argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: обектно-ориентиран Perl  (Прочетена 7515 пъти)

Цуйка

  • Гост
обектно-ориентиран Perl
« Отговор #20 -: 13.09.2004, 11:09:00 »

artanis,

повечето от нещата, които можеш да направиш в другите езици единствено чрез вложени цикли в Python можеш да направиш със списъчно обобщение. На 1 ред. Освен това няма никакъв проблем да си пренесеш реда, стига да спазваш indentation level а. И изглежда доста по ясно. И въобще езика те учи да мислиш за нещата по съвсем друг начин. Като попиша малко на него и после като ми дойде на главата нещо на Java/C/C++/Delphi и имам чувството че са ми навлякли усмирителна риза :) И както се беше изразил един фен, говорейки за Python "It's 2002, and programming languages have almost caught up with 1958." (58 е годината на създаването на Lisp).
Колкото до майнмуните и паричните знаци - признай си кофти са. И ако си мислиш, че с един поглед можеш да определиш кое е масив и кое хеш - помисли си пак. Мен лично ми трябват поне 2 погледа да определя кое точно е променлива... ама аз съм си свикнал с нещо друго :)
Съжелявам за скапания си език, по принцип доста се паля...обаче Python си струва паленето :) В смисъл наистина си струва - доста добри кинти си изкарвам от него (колкото и да не ти се вярва) :)
Вярно, не познавам Perl, обаче досега не съм виждал нещо подобно на това: www.zope.org, написано на Perl. Създателят на Python работи в тази фирма. Сайта на ФМИ на Софийския университет използва тази система (или по скоро една друга система - Plone, която е базирана на Zope). Много ме кефят тия хора ей :) Когато всички жулят яко PHP те си правят сайт от Plone :)

Ето ти и още един линк:

http://64.78.49.204/pub/eckel/LovePython.zip

Това са слайдове,  правени са от Брус Екел за някаква Питонска конференция (ако не знаеш кой е Брус Екел - това е фена, написал "Thinking in C++" и "Thinking in Java").

Г-н emil много ми е интересно да ми кажете кой език или платформа според вас не е хм... боза? И кое точно е небозяното в него? И кое точно сбозясва езици като Python? И кое ви кара да мислите че сте прав? Ето ви и едно линкче и за вас - http://www.paulgraham.com/pypar.html

та това е... обещавам, че повече няма да ви притеснявам с Питонска агитация... пишете на каквото искате, пийте тъмно ирландско пиво и се радвайте на живота :) Аз отивам да гърча Цъ... молете се за грешната ми душа...

Г-н декан, бих ви се обадил, но все още не знам дали ще продължавам да уча във ФМИ или не. Когато стане ясно и ако оставам ще ви се обадя.
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
обектно-ориентиран Perl
« Отговор #21 -: 25.09.2004, 12:57:00 »

quote:
Originally posted by emil:
sasquatch,

Както казах, нямам никакви наблюдения върху Python като език за програмиране. Мнението, което изразих си го съставих на база изложените по-горе, от Цуйка,  "възможности" на езика. В по-голямата си част всички тези "възможности" могат да помогнат единствено да се направи кода значително по-нечитаем - т.е. да заприлича на боза.

artanis,

Както казах вече, университета трудно би произвеждал на конвеир каквото и да е просто защото това е Университет, а не занайтчийница. Основното на което (би трябвало да) се набляга е принципи и теория. Тъй като само суха теория е доста трудно да се разбере освен лекции има и упражнения, където се показват в действие някой от теоретичните моменти. За това обаче в повечето случаи (за информатичните дисциплини) е необходимо да се използва някакъв език за програмиране.


В тази връзка ви предлагам да прочетете ето това http://www.paulgraham.com/icad.html
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
обектно-ориентиран Perl
« Отговор #22 -: 12.10.2004, 15:30:00 »

sasquatch,

Разгледах страницата, която ми предлагаш, но доста повърхностно. Просто в момента не разполагам с достатъчно време за да я прочета цялата. Опитваш се да правиш тънки намеци или ...? Не разбирам от намеци така, че ако имаш нещо да казваш давай направо. Само да уточня - изказах се неласкаво за един конкретен език (Python) и продължавам да мисля по същия начин въпреки оскъдната информация, която получих за него в този форум.

Имам богат опит с доста езици за програмиране още от времето на DOS и пак ще повторя, че аз програмирам на езика за който ми плащат. Предпочитам C++ и Java,  но ако трябва някой нещастен ден да започна работа по проект за който изрично е казано, че трябва да се прави на Phyton определено няма да се дърпам. И това е само защото съм сигурен, че благодарение на принципите, които съм усвоил ще мога достатъчно бързо да свикна с начина на работа с който и да е съвременен език за програмиране от достатъчно високо ниво.

Относно началото на статията (толкова успях да прочета) мога само да кажа, че ако под boss се разбира project manager нещата не са толкова прости колкото ги представя авторът. Ръководителят на проекта носи цялата отговорност за реализацията му и той е този който решава подробностите около средствата за реализиране на проекта - когато няма поставени такива изисквания от клиентите. Определено способностите на програмистите с които разполага са фактор, който не може да се пренебрегне лесно, но ... чернорабтниците винаги могат да бъдат сменени.

Определно смятам темата за приключена.
Активен

Phyz

  • Гост
обектно-ориентиран Perl
« Отговор #23 -: 14.10.2004, 10:00:00 »

emil,

предлагам ти следното: ако имаш време и нерви пусни една тема и там ми напиши нещо, което според теб изглежда много добре и се прави супер лесно на Java. После аз ще ти го покажа на Python. После аз ще ти кажа нещо - пък ти ще ми го напишеш на Java, и така... докато единия се откаже   Така хем ще можеш да видиш въпросния език в действие (защото явно грешно си ме разбрал), хем (както иска artanis) ще може разни хора да гледат интересен код и да се възхищават на гения ти.
И аз съм зает не по-малко от теб, но мога да отделя по полвин час на ден за това.
Та какво ще кажеш?
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
обектно-ориентиран Perl
« Отговор #24 -: 14.10.2004, 15:22:00 »

@emil:
Ако си беше дал труда да прочетеш статията до край щеше да ме разбереш, както сам каза важни са принципите не конкретния език за програмиране, още повече искаш и да ти плащат за това че програмираш - естествено по-голяма сума по възможност. Колкото до това кой от кога програмирал - хайде сега да не се хвалим и да не си правим сами реклама    

[This message has been edited by sasquatch (edited 14-10-2004).]
Активен