argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ПУ няма ли да стачкува?  (Прочетена 15799 пъти)

krasitrif

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #20 -: 02.10.2007, 11:16:46 »

Лично аз не подкрепям стачката на учителите, защото тя стана много политизирана и не подкрепям исканията за 100% увеличение на всяка цена.
Аз също работя за 300 лв и не смятам,че работата ми е по малко отговорна и все пак не се оплаквам.
А на drag ще пожелая успех при свалянето на правителството :haha: :-P
Активен

Aleks

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #21 -: 02.10.2007, 11:41:47 »

Kakво значи "...тя стана много политизирана"?


Аз също работя за 300 лв и не смятам,че работата ми е по малко отговорна и все пак не се оплаквам.


И стигат ли ви тези 300 лв? Вижте, не може да съдите по собственият си критерий. На вас 300 лв може да ви стигат, но това не значи, че на мен ще ми стигнат. Зависи от много неща. Аз може да купувам продукти, които вие не ползвате и на мен да ми се покачват разходите, а вие не. Може работата да ми е свързвана с повече разходи, ако е далеч от града, може да имам деца и те да са с един родител. Може да живея по наем и т.н. Въобще варианти много. За това става въпрос. Средната заплата трябва да бъде такава, че да задоволи средният човек. 300 лв вече не може да бъде добра заплата. А имайте предвид, че в момента изживяваме най-големият ценови шок от времето на Виденов. Има една проста схема: потърсете в гугъл Национален статистически институт, социални статистики, домакински бюджети, доходи, разходи и потребление на домакинствата, общ разход на домакинствата по източници, по групи разходи, паричен разход на домакниствата и т.н. и т.н. След това пак помислете. Заплатите са смешни за една европейска държава! И не само на учителите, както съм споменала в постовете си, а на масата. И въпросът не е да се оплакваш, а да действаш. Долкото мога да тълкувам действията на учителите със своя протест, те не се оплакват, а принуждават правителството да помисли за тях, показват явно недоволството си от ниските заплати. Не може 20-30 години да работиш при такъв трудов стаж и да получаваш мизерна заплата и то в такива условия - висока инфлация! в същото време някои да глсуват с чужди карти, да карат правителствени коли, да бездействат и да взимат многократно по-голяма заплата. Това че някой е политик не го прави Господ, то Господ поне е скромен и не страда от комплекси...
Активен

Dulsi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
  • O, sancta simplicitas !!!
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #22 -: 02.10.2007, 16:19:33 »

не искам да заемам никаква позиция нито да защитавам определена полит сила и т.н. но нека бъдем реалисти нищо няма да се оправи с магическа  пръчка..корупцията усвоява парите, които биха помогнали да станем европейска държава, по-бързо от хората...и въпреки това не бива да се губи надежда..в отг на въпроса защо да останем в бг, когато завършим, бих казала само...че като избягаме нито ще помогнем, нито ще постъпим смело..а по-добрият живот не се постига с бягство или миене на чиний в рибен ресторант в италия...но мосля че доста се отклонихме от темата за стачката като почнахме да сравняваме бг доходите на семействата с европейските...
Активен

Aleks

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #23 -: 02.10.2007, 17:32:34 »

Dulsi,
Точно, заради такива неща избягвам да пиша в интернет, защото все се изкривява първоначалният замисъл.
Въпросите, които съм поставила са риторични, изпълнени със сарказъм. Знам, че е трудно в интернет да се усети емоцията и тона.  Мисля, че профанизираш малко нещата.  :wink:

И никъде не сме сравнявали доходите. Просто посочих източник, от който обективно (а дали е така?) може да се видят нещата в цифри. Не съм посочвала европейски цени, а между другото аз знам, че България вече официално е призната за европейска страна от ЕС.  Та дори и сега да посоча една европейска заплата, не мисля, че то ще  е извън темата и неоснователно. Достатъчно голям човек съм, достатъчно дълго време се занимавам с подобни неща, за да знам какво трябва да казвам, как да го казвам. Ни най-малко съм се отклонила от темата.


Започвам да си мисля, че понятието "реалистично" много взе да се бърка с черногледство...
Активен

dobrika

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
  • Аз съм кльощавият на младини :-)))
    • Student council
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #24 -: 03.10.2007, 08:36:26 »

Тук, Боре съм съгласен, реклами от това не бива да се правят в полза на нито една политическа сила. Макар, че аз съм син на двама учители и като позапознат с учителските среди (апропо, специалността ми е такава) си мисля, че хората биха се зарадвали на по-сериозно увеличение, без значение кой и кога им го даде. Повечето от учителите са се подлагали на какви ли не унижения вече и се чудя дали някой би отказал повече пари, само защото му се дават предизборно. А и то нали стана модерно стачки да се правят преди избори.
А що се отнася до стачката на преподаавтелите в ПУ, струва ми се, че в момента българският среден учител се раздава малко повече от този, който е във висшето образование. Не искам да обиждам никой провинциален или непровинциален преподавател, просто това ми е впечатлението и дано да греша!!!
Активен
"It's goog to touch the green green grass of home!!!"-Tom Jones

PlamenPenchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 95
    • http://web.uni-plovdiv.bg/plamenpenchev/
Пълна подкрепа за стачката на учителите!!!
« Отговор #25 -: 03.10.2007, 16:00:01 »

По-високи заплати на учителите няма непременно да подобрят тяхното преподаване, НО ниски заплати ще го влошават още повече!!! А те, учителите, подготвят най-важните граждани на Републиката и тяхната работа е една от най-отговорните в обществото!

Сега за нас, преподавателите:

1. Реалната инфлация по мои изчисления (т.е. по храната, която ми заема 90% от бюджета) е 50% от началото на годината. Значи трябва нашите заплати да ги вдигнат с 50% да се изравним с нивото от 1 януари 2007.

2. Въпрост на чест и достойнство е да подкрепим колегите ни!

Затова стачка!

И министър Вълчев да си подаде оставка заради срамното му изказване, че ще наказва учители, ако те стачкуват на 15 септември! Та нали те бяха спазили законовите срокове и законът не забраняваше тяхната стачка!?!? Кое е по-върховно? Законът или мнението на някакъв министър?!?!

Активен
Ако искаш да научиш нещо или просто да прочетеш нещо, отвори списание "Коснос" http://www.kosnos.com

smm

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #26 -: 04.10.2007, 08:33:35 »

Само че студентите ще изгубим от стачката, отколкото ще спечелим. Затова не бих подкрепил стачката.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #27 -: 04.10.2007, 08:51:06 »

Само че студентите ще изгубим от стачката, отколкото ще спечелим. Затова не бих подкрепил стачката.
smm, какво ще загубите например? Говорим за печалба, инвестиция в дълготраен план. Става дума за повишаване на качеството на образованието и науката в България занапред и то преди да умрат напълно! Наясно ли си какъв е интереса към учителската професия (да бъдеш учител), досещаш ли се кои студенти (едва завършили) стават учители, а защо дали се сещаш... ако продължиш да разсъждаваш ще можеш екстраполирайки да се догатнеш и за висшето образование и т.н. за в бъдеще....

иначе ще загубите...  :-X
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #28 -: 04.10.2007, 10:04:12 »

Лично аз не подкрепям стачката на учителите, защото тя стана много политизирана и не подкрепям исканията за 100% увеличение на всяка цена.
Аз също работя за 300 лв и не смятам,че работата ми е по малко отговорна и все пак не се оплаквам.
А на drag ще пожелая успех при свалянето на правителството :haha: :-P

Даваш ли си сметка, че ако така разсъждават всички някой ден на теб ще ти се наложи да водиш битки и никой няма да те подкрепи по никакъв начин ...

Чесно хората като тебе трябва лека полека да изчезват ...
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Aleks

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #29 -: 04.10.2007, 10:43:27 »

Абсолютно съгласна съм с последните 2 мнения. Има едно нещо, което и медиите и учителите забравят да изтъкнат, че става въпрос за високо квалифициран труд. Именно такъв е труда на преподавателите и по тази причина не може да получават ниски заплати. От този труд зависят много неща и мисля, че всеки едни човек може да се сети...
Активен

pophristov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #30 -: 04.10.2007, 22:03:47 »

Знаете ли какво трябва да се направи...

Трябва да се рестартира системата:

Организират се общонационални изпити за всички учители, ученици, преподаватели и студенти. Който не го издържи, да бъде принудително изхвърлен от системата. Изхвърлените учители и преподаватели да бъдат осъдени да изплатят глоба, задето са си позволили да вършат отговорна работа без да са достатъчно компетентни.

Като резултат ще останат учениците и студентите, които заслужават плюс ще се съберат достатъчно пари за повишаване заплатите на добрите учители и преподаватели.

Качество вместо количество ...
Активен

Angie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
  • IMPOSSIBLE IS NOTHING
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #31 -: 05.10.2007, 01:20:05 »

Браво колега  :D ! Браво!  :? И как според теб ще стане това? Дали ще се намери някой достатъчно смел или ... как да кажа - достатъчно глупав да го направи? Тази "чистка", която предлагаш напълно ще разруши системата, вместо да я "рестартира". И за какво качество си говорим? Ако да кажем дори и 1/4 от преподавателите, учителите и т.н. бъдат изхвърлени, то тогава кой ще ни обучава? Я си представете само класове от по 30 + ученици и 1 учител да се оправя с тях! Та и с 20 е трудно, да не говорим, ако бройката на учителите намалее. Не казвам, че няма преподаватели, които заслужават да бъдат изхвърлени, но това според мен е прекалено прибързано и необмислено решение на въпроса, което няма да има резултат.   :headbang:
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #32 -: 05.10.2007, 10:41:38 »

Малеее pophristov,
такава чистка с интелигенцията и Сталин даже не си е позволил да направи, ти си уникален! Ето ти няколко проблема, които ще се явят веднага!
- кой по какви критерии ще определи кой става и кой не;
- мислил си си това кво яко губене на време ще е, организация, пари, корупция... повсеместни изпити;
- какво ще пази новата чиста система отново да се превърне в старата;
- а кой ще поеме часовете на изгонените учители;
- в държава дори като нашата мисля, че всички изгонени леко ще спечелят кое да е дело, че дори може да се стигне и до правата на човека...

абе това е подобно на принципа, ма не знам кой го беше казал точно - Ленин или Сталин: Нет человек, нет проблем!
Активен

drag

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
    • siak.dir.bg
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #33 -: 05.10.2007, 10:57:27 »


А на drag ще пожелая успех при свалянето на правителството :haha: :-P

 Ako теорията ми е вярна, то правителството си заби такъв  гол, че само ще падне.
А и след изборите ще е толкова объркано ...
 Както казах за стачка сега не беше време, но след като вече е факт не виждам причина да не я подкрепим.
 
Активен
*********** Аз слушам радио НЕКО **************                   
                    http://radio.uni-plovdiv.bg

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #34 -: 05.10.2007, 12:08:13 »



No comment!!!
Активен

tea

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #35 -: 05.10.2007, 13:55:13 »

И аз считам, че трябва да подкрепим стачката. И едва ли събирането на подписи е най-добрия вариант.
Колкото до въпроса за синдикатите - те са тези, които би трябвало да задействат нещата, но... Е, все пак не става въпрос за екскурзийки, ядене и пиене, нали?
Активен
Ако можеш да си орел не се напъвай да си пръв сред гаргите. Питагор

pophristov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #36 -: 05.10.2007, 21:44:53 »

Angie, ksx, преди да отговаряте, трябваше да се опитате да разберете какво искам да кажа и да помислите. Типично по форумски маниер удряте на контра.

Истината е, че всички ние до един сме виновни за това, което се случва. Преди да потърсим вината у другите, трябва да я намерим у себе си.

Мен друго ме тревожи. Как така изведнъж, като гръм от ясно небе, учителите се вдигната да стачкуват - точно преди изборите. Мръсната дума в случая е синдикат. От време оно синдикатите са средство за дестабилизация, активно използвано от разни организации с "идеална" цел.

P.S. ksx, понеже спомена "чистка на интелигенцията": всъщност говорех за чистка на псевдоинтелигенцията.
Активен

LUCIFER

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #37 -: 05.10.2007, 22:36:09 »

Каквото и да умувате, каквито утопии да разигравате, това е положението. Учителската стачка до няколко седмици ще е история, а резултата пак ще е в полза на властимащите. Съгласен съм с някои идеи прокраднали се в съзнанието на някои от Вас, но да не забравяме, че всяка идея, дори и гениална, бива унищожена от "тълпата"още преди да бъде осъзната....С дълбоко прискърбие Ви съчувствам!
Активен

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Долу правителството!
« Отговор #38 -: 08.10.2007, 00:45:06 »

http://2x-i-3x.hit.bg/ins.pdf

От много приказки по форумите няма особен смисъл, затова накратко нещата както ги виждам: правителството е насрано и е време да си ходи!  :rock:

Активен

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #39 -: 08.10.2007, 17:07:45 »

Политическата класа срещу образованието:

http://news.ibox.bg/comment/id_56638392


Активен