argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За С++ обучението във ФМИ  (Прочетена 9114 пъти)

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #20 -: 21.09.2005, 18:01:04 »

SodomGomor: според твоята логика ако питат някакав си Христо Ботев, които пишел на някакв си български и бил виждашли гениален поет?
Всички ще му се оцъклят щото пише на български?
Или евентуално стиховете ще му са изписани в "Сорбоната".....
Според защо Ботев е един от големите поети на човечеството.......
.....щото е писал на модерния англииски или пък на френски
Ти как мислиш?
Активен

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #21 -: 21.09.2005, 18:28:56 »

Много е важно да имаш добре изградено програмистко мислене. Важно е да знаеш как нещата работят, а не какъв е синтаксиса на С++. Много хора си мислят, че като вземат и прочетат 3-4 книжки за С++ и кажат "Аз знам С++!" са открили истината:) И  к'во ги интерисува за другите езици за програмиране и за всичко останало,което някой е измислил, нали в С++ е истината, нали си има работа като кодер на С++, на който му казват какво да напиши:) И след 4-5 години този човек ще се амортизира и няма да може да продължи нагоре,понеже няма изградено мислене и неможе да ръководи, тъй като когато е трябвало да си разшири погледа през студентските години и да научи основни неща като тези, не го е направил. Освен General Purpose Languages има и много други езици и незнам си колко технологии, за който е добре не само да си чувал:)
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #22 -: 21.09.2005, 18:33:54 »

deviser>>Щото от това не му е зависел хляба.  :-D

Не, сериозно - Ботев е друго нещо (аз безкрайно го уважавам и обичам), но той е живял в друго време - тогава не е било задължително да знаеш английски, за да живееш що-годе добре. Трябвало е просто да се родиш като чорбаджийско дете.
Освен това българския е родния език на Ботев и той се изразява най-добре на него. За нас всички прог. езици са несвойственни по рождение и с еднакъв успех можеш на научиш всеки един от тях - на теория естествено.
Въпросът е кой се котира най-добре сред малоумните БГ работодатели.

Така де....
 :mrgreen:
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

hammer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
    • Уеб - блабла
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #23 -: 24.09.2005, 19:22:19 »

Незнам за какво спорите изобщо???!?! На всеки (или поне така си мислих до скоро) му е ясно че занаят не се учи в училище/университет. В университета би трябвало само и единствено да те учат да мислиш като програмист, да знаеш как един проблем може да бъде решен. Учат се толкова езиците до колкото, да знаете синтаксиса и да не гледате умно като тръгнете да четете кодът на някой (стига да е написан четливо де). Лошото е че прекалено много теория вкарват във обучението ... за какъв чеп ти е да можеш да обясниш проблема ... да го разбереш ... и накрая да не знаеш как да го решиш?? Защото точно това се получава. За справка миналата година една колежка по програмиране имаше 6 ... беше единствената шестица при положение че и понятие си няма от практическото приложение на това което е назубрила, докато хората които най-малкото имат повече опит от нея, някой дори с това си вадят хляба .. имат 3ки и 4ки? ... Ето за това говоря ... набляга се прекалено много на теорията. Като отидеш да бачкаш някъде искат резултати а не да им развиваш лекций за това как може да се направи нещо ... просто сядаш и го правиш. Абе много е зле образованието .... и изпитите и лекциите ... ужас направо : )

Та да се върнем на основната ми идея ... занаят в училище не се учи!

@deviser: Е ти чак сега ли разбра че JOKE е зарибен жабар ;)

@Joke: А с тебе кога ще ходим на бира? :) От сумати време сме се разбрали да се видим. ;)
Активен
Stupidity Is Limitless ...

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #24 -: 24.09.2005, 21:14:35 »

SodomGomor,

Ада е един чудесен език за програмиране :) С него можеш да си намериш работа, но в България никой не програмира на това. Има една много хубава книга  за Ада 95 в библиотеката от холандското дарение.

С малки изключения бг работодателите са доста зле (малко или много всичките програмисти в бг се познаваме и знаем за какво става въпрос). Но за това май е добре да отворим нова тема.

Иначе Джава или С++, занимавайте се :) Само да отбележа, че 1500 лева месечно е нищожна заплата за програмист. В щатите за същата работа взимате малко над 40 000$ годишно, ако сте в някой по-скапан щат ;)

Разбирате ли накъде бия, а вие спорите кой език е по-добре да се учи във ФМИ.

поздрави:
а.
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #25 -: 26.09.2005, 12:08:57 »

Sodom май пак не ме разбра, идеята беше че не е важно на какво пишеш а как пишеш! А колкото до това кои език е модерен не е особено важно, защото "модерните" езици се менят горе долу на 2 години и разликите между тях не са много  големи. Общо взето като знаеш синтаксиса не един език много лесно може да научиш и другите от същия клас.
PS Има една поговорка " Истинските програмисти пишат на ASEMBLER"
Има доста истина в тези думи..........
peace!
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #26 -: 26.09.2005, 15:50:03 »

Sodom май пак не ме разбра, идеята беше че не е важно на какво пишеш а как пишеш! А колкото до това кои език е модерен не е особено важно, защото "модерните" езици се менят горе долу на 2 години и разликите между тях не са много  големи. Общо взето като знаеш синтаксиса не един език много лесно може да научиш и другите от същия клас.
PS Има една поговорка " Истинските програмисти пишат на ASEMBLER"
Има доста истина в тези думи..........
peace!
а ve to sintaksisa na ezika e 1vata kapka v moreto :+)) dokat nauchish api-to e zora :) ili pone dokat nauchish da se opravqsh v nego
e sq naposledak ush nazrqva Ruby on rails li kak se vodi kato konkurent na J2EE ama .. kvo nikoi ne go e chuval ili Python4o se si jivurka v moreto ama nishto ( Ruby mai e python based ezik ).
vyprosa e v FMI da se uchi neshto koeto povecheto biha razbrali ( sichki shte se saglasite che Java se razbira poveche ot C++ ) . Da se uchi neshto koeto e poprincip po lesno ( Java e po lesna ot C++ nai malkoto zaradi edinnoto API a ne Borlandsko Api MFC / WIn32 / GTK / QT / i etc ) . S 1 Api moje da se nameri mn rabota dokato ako 100 choveka zavyrshat znaeshti Win32 Programirane samnqvam se v jobs.bg za 1 mesec da ima 50 obqvi za win32 programisti ( za java programisti mai ima ) .
ta i C++ samite prepodavateli im e trudno da go obqasnqvat ili da go razbirat kakvo ostava za studentite.

nqkoi spomena che tuka triia da se nauchat principnite neshta ami da ti kaja moq kurs ( 120 choveka ) ot tqh pone 60 neznaeha kvo e rekursiq vapreki ceh sa q obqasnqvali po 5 predmeta pone kato trygnaha da pishat na LISP razbraha kvo e rekursiq .. t.e. nauchiha si teoriata ot 1vi kurs . KAK ?  s praktika :)

i posledno shte kaja vmesto da se uchiha 4 semestara C++ koito ni nauchiha na sintaksis ako 4 meseca beshe uchena java sq shtiaha sichki da sa java Guru-ta ili C# ako se ucheshe da kaje mamakr che spored men e super laino toq c#

p.s.
hammer : am naprao moe pusnem edna tema v foruma aide na bira s miasto i chas i da saberem horata to i bez tva triia obsajdame FMI OS s nqkvi zaribeni tipove :) .

Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #27 -: 11.10.2005, 22:06:37 »

Доколкото разбрах първи курс ще учим кажи речи това с което кандидатствахме  :? .
Особено първият триместър (материалът до масиви...). Това очевидно се прави за изравняване на нивото между кандидатствалите с математика и с информатика но не разбирам защо това трябва да е така. Нека вземем за пример разделението по английски на начинаещи и напреднали. Какво пречи да има подобно разделение и поне на упражненията по информатика? Още повече че сме дощли тук да учим точно това и се очаква тези дисциплини да са с най-засилено изучаване.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #28 -: 12.10.2005, 10:55:29 »

Е то голямото разделения с тоя английски.
Една дума не научих нова по предмета.
Та и с информатиката ако има разделение пак ще има недоволни :).
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #29 -: 12.10.2005, 13:09:51 »

Аз казах - може просто вместо всички да учат масиви и т.н. при положение, че са кандидатсвали с тях, да се направи един спeц курс за тях - да го води някой студент например, а пък всички да се явяват заедно на изпит - и критериите да са едни и същи за оценката.

Така де.

То deviser: peace, бабо, peace  :-D  :mrgreen:
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Ами TCL/TK ???
« Отговор #30 -: 20.10.2005, 15:26:24 »

Java, C++, Prolog, Lisp...

Ами някой от Вас занимавал ли се е с TCL и TK?

Аз съм имал това удоволствие и наскоро имах идеята да предложа вместо Lisp да се изучава TCL, все пак и двете са листово ориентирани, а TCL е с една идея по-съвременен език, поддържа ООП до известна степен и все още има кой да го развива. И е мултиплатформен!

Личното ми мнение е, че всъщност нито лисп, ито пролог, нито tcl и tk трябва да се изучават в университета. AI-то си е AI, но факта, че AI-то е проходило с лисп и пролог значи ли, че трябва вено да следваме тези езици?



И като отворих темата за TCL/TK, нека ви опиша една сравнително мощна платформа за GUI приложения, базирана на TCL/TK.

Системата е трислойна и изцяло базирана на плъгини.

СУБД прокси слоят стандартно поддържа една независима от архитектурата БД, която обаче дава трагична производителност при повече от 10000 записа в една таблица. Ако има ентусиасти, всеки може да си напише един чист TCL плъгин и да портне API-то за връзка към БД за която и да е друга СУБД.

Трите слоя могат да работят както на три отделни машини, така и на една и са възможни всичките 4 комбинации от слоеве/компютри. Когато се работи на една машина не е задължително да се пуска какъвто и да било сървър.

GUI-то също е базирано на плъгини като всеки плъгин преставлява една отделна TCL/TK програма. Всеки плъгин може да има собствени под-плъгини и по този начин се образува едно дърво, с корен началната програма, която се явява пак плъгин, на който му е указано да се стартира автоматично. Всички плъгини заедно образуват менюто на програмата, което улеснява значително както внедряването и редакция на плъгини, така и крайния потребител, който само възкликва: "Я, имам нов ред в  менюто!".

Сървърът изпълнява заявки към СУБД-то, както и всички останали дефинирани API команди за работа на приложението( основната идея е, че клиентът трябва да е възможно най-тънък ).

Платформата освен всичко останало е и многоезична по рождение, поддържа отделни скинове за клента и сървъра и освен това е с вграден version control, т.е. ако нещо в новата версия на платформата или някой плъгин не сработва като хората, можем да преминем към стария плъгин или изобщо към старата платформа "с две щраквания на мишката" ( с редакцията на два реда от конфигурационните файлове ).

Архитектурата не зависи от никакви външни характеристики, така че навсякъде, където има TCL/TK виртуална машина могат да работят приложения за платформата ( или по-скоро плъгини за нея ).

Цялата платформа е много лека, естествено като за TCL е листово ориентирана и се побира на една дискета от най-старите формати 5.25 инча със 180KB памет.

Естествено, че на фона на новите горещи технологии, подобни "смешни" системи нямам бъдеще, но идеята беше да опиша колко мощни и ефективни неща могат да се постигнат с TCL и TK, в сравнение с лисп и пролог.

А ние какво учим с лисп и пролог? С две думи - пълни глупости!

А с TCL се пишат IRC ботове, има директно вградени SMTP, POP3, HTTP и други сървъри, които се управляват с по няколко реда, поддържа CGI...

А лисп какво може? А пролог?

Ако някой знае, нека даде конкретен пример за нещо по-голямо ( и за предпочитане безплатно ), което да покаже способностите на лисп или пролог! Ще съм му благодарен!
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #31 -: 21.10.2005, 14:24:40 »

Ей тва ми се вижда интересно http://www.international-lisp-conference.org/2005/speakers.html#alex_peake също и това http://www.franz.com/success/.
« Последна редакция: 21.10.2005, 16:56:13 от sasquatch »
Активен

Vladimir Temelkov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #32 -: 22.10.2005, 12:56:55 »

Според мен това, че има хора, които знаят повече от другите или са "дръпнали" повече не им дава права да постват оплакванията си тук! Обучението за всички е едно и също, така че който си мисли, че знае много може да вземе 2 години за 1 и след това да се развива.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #33 -: 22.10.2005, 13:51:40 »

http://www.di.unito.it/~gull/nlp-web/parser.html

Това е доста бърз парсер за италиански. Писан е на Лисп. Иначе съм имал удоволствието да работя с Алегро Комон Лисп. Както и с Пърл ТК.

Преди време се интересувах от ТСЛ. Обаче никой не отговори на пост-а ми във форума. Тогава прочетох някои неща и бързо изгубих интерес.

Иван Давидов, ако толкова се интересуваш от ТСЛ, пиши в темата, която започнах преди време.

поздрави:
Атанас Чанев
Пловдив, България
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: За С++ обучението във ФМИ
« Отговор #34 -: 31.10.2005, 14:15:14 »

Аз лично също не одобрявам начина по който водим обучението по С++. Давам право на всеки напреднал да работи самостоятелно или поне да се освободи от задачите предварително, като ми покаже свой проект или реализира поставен от мен проект до края на триместъра.
За другото не мога аз да променям учебния план и да си водя със всеки индивидуално, въпреки че се опитвам да го направя!
Успех на всички мои студенти от 1ви курс със С++. И питайте мен, не форума ;-), ако имате забележки или идеи! Аз съм отворен за всякакви промени, стига да зависи от мен тяхното внедряване в процеса на обучение.
Активен