argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Потенциални факултативни дисциплини  (Прочетена 12494 пъти)

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #40 -: 13.06.2007, 14:14:07 »

Hibernate : P
« Последна редакция: 14.06.2007, 22:51:32 от JOKe »
Активен

Veselin Marinov

  • Гост
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #41 -: 14.06.2007, 20:14:22 »

Последно?
Активен

Breadfan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #42 -: 15.06.2007, 10:17:10 »

Аз - младеж от края на втори курс:

Аз съм лично твърдо за Design patterns като бих искал да има списък с нещата, които ще изучаваме и списък с нещата, които трябва да знаем превдарително. А може би е добре да се изучават точно тези базови неща(за мен не са много базови, защото представата ми за тях не е ясна: за някои неща имам представа, за някои нямам, за някои частично), за които Voodoman споменава, че вече трябва да се знаят.

Може Hibernate и да привлече повече хора, но един курс по Design Patterns би разширил кръгозора на студентите (в това число и моя) в много по-голяма степен от каквото и да е API. Курс по Design Patterns би бил трамплин за скачане едно ниво нагоре. Полезността от него е далеч по-голяма. 
Идеи за курс като core EE patterns не са приемливи за момента според мен.

И друго - много добре ще е да има анкета (на листове - много листове, а не само във форума), която да определи какви са точно желанията(става дума за конкретни области, за конкретни теми) на млади и стари студенти. За разработването на въпросите да се съберем на живо, а за разпечатването на 1000 листчета ще съберем по 2-3 лева или колкото трябва. Така в частност ще се направи сметка кой курс да се направи: Design Patterns, Hibernate или качествен код.
« Последна редакция: 15.06.2007, 16:19:09 от Breadfan »
Активен

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #43 -: 15.06.2007, 17:38:13 »

Eдин курс по Design Patterns определено би бил по-полезен на младия програмист. Всеки, който иска да надскочи едно определено ниво трябва да е запознат поне с най-широко използваните шаблони за дизайн. От друга страна почти няма софтуерна фирма, която да не изисква познания по шаблони за дизайн когато наема нови служители. А дали темата ще бъде интересна на студентите? - Ще бъде ако се води качествено ! Теорията трябва да бъде много добре подплатена с примери от практиката. Не става само с четене на книгата, трябва и малко практика ;)
Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #44 -: 15.06.2007, 22:34:13 »

Аз също съ 2ри курс и бих избрал Design patterns. А и не мисля, че изучаването на определено API би довело до кой знае колко повече желаещи. Въпреки всичко дори и да е така, съм сигурен, че дисциплината няма да остане празна и ще се посещава от искащи да научат нещо хора.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #45 -: 16.06.2007, 16:21:46 »

Eдин курс по Design Patterns определено би бил по-полезен на младия програмист. Всеки, който иска да надскочи едно определено ниво трябва да е запознат поне с най-широко използваните шаблони за дизайн. От друга страна почти няма софтуерна фирма, която да не изисква познания по шаблони за дизайн когато наема нови служители. А дали темата ще бъде интересна на студентите? - Ще бъде ако се води качествено ! Теорията трябва да бъде много добре подплатена с примери от практиката. Не става само с четене на книгата, трябва и малко практика ;)
Значи няма да водя, нямам практика.
Активен

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #46 -: 16.06.2007, 19:40:11 »

Значи няма да водя, нямам практика.

VooDooMaN, ти пък защо се засягаш? Ти имаш достатъчно практика ! Аз просто мисля, че в един такъв курс по шаблони за дизайн трябва да има повече примери. И определено мисля, че този курс би бил най-добрия. Книгата на GOF е много хубава, обаче е съвсем теоритична и затова много хора си мислят, че е скучна и неразбираема. Аналогично и курсовете, които са теоритично насочени не се приемат добре, въпреки че те сами по себе си са много ценни.
Активен

AddaLlace

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 279
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #47 -: 17.06.2007, 12:35:40 »

В магистърската програма имаше такова чудо Design Patterns, май официалното му наименование беше Програмиране с Шаблони и Рамки. Беше само теория. Преподавателят беше супер и лекциите си ги биваше, но за съжаление, не мисля, че повече от 5% схванаха за какво става въпрос. Това са магистри!

Не знам в бакалавърската програма как би се приело при положение, че там са по-неориентирани от магистрите. Да не стане така редом с желаещите (междудругото имаше магистри, които идваха специално за гореспоменатия курс, лирическо отклонение  :wink:) да дойдат и заблудени гълъбчета привлечени от гръмкото име и после да се чудят как да изкарат шестици (защото това е общата цел, масовото желание :) )

Ако ще се провежда такъв курс би било добре както за преподаващия, така и за обучаващият се, да се записват хора преминали през някакво тество изпитване ли или каквото решите. Няма смисъл да се запишат тези, които са станали по-рано и после да не посещават лекциите.
Активен
Гергана Панчева
Поздрави от
         The Bash Master Club

Форум на свободата http://smfc.xaxa.eu

VooDooMaN

  • Гост
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #48 -: 17.06.2007, 13:03:35 »

Не мисля да го водя само по книгата на GOF. Все пак обаче ще трябва да се води по материали, които не съм ги писал аз, защото както казах нямам достатъчно практика, за да дам лични хубави примери за всичките шаблони, които смятам да се покрият. Материали по темата обаче имам, някои от които са на наистина читав език с хубави примери.
Eдна такава книжка е например:
Thinking in Patterns
Problem-Solving Techniques using Java
Bruce Eckel
President, MindView, Inc

Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #49 -: 17.06.2007, 22:16:34 »

И тез материали са читави, ама са на  C#
http://www.devbg.org/patternscourse/course_resources.htm
Активен

Veselin Marinov

  • Гост
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #50 -: 18.06.2007, 08:33:56 »

това че в българия се спекулира яко за .NET и разни шитни нищо не означава ;)
В нашия факултет определено доста се спекулира за .нет и много се рекламира от някои. Даже ми казват, че Java-та вече много малко се използвала.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #51 -: 18.06.2007, 09:43:59 »

http://www.cs.berkeley.edu/~flab/languages.html
Ето статистика и за ползваните езици на проектите в SourceForge.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #52 -: 18.06.2007, 15:07:45 »

всъщност за радост може би в момента даже все повече хора бягат от C# а не обратното :+)) ама загубих статията ;) питаите христинка тя я знае :) бях я спамил
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #53 -: 18.06.2007, 15:10:55 »

всъщност за радост може би в момента даже все повече хора бягат от C# а не обратното :+)) ама загубих статията ;) питаите христинка тя я знае :) бях я спамил
да ти кажа маи си прав, оня ден един приятел (заклет фен на С#) ми искаше книжки за JAVA и той маи решил да се преорентира към светлата страна на силата  :-D
Активен

xenry

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #54 -: 18.06.2007, 18:53:33 »

аз бих се записъл на design patterns =)
Активен

Veselin Marinov

  • Гост
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #55 -: 18.06.2007, 20:17:27 »

всъщност за радост може би в момента даже все повече хора бягат от C# а не обратното :+)) ама загубих статията ;) питаите христинка тя я знае :) бях я спамил
да ти кажа маи си прав, оня ден един приятел (заклет фен на С#) ми искаше книжки за JAVA и той маи решил да се преорентира към светлата страна на силата  :-D
Дано да е така.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #56 -: 19.06.2007, 11:48:20 »

Обичам да давам за пример Иван Давидов макар че обикновено не споменавам името, но :
Иване помниш ли значи Иван преподаваше C# супер фен а у за него беше светлината пътя и истината вероятно, но хубаво върти го сучи го пак при Java отиде срещам го 1 година след като преподаваше CShpek Иване каде работиш ами пиша на Java
:+)



*CShpek : както има Свински Шпек и Сух Шпек има и Ц Шпек. :>
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #57 -: 19.06.2007, 13:42:41 »

Обичам да давам за пример Иван Давидов макар че обикновено не споменавам името, но :
Иване помниш ли значи Иван преподаваше C# супер фен а у за него беше светлината пътя и истината вероятно, но хубаво върти го сучи го пак при Java отиде срещам го 1 година след като преподаваше CShpek Иване каде работиш ами пиша на Java
:+)



*CShpek : както има Свински Шпек и Сух Шпек има и Ц Шпек. :>

Колеги ... да не отварям стари спорове, но наистина ... не смятате ли, че Найден наистина трябва да се лекува от
фобията си към всичко що е с марка Microsoft ... Мишо беше прав ... състоянието му се влошава :D :D :D

А колкото до Давидов ... човека си е умен и може да пише на к'вот му дадат! Пише за хората дето дават повече пари все пак ... като му дават повече като Java developer - ще пише Java ...
Тук въпроса опира до това какво си склонен да пожертваш, за да останеш на тъмната страна на силата!!!

... всеки си има цена ...
... ти Найдене, какво ще поискаш, за да започнеш като C# developer?

Вечно ваш
        Лу Cipher
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #58 -: 19.06.2007, 13:50:37 »

offtopic :

valze   19.6.2007 г. 13:23   ne tursite li .NET developer
valze   19.6.2007 г. 13:23   :)
JOKe   19.6.2007 г. 13:23   zakvo ?
JOKe   19.6.2007 г. 13:23   xaxa
JOKe   19.6.2007 г. 13:23   :)
JOKe   19.6.2007 г. 13:23   mani gi tiq :)
JOKe   19.6.2007 г. 13:23   vij sq
JOKe   19.6.2007 г. 13:23   ima 2 tipa programisti
JOKe   19.6.2007 г. 13:23   javari  i bezrabotni :P
valze   19.6.2007 г. 13:23   hehehe
valze   19.6.2007 г. 13:23   :D
JOKe   19.6.2007 г. 13:23   men strannoto mi e
JOKe   19.6.2007 г. 13:24   sto tolkova mnogo studenti iskat da bydat bezrabotni ?
JOKe   19.6.2007 г. 13:24   qvno gi kefi :)
valze   19.6.2007 г. 13:24   of mani i az kude se oburkah
valze   19.6.2007 г. 13:24   veche vzimam da se chudia
JOKe   19.6.2007 г. 13:24   xaxaxa
valze   19.6.2007 г. 13:25   dosia da biah pochnal ako si sediah s java-ta
valze   19.6.2007 г. 13:25   :)
valze   19.6.2007 г. 13:25   rabota
JOKe   19.6.2007 г. 13:25   da taka e :P



valchanov: отговор на твоя въпрос : 2k
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Потенциални факултативни дисциплини
« Отговор #59 -: 19.06.2007, 17:04:41 »

Хахахахаха,

ми то не било хич непостижимо да минеш от нашите ... хахахаха
ти напрао ме обнадежди :D

BTW ... прати някакви координати на тоя човек от чат-извадката да му намерим работа евентуално :)
(пиши offline в ICQ или направо му дай моето)
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth