Трябва да се съглася напълно с г-н Чанев.
1. Университетската библиотека е част от институцията Пловдивски университет (както част е и ФМИ), следователно библиотечните документи (книги, периодични и продължаващи издания, нетрадиционни носители на информация) са собственост на университета. Недоумявам какво би променило принадлежността им към ФМИ.
Ще си позволя да ви припомня притчата за хан Кубрат, пръчките и синовете му.
Не разбирам, след като се правят солидни чуждестранни дарения изключително за ФМИ, защо трябва да продължаваме принципа "моето е мое, чуждото е общо". Ние сме математици и знаем, че ако А принадлежи на В, В принадлежи на С, то и А принадлежи на С. Ето защо, библиотеката пак ще е част от ПУ, но и част от ФМИ.
Като част от ФМИ, обаче, средствата за закупуване на нови книги се контролират от ФМИ и по този начин факултета определя да се вземат книги, съответстващи на нуждите на студентите от ФМИ.
Ясно е, че Ректорът няма как да е запознат по-добре от Декана с конкретните проблеми и нуждите на ФМИ-студентите.
Освен това, ФМИ може да получи странични източници на финансиране (визирам големи ИТ-компании, готови да спонсорират обучението). По този начин средствата, дадени за библиотеката отново ще се разпределят по всички факултети, дори и да са били предназначени за ФМИ, нали?
Колкото до заветът на хан Кубрат, съществува следният виц:
Извикал хан Кубрат най-големия си син.
- Слушай сега, синко, я вземи от оня куп сега една съчка и я счупи.
Взел я той, и с лекота я натрошил на няколко места даже.
- А сега, вземи 3-4 клонки и се опитай да ги счупиш наведнъж.
Хваща нашият, понапънал мишци, но успял да ги строши.
- А сега, сине, пробвай да счупиш наведнъж всичките 20-тина клона от купчината...
Вдигнал ги нашият човек, напъвал, напъвал, пот му избила от челото, но накрая успял да ги скърши на коляното си.
- Еееей да ти се не види, тебе човек на нищо не може да те научи!!!
2. Съгл. чл.34, ал.6 от Правилника на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" Ректорът сключва, променя и прекратява трудовите договори с работещите в Университета и представлява работодателската страна в колективния трудов договор.
Айде да не си цитираме членове... Щото от Всеобща декларация за правата на човека, приета и провъзгласена с резолюция 217 А (III) на Общото събрание на ООН от 10.12.1948 г. съгласно член 26, всеки човек има право на образование. Образованието трябва да бъде насочено към цялостно развитие на човешката личност и засилване на уважението към правата на човека и основните свободи. Тъй че, хайде да не си цитираме членове, а да се заемем с основното - да бъде осигурено това човешко право на студентите от ФМИ. Защото, въпросът нямаше да бъде повдигнат, ако всеки студент безпроблемно достигаше до литературата, от която имаше нужда.
Следва да цитирам и поредната, абсолютна Ваша глупост:
3. Не подлагам на съмнение качествата на програмната система, която предлагате, но съществуват нормативни документи за описание и представяне на библиотечни документи, които са задължителни за всички библиотеки в страната и са съгласувани с IFLA. УБ, като една от големите научни библиотеки в България, е важно звено от националната библиотечна система. Колкото и добър да е един програмист, програмата му не би била достатъчно функционална, без да познава в детайли библиотечния процес.
Що се отнася до това кой би трябвало да избира системата, не смятам да споря с вас.
Първо, явно подлагате на съмнение качествата на програмната система, щом смятате, че не тя не би била достатъчно функционална. Разбира се, че трябва да се познава в детайли библиотечния процес. Всички студенти, преминали курса по Софтуерни технологии знаят, че е нужен консултант за разработката на специфичен софтуер. Всички студенти, преминали през курса по Бази данни знаят основите на индексирането и търсенето. Всички студенти, изучавали обектно-ориентирано програмиране знаят как да променят състоянието, например на взета книга (върната, пресрочена и т. н.)
Второ, за въпросната IFLA... Знаете ли, че т. нар. IFLA (International Federation of Library Associations) е създала електронни спецификации за библиотечните документи, както и спецификации за софтуер против кражба на книги, че даже и за четене на книги от незрящи хора (при това не говорим за Брайлова азбука, а за т. нар. OCR - разпознаване на текст). Знаете ли, че от 1998 г. асоциацията ПРЕПОРЪЧВА използването на дигитално индексиране...
Или, преди да кажете нещо, проучете нещата, защото лесно ще си представите:
1. Отивате на работа и включвате компютъра. Веднага Ви излиза на екрана кои студенти са просрочили връщането на книги и с колко дни, при това с факултетните им номера, телефони за връзка и др. информация за тях.
2. Идва студент и му трябва еди-коя си книга. Пишете три букви от заглавието на клавиатурата и тя ви излиза, с пълна информация кога и от кого е била вземана, на кой рафт се намира в момента и колко екземпляра от нея има налични.
3. Друг студент връща книга. Пишете номера на книгата и всичко останало става автоматично.
4. Вместо да обработвате хиляди карти, просто цъквате върху студентската карта по начина, по който ви обслужват в магазините (един инфра-червен четец може да бъде намерен за 100-тина лв., а ФМИ може да даде тази сума, за да Ви улесни в работата Ви) и отново цялата информация за студента е налична на екрана на компютъра Ви.
5. Всяка книга си има категория, така че когато дойде един студент и ви каже какво имате за обектно-ориентирано програмиране, вие само отваряте категория "ООП" и виждате какво има в наличност...
6. Идват една камара нови книги, които вместо да ги описвате на хиляда хартийки и хартиища, просто ги въвеждате веднъж в компютъра... Да не говорим, че има единни системи, които могат да свалят информация за книгата и съдържанието й директно по въведен ISBN.
И така нататък, и така нататък... помислете си и не се съмнявайте в компетентността на студентите от ФМИ, функционалността на програмите, които пишат и спазването на стандарти. Много от студентите на ФМИ СЪЗДАВАТ стандарти, при това толкова сложни, че на техния фон стандартите на университетската библиотека изглеждат като да обясняваш на Роналдо, че футболът се играе предимно с крака и в тази игра си има правила...
Поздрави!