argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ  (Прочетена 6554 пъти)

optimista_2

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« -: 13.03.2007, 17:19:33 »

Подхващам тази тема,не за да обидя някого,а просто за да си кажем истината очи в очи,макар и задочно.Моето мнение,макар и некомпетентно е,че прехвърлените студенти са си чиста проба фиктивен студент.Има разлика в нивото,компетенцията,културата и още много приоритети.Един от основните недостатъци на свободните университети, е че не полагат стабилна основа в обучението още в първи курс.Там е налице отбиване на номера.И едно от доказателствата , които ще приложа към тезата си,е масовият наплив от свободен към държавен университет.Защо колегите от свободните университети не си останат там,а се бутат в ПУ,СУ и т.н?
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #1 -: 13.03.2007, 18:31:53 »

Оptimista_2 подкрепям те напълно. Казах вече, че ми е ясно много прехвърлянето и по-конкретно студентите, които се прехвърлят. Изискванията, които се поставят е да имаш успех Мн. добър, да направиш дарение в еди какъв си размер и да нямаш двойки. Когато аз се прехвърлях имах възможност да знам останалите, които го направих доколко покриват изискванията. От моя поток смея да кажа, че такива които имаха успех над 5 бяха 2-3 (не желая да коментирам с имена, в случая това не е важно). Тези хора продължават да си кретат така и тук, както го правеха и в предишния им университет. От тази гледна точка напълно оправдавам всички отрицателни емоции и коментари относно прехвърлените студенти.
За себе си както казах доказала съм се, че заслужавам да съм възпитаник на ЮФ на ПУ. Не мисля, че съм направила нещо лошо и винаги съм влагала желание в това, което правя.
Относно кометарът ти за подготовката по-скоро смятам, че това е въпрос на личностно развитие и на времето, което си отделил. Не искам да звучи като самоизтъкване или нарциситко поведение от моя страна, но аз дойдох от частен ВУЗ с доста по-солидна основа в сравнение с някои от колегите ми от ПУ.
А прехвърлянето е предвидено като опция в ЗВО, така че няма начин това да отпадне. Така, че ни остава да преценяваме отделните хора по личните им качества, а не по външни белези. А и това ми се вижда по-правилно. Не обвързвам никой с личното си виждане.
« Последна редакция: 13.03.2007, 18:36:46 от Kelli_Mutu™ »
Активен

viola

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #2 -: 15.03.2007, 08:50:00 »

 Да разглеждаме студентите като прехвърлени или не би се равнявало на това да съдим за тях по цвета на кожата им, например. А това, както предполагам всички знаете, си е чиста дискриминация. Както Kelly каза- има си изисквания за това кой може да се прехвърли. Естествено има ги и такива, които влагат малко повече финансов, отколкото умствен материал. За жалост това е реалността, в която парите заемат зачително голямо пространство. Факт е обаче, че този който иска да учи - учи, а този, който не иска - не го прави, независимо дали е прехвърлен от "някой си" свободен университет.
  Аз например първата година учех задочно, защото получих интересно предложение за работа. После обаче открих, че е по-добре да премина в редовна форма на обучение. Имах успех, а и не ми се наложи да плащам  нищо, защото бях от същия университет. Сега мога с чисто сърце да кажа, че имам отличен успех, за което и получавам стипендия.
 Така че, съдете за хората по техните постижения, а не по това дали са се прехвърлили отнякъде или не. Все пак не знаете и какви причини са можели да имат, за да го направят.
Активен

slavyrebel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
    • Малко поезия от мен
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #3 -: 15.03.2007, 18:08:19 »

Мислиш ли, че е дискриминация разделянето на студентите на прехвърлени и непрехвърлени? Да дискриминация съществува, но в обратна линия - дискриминираните са редовно приетите студенти, защото прехвърлените студенти са именно тези които не успяват да бъдат приети след кандидатстването си в университета и влизат през задния вход.

Питам се какъв е изобщо смисъла от квотите, които се определят за влизане в първи курс. По план в първи курс се приемат 70 студенти за специалност право, а във втори и трети курс потокът вече е два, та дори три пъти по-голям.

Всъщност прехвърлените студенти не пречат на никого от нас да реализира образованието си - всеки има право да опита да постигне желаното от него развитие.

Глупаво е прехвърлените студенти да се обиждат, че са наричани така и да считат това за дискриминация или сегрегация. Те дори са привилегировани и нека сами преценят къде именно се изразява дискриманацията.

Нека да се развиваме и да учим всички заедно  - все пак възможностите и интелектуалното ниво са индивидуални и никой не може да ни ги отнеме и да попречи по какъвто и да е начин на реализацията ни.
Активен
Няма място, което може да се заеме, а място, което ти ще си извоюваш...

Прочети тук нещо от мен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #4 -: 15.03.2007, 21:59:58 »

Хора за какво въобще трябва това да е толкова важно. На мен не ми пука, че идвам от частен ВУЗ, още по-малко се обиждам като ми кажат, че съм прехвърлена. И като е така какво?! Много важно...

А въобще може ли някой да ми обясни въобще какво е това КСК?! В чуждинеция такова джувотно няма...
Активен

margun

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #5 -: 28.03.2007, 19:53:04 »

Здравейте колеги,
Аз съм отдавна (преди 10 години) завършила този факултет, първия редовен випуск на ПУ в ЮФ. По мое време имаше не просто прехвърляне, а изведнъж над нашия курс, като втори се появи цял такъв от Варна. И!? От тези хора има такива, които успешно се изявяват в Пловдивски районен съд, напр. съдия Дзивкова-Рашкова и т.н. Макар и лично аз да не съм се прехвърляла, защото нямах подобни желания към СУ, напр. което беше хит на сезона тогава, когато не се знаеше изобщо дали ще ни легитимират, не смятам, че който и да било от "прехвърлените" ми е пречил и едва ли истински пречи на Вас.
 По принцип, правото да се работи дадена работа в чисто житейски план се заслужава с много труд, талант и хъс. Който има такива амбиции, сили и познания, няма значение къде е учил, как се е прехвърлял и изобщо всичко това остава на заден план, когато пред смълчаната зала в съда се изправиш да защитаваш дадена теза или да решаваш даден казус. Така, че по-добре трупайте знанията, които ще Ви помогнат после много, радвайте се на живота, защото той е твърде кратък да се занимаваме с глупости и мислете за собственото си представяне, а не за това как другите драпат до дадено място. Това само ще Ви пречи през целия живот, защото винаги има "прехвърлени". :wink:
Активен

bobi1717

  • Гост
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #6 -: 01.06.2007, 18:30:37 »

Колеги, не съм съгласна с някои крайни Ваши виждания по въпроса за  "прехвърлените студенти", и това не е защото съм една от тях.
1-во както сами казахте, за да се прехвърлиш трябва да имаш определен бал (мн. добър за редовно и добър за задочно). Това според мен е един критерий на базата, на който всеки от желаещите се преценява дали да бъде допуснат в съответния университет.
2-ро за дарението, което споменахте. Това не е по желание на "прехвърлящите се студентиi". Университета го иска.
3-то незнам до колко сте запознати със ситуацията, но всеки от прехвърлилите се студенти полага изпитите, които не ги е положил в предишния ВУЗ. Така, че не се притеснявайте, че те (прехвърлените студенти) ще държат по-малко изпити от Вас-редовните, напротив дори са повече, защото има изпити, които не признават. А това все пак са изпити и съответно натрупани знания.
4-то: Това, че някой не е могъл да изкара добра оценка на кандидат-студентските изпити, която да му гарантира място в съответния университет, не означава, че тези, които са изкарали хубава оценка са влезли през "Главния вход" както казахте. Така, че това е много субективно.
и последно 5-то: Мисля, че всеки трябва да се оценява на база лични качества и знания, а не на това дали редовно е приет в университета или се е прехвърлил.
« Последна редакция: 01.06.2007, 20:35:14 от Kelli_Mutu™ »
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #7 -: 13.06.2007, 19:42:02 »

 :-)Здравейте,всички, посещаващи форума!
Относно темата-да споделя и аз нещичко.Когато започнах следването си мислех, че нещата са си доста сериозни и няма да е възможно да си гледам работата (защото преди всичко трябва да си гледам семейството :drunk:)и едновременно с това да и уча.И така 2 години.Сега, обаче съм решил да се прехвърля от задочно в редовна форма на обучение,просто за "опит"-имам си успех и няма да е проблем прехвърлянето.Мотивите:
1.разбрах, че въобще не е толкова "страшно"-режимът с присъствието на лекции не е толкова"тежък",съответно бизнесът ми няма да пострада от по-честата ми "липса";
2.аз наистина имам желание да "понауча"нещо повече,съгласете се,че за пет дни лекци материал трудно се преподава,а в къщи няма кой!
3.освен всичко друго- 5 години си е по-добре от 6 нали така!
Затова и не мисля, че на прехвърлените трябва да се гледа с някакво пренебрежение-може би всички са си имали някаква причина навремето-постигнатите резултати са най-добрият критерий и само времето ще покаже
кои са били "по-добрите".
И понеже се отплеснах-цялата работа беше да попитам как точно става работата с прехвърлянето-че нали се досещате-всеки път какво чакане пада в инспектората,а и "сме на работа все пак :wink:"
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #8 -: 13.06.2007, 22:41:28 »

Доводите ти да се прехврлиш са достатчно основателни според мен, а и редовното е по-добрата алтернатива, поне по мое виждане. Та по същество. Процедурата по прехвърляне е следната:

1. Трябва да отговаряш на установените от Факултетен съвет на ЮФ изисквания, а именно успех Много добър 5 и нито един невзет изпит.
2. Взимаш от книжарницата Молба до Ректора и съответно я попълваш.
3. Предполагам, че макар да си от същия ВУЗ ще ти е необходима и Академична справка, която съответно ти се прави от инспекторката.
4.От инспекторката получаваш и Договор за дарение, което за теб ще е не много високо, вероятно 700 лв.
5. Внасяш парите по банков път в банката на двора и с попълнен Договор за дарение (той е бланков).
6. С така попълнените документи (договор, академична справка, молба до Ректора, квитанция за внесена такса/дарение) отиваш в Учебен отдел и ги подаваш.

Забележка: Молбата от Ректора се извежда в деловодството, което  се намира на партера  - 16 стая;
Срок за подаване на документите: от 27 август до 27 септември 2007 г.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #9 -: 14.06.2007, 11:00:31 »

А браво :y:!Много изчерпателно,само едно не ми е ясно-сигурна ли си ,че ще има и дарение-май, май не съм чул за такива неща(става въпрос ,когато си от същия ВУЗ) :drunk:Благодаря!
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #10 -: 14.06.2007, 12:04:38 »

Доколкото знам мои колеги, прехврлили се от задочното също заплатиха някаква сума. Ако разбера нещо конкретно ще пиша.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #11 -: 14.06.2007, 17:14:32 »

Преди 2 год. прехвърляне от задочно редовно не е заплащало. сега незнам как стоят нещата. Най-добре отиваш и питаш. Така най-бързо и лесно ще имаш необходимото инфо. Успех!
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #12 -: 14.06.2007, 17:51:12 »

А така-ааа!Ще си дойдем ние на думата :D!!Дони,не знам защо ,но за такива експерименти са ме учили,че да се дават пари е грешна работа!! :drunk:А и моята информация е -И МИНАЛАТА година прехвърлянето си беше гратис!  :hihi:Нека си влагаме паричките другаде!! 8-)Благодаря ти ,много си упорита!
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

sylvia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #13 -: 18.05.2008, 16:57:04 »

Just stay calm, things are gonna change somehow in our university :rock:
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #14 -: 19.05.2008, 02:29:30 »

само  мойто  мнение  по  тая  тема  липсва! Така -- мили  колеги  и  колежки ,   защо  се  занимавате  с  глупости  --кой влязал  през  главния  вход  ,  кой  от   задния  вход  ,това  няма  никакво  значение  за  Вашето  интелектуално  израстване  и  дипломиране!  по  важното  е  да  си  научите  материала  и  хилядите  хипотези  и  да  си  вземате  изпитите от  раз ,   в  движение  ,  на  бегом  и  да  изпреварвате   с  материала    ,  защото  живота  е  кратък  --няма  да  усетите  тези  5  - 6  годинки! :-)
Активен
Всичко е любов

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #15 -: 13.06.2008, 10:52:51 »

Съгласно Решение на Академичния съвет на ПУ от учебната 2008-2009 г. ще се разрешава прехвърляне на студенти само от частни ВУЗ.

Много интересно решение. Само как е обосновано ми е интересно да видя. Все пак не може да се прави разделение между студенти от части и държавни ВУЗ-ове. А, ако проблемът е в това, че държ. субсидия не се прехвърля, нека който иска да се прехвърли от държ. ВУЗ да плати, както тези от частните. Но не и да се ограничава правото на студента да упражни правото си на "преместване в друго висше училище, факултет, специалност, степен или форма на обучение", както лирично пише в чл. 70, ал. 1, т. 8 на ЗВО.
Активен

krai

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #16 -: 15.10.2008, 00:31:22 »

и АЗ ДА СПДЕЛЯ ОТНОСНО ПРЕХВЪРЛЯНЕТО?!
 мНОГО МИ Е НЕПРИЯТН АТЕМАТА, ЗАЩОТО 5 ГОДИНИ ХОРАТА СИ МИСЛЯТ, ЧЕ КАТО СМЕ ПРЕХВЪРЛЕНИ, НЕ СМЕ ЧАСТ ОТ ПУ!
 ДРАГИ МИ КОЛЕГИ, АКО БЯХМЕ ВЛЕЗЛИ, КАТО ПОВЕЧЕТО ПО "РЕДОВНИЯ НАЧИН", A ТОЙ ЗА ПОВЕЧЕТО Е НЕ ПРЕЗ ВРАТАТА , А ПРЕЗ МАЗЕТО, МОЖЕ БИ ЩЯХА ДА ОСТАНАТ МЕСТА И ЗА НАС, А НЕ ДА ОСТАНЕМ ПОД ЧЕРТАТА. И АЙДЕ ДА НЕ СИ ГОВОРИМ КОЛКО МЕСТА БЯХА ОБЯВЕНИ И КОЛКО СЕ ЗАЕХА?????????? И СИГУРНО ВИЕ, ДАРГИ КОЛЕГИ, СТЕ ОТ ТЕЗИ, НЕОБЯВЕНИТЕ МЕСТА, ТАКА ЧЕ НЕ МИ  ГИ ГОВОРЕТЕ ЗА ПРЕХВЪРЛЯНИ И НЕ.
 И ДА ВИ КАЖА, ЧЕ АКО АЗ БЯХ СЕГА В БСУ, НЯМАШЕ ДА СИ ПОЗВОЛЯВА ДА РАБОТЯ И ДА УЧА РЕДОВНО ПРАВО, НЕ ЗА ДРУГО, А ЗАЩОТО ТАМ НАИСТИБА ПРАВОТО СЕ УЧИ. НЕ СЕ ХОДИ НА ЛЕКЦИИ И УПРАЖНЕНИЯ , КОГАТО Т И СЕ ИСКА И ЗАВЕРКИ НЕ СЕ ДАВАТ НА ВСИЧКИ И АКО ХВАНАТ НЯКОЙ ДА ПРЕПИСВА, НЕ ПУ ПИШАТ 2, А НАИСТИНА ГО ОТСТРАНЯВАТ, ТАКА ЧЕ НЕ МИ ГОВОРЕТЕ ЗА НИВО НА ОБУЧЕНИЕ И ЗА НАЧИН НА ВЛИЗАНЕ. МАЛКО СЪМ ОСТРА, НО МИ ОМРЪЗНА ДА ВИЖДАМ ХОРА С ОЦЕНКИ В ПРОТОКОЛИТЕ, КОИТО ИЗОБЩО НЕ СЕ ЯВЯВАТ НА ИЗПИТИ
Активен

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #17 -: 15.10.2008, 22:45:27 »

Хм, защо си косите нервите с глупости? Прехвърлени - непрехвърлени, редовно - задочно - в края на краищата е важно как ще завършиш и как ще се реализираш. Аз като влязох а четвърти по големина бал, та какво - сега съм я закършил и се чудя как да избутам.
А ти, Драфтъре, защо не запишеш 2 години за 1, вместо да се местиш редовно - иска се по-нисък бал и следването ти става 4,5 години, вместо 5, ако си редовно, като едновременно с това си ползваш облагите на задочното.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #18 -: 16.10.2008, 10:17:38 »

...А ти, Драфтъре, защо не запишеш 2 години за 1, вместо да се местиш редовно - иска се по-нисък бал и следването ти става 4,5 години, вместо 5, ако си редовно, като едновременно с това си ползваш облагите на задочното.
  :wink:
Веднага отговарям.
1. Балът никога не е бил проблем за мен  :mmm:
2. Целта ми беше да запиша редовно (задочно вече знам какво е  :wink:), т.к. ... както и да е , сигурно и ти знаеш как се учи в задочно и как в редовно.
3. Не разбирам какви облаги има в повече при задочното обучение, които да липсват в редовното  :-D
4. Най-важният аргумент  да не записвам 2 години за една (въпреки, че много ми се иска) - аз и така виждам трудности с материала - и търговско и трудово и... за един семестър  :-o, какво остава да се занимавам и с МЧП  :wink: или ГПП  :wink:, а аз не обичам да правя компромиси с качеството...И все пак да не забравяме, че семейството ми иска понякога да похапне и ... се налага да се работи.... доста  8-)
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re: ПРЕХВЪРЛЕНИТЕ СТУДЕНТИ
« Отговор #19 -: 16.10.2008, 20:38:27 »

по т.1 - извинявай, не исках да те засегна :-P

по т.2 - според мен разликата не е как се учи в редовна и в задочна форма на обучение, а по-скоро как се изпитва. :wink:

по т.3 - виж т.2

а по т.4 - и аз предпочитам да не правя компромиси. Специално при мен няма значение колко изпита имам -  все си е еднаква лудница, защото уплътнявам с други занимания, обаче  за семейството ми една година по-малко ще е голям плюс.
Активен