argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Работа по сериозен Open Source проект  (Прочетена 7438 пъти)

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #20 -: 02.11.2010, 19:59:56 »

А, Иванчо (от вица) ще е благодарен, че шефът (от варианта на Г. Фурнаджиев) не го е взел на работа!

Всичко е много относително. Аз, където и да съм почвал, като покажа, че съм правил наука, ме гледат с по-добри очи. Е, пак съм си педепцал счетоводни софтуери и простотии, няма начин - тва се търси, за тва се плаща.

М/у другото, като член на Държавната Изпитна Комисия, мога да уверя всички мераклии за дипломни работи, че вече (от 1-2 години) не се гледа с добро око на мануфактурата тип "веб сайтче" (класическата тема, иначе и на мен половианта ми дипломанти и те тва правят, няма как - това си могат - това им давам или позволявам), та ще се гледа вече оригиналност, научен принос, оформление по стандарти, дали има диаграми/схеми/проектиране на базите данни добре описани и добре представени (хубава презентация). Е, тези със "сайтче" няма да имат двойки, тва е ясно. Все пак и това е работа, и това се търси.
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #21 -: 03.11.2010, 21:23:45 »

Моят Иванчо би бил благодарен след години, но само ако го наемат на читава работа благодарение на този проект. На десетото "довиждане" или ще мине на варианта на Иван Давидов, молейки се да не продължат да го разпитват за проекта, или ще си каже ... абе не е за академичен форум ...  :wink: и ще стане касиерка в Интернет клуб.

ПП: Нали знаете, че това не са само мои разсъждения, а и на потенциалните мераклии/йки?
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #22 -: 03.11.2010, 21:35:55 »

Моят Иванчо би бил благодарен след години, но само ако го наемат на читава работа благодарение на този проект. На десетото "довиждане" или ще мине на варианта на Иван Давидов, молейки се да не продължат да го разпитват за проекта, или ще си каже ... абе не е за академичен форум ...  :wink: и ще стане касиерка в Интернет клуб.

ПП: Нали знаете, че това не са само мои разсъждения, а и на потенциалните мераклии/йки?

Та каква казваш е позицията, която защитаваш? Че студентите не трябва да правят дипломни работи ли?
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #23 -: 03.11.2010, 21:56:52 »

Позицията е "винаги контра", и "на Вуте да е зле" и така нататък.
А Иванчо (от вицовете) - затова е Иванчо... Има там и разни Марийки обикновено.

Никой не е длъжен да прави дипломна работа. Има си и държавен изпит. Има си и работа направо като касиер/ка, без да си завършил ФМИ (в смисъл, не си длъжен да имаш висше образование или да го завършиш, ако си го почнал - примерно, ако усетиш, че имаш друго амплоа, например, не поради форсмажорни обстоятелства или някой да ти пречи).

И другото което е - ми вече няма Интернет клубове - затва ще правим наука, щем не щем!

Моля, спазвайте добрият тон и пишете само по темите! Антоний нямаше време за модериране, но аз ще намирам. Засега обявявам гратисен период до 1.1.2011 да влезете в релси. (хм, гадничко прозвуча, а?)
« Последна редакция: 03.11.2010, 22:00:05 от Светослав Енков »
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #24 -: 03.11.2010, 23:33:18 »

Та каква казваш е позицията, която защитаваш? Че студентите не трябва да правят дипломни работи ли?

Позицията е "винаги контра", и "на Вуте да е зле" и така нататък.

Моля, спазвайте добрият тон и пишете само по темите! Антоний нямаше време за модериране, но аз ще намирам. Засега обявявам гратисен период до 1.1.2011 да влезете в релси. (хм, гадничко прозвуча, а?)

Глупости. Позицията, която защитавам е: „Не се чудете, че няма желаещи. Нормално е.“ И си е точно по темата. Между другото, това да си позволиш да кажеш нещата в прав текст, както ги мислиш нарушение на някакъв тон ли е? За поне втори път тук ми се случва на „Бялото е бяло“ големи мъже със самочувствие да ми реагират остро и да го наричат тон. :wink:
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #25 -: 04.11.2010, 10:05:49 »

Няма мераклии, защото не им се занимава, не защото после не се търсело!
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #26 -: 04.11.2010, 14:41:27 »

Всъщност не зная защо някой очаква че ако проекта е Open Source не трябва да се плаща

Това какъв е проекта няма значение труда си се плаща кой смята че хората който пишат eclipse или netbeans или ... не им се плаща ? :)
Активен

Владислав

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #27 -: 04.11.2010, 17:33:39 »

„Не се чудете, че няма желаещи. Нормално е.“

И защо си мислиш, че няма желаещи? Аз например съм заинтересуван от проекта и смятам да се заема с него, когато ми остане малко свободно време.

Това, че никой не е писал не означава непременно, че няма желаещи!
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #28 -: 04.11.2010, 18:41:54 »

Найдене, никой не е казал, че няма да се плати, а че няма да се плати много. Някои неща са така. За удоволствие и за тренинг.

Освен това, да направиш дипломна работа или да пуснеш после статия е пак вид "заплащане".

Владислав - свържи се с Иван Давидов - нищо че няма да почнеш веднага. Поне ще ти даде доп. информация и ще можеш да си прецениш дали наистина те интересува или да почнеш поне теоретично/проектирането.
« Последна редакция: 04.11.2010, 18:47:38 от Светослав Енков »
Активен

Владислав

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #29 -: 04.11.2010, 18:52:09 »

Вече съм се свързал  :wink:.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #30 -: 04.11.2010, 19:00:24 »

Вече съм се свързал  :wink:.

Така е и чакам да ми кажеш има ли някакво развитие от твоя страна. :)
Активен

Владислав

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #31 -: 04.11.2010, 19:07:13 »

Така е и чакам да ми кажеш има ли някакво развитие от твоя страна. :)

За сега няма развитие, защото както написах и в поста си по-горе, в момента съм доста зает и нямам физическо време да се захвана с проекта, но щом се поосвободя и това ще стане. Ще те уведомя допълнително  :-).
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #32 -: 05.11.2010, 11:56:01 »

Светослав Енков: публикации та и дипломни са пълна глупсот в смисъл аз съм СУПЕР за това да се правят качествени дипломи в ПУ и който не е направил 2ка ... айдее догодина да попише малко ама нещата не стоят така нали ? :)

А и дипломните работи попринцип имат тотално различна идея:
в ПУ диплмоната работа е нека направим нещо да отбием номера да ни пишат 6 после да я захвърлим.
в деиствеителност дипломната работа трябва да е малко проектче, прототип, част от голям проект КОЕТО/КОЯТО цели да бъде продадена по късно от университета тъи като е собственост на университета :)

много ми е смешно има някви хора дето защитават дипломи където показват какво са направили в фирмата в която работят WTF ? дипломата трябва да е собственост на университета в крайна сметка, а не на някаква фирма.
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #33 -: 05.11.2010, 19:06:01 »

...
Освен това, да направиш дипломна работа или да пуснеш после статия е пак вид "заплащане".

...
Егати заплащането - знаеш ли от колко месеца лично мен никъде не ме вземат на работа заради академично минало и четири публикации?

много ми е смешно има някви хора дето защитават дипломи където показват какво са направили в фирмата в която работят WTF ? дипломата трябва да е собственост на университета в крайна сметка, а не на някаква фирма.

Преди десетина години една мацка от ФМИ на ПУ отиде при научен ръководител (извън ФМИ, извън ПУ дори) специално да пише дипломна работа и „задачата“ беше да напише софтуер на застрахователен брокер. Защити ...
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #34 -: 05.11.2010, 19:17:17 »

Аз също имам академично минало (водил съм лекции/упражнения в ПУ, СУ и НБУ) и въпреки това ме взимат на работа. Познавам и други хора, които като мен работят в някоя IT фирма и едновременно с това преподават в НБУ. Едното не пречи на другото, това се опитвам да кажа с прости думи! Ако не те взимат на работа, не вярвам да е заради академичното ти минало.

Стана вече сериозен оффтопик...
« Последна редакция: 05.11.2010, 19:20:35 от Иван Давидов »
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #35 -: 05.11.2010, 19:24:09 »

Вярно, прав си за офтопика. Въпреки мрънканиците ми желая успех на начинанието. Някъде назад в архивите бях писал, че според мен дипломните работи би трябвало да са под Creative Commons, а ако има писан софтуер той да е под GPL. Все още е така, тъй че стискам палци да се намери желаещ/а. Пък ако потръгне - следващия път компилатор за стандартен Pascal (ама подхващам нов offtopic :wink:)
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #36 -: 06.11.2010, 00:49:46 »

ДР уеб сайтчета и тем подобни е позорно според мен, най-малко е нелепо да се пише 6 за такъв проект (даже и в ТУ за КСТ съм чувал за случаи с такива дипломни, там е още по-позорни).

Иначе това че ДР е собственост на унито го е натяквал Стоянов на защити, само дето никакви документи не се дават да прочетеш и подпишеш и пр. за да е ясно и регламентирано. Правил съм ДР в Англия по Еразъм - там не е така, на първа страница от шаблона изрично пише, че правата са на *АВТОРА*, като университетът получава само неизключителни права да използва създаденото, поради това, че си го дал да бъде оценено. Освен това, ако ДР е твой проект, по твоя инициатива, откъде-накъде университетът ще ти взима авторските права.

При докторантурите там правата бяха на университета, но това звучи по-логично, защото ти плащат стипендия и е като вид работа, докато преди това ти си плащаш.

@Георги

Не си търси шеф, търси си съдружници и направете фирма. Шефовете не искат хора, които имат собствено мнение или са по-умни от тях, те търсят изпълнителни слуги, които винаги да държат по-долу.
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #37 -: 06.11.2010, 01:35:02 »

Проблемът за правата върху текста на ДР наистина ме заинтересува. (Енков, свързано темата е  ... нямам намерение да си публикувам недоносчето - срам ме е) Ще е хубаво обаче да се сравни теорията и практиката и в други ВУЗ-ове. Ако някой издири текст на закон, правилник, наредба или вътрешноуниверситетски/факултетен документ да свирка.

Справедливо е университета да получи някакви ползи от труда на студента. Все пак ти дава ръководител на ДР; някаква база - компютърни зали, лаборатории, библиотеки; feedback от рецензията и защитата ... Обаче, според мен, изключителни права върху резултатите не би трябвало да има нито една страна. Да не говорим пък авторското право да се приписва на ВУЗ-а. Съвсем друг въпрос е, че по мое време служители на ФМИ 999/1000 казваха "дипломна работа на Хикс", където Хикс е името на ръководителя. (Мога имена да цитирам, ако съм сигурен, че четат тук) Демек - не зная теорията как е, но на практика ...

@Тош - кажи кое от нещата, които мога да правя ще ми донесе достатъчно пари, за да ми плати нервите около собствен бизнес и веднага ми ставаш съдружник. Нищо няма да правиш, само ще получаваш 50 на сто от печалбата на края на годината.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #38 -: 06.11.2010, 10:16:18 »

Яко офтопик стана, по-нататък ще отцепя темата. Придържайте се към темите.

За правата, освен в случаите, когато сте се разбрали с ръководителя на Д.Р. - в повечето случаи не ви ползваме разработките за нищо, не защото не стават за нищо, а защото са си ваши.

За представяне на разработен от дипломанта проект/софтуер, докато е работил във фирма - мога много да споря. Аз лично ги толерирам и одобрявам, като винаги настоявам за разрешение и оценка (препоръка) от фирмата. Наука за без пари също разбрахме, че не искате да правите? Е, какво да ви даваме за Д.Р.? Ми ще ги махнем и всички на държавен изпит, само че да е сериозен и с много въпроси и не за 1 час. 3 дена изпити по 8 часа. Като интервюта в някоя голяма фирма. Ефект пак няма да има.

Винаги има някой против системата. Демокрацията е хубаво нещо, но не бива да се прекалява. Ще поясня - хубаво си давате мнението, ама не идвате да преподавате във ФМИ или да помагате. Във форума и кака Пена от Долно Воден може да пише. Реално темата се изроди в хейтване.
« Последна редакция: 06.11.2010, 11:55:24 от Светослав Енков »
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:Работа по сериозен Open Source проект
« Отговор #39 -: 07.11.2010, 15:42:36 »

Яко офтопик стана, по-нататък ще отцепя темата. Придържайте се към темите.
Вместо да размахваш пагончето спри да наливаш масло в огъня.

Някой, Иван Давидов в случая, предлага работа по open source проект, като споменава ползите за работещия - символична сума, евентуално проектът би станал дипломна работа и редче в средностатистически постната автобиография. Това е хубаво.

Съвсем естествено е да се обсъждат същността на проекта, предлаганите ползи, както и въпроса дали, аджеба, възложителя и дипломанта имат формално право да определят лиценза на резултата. Например - досега университета и факултета не са правили проблеми, но ако от ФМИ излезе курсов проект или дипломна работа златна мина като Facebook, вярвай ми под вола теле ще намерите.

Тъй че само не ми истерясвай, като биват поставяни истинските въпроси и възможни проблеми. Много хора влизат във ВУЗ омаяни със сладки приказки, зад които стои нещо съвсем различно. Нека поне си излязат както трябва.

Иначе хората ще си намерят трибуна не ги мисли ...
Активен