argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Кои са най-престижните специалности в ПУ?  (Прочетена 6585 пъти)

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!

Споделете с всички кандидат-студенти защо някои специалности си заслужават повече от други... Бъдете искрени! :y: Благодаря!
Активен

boh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
  • турбу идиот

математика и информатика. няма да влизам в детайли. има план - гледаш, мислиш. имаш глава на раменете, не робуваш на клишета относто спеациалностите. мечо пух е казал - колкото повете,толкова повече. там има много, само да можеш да търсиш.
ти можеш нали?

Активен
пръвуписан селянин, трол, ламер, ФМИст (за жалост/радост)

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!

Вече съм избрала специалностите, които да запиша и не бих се разколебала. :-) Просто ми е интересно. Всеки университет си има специалности, които са по-развити от други, нали? Просто събирам информация.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Неправилно формулиран въпрос.какво значи заслужават?По този начин формулиран всеки ще почне да гадае, може би иска да каже коя наука е по трудна от друга, втори ще си помисли кои спец. са по търсени на пазара на труда,трети ще свърже с парите впоследствие,четвърти ще търси информация за преподаватели, пети за учебните програми,шести за традициите в преподавенето,седми дали това което се учи днес ще бъде актуално след 5-8 години,осми ще гледа какви и колко са таксите за семестъра и ще си прави изводи  ,девети......А пък аз не знам какво иска да пита Катя и кое по точно има впредвид като е задала въпроса поради което не мога да отговоря.Моето предположение  е че след като Правото е трудна специалност  и аз съм се хванал на хорото ,  значи че си заслужава, но това не знам дали е вярно!?! :-) :y: :-* :#8: :#1:
Активен
Всичко е любов

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!

Заслужават си, т.е. наистина е на ниво преподаването, което е много важно, поне за мен, защото дори да учиш това, което ти е на сърце :heart:, от същата важност е и преподаването (обучението). Иначе защо да учим висше, като можем да си купим книги, да събираме информация и сами да ставаме професионалисти в дадена област?
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Ако човек си обича специалността за него тя ще е престижна. :roll:
Активен

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!

 :-) :y: :sun: :#1: :#7:
Активен

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!

Освен филологиите, знаете ли кои са другите хуманитарни специалности? :-)
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Освен филологиите, знаете ли кои са другите хуманитарни специалности? :-)
Всичко във Философско-историческия, Педагогическия и би трябвало Юридическия, но за последния не съм сигурна.
Активен

Nasko_M

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 145

Какво значи престижна ако ти харесва специалноста значи е добра няма по-малко престижна специалност (според мен!)
Активен

aMoPe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 720
  • Маркетинг Р, IV курс

Аз го разбирам по този начин - престижни като най-желани и с най-добре подготвени преподаватели, професори и т.н. Специалности, в които не се влиза на късмет, а с много знания и постоянство и т.н. :)

Според мен са МИО и Право, следвани от останалите икономически специалности.  Не знам за вас, но в ПУ тея са най-добрите специалности за мен. Сега не знам колко добра е подготовката на студентите, но се надявам да разбера. Някой, който е учил може да сподели :)
« Последна редакция: 24.07.2010, 12:09:21 от aMoPe »
Активен
You must be the change you wish to see in the world!

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Ами по тези критерии е трудно да се класират най-престижни специалности, тъй като във всеки факултет предполагам, че има страхотни преподаватели и студенти. Аз мога да си говоря само за Биологическия и сигурно половината неща, които ще напиша за него, сигурно няма да ми повярвате, но са факти. Не очаквах това от български университет и то от ПУ, за който бях чувала доста негативни мнения. Влязох с ниски очаквания, а сега съм най-върлата му подръжничка.
Пък и винаги ме е дразнило определението "престижна специалност"- много безсмислено понятие, защото
общо взето хората са чули-недочули нещо, дават в повечето случаи грешни съвети и оттам тръгва това определение, което може да е много далеч от истината.
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?

Всеки ще защитава собствения си факултет. Според логиката на aMoPe  и медиите най-търсени са специалностите Биология, Информатика и Право. Съответно и трите факултета.

Другото, което може да се намери в интернет е, че факултетът по икономиката бил позор за ПУ. Само се твърди...
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264

За нещастие и аз ще изкажа субективното си мнение.
Със сигурност икономическите и философско-историческите специалности не са силата на университета.Белег са и  акредитационните оценки на професионалните направления в ПУ публикувани на страницата на МОМН.

http://www.mon.bg/left_menu/registers/vishe/pu_napr.html


Унито се слави със силните биологически и химически науки.Математика и филогиите също, информатика съвсем НЕ...........
Но и  това си е мое мнение.Аз лично на никого не бих препоръчал, който и да е университет или пък да искам някой да ми го препоръча.

Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

theredevil

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Който иска - да каже. Ама не се заяждайте с момичето. Въпросът й е много добре зададен. Не бъдете толкова дребнави.
Аз лично смятам, че във всеки факултет си има поне една престижна специалност. Но с най-голяма преднина е този по икономически и социални науки. Разбира се, да не забравяме юридическия факлтет  :wink:  Споменавам го на второ място, защото все пак е известно, че се учи само Право. Във ФИСН знаете какви специалности има. Добре е да се гледа и реализацията след това. Мисля, че за предпочитане са МИО, Маркетинг и Стопанско управление.  :-) :-) :-)
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?

Ами моето мнение е, че поне 50-60% от всички 50 и колко университета бълват икономисти. Дори има и специализирани университети в това направление.  Мисля, че вече трудовият пазар е пренаситен с такива специалисти, следователно и реализацията не е много добра.
« Последна редакция: 25.07.2010, 23:56:05 от munroe »
Активен

Тереза

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31

За мен всяка специалност може да е престижна,съответно и всяка не.Зависи от човека,който я учи,дали изобщо я учи,дали го прави с желание или е влязъл в тази специалност,само за да влезе някъде ... иначе след това реализацията зависи и от голяма доза късмет, а и все пак сме България,колко престижно може да е всъщност нещо тук.Правото се води за доста престижно,но тък като майка ми е адвокат аз леко съм се отвратила от него.А и не мога да дам безпристрастно мнение,мен винаги са ми допадали филологиите и журналитиката.
Активен
колко е важно да НЕ бъдеш сериозен <3___0.

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Кои са най трудните специалности в ПУако така преформулираме въпроса то тогава освен Правото ,бих подкрепил  биологията ,химията и математиката.С малки изключения добри думи могат да се кажат и за икономическите специалности и за филологиите въпреки че там мненията много се различавам и са доста противоречиви.За съжаление (през последните 20 години) няма област в която , след дипломирането на студентите да не могат да си намерят работа по специалността.В това число и Правото,въпреки че се приближава до медицината по трудност.Но поживьом -увидем как говорят по руский!  лек и приятен летен ден  с много слънце вода и весело настроение на всички студенти:y: :sun: :#8: :#6:
За мен всяка специалност може да е престижна,съответно и всяка не.Зависи от човека,който я учи,дали изобщо я учи,дали го прави с желание или е влязъл в тази специалност,само за да влезе някъде ... иначе след това реализацията зависи и от голяма доза късмет, а и все пак сме България,колко престижно може да е всъщност нещо тук.Правото се води за доста престижно,но тък като майка ми е адвокат аз леко съм се отвратила от него.А и не мога да дам безпристрастно мнение,мен винаги са ми допадали филологиите и журналитиката.
Активен
Всичко е любов