argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Студентски кредити  (Прочетена 3525 пъти)

FlexFit

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 124
Студентски кредити
« -: 26.07.2008, 01:05:26 »

Привет  :-) иска ми се да дискутираме темата относно студентските кредити. Предполагам всички сте гледали по новините и сте чели в интернет идеята на БСП да отпуснат кредити на маскимално ниски процент. Според вас това е просто полетически ход на левицата или мислят за студентите? Аз съм склонен да мисля, че по скоро това е политически ход с цел увеличаване на доверието в студентите. Имам хора в тези среди, също така ми спомена, че от тези кредити ще се възползват повече техни хора. По този начин мнението ми, че това е политически ход от страна на левицата се потвърждава. Не заемам никакви позиции, но според вас това нормално ли е? Прилича ми на БКП преди много години, който е бил от БКП се е възползвал от това си членство, а който не е бил е бил мачкан като животно. Склонен съм да мисля, че БСП в момента е една трансформация на БКП с по интелектуално мислене и действия. Всеки, който по някакъв начин се интересува от тези неща и иска да изрази мнение по въпроса моля да пише по темата.
Активен

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: Студентски кредити
« Отговор #1 -: 26.07.2008, 19:55:40 »

Политически или не,рано или късно студентското кредитиране ще бъде уредено като форма подпомагаща и стимулираща образованието сред младите.В тозиси вариант се предвижда известни облекчения отнасящи се до гратисния период.Т.е ползваш кредита по време на учене,връщаш след като завършиш.Интересното е, че в проектоварианте на закона за студентското кредитиране бе предвидено напълно самопогасяване на кредита при раждане на второ дете, а при първо известно облекчаване.Не ми стана ясно обаче дали самия кредит  се сключва с тази му цел(вид соц.помощ)Трябва обаче да се отбележи, че и сега някои банки предлагат студентски кредити,като вид потребителски кредити гарантирани с поръчители,които са също с дълги гратисни периоди.
Иначе не ми се вярва това да е с цел пополизъм,но всичко ще проличи когато се види дали това добро пожелание ще даде резултат на практика.
Активен
Истината е само една,но и

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Студентски кредити
« Отговор #2 -: 26.07.2008, 22:21:34 »

Отговор  на  FlexFit ." Разбира  се , че  това  са  политически  ходове , но  моля  те , да  не  коментираме  такива  въпроси  във  форума  ,защото  са  забранени  от  модераторите,  пък  и  не  сме  пенсионерски  клуб.Преди  около  година  ме  трябваха  15000лева  и  обиколих  10  банки  най-малко  в  два  окръжни  града , но  ЯДЕЦ    ----- времето  за  обработка  на  документите  беше  технологично  около  20  дни  ,    като  за  подготовката  на  документите  трябваше  около  1000лв   но    по   принцип  ми  обещаваха  да  ми  дадат  , или   моето   заключение  е , че    това  което  пише  по  рекламите  не  е  вярно   по  отношение  на  кредитите!Говоря  за  междинни  суми  (от  15-до  50000лв), за  големи  суми  над  200000    евро  не  съм  запознат,  а  за  малки  суми  знам ,   че " Джет  Кредит " отпуска  до  1200лв, но  освен  лична   карта  май  се  ходело  по-домовете  на кредитоискателите!но  нищо  не  ти  косва  да  се  пробваш  ,  може  пък  да  стане  ,  нищо  не  се  знае  със  сигурност  !Успех,  и  ако  вземеш  кредит  да  почерпиш  по  една  малка    боза    батко  си  Марин!чао :-)
Активен
Всичко е любов

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Студентски кредити
« Отговор #3 -: 27.07.2008, 13:59:32 »

Ъ, извинете, ама всяко решение на една управляваща партия е политическо. По презумпция те трябва да правят най-доброто за хората и ако успяват (което не става особено често, ама можем да се надяваме, нали) хората ще им се радват. Та ако се вземе решение, което да подпомогне студентите и то е добре направено (щото ако се искат 10 документа и един месец ходене наляво-надясно накрая пак ще се уреждат само "свои хора") - защо не. И ако именно това е, което убеди някой студент да гласува за тях на следващите избори, значи са си свършили работата. В случая дори няма значение кои са "те", които и да са, ако решението е удачно и работещо - браво. Специално за студентско кредитиране се говори отдавна, от много хора. Все някога ще стане, въпросът е кога и дали ще е добре реализирано.

По принцип - никоя партия не може да напише закон, който да е в полза на "нашите хора". Законите се пишат еднакви за всички. При прилагането им може да дойде разделението, иначе самия закон си е закон. Ако се направи добре, така че даването на кредита да зависи от минимум хора извън самия студент, то и възможността за злоупотреби намалява. Остава да почакаме и да видим..
Активен
Физически Факултет

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: Студентски кредити
« Отговор #4 -: 27.07.2008, 14:23:21 »

В случая решението не е на една политическа партия, а когато мине през гласуванията в НС то и да е политическо се превръща в закон-акт на НС и т.н.Иначе е напълно вярно, че дори и да е с цел набиране на "нови" избиратели това няма значение ако системата проработи и така се помага на студентите.
Активен
Истината е само една,но и

iliana--

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re: Студентски кредити
« Отговор #5 -: 30.07.2008, 09:25:55 »

Поразгледай информация в страниците на някои по-известни банки - примерно Уникредит още преди години даваше студентски кредити за плащане на семестриална такса и издръжка. В момента не знам дали е точно така.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Студентски кредити
« Отговор #6 -: 30.07.2008, 12:20:02 »

Гледал съм и съм се интересувал, впрочем. Не много, щото вече не ме касае пряко, но това което знам е, че в момента т.нар. студентски кредити са просто обикновени потребителски кредити. С доста висока лихва впрочем. Защото са рискови. Поне докато държавата не поеме ангажимент спрямо тях и именно тук е необходим закон. Защото кредит и сега всеки може да си изтегли на общо основание и да си го ползва за каквото си иска, включително за следване. Въпросът е да се въведе по закон специална категория кредити с по-различни правила (гратисен период, приемлива лихва, възможност за частично погасяване от външен субект при определени условия).
Активен
Физически Факултет

prizivzaborba

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
    • Призив
Re: Студентски кредити
« Отговор #7 -: 18.08.2008, 23:16:30 »

Колеги идеята на кредитите е друга, при това напълно враждебна на нашите студентски интереси. За нея писахме в бр.2 на нашия бюлетин:

Студентското кредитиране – къде е конспирацията?

   На сайта на „Призив” беше публикувана интересна статия от нашия колега от Журналистическия факултет – С.Патеев, озаглавена „Студентите ще бъдат поизлъгани от правителството”. Материалът разкрива в какво се състои измамата с прехваленото студентско кредитиране: днес 80% от студентите в България учат в държавни университети. В тях, като правило, таксите за следване, макар и абсолютно незаконни, са все още сравнително поносими за по-голямата част от студентите и техните родители (все пак държавата все още покрива 70% от разходите на студентите за следване). Тогава защо са нужни тези кредити? Много просто – чрез въвеждането им се „подготвя почвата” за по-нататъшно оттегляне на държавата от субсидирането на висшето образование („студентите сами да се оправят”!) чрез предоставяне на финансова автономия на университетите, а оттук – 2-3 пъти по-високи такси за следване! И тогава вече студентите няма да могат без кредитите! Ето в какво се състои конспирацията! Все едно на един пациент да му подарят първо патерица, а после да му счупят крака. Въобще не може да се отрече на МОН, че са банда изпечени шмекери. Но и ние от „Призив” не пасем трева, а следим изкъсо ходовете на тази антиобразователна мафия.
   КОЛЕГИ, НЕ ДОПУСКАЙТЕ ДА ВИ ИЗМАМЯТ С ФАЛШИВИ ОБЕЩАНИЯ ЗА „ЛЕКО СЛЕДВАНЕ” С ПОМОЩТА НА СТУДЕНТСКОТО КРЕДИТИРАНЕ – ТОВА Е ПЪРВАТА СТЪПКА КЪМ ВЪВЕЖДАНЕТО НА ФИНАНСОВА АВТОНОМИЯ В ДЪРЖАВНИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ, А ОТТАМ – ДВОЙНО ИЛИ ТРОЙНО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ТАКСИТЕ ЗА СЛЕДВАНЕ!
ДА СПРЕЕМ АНТИОБРАЗОВАТЕЛНАТА МАФИЯ, КОЯТО ИСКА ДА БОГАТЕЕ НА НАШ ГРЪБ!

Активен
www.priziv.org

УЧЕНИЦИ и СТУДЕНТИ - ЗАЕДНО ЗА БЕЗПЛАТНО, ОБЩОДОСТЪПНО И КАЧЕСТВЕНО ОБРАЗОВАНИЕ