argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Защо в повечето случаи физиката е смятана за откачена?  (Прочетена 12705 пъти)

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Вече един месец съм част от физическия факултет и се чувствам страхотно, даже е много по-забавно и интересно отколкото очаквах - изводът - специалността трябва да се избира по желание, а не по мнение! :-) :y:
Абсолютно!
Активен

mbarion

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Наистина в общия пейзаш от мнения на връсниците ми се забелязва подобно явление,НО за да разбереш конкретно защо е така първо трябва да намериш отговори на тези въпроси - Кой мисли така?В кой период от живота си е мислил така? и- Дали изобщо е мислил? :-) :chat:
« Последна редакция: 12.11.2007, 19:48:02 от mbarion »
Активен
Умерената сила е най голямата сила.

~Нели~

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
  • физически факултет

Този етикет е лепнат на природните науки като цяло и то точно от хора, които не разбират нищо от тях!Физиката наистина не е за всеки и слава богу, защото иначе човечеството до никъде  нямаше да го докара...А както виждаме физиката е в основата на целият ни заобикалящ свят.На нея се дължи оцеляването и развитието ни, целият прогрес и целият този вседидневен лукс, който сме приели за даденост и не се замисляме, че точно електричеството, комуникациите, техниката всичко това се дължи на "откачената" физика!Така че докато едни са тотални консуматори свикнали всичко да им се предоставя на готово без да положат никакво усилие, други си задават непрекъснато въпросът "защо?" и когато си отговорят, това е невероятно лично удовлетворение, постижение не само за тях самите , но и за онези, които ще го ползват без да го оценяват истински.Ето защо науката я смятат за неблагодарна работа и едва ли не хората на науката са "откачени"!Те просто имат друг поглед върху света.И понеже имат много различен начи на мислене, имат логика, въображение, и най-вече възможността да видят това, което за другите остава скрито биват неразбрани.Факта, че природата е дала на едни дарбата да се докоснат до най-големите й тайни е още едно доказателство колко привилиригировани са тези хора.Така че физиката не е професия, тя е призвание.Ако не се чувствате удоветворени от това което ви предлага и ако не се готови да се разделите с това, което ще ви отнеме, защото все пак науката изисква жертви, въобще не се захващайте с нея! :wink:
Активен
Ти виждаш нещата и питаш "защо?". Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам "защо не"?

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive

Цитат
Този етикет е лепнат на природните науки като цяло и то точно от хора, които не разбират нищо от тях!Физиката наистина не е за всеки и слава богу, защото иначе човечеството до никъде  нямаше да го докара...А както виждаме физиката е в основата на целият ни заобикалящ свят.На нея се дължи оцеляването и развитието ни, целият прогрес и целият този вседидневен лукс, който сме приели за даденост и не се замисляме, че точно електричеството, комуникациите, техниката всичко това се дължи на "откачената" физика!Така че докато едни са тотални консуматори свикнали всичко да им се предоставя на готово без да положат никакво усилие, други си задават непрекъснато въпросът "защо?" и когато си отговорят, това е невероятно лично удовлетворение, постижение не само за тях самите , но и за онези, които ще го ползват без да го оценяват истински.Ето защо науката я смятат за неблагодарна работа и едва ли не хората на науката са "откачени"!Те просто имат друг поглед върху света.И понеже имат много различен начи на мислене, имат логика, въображение, и най-вече възможността да видят това, което за другите остава скрито биват неразбрани.Факта, че природата е дала на едни дарбата да се докоснат до най-големите й тайни е още едно доказателство колко привилиригировани са тези хора.Така че физиката не е професия, тя е призвание.Ако не се чувствате удоветворени от това което ви предлага и ако не се готови да се разделите с това, което ще ви отнеме, защото все пак науката изисква жертви, въобще не се захващайте с нея!
:bravo: :bravo: :bravo:
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

frozenbrain

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Пич майна в дълбока заблуда си че ще вземаме по 300 кинта. Значи , нека само да ви спомена , че в България дори да си останем специалисти по ' Медицинска физика' , 'Атомна физика' , 'Физика на лазерите' , 'Телекомуникации' винаги ще трябват ,а това че те са особено малко ще рече че трябва да ни плащат , иначе ще си останат и без нас - а без нас не става :-). Виж , и аз не съм ососбено обнадежден че ще е лесна раота ,но перспективите изобщо не са без хич , както вие си ги мислите работата . Има си бачкане , пък и да няма - по добре таксиджия с висше по Физика отколкото без :-) . А колкото до програмирането - по скоро физик ще стане програмист отколкото обратно , не че нещо , ама не си мислете че човек като учи физика и едва ли не от друго нищо не разбира . Peace
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

По въпроса за парите впрочем - съвсем наскоро ми се наложи да откажа работа като медицински физик, условията на която бяха такива, че програмистите с по 1000 лева месечна заплата могат само да мечетаят. Заплата 800-900 лева бруто - е, да, това са 600-700 чисти, но има още по 5 лева на ден за храна (100-120 на месец, на които не се плащат данъци и осигуровки), платена отпуска от над 40 дни годишно (сравни с частника, който често не получава и заковно минималните 20 дни), 7-часов работен ден от 7 до 2 следобед (което значи, че следобед можеш да позаработваш и отгоре някъде другаде)... Да не говорим за неофициалните бонуси - работа във ВМИ те слага вътре в една много важна система и значително облекчава някои неща, за които много хора берат големи ядове иначе.

Защо се отказах, ли? Е, имам си лични причини, но ако си говорим за преспектива пред физиците - има и още как.
Активен
Физически Факултет