 »

Незнам каква точно ОС искате да правите, но какво ще кажете за нещо като #OS (нещо като ако сте виждали JavaOS - ако не вижте тук: http://java.sun.com/javaone/sessions/slides/TT04/startit.html или тук http://en.wikipedia.org/wiki/JavaOS).

И понеже не съм голям фен на Java ми хрумна (не че .net е много по-добре), че една ОС може да използва и друга "платформено независима" среда за основа.
За "любителите" на Microsoft мога да кажа: Спокойно! - може да се използва Mono, като основна среда, а не MS .net

Мисля че не е нужно да казвам, че една такава ОС трябва да е напълно обектно-ориентирана т.е. дето се казва още Boot-loader-a трябва да е обект :wink: и навсякаде да се използват наследяване, полиморфизъм и т.н.

И изобщо иска ли някой да прави втори Linux или втори Windows? Аз не мисля че това е много удачно дори само като учебна цел. Лично аз предпочитам да правя или да помагам в правенето на нещо "лудо" и дори безсмислено и ненужно.

Разбира се аз давам само "идейка". Вие си решавате. Ако решите може да направите и 99999-тата дистрибуция на Linux. И това не е лошо и ще ви научи на много неща. Единственото обаче, което няма да ви научи на нищо, което вече незнаете е да си проспите годините в ПУ. Успех.
Активен
ExpertOne

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #57 -: 28.09.2005, 20:59:09 »

ExpertOne,

Те че няма да направят операционна система е ясно още от сега.

Твоят пост, обаче, ме озадачи повече от премахването на следи от италианската триибанка на зависимостите. Надявам се да посещаваш редовно лекциите тази година, след което да прочетеш какво си написал тук и да се посмееш ;)

приятна вечер:
а.
Активен

ExpertOne

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #58 -: 28.09.2005, 21:19:00 »

И на мен ми е ясно още от сега, че няма да стане ОС в смисъла на тази дума.

За лекциите незнам, но упражненията (поне някои) смятам да посещавам най-редовно  :-)

Ако обаче ми препоръчаш някои лекции, от които като посещавам да разбера точно на кое да се посмея, обещавам да ги посещавам и след това да се посмея. Всъщност единственото смешно което (според мен) съм написал тук е това за Boot-loader-a и не случайно съм го маркирал с ":wink:".
Активен
ExpertOne

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #59 -: 28.09.2005, 21:28:54 »

JavaOS ne sam chuval ama imashe edno nqkva druga na Java napisana daje si tarsiha dizaineri predi 5-6 meseca che beshe grozna.
kolkoto do .net BOZAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
sorry
Активен