argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Закупуване на домейн  (Прочетена 3544 пъти)

promis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
    • Вселената
Закупуване на домейн
« -: 22.07.2007, 13:58:14 »

Здравейте!
Имам блог в blogger.com и си мислех да го преместя на мой домейн. Видях, че цените за .net са от порядъка на 13-18 лв на година. Искам да попитам има ли значение от коя фирма го купувам или е еднакво?
Освен това от help-a на blogger казват, че след като го купя трябва да се оправят DNS настройки, така че сайтът да бъде разпознаван от сървърите по света. Какво представлява тези настройки и как се правят? От фирмата, от която закупя домейна дали ще ми помогнат?

Благодаря предварително  :-)
Филип
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #1 -: 22.07.2007, 14:37:30 »

Накратко - общо взето всяка фирма предлага различни тарифи, но цените се движат в диапазона, който каза! От личен опит ти препоръчвам http://www.hostbulgaria.com/.

Има и други добри компании, но в областта на домейните тази е наистина добра!

Специално от "ХОСТ БЪЛГАРИЯ" ще ти помогнат каквото и да ги питаш, включително за пренасочването на DNS записите (повече от елементарно е, но след като ти е за пръв път е разбираемо да се чудиш дали е лесно или не)!
« Последна редакция: 22.07.2007, 14:43:25 от Иван Давидов »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #2 -: 22.07.2007, 14:56:38 »

Важно е да се подсигуриш също, че ти си собственик на домейна в Internic:
http://reports.internic.net/cgi/whois
Това е важно в смисъл, ако един ден не ти изнасят условията примерно на тези от които си го купил да се махнеш оттам или пък ако се прочуеш... той всъщност не е твой а е на посредника между теб и Internic.

http://www.internic.net е добро начало за тия проучвания все пак...
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #3 -: 22.07.2007, 16:07:06 »

Привет. Аз няма да казвам коя компания да избираш, а коя да НЕ избираш. tophost. За нищо на света не ползвай техни услуги. Няма нужда да преоткриваш колелото или топлата вода за n-ти път като някои хора. Иначе и аз мигрирам на hostbulgaria. Неприятно е когато hosting provider-а ти има по-малък uptime на сървърите си, отколкото твоят собствен персонален компютър.

Имам един друг въпрос към теб. Защо не си хостнеш сам блога с помощта на wordpress? Щом ще искаш да си имаш собствен домейн, логичната връзка е да си вземеш и хостинг или да се хостнеш при някой познат или приятел, който има такъв. Аз лично не знам blogger действително ли може да бачка с твой си домейн, но ако е така и това е някакво решение, макар аз да не обичам да разчитам на такива неща. :)

Цитат
Важно е да се подсигуриш също, че ти си собственик на домейна в Internic:
http://reports.internic.net/cgi/whois
Наско, дори аз не разбрах каква ти беше идеята. :) Той при купуване си попълва whois информацията, ако за това става дума.

Поздрави,
    Антоний Чонков
Активен
Too short signature limits.

promis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
    • Вселената
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #4 -: 22.07.2007, 16:29:11 »

Благодаря за отговорите  :beer:

В blogger ми предоставят безплатен хостинг и има една опция да премина на custom domain, като старият адрес в blogger ще пренасочва направо към новия. За целта трябва да регистрирам само домейн, без хостинг (затова се чудя дали има значение фирмата, въобще ще зависи ли нещо от нея?)

Иначе съм гледал и wordpress, но честно казано ми се струва много сложна работата с тази платформа. Може би не съм свикнал :-) Освен това не знам как да си наглася layout-a в wordpress, а този в blogger ми харесва (най-вече защото не се изискват познания по html, за да си го ръчкам :-))

Направих поръчка в hostbulgaria и скоро може би ще го имам новия домейн. Дано да не се обърка нещо, иначе пак ще търся помощ в този форум :-) Пък за по-нататък съм запазил още въпроси!

Поздрави
Филип
Активен

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #5 -: 22.07.2007, 19:01:16 »

Аз пък ти препоръчвам GoDaddy.com, купих си от там домейн .info за 2$  :sun:
Домейна ти го предоставят на секундата, после следваш тези стъпки -
http://help.blogger.com/bin/answer.py?answer=58317#godaddy
Чака се към 24 часа да ти приеме новите DNS записи и си готов :)

Ако искаш хостинг - ползвам ICN.bg и съм доволен от тях, съпорта им също е на добро ниво.
Активен

iliyan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
  • Нещо от кофата
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #6 -: 22.07.2007, 19:45:22 »

От бая време използвам хост.бг за закопуване на домейн ,а хостването е на личен сървър и от хост.бг съм много доволен . НО ако ти трябва и хост и то за блог съм на мнението на


Имам един друг въпрос към теб. Защо не си хостнеш сам блога с помощта на wordpress?
А ако това не те задоволява както също каза cipher  при познат на сървър -
 аз лично мразя cPanel и разни такива приложения , а път при мен един сървър с реално ИП и 1 мегабит download/upload  ми струва 15 лв на месец така че ти препоръчвам да видиш при теб нещата как са и тогава да избираш от много хостинг фирми а и все пак парите определят така че виж ns1.bg ( така мисля че беше )

П.С -> Сори ако има правописни грешки , все пак имам 3 по Б.Е.Л :S :beer:

Активен
Много ум се иска за да разбереш, че си глупав  :
                                                                      by Барни Ръбъл

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #7 -: 23.07.2007, 11:13:56 »

Здравейте!
Имам блог в blogger.com и си мислех да го преместя на мой домейн. Видях, че цените за .net са от порядъка на 13-18 лв на година. Искам да попитам има ли значение от коя фирма го купувам или е еднакво?
Освен това от help-a на blogger казват, че след като го купя трябва да се оправят DNS настройки, така че сайтът да бъде разпознаван от сървърите по света. Какво представлява тези настройки и как се правят? От фирмата, от която закупя домейна дали ще ми помогнат?

Щом ти трябва само домейн може да си го купиш от dombg.com. Имат безплатна услуга пренасочване на домейн, която: "Това е познатата услуга URL Forward. Ако имате сайт, който хоствате някъде (платено или безплатно), можете да направите така, че вашият домейн  да бъде пренасочен към този сайт." Освен това може да се ползват безплатно и техните DNS сървъри ако има нужда. Домейна на фирмата е купен от тях и досега не сме имали проблеми.
 
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #8 -: 23.07.2007, 11:26:41 »

Ако е за хостинг, може и в ПУ. Носи си PC тук, свързваме го, а той си го управлява отдалечено... това е една услуга, която скоро ще тестваме с cipher и ако всичко изглежда ОК - може да се помисли да я анонсираме като предлагаема за ПУ мрежова услуга.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #9 -: 23.07.2007, 11:38:42 »

Аз мога да му предложа да го хостна на нашия сървър. Това не ми е абсолютно никакъв проблем, стига той да иска да намери нов дом за блога си. Няма нужда за един блог да се харчи за компютър, така че предложението е в сила. :)
Активен
Too short signature limits.

Торбалан

  • Гост
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #10 -: 23.07.2007, 16:37:27 »

eee вие ПУ-то направо да не го обърнете на дейтацентър ???
Да взема и аз да си метна сайтчетата там? Ко ще кажете?
После по 4.50 на месец на хостинг...направо от университет да се превърнем в хостинг компания ?
Какво мислите за идеята ?
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #11 -: 23.07.2007, 17:24:17 »

Идеята е за лични странички, блогове и проекти на университета.

Специално на сървъра който ще се пускат cipher (Антоний) и ksx (Наско) ще има 3-4 блога и проекти който са с академична цел.

Примерно fmi.zloba.net ще се хоства там.
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #12 -: 23.07.2007, 18:03:20 »

Да. Ванка, недей да скромничиш, този сървър е и твой. ;)

Иначе наистина имаме желание освен да свършим работа на нас си и да решим нашите хостинг проблеми, да дадем и възможност на колеги, студенти, които не могат да си позволят хостинг, а искат да си сложат някаква лична страничка, блог или някакъв проект да го направят при нас.

Аз лично не разбрах по-горния пост от Торбалан в какъв тон вървеше. Подигравателно саркастичен или завистливо гневен? Наско предложи да ни направи услуга и ние се възползвахме, за което той ще пие достатъчно бира. :) Ние не сме някои ресейлъри, които да са си наумили да правят пари от ПУ. Такова нещо няма, няма и да има. :)

Поздрави
Активен
Too short signature limits.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #13 -: 23.07.2007, 19:13:01 »

Фенове, аз наистина подкрепям всякви некомерсиални идеи! Супер е, че и cipher  е навит да ви хоства, така че при тия условия - just do it.
Активен

Торбалан

  • Гост
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #14 -: 23.07.2007, 19:30:54 »

Аз лично не разбрах по-горния пост от Торбалан в какъв тон вървеше. Подигравателно саркастичен или завистливо гневен?
Да ти кажа...само завистливо гневен ще да е  :D
Сега е ред да си прехвърляте заслугите сървъра на кой бил и кой имал най-големи заслуги за това.  :bravo:
До ksx: подкрепяш всякакви некомерсиални идеи!? може ли малко повече информация за това ?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #15 -: 24.07.2007, 14:48:22 »

Цитат на: Торбалан
До ksx: подкрепяш всякакви некомерсиални идеи!? може ли малко повече информация за това ?
Аз съм "за" това техниката да се юрка на макс. В момента имаме достатъчно ресурс, който ако вие решите ползвате разумно (академично или некомерсиално) ще ви съдействам. Изключват се по defauls неща извън политиката за ползване на нашата мрежа и на тези, които доставят свързаността ни - Академичната мрежа. Провери този текст и линковете в него:
http://net.uni-plovdiv.bg/?page_id=33

Ако искате да ползвате ваша машина (както cipher) аз ще се ангажирам с това да има съответната IPv4 и  IPv6 свързаност, а вие със нещата от ваша страна - съдържание на материалите и вид трафик (за туй трябва да се помисли).

Вижте също тази обява:
http://net.uni-plovdiv.bg/?p=106
това ми се струва доста добра ферта, по която също е добре да помислим.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #16 -: 24.07.2007, 16:02:30 »

Аз имам една идея, не знам доколко е осъществима, ама трябва да се обсъди на по бира :). С некомерсиална цел е :).
Активен

promis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
    • Вселената
Re: Закупуване на домейн
« Отговор #17 -: 24.07.2007, 23:51:13 »

Топикът малко се отмести, ама аз само исках да кажа, че вече имам нов адрес на блога:
http://vselenata.net
Благодаря на всички за помощта и коментарите!
 :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
 :wink:

edit: Това стана възможно благодарение и на екипа на hostbulgaria.com, разбира се, които ми направиха нястройките след като цял ден си блъсках главата. Евала им, и аз ще ги препоръчвам вече  :-P
« Последна редакция: 24.07.2007, 23:58:04 от promis »
Активен