argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Филолози, къде ще работите след завършване?  (Прочетена 35321 пъти)

mmegi_85

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31

 Зравейте и от мен!
 Много хубава темичка, поздравления! :bravo:
 Първо, искам да кажа нещо за правописните грешки. Съгласна съм с това, че латиницата много ни вреди, аз нерядко допускам грешки от рода на: замяна на "ъ" с "а": "щ" с "6т" и т.н. Ужасно е. Но има и нещо друго, което все още не разбирам, какчев е допуснато. Аз съм хибридна специалност (български и новогръцки ез.), доста отдавна забелязах, че има някои излишни неща в програмата ни. Сигурно ще кажете, че съм някоя от тези вечно недоволни представители на филологическите специалности, които само се оплакват колко много има за учене, колко е изморително и трудно, но.............................все пак, на първа инстанция, нас ни готвят за бъдещи преподаватели по български език и литература. ОК, съгласна съм с това, че трябва да изучим руската, античната, западноевропейската, възрожденска, нова,........ и още литератури.Съгласна съм и с това, че задължително трябва да знаем Ф, М, Л, С и С на българския език (сигурно знаете какво искам да кажа), дори и за старобългарски език се съгласих, но не мога да разбера защо учим и ИНБКЕ, и Историческа граматика. Сигурна съм че е полезно, но според мен, по- необходимо за бъдещите ми ученици би било, тяхната учителка да знае, как се пише, а не какъв е развоят на българския език през вековете.
 Аз признавам, че правя много грешки, сигурно вече сте открили доста такива. Лошото е, че и самоподготовката е неефективна, а в програмата ми, до края на 4- ти курс, няма дисциплина "Езилова култура". Как мислите, правилно ли е това, при условие, че кандидат- студентския ми изпит не беше по езикова култура.
 Така че, скъпи колеги- филолози, не се сърдете, когато някой допуска грешки.Погледнете го и оъ друг ъгъл, все пак сме във форум, а не на изпит. :-)
Активен

mmegi_85

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31

 А по въпроса за професионалното ни развитие, след завършване, а може би и преди това, мисля че всеки, който си постави 1 цел, рано или късно я постига.
 Съгласна съм с това, че доста лесно можеш да си намериш добра работа и без да имаш висше образование, аз съм типичен пример за това. Въппосът обаче е,  това ли е бъдещето ти и всичко за което толкова си се борил. Лично на мен ми харесва "даскалската" професия и бих я работила с удоволствие (стига да се науча да пиша правилно :hihi:).Вие сами помислете за себе си.
 Главите горе и напред!!!!! :wink:
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128

Зравейте и от мен!
 Много хубава темичка, поздравления! :bravo:
 Първо, искам да кажа нещо за правописните грешки. Съгласна съм с това, че латиницата много ни вреди, аз нерядко допускам грешки от рода на: замяна на "ъ" с "а": "щ" с "6т" и т.н. Ужасно е. Но има и нещо друго, което все още не разбирам, какчев е допуснато. Аз съм хибридна специалност (български и новогръцки ез.), доста отдавна забелязах, че има някои излишни неща в програмата ни. Сигурно ще кажете, че съм някоя от тези вечно недоволни представители на филологическите специалности, които само се оплакват колко много има за учене, колко е изморително и трудно, но.............................все пак, на първа инстанция, нас ни готвят за бъдещи преподаватели по български език и литература. ОК, съгласна съм с това, че трябва да изучим руската, античната, западноевропейската, възрожденска, нова,........ и още литератури.Съгласна съм и с това, че задължително трябва да знаем Ф, М, Л, С и С на българския език (сигурно знаете какво искам да кажа), дори и за старобългарски език се съгласих, но не мога да разбера защо учим и ИНБКЕ, и Историческа граматика. Сигурна съм че е полезно, но според мен, по- необходимо за бъдещите ми ученици би било, тяхната учителка да знае, как се пише, а не какъв е развоят на българския език през вековете.
 Аз признавам, че правя много грешки, сигурно вече сте открили доста такива. Лошото е, че и самоподготовката е неефективна, а в програмата ми, до края на 4- ти курс, няма дисциплина "Езилова култура". Как мислите, правилно ли е това, при условие, че кандидат- студентския ми изпит не беше по езикова култура.
 Така че, скъпи колеги- филолози, не се сърдете, когато някой допуска грешки.Погледнете го и оъ друг ъгъл, все пак сме във форум, а не на изпит. :-)

За пореден път в този форум ще напиша, че хибридните специалности са педагогически, а не филологически (Филологиите в ПУ са три- английска, руска и славянска) и следователно си права за това, че някои чисто филологически дисциплини като исторически граматики и класически езици трябва да отпаднат.  Но ако държиш на една добра езиковедска култура е добре да имаш представа за какво става въпрос, особено за историческите граматики, които обясняват не само лексическите особенности в съвременните езици, но и граматическите, при което те по-лесно се учат. Връщайки се на темата за реализацията бих те посъветвал да помислиш за някаква магистратура, все пак колкото повече, (в разумни граници) толкова по-добре.
« Последна редакция: 22.11.2007, 00:51:22 от Ivan_Ivan »
Активен

malvinarium

  • Гост

(Филологиите в ПУ са три- английска, руска и славянска)

Чистите филологии в ПУ не са три, изпуснал си най-голямата филология - Българска филология.
Активен

euphoria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

мммм не хибридните специалности не са педагогически, може да  не се водят филологически, но и педагогически не са. Водят ни специалисти!!!  :-D ужас, в крайна сметка имаме всички дисциплини и от двете филологии, е като изключим хорариум, който няма особено знаечение ,защото на изпита се гърчим заедно с другите с пълен хорариум - и избирателните дисциплини -които са много леки. Така че хибридните специалности са си едни от най-трудните, защото все едно учиш две специалности наведнъж- в нашия случай- 2 филологии  :wink:
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128

мммм не хибридните специалности не са педагогически, може да  не се водят филологически, но и педагогически не са.   :wink:


Грешиш, погледни характеристиките на хибридните специалности от кандидат-студенстския справочник там всичко си пише. Дори ако не се лъжа някъде на сайта на филологическия ги има подробните характеристики, заедно със образователните квалификации
Активен

No_surprise

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94
  • Seeing things clearly...

мммм не хибридните специалности не са педагогически, може да  не се водят филологически, но и педагогически не са.   :wink:


Грешиш, погледни характеристиките на хибридните специалности от кандидат-студенстския справочник там всичко си пише. Дори ако не се лъжа някъде на сайта на филологическия ги има подробните характеристики, заедно със образователните квалификации

Да,  характеристиките на специалностите във ФФ са посочени в кандидатстудентския справочник, който е публикуван и в страницата на факултета. :-):

http://pu.acad.bg/GetResource?id=398&ln=1
Активен

euphoria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

е кажете ми -защо тогава сме към филологическия,а не към педагогическия факултет?! То си има отделно към педагогическия факултет предучилищна педагогика с английски език, а български и английски то4но в справочника пише, че е към филологическия факултет. днес го гледах. вие къде то4но го видяхте това-на коя страница?
Активен

malvinarium

  • Гост

е кажете ми -защо тогава сме към филологическия,а не към педагогическия факултет?! То си има отделно към педагогическия факултет предучилищна педагогика с английски език, а български и английски то4но в справочника пише, че е към филологическия факултет. днес го гледах. вие къде то4но го видяхте това-на коя страница?

Може би колегите имаха превид самите характеристики на хибридите и възможностите за реализация на почти всички, които са посочени в справочника, а именно само учители в средно училище и затова ги нарекоха "педагогически".
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128

Извадка от справочника: " Специалността английски език и ..... е педагогическа. Срокът на обучение по бакалавърска програма за редовните и задочните студенти е....Завършилите получават образователно-квалификационна степен бакалавър с професионална квалификация учител по английски език и..."и т.н

Сравни: "Специалността английска филология (важи и за останалите:руска, българска, славянска) е университетска.... Завършилите получават образователно-квалификационна степен бакалавър с професионална квалификация филолог и учител по....."

А относно това, че специалностите се водят към филологическия... еми така и трябва да е защото езиците се изучават към филологическия факултет.

Активен

euphoria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

а новата специалност- Англйски и френски -за нея какви са мненията...пак ли е педагогическа

Но си прав -може би- може и така да я водят- наистина е странно -защото имаме едни и същи изпити и ти позволяват да се прехвърлиш дори и в трети курс и няма причина по която да е така- но в ПУ има много чудатости- ама квот е такова. в крайна сметка човек се доказва на работното място. Желая на вси4ки късмет!
« Последна редакция: 21.12.2007, 00:43:37 от Kelli_Mutu™ »
Активен

euphoria

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

Ivan_Ivan- аз намирам други неща в сайта на ПУ- забележи последното:
вдивски университет “Паисий Хилендарски”

Филологически факултет

УЧЕБЕН ПЛАН

на специалността

БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И АНГЛИЙСКИ ЕЗИК

Образователно-квалификационна степен:
   

бакалавър

Срок на обучение:
   

4 години

Форма на обучение:
   

редовна

Професионална квалификация:
   

Филолог
и учител по български език
и литература и английски език и литература
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128

Ок, хибридните специалности се оказват педагогически, а на кои класове се преподава съответно?_/1-4/, /5-7/, или /8-12/?

В областта на средното образование, мисля, че е от 5 до 12 клас + право за работа в областта на просветата.
Активен

mmegi_85

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31

 Не мога да разбера, война ли се води м/у чистите филологии и хибридите, какво става?
 Я се успокойте!
 Първо, да, хибридите се водят педагогически и аз не мисля, че това е недостатък, напротив. Поне имаме много възможности за реализация, което се оказва доста стимулиращо, като се вземат всички трудности през които трябва да преминем.
 Така или иначе, всички хибридни специалности са включени в списака на филологическия факултет, а не в педагогическия, явни има причина.
 И на въпроса: преподава се на децата от 5 до 12 клас.
 Свалям шапка на всички настоящи и бъдещи филолози, не е никак лесно. Но не подценявайте и хибридите. :-)
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322

Темата е малко стара, но ВЕЧНИЯТ въпрос/ :grin:/ за това "Какво ще работиш, като завършиш?!?"(обикновено зададен от приятелски и не толкова приятелски настроени познати и роднини) май винаги ще е актуален :wink:

Обръщам се към всички последен курс българска и славянска филология. Как смятате да се реализирате на трудовия пазар? Пишете след толкова учене кой ще има нужда от вашите знания по полска/сръбска/чешка литература или по старобългарски напр. Толкова висшисти къде ще се дянат? Нека пишат и всички които вече са завършили да видим какво бачкат. Аз напр. съм завършил преди 8 год. слав. филология и съм на длъжност изискваща едно голо средно обр.
Поздрави - бат ви Ангел.

Първо, моите поздравления за единиците от СФ и десетките от БФ, достигнали до последен курс на обучение, защото със сигурност не им е било лесно :D :D :D

За реализацията на трудовия пазар - доста мои познати(по скоро познати на познати), завършили СФ преди години, си работят по специалността и са търсени като преводачи и кореспонденти... Изводът е, че работа има и че се търсят специалисти с редки езици(самата аз се убедих в това; през лятото си търсих работа и имаше учудващо много предложения за хора с полски, чешки, словенски, руски и др.,предимно славянски езици :wink:)

Аз НЕ ЗНАМ какво конкретно ще работя след 5 години по специалността ми, дори още не съм наясно какво точно искам да работя, но съм на мнение, че никога няма да си намеря нещо хубаво, което да ми допада, ако самата аз не потърся реализация и не изпробвам поне няколко различни неща :wink:

П.П. bat_angel, ако не харесваш това, което работиш, ако не те удовлетворява като личност и мислиш, че си способен на нещо повече, просто потърси друга работа... току-виж попаднеш на поприще, в което ще ти се наложи да ползваш ученото през годините :-)
« Последна редакция: 22.08.2008, 00:26:44 от Καθαρός »
Активен

paralax

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37

Първо, моите поздравления за единиците от СФ и десетките от БФ, достигнали до последен курс на обучение, защото със сигурност не им е било лесно :D :D :D

За реализацията на трудовия пазар - доста мои познати(по скоро познати на познати), завършили СФ преди години, си работят по специалността и са търсени като преводачи и кореспонденти... Изводът е, че работа има и че се търсят специалисти с редки езици(самата аз се убедих в това; през лятото си търсих работа и имаше учудващо много предложения за хора с полски, чешки, словенски, руски и др.,предимно славянски езици :wink:)

Къде ги търсят тези специалсти :? .
Аз съм една от малкото, успели да завършат СФ минлата година и тогава, като започнах да си търся работа, не попадна на нито една подобна обява!
Искрено се надявам, поне след години, нашите специалности да се ценят повече, отколкото в момента! Защото в момента няма особено голяма реализация за нас филолозите! Това, разбира се, е личното ми мнение и не ангажирам никого с него! :-)
Поздрави! :-)
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322

Първо, моите поздравления за единиците от СФ и десетките от БФ, достигнали до последен курс на обучение, защото със сигурност не им е било лесно :D :D :D

За реализацията на трудовия пазар - доста мои познати(по скоро познати на познати), завършили СФ преди години, си работят по специалността и са търсени като преводачи и кореспонденти... Изводът е, че работа има и че се търсят специалисти с редки езици(самата аз се убедих в това; през лятото си търсих работа и имаше учудващо много предложения за хора с полски, чешки, словенски, руски и др.,предимно славянски езици :wink:)

Къде ги търсят тези специалсти :? .
Аз съм една от малкото, успели да завършат СФ минлата година и тогава, като започнах да си търся работа, не попадна на нито една подобна обява!
Искрено се надявам, поне след години, нашите специалности да се ценят повече, отколкото в момента! Защото в момента няма особено голяма реализация за нас филолозите! Това, разбира се, е личното ми мнение и не ангажирам никого с него! :-)
Поздрави! :-)

paralax, може би донякъде предният ми пост беше твърде оптимистично настроен... Не знам... замислям се за някои много важни неща, които са доста неприятни, но действително ги има:
1. Колко хора завършват СФ? Отговорът е: По-малко от половината приети.
2. Колко от тях си намират работа по специалността? Не знам този отговор, но със сигурност не са всички.

В горния ми пост аз дадох пример с хора, които са намерили работа по специалността си и в работата си използват езика, който са учили в университета. Никой не може да ме убеди, че търсене на кадри с такива езици няма, но може би търсенето е по-малко от предлагането :roll:
А в случая става въпрос за не толкова полулярни езици и обявите, на които аз лично съм попадала, не могат да се сравняват по количество с обявите за сервитьорки, секретарки, общи работници и ИТ-специалисти, но както казах по-горе, съм попадала на учудващо много(за мен самата) такива обяви(главно за преводачи, екскурзоводи, рецепционисти и служители в туристически фирми).

Познавам бегло хора(споменатите от мен по-горе "познатите на мои познати"), които са завършили СФ преди доста години(не знам дали има някакво значение преди колко точно, но за уточнение става дума за дипломирали се преди около 5-10-15 години) и които сега работят като преводачи, кореспонденти, в туристически фирми или в съответната страна, чийто език знаят. :-)


П.П. Предполагам не е много коректно да разисквам тази тема, при положение, че имам минимален работен опит и нулев по специалността ми(още повече, че със сигурност постът ми е пълен с правописни и пунктуационни грешки, понеже езиковата ми култура все още не е на добро ниво), но просто изказах позиция :-) И продължавам да съм оптимистично настроена по въпроса :wink: :-)


П.П.П. paralax, стискам палци да попаднеш на наистина хубава работа, която да е на нивото и висотата на това, което си учила :y:
« Последна редакция: 29.08.2008, 01:15:51 от Καθαρός »
Активен

Malena

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Включвам се и аз по темата,макар и малко късничко:)!Завърших славянска филология миналата година.Както спомена някой по-горе-не бързах:).Започнах работа в четвърти курс и прекъснах.Общо взето пропуснах около две години,защото разбрах,че училището на живота ще ме научи на много повече неща, отколкото университетът.Просто в един момент самият образователен процес ме беше разочаровал страшно много.Така че се върнах, едва когато понатрупах опит и сметнах,че непременно трябва да завърша образованието си.И го направих.След което първата работа,която започнах беше като офис администратор, но ми беше ужасно скучна и еднообразна.По цял ден бюро,документи,телефони,никакво движение...хората,които обичат да четат книги могат да се насочат именно към такова работно място,перфектно е за тази цел:)!За мен обаче беше ужасно.Ето защо напуснах...и който казва,че е лесно да си намериш работа и да работиш това,за което си мечтал или в което си добър...май не се е сблъсквал много с реалния живот.Явих се на безброй много интервюта,но бях категорична,че няма да направя компромис и да се занимавам с нещо,което не ми е по сърце.И понеже ми се отдава писането съвсем случайно си намерих работа във вестник,без връзки,без протекции.И така сега вече мога да кажа,че славянската филология (даже и чрез някои от ненужнте си дисциплини) ми е дала богата обща култура,която в момента ми е от полза.Практически поне.Защото другото е и талант донякъде.И ако някой иска да се пробва в журналистиката-няма да сгреши!Стресово е,но пък за сметка на това е страшно удовлетворяващо.Без значение в местни или централни медии.Така че късмет на всички и не се отказвайте:)!
Активен

peteto87

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Май безработни  :-D Тая държава няма да се оправи скоро за жалост  :s:
Активен

roni

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

аз работя и уча, много трудно се съчетават двете..., но нямам избор, затова не се оплаквам /работата ми няма общо със специалността, която уча  :s:/
Активен