argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Една задачка от мен :)  (Прочетена 4782 пъти)

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Една задачка от мен :)
« -: 26.07.2007, 11:33:39 »

Значи така... Проблема ми е следния. Имам резервоар в който се намира атмосферен въздух по 180 атмосфери налягане. Този резервоар има два клапана от двата края. Първото което ме интересува е формула с която да си сметна с каква сила се натиска всеки от клапаните, и то съответно и каква сила е необходима за натискането на клапана отвън за неговото отваряне (ясно е че просто тя ще трябва да бъде по-голяма от силата с която клапаните се натискат от налягането).
Другото което ме интересува е каква прожина ще ми трябва за натискането на клапаните отвън за тяхното отваряне и съответно ако има някаква формула за смятане на прожини да мога и прожината да си сметна за да знам каква да търся.
Ще съм много благодарен ако някой ме светне нещо по проблема пред който съм изправен, дори и малко да е..
А и ако ми дадете някой формулки с обяснение за параметрите които участват в тях ще е супер..
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #1 -: 26.07.2007, 12:02:04 »

Това да не са въпросчета от клуба на знаещите - Импулс, до 7-ми клас :-X
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #2 -: 26.07.2007, 13:07:28 »

Егати и съда за 180 атмосфери, честно! :bow: :bow: :bow: Искам да го видя. Колко са му дебели стените? Пет санта стомана? Десет? Повече? Да оставим настрана как въобще си успял да го нагнетиш, за какво ПО ДЯВОЛИТЕ ще използваш толкова нагнетен въздух, за чий... кеф... имаш два клапана, след като и един обикновено върши работа и още разни други въпроси...

Силата, която действа не една площ е равна на налягането, умножено по съответната площ. Колкого по-голям ти е клапана, толкова повече сила ще ти трябва. Физика за седми клас.

Клапани в подобна ситуация с пружина не можеш да отвориш. Впрочем да, пише се с "у". В подобна ситуация най-добре не се опитвай да си смяташ нещата сам. Има си специалисти за тая работа
Активен
Физически Факултет

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #3 -: 26.07.2007, 16:52:31 »

Това да не са въпросчета от клуба на знаещите - Импулс, до 7-ми клас :-X

Мойто уважения, но като са за 7-ми клас защо не ми дадеш формули.. И на мен ми е ясно че са елементарни но все пак до съда ще има постоянно човек и е опасно, затова се интересувам някой ако знае нещо по-смислено (допълнително) по въпроса.. Иначе и аз мога си ги сметна с две елементарни формули...
Активен

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #4 -: 26.07.2007, 16:58:36 »

Егати и съда за 180 атмосфери, честно! :bow: :bow: :bow: Искам да го видя. Колко са му дебели стените? Пет санта стомана? Десет? Повече? Да оставим настрана как въобще си успял да го нагнетиш, за какво ПО ДЯВОЛИТЕ ще използваш толкова нагнетен въздух, за чий... кеф... имаш два клапана, след като и един обикновено върши работа и още разни други въпроси...

Силата, която действа не една площ е равна на налягането, умножено по съответната площ. Колкого по-голям ти е клапана, толкова повече сила ще ти трябва. Физика за седми клас.

Клапани в подобна ситуация с пружина не можеш да отвориш. Впрочем да, пише се с "у". В подобна ситуация най-добре не се опитвай да си смяташ нещата сам. Има си специалисти за тая работа

Ми съда не е нищо особенно с 4mm стени е :) и би трябвало да издържа до 400атмосфери даже. Клапаните единия е само за нагнетяване а от другия ще се изпуска налягането.
И можеби важното което забравих да уточня, е че не просто прожината ще натиска клапана, а ще има ударен механизам (като на пистолет примерно), който трябва да отвори клапана просто за част от секундата. Затова ме интересуваше как да се оправя с прожината (аз знам че се пише с "О", напално вероятно е и да греша, но не ми се тарси в момента в речници). Иначе общо зето и формулата за силата на прожината е елементарна... Но за в случая ще свършат ли работа елементарните формули..???
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #5 -: 26.07.2007, 18:22:32 »

Все още съм сигурен, че има грешка в числата. Масовите бутилки за десетина-двайсет атмосфери са по-дебели от 4 мм. Не знам дали можеш да си сметнеше нещата, ама аз имам някаква представа за какво иде реч. Това е ОГРОМНО налягане.

Но дори и да е грешка, пак става въпрос очевидно за големи налягания и опасни дейности. В този случай прости формули не вървят. Затова сериозно те отпращам към някой експерт, какъвто тук няма да намериш.
Активен
Физически Факултет

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #6 -: 26.07.2007, 19:43:33 »

Е няма нищо.. Все пак мерси за отделеното време.. Ще се поразровя из старите у4ебници пък ще видим..  :bow:
Активен

ellectrica

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • Power & Control
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #7 -: 29.07.2007, 23:09:37 »

И на мен не ми се вярвяда побереш такова налягане в съд с 4мм дебелина. Аз работих в сервиз за газови и метанови уредби и чесно казано не съм виждал бутилка под 1,2 см дебелина при положение, че компресорите в пловдивските метан-станций при пълна изправност зареждаха на 190 Атм. Ще ти предложа няколко изпитани метода за контрол на налягането ако това наистина искаш да постигнеш?! 
1 - лостова система с тежест, на принципа на старите кантари. Заварява се една скоба за самата бутилка с подвижно рамо което лагерува на скобата (скобата ни е опорната точка закрепена в края на лоста). На няколко см. от мястото кадето лагерува гредата (след опорната точка) се пада "гърлото" на съда и се Прави  "тапа" която да запушва плътно гърлото. Тя се заварява за лоста ,близо до опората. А накрая на лоста се слага тежест.
2 - на едното гърло се слага електрически манометър (датчика се прави мн лесно) , а на другия край на гърлото се слага електрически клапан , който да се отваря при определено отчитане на манометъра. Клапана мисля че струва около 25-30 лева.  А иначе с такова налягане не бива да се правят компромиси  :-) Ние затяхахме  кранчетата на метановите бутилки с динамометричен ключ с рамо 1,3 метра и с около 80 кг натиск.
Надявам се проблема с бутилката да е практически а не само на теория  :-)
Активен
Все е имало нямане, все е нямало имане, но такова нямане каквото сега има никога не е имало: Р.Р. (Z™)(FIRESTARTER™)

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #8 -: 02.08.2007, 11:49:42 »

И на мен не ми се вярвяда побереш такова налягане в съд с 4мм дебелина. Аз работих в сервиз за газови и метанови уредби и чесно казано не съм виждал бутилка под 1,2 см дебелина при положение, че компресорите в пловдивските метан-станций при пълна изправност зареждаха на 190 Атм. Ще ти предложа няколко изпитани метода за контрол на налягането ако това наистина искаш да постигнеш?! 
1 - лостова система с тежест, на принципа на старите кантари. Заварява се една скоба за самата бутилка с подвижно рамо което лагерува на скобата (скобата ни е опорната точка закрепена в края на лоста). На няколко см. от мястото кадето лагерува гредата (след опорната точка) се пада "гърлото" на съда и се Прави  "тапа" която да запушва плътно гърлото. Тя се заварява за лоста ,близо до опората. А накрая на лоста се слага тежест.
2 - на едното гърло се слага електрически манометър (датчика се прави мн лесно) , а на другия край на гърлото се слага електрически клапан , който да се отваря при определено отчитане на манометъра. Клапана мисля че струва около 25-30 лева.  А иначе с такова налягане не бива да се правят компромиси  :-) Ние затяхахме  кранчетата на метановите бутилки с динамометричен ключ с рамо 1,3 метра и с около 80 кг натиск.
Надявам се проблема с бутилката да е практически а не само на теория  :-)

Проблема си е чисто практически.. А мерси за съветите само да попитам този електрически клапан ще издържи ли на тези атмосфери?? И какво е най-малкото време за което клапана може да седи отворен??И въобще каде да прочета инфо за тях.?
А за това за което всички се притеснявате и не вярвате, че съда с 4мм стени няма да издържи това налягане, чесно да ви кажа и на мен не ми се вярва но понеже хора са го правили и затова все още вярвам че ще стане. Иначе определено няма да се пуска веднага в действие, на съда ще му се направи водна проба, ако ме разбирате какво искам да кажа, и чак след това ще го пускам в действие..
« Последна редакция: 02.08.2007, 17:34:15 от koleff »
Активен

ellectrica

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • Power & Control
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #9 -: 03.08.2007, 17:12:40 »

http://www.nasa-d.com/index.php?view=product&cat=10&grp=7&prd=15
http://artcommerce.biz/tartarini/kit2.html
 Ето 2 насочващи сайта за подобен вид клапани, чесно казано не знам много за този тип устройства. Общо взето се гледа мощноста на бобината и температурният толеранс на веществото което ще минава през клапана ( специално за електромагнитните клапани). А иначе може да се направи и с обикновено кранче за метанова бутилка и вместо дръжка на крана да се сложи редуктор или друг механизъм за управление на позицията на кранчето.
Ако случайно съдът който сте избрали не издържи на хидро-теста,цената на метановите бутилки около 40 литра е доста солена  :s:
Активен
Все е имало нямане, все е нямало имане, но такова нямане каквото сега има никога не е имало: Р.Р. (Z™)(FIRESTARTER™)

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Една задачка от мен :)
« Отговор #10 -: 08.08.2007, 11:41:54 »

ok ellectrica, мерси много за инфото, надявам се да ми свърши работа..  :bow:  :bow: :bow: :y:
Активен