argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird  (Прочетена 13928 пъти)

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #20 -: 10.07.2007, 16:17:45 »

Колеги на тази тема могат да дадат качествено мнение само хора които са работили с повечето бази и са правили наистина здрави проекти. За съжаление тук има много малко такива. A имайки предвид колко изкривени представи градят продукти на MS и Sun работата е ясна.
М/у другото темата е почти като тази за езиците за програмиране, така че не виждам смисъл в дискусията.
Ако една база съществува и се развива значи има нужда от нея.
Който не е правил сериозен проект под дадена база нека да не се изказва неподготвен като колегата JOKe. М/у другото той го прави по всякакви теми така, че мнението му не би трябвало да се взима под внимание в случая.
Ники Вълчанов го е казал много хубаво "Не мразете това което не знаете"

лек ден
Тодор
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #21 -: 10.07.2007, 16:19:03 »

[който за нищо не става
кво имаше ограничение за 3 конекции ли
БЛЯ


не се излагай...
още повече
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #22 -: 10.07.2007, 16:32:33 »

[който за нищо не става
кво имаше ограничение за 3 конекции ли
БЛЯ


не се излагай...
още повече
е па не е ли така ?

Колеги на тази тема могат да дадат качествено мнение само хора които са работили с повечето бази и са правили наистина здрави проекти. За съжаление тук има много малко такива. A имайки предвид колко изкривени представи градят продукти на MS и Sun работата е ясна.
М/у другото темата е почти като тази за езиците за програмиране, така че не виждам смисъл в дискусията.
Ако една база съществува и се развива значи има нужда от нея.
Който не е правил сериозен проект под дадена база нека да не се изказва неподготвен като колегата JOKe. М/у другото той го прави по всякакви теми така, че мнението му не би трябвало да се взима под внимание в случая.
Ники Вълчанов го е казал много хубаво "Не мразете това което не знаете"

лек ден
Тодор

Всъщност от изброените "продукти" не съм ползвал само Firebird ( за радост ) i postreeSQL за който споменах
така че изобщо не разбирам поста ти реално :)
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #23 -: 10.07.2007, 16:36:11 »

Найдене между да ползваш нещо и да имаш опит върху него разликата е голяма то и аз съм ги ползвал без PostreeSQL, и какво от това. Иначе не си прав имаш право само на 3 конекции, от които ползваш само 2 и едната ти е резерва
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #24 -: 10.07.2007, 16:37:11 »

ами по идеята темата е полезна, защото : много от студентите в ФМИ си нямат и идея примерно какво е FireBird да се надява ме че някой е прочел мнението на Дамян Митев, които изказа изказа едно адекватно мнение относно Firebird.  Идеята не е да се каже "ето това е най доброто ползвайте само него " - а да се покаже че освен MySQL  примерно съществува PostgreSQL който прави това и това, има SQLite  и т.н.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #25 -: 10.07.2007, 16:40:11 »

Тасков  ползвал като казвам говоря за проект който се е продал и който съм правил на работа а не такъв дето в нас сам цъкал и сам казал а работи.

Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #26 -: 10.07.2007, 16:53:44 »

2) вълчанов за тебе бих казал само WTF ?

Синтезирано -
MySQL е супер добра в момента и ще става само по-добра.
Пичовете от FireBird, които забележете в момента работят по MySQL
си знаят работата.

Overall FireBird за момента води класацията според мен!

Иначе от няколко дни се занимавам с Оракула и вече се мразим ...  (т'ва за WTF-то)

Мир вам ;)
          Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #27 -: 10.07.2007, 16:55:57 »

[който за нищо не става
кво имаше ограничение за 3 конекции ли
БЛЯ


не се излагай...
още повече
е па не е ли така ?


Ми можеше поне да попиташ Google или не искаше да чийтваш?
От друга страна можеше просто да се замислиш, че никой няма дори да се занимава да компилира DB, колкото и да е демо/trial/express, която поддържа само 3 връзки. Да не говорим да я промоутва. Нито пък някой ще си я изтегли и инсталира.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #28 -: 10.07.2007, 17:10:54 »

@off
Относно MS SQL, мога да кажа, че е доста добра БД. Имал съм проект, който работеше с около 10-на БД с още куп таблици в тях + репликации и сървъра се крашваше понякога заради не добре написани заявки. Иначе недостатък беше само непрекъснато нарастващия лог файл, но и за това има решение.
@END off

А сега по темата. MySQL е добра БД, но при огромни БД започва да използва повече ресурси от хардуера, което не я прави много привлекателна. Например с 5-цата при една БД на сървъра и записи над 70к изпълнението на заяква се забавя около 1-2сек в най-добрия случай, а при около 20-30 паралелни заявки изчакването е доста голямо. Друг недостатък е само еднопосочната репликация, но за това също има решение. Все пак не мога да кажа съкс за БДто. Развива се и постепенно има напредък.

PostgreSQL си е доста стабилна БД, но просто не е позната на повечето хора, а и PHP + MySQL си е класика. Иначе от доста време си има поддръжка на Stored Procedures, което в доста случаи улеснявя програмирането. Лично аз предпочитам повече PostgreSQL, но все пак каквото каже клиента това се ползва.

С FireBird не съм се занимавал и не мога да кажа нищо за нея. Един колега от предишната ми работа правеше проекти с нея и нямаше никакви забележки. Ето защо най-доброто решение е зависи от проекта и от това като пробваш и трите БД, коя най-много ще ти допадне за нуждите ти.
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #29 -: 10.07.2007, 17:18:09 »

Чета и се смея...

До всички, които пишат за MySql - Хора, като използвате термина MySql давате ли си сметка, че това всъщност е събирателно име на няколко DB енджина? И кой точно енджин плюете/хвалите?

http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/storage-engines.html

По default енджинът на MySql е MyISAM - беше боза и все още е боза! Е, поддържа по-големи таблици и е малко (всъщност много) по-бърз от InnoDB, но изобщо го няма при Foreign Keys.

InnoDB - the best of the best (в MySql-ски смисъл). Този енджин си има всички финтифлюшки (включително Foreign Keys и вложени SELECT заявки). Недостатъкът му е, че малко по-бавен именно заради поддръжката на тези фийчъри и не поддържа толкова големи таблици като MyISAM.

Memory - колко от вас са чували за този MySql DB engine? Както подсказва името всичко се пази в RAM-а, бенефитът е огромна скорост, недостатъците са очевидни. Нямам представа дали поддържа FK и други подобни "фийчъри", защото не ми се е налагало да ги ползвам. За неосведомените този енджин се използва в някои Open Source имплементации на torrent тракери с цел максимална скорост при четене/запис на IP адрес на пиър и един евентуален рестарт на сървъра и спиране на захранването (и загуба на всички данни в memory таблиците) не е фатален за консистентността на пиърите... дълго и сложно :)

Защитавам мнението, че MySql е гъвкава база данни и предлага точно това, от което има нужда даен проект - кеф ти скорост, кеф ти консистентност, енджини бол!

Много моля - MySql не случайно е на пазара!
« Последна редакция: 10.07.2007, 17:37:31 от Иван Давидов »
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #30 -: 10.07.2007, 22:34:26 »



Никой не те е задължил да си купуваш лицензи за Oracle. Ходиш на сайта, сваляш го и го ползваш.
Ами просто това исказване как да го коментирам .......
Според този човек, всеки може да отиде на www.oracle.com, да си изтегли съответната БД и да я използва .... WTF ?????????
Ако това е така, моля те напиши едно писмо до SAP и им съобщи че това е вярно, умолявамте напрово .....
Щото хората ще трябва да платят няколко милиона, щото виждашли са отишли на сайта на oracle,  и са го използвали......
Абе пич аи дръж се малко по сериозно !!!!!!!!
Ако искаш отиде в горе цитирания сайт и провери колко струва едно копие за 1 процесор.

П.П. надявам се че стана ясно че не говоря за версията, която е безплатна за обучение, а говоря наистина да се използва БД-то в реално комерсиално приложение.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #31 -: 10.07.2007, 23:29:44 »

Мисля, че ще е много полезно Манчев да разясни нещата тук, но на мен ми беше разправял, ако добре си спомням, че се заплащат лицензите и поддръжките, за да имаш винаги patch-ната и secure-ната база. Има и една камара допълнителни неща, които можеш да си купиш, но RELEASE-а се разпространява и безплатно доколкото ми е известно. Аз съм свалял и инсталирал Oracle Database 10g Enterprise Edition без ограничение, без серийни номера, без trial версии.

Аз смятам, че се държа достатъчно сериозно, но ти водиш спор като че ли с тропане по масата, а не с реални аргументи.

Поздрави
Активен
Too short signature limits.

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #32 -: 11.07.2007, 09:42:23 »

cipher май не е точно така.
Всеки може да свали базата за разработка и обучение, но ползваш ли я в реалния свят почваш да си плащаш. Манчев има един лаф за "мъжете в черно" по този повод. От друга страна Oracle Express може да се ползва за каквото ти е кеф, но той си е ограничен, а като понаучих какво чудовище, ядящо човешки души е Oracle DB, май няма много смисъл да се бориш с него ако ще те ограничават за памет и процесори. Аз лично бих ползвал SQL Server Express, но за Oracle Express трудно ще ме убедите. И то при положение, че съм фен на Express версиите на софтуера (вкъщи имам само Express версии на Visual Studio и SQL Server от както ги има)
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #33 -: 11.07.2007, 10:24:46 »

До последно стисках зъби и бях решил да не се меся в темата, ама сърце не трае...

Първо, казва се Oracle Database 10g Express Edition (няма никакъв SQL Server в името). Ограниченията му са до 2 GB размер на базата, което е напълно достатъчно, ако базата се ползва от едно приложение. Другото ограничение е, че тази редакция ползва само 1 процесор от машината и не повече от 1 GB оперативна памет. Нейният лиценз е напълно безплатен и е лицензно чисто да се вгражда в собствени приложения. Идеята е, когато тази базичка отеснее, да може с два клика да се мигрира към нещо платено, вместо да се чудиш как се прави преход MySQL->Oracle примерно. Едно ниво над Express Edition е Standard Edition One, която няма никакви ограничения и напреки на всеобщите разбирания, че Oracle-то е някакви милиони, струва 450 лв на потребител.

Целият софтуер на Oracle (по портфолио - над 500 продукта) може да се свали безплатно от otn.oracle.com. Това са корпоративните версии без trial период, серийни номера и т.н. Не е лицензно чисто да се ползват в продукционен режим. Идеята е по-скоро всеки да може да си ги сваля и инсталира с цел да си тества разни неща, да си ги разгледа на спокойствие, да се учи върху тях и т.н.

Моето мнение е, че като цяло няма никакъв смисъл да се сравняват неща от класа на Firebird и MySQL с Oracle и SQL Server. Те са толкова различни, колкото са различни един Москвич и един КРАЗ. Ако сравнявам Oracle Database с нещо, обикновено гледам възможностите за Partitioning, OLAP, репликация, RAC, Grid, HA, материализирани изгледи, ASM, VPD и т.н. Кое от тези неща ги има в low end базите? Просто темата е безмислена.

Между другото, последното изследване на IDC за базите показва пазарен дял на Oracle 39.4%, 11.1% за Microsoft и 33.6% за IBM DB2. Тях нещо ги пропускате по веригата на обсъждане май :)

За да налея допълнително масло в огъня ще обърна внимание, че InnoDB-то, което Иван Давидов хвали е собственост и се разработва от Oracle  :-D

Поздрави,

Николай
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #34 -: 11.07.2007, 10:40:39 »

...За да налея допълнително масло в огъня ще обърна внимание, че InnoDB-то, което Иван Давидов хвали е собственост и се разработва от Oracle  :-D

Поздрави,

Николай

 :-o :-o :-o (каза Ванката с поглед вперен някъде в далечината извън стандартния набор от измерения): "- Шах и мат!"

А трябва ли да плщам лиценз на Oracle, след като ползвам InnoDB в комерсиални приложения? :)

Шегичка!
« Последна редакция: 11.07.2007, 10:44:09 от Иван Давидов »
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #35 -: 11.07.2007, 10:54:16 »

Манчев появи се и развали спора! Това е наказуемо (ако искаш да се отървеш с лека присъда налей пак масло в огъня)!
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #36 -: 11.07.2007, 11:02:08 »

Я как съм ги нацелил нещата за Oracle. И като гледам що се отнася до изкуствените рестрикции SQL Server Express е една идея по-добре от Oracle Express, защото разрешава 4GB база, Найдене!
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #37 -: 11.07.2007, 11:11:56 »

я дай списък с ограниченията на 2те явно си ги видял смисъл мисля че поне на повечето би им било полезно ако не на повечето поне на мен :П
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #38 -: 11.07.2007, 13:03:30 »

http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/features/compare-features.mspx
http://www.oracle.com/technology/products/database/xe/index.html
всъщност от втория линк излиза, че Манчев не е прав. Oracle Express си поддържа 4GB база.

а тука има някакво сравнение:
http://www.kudzuworld.com/blogs/Tech/ExpressDBs.en.aspx

тука има още някакво сравнение което обаче ми прилича повече на MS пропаганда, така че прочетох само първите 2 изречения:
http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/compare/oracle/default.mspx
Сигурно пише и полезни работи ако си специалист по DB

Мен ако питате от един дол дренки.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #39 -: 11.07.2007, 13:54:29 »

...Мен ако питате от един дол дренки.

А мен ако ме питате според личните ми наблюдения в .NET среда с Oracle 10G Express Edition се борави по-лесно отколкото с MS-SQL 2005 Express Edition. Дали са еднакви бози - не се наемам да кажа, но от тези двете залагам на Oracle. Просто при мен с Oracle всичко тръгна от раз, докато с MS-SQL трябваше да правя какви ли не врътки докато накарам Visual Studio 2005 да се усети, че го имам инсталирано!
Активен