argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ФМИ все още ли се води Microsoft бла бла за продукти ?  (Прочетена 16530 пъти)

AddaLlace

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 279

Според мен АДА е най-разпространения език за програмиране. И тука хора като бат Енкy, бат Ванко и бат Таскинг нищо не разбират. Да не говорим за бат JOKe-ing.
« Последна редакция: 09.11.2007, 17:30:02 от AddaLlace »
Активен
Гергана Панчева
Поздрави от
         The Bash Master Club

Форум на свободата http://smfc.xaxa.eu

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

Аман от спорове "Java vs. .NET", "Windows vs. Linux". Не сте малки деца де. Важно е да се вадят пари и работата да върви, нъл тъй?
Активен
Too short signature limits.

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99

 Очаква ли се скоро да има някоя версия на MS SQL Server в университета? Файда от Висти много много няма...
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Очаква ли се скоро да има някоя версия на MS SQL Server в университета? Файда от Висти много много няма...

Freestyler, "файда от Висти" има до толкова, до колкото ти трябва OS да си пускаш останалите приложения :), като например MS SQL Server. Та MS SQL Server, както и други MS продукти можем да имаме доста евтино чрез МОН, които имат корпоративно споразумение с MS. Всъщност този форум би бил много по-полезен ако не се доказваме кой е по-велик, а се фокусираме върху продукти, които примерно можем да издействаме, *вкл. и за студенти*. MS SQL Server в списъка ли е?
Активен

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99

Съгласен съм с мнението ти, ksx. Идеята ми беше да не се купуват Висти, след като има възможност да се вземат лицензи на WinXP и да има възможност да се вземат и по-интересни и полезни продукти.
ПП: Извън темата - форума има ли възможност за смяна на ника?
« Последна редакция: 09.11.2007, 17:59:47 от Freestyler »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Ника можеш да си смениш в смисъл на екранно име, което другите виждат, но не и логина ти.

Ето продукти, които ПУ може да ползва чрез МОН. Останалите MS продукти можем заявим и имаме на преференциални цени.

Office XP Applications
Windows Server 2003
Office 2003 Applications
Windows Server 2003 R2, x64 Ed.
Windows Server 2003 R2, x32 Ed.
Windows Server 2003, x64 Ed.
Windows XP Prof, x64 Ed.
Office 2003 Suites
Office XP Suites
Windows XP Professional
Office 2007 Suites
Windows Vista

Междувременно обещавам да разбера как стои въпроса за ползване на MS продукти от студенти.
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

Мен лично не ме интересува кои продукти могат да се вземат от университета на преференциални цени, а кои продукти могат да се вземат от ФМИ безплатно. Това така и не ми стана ясно пък уж точно това е идеята на темата. Също така нашия флейм има много повече общо с темата (понеже Найден защитава тезата, че факултета го кара да пиратства) отколкото отговорите на ksx които нямат нищо общо нито с нещата които може да се получат БЕЗПЛАТНО от ФМИ, нито с така широко дискутираните среди за разработка, бази данни и прочие.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org

Ето продукти, които ПУ може да ползва чрез МОН. Останалите MS продукти можем заявим и имаме на преференциални цени.
...

Не знам как е в нашето ФМИ, но в София членуваха в някаква програма на MSFT, която нямаше нищо общо с МОН. Та плащаха там някаква такса (съвсем не голяма, мисля) и имаха достъп до целия MSDN съвсем легално. Защо не проверите това, преди да платите по "преференциални цени"?

Беше отдавна та не помня точната програма, обаче погледнете ей тук например MSDN AA-то какво включва и колко струва:

http://msdn2.microsoft.com/en-us/academic/bb250623.aspx

Изрично пише, че студентите могат легално да ползват тоя софтуер на собствените си машини. Поне като прочетох отгоре-отгоре така изглежда.

Поздрави,

Николай Манчев
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ

Айде сега на тия дет не им е ясно (понеже не четат постове и документация, пък им е интересно) да си довлекат з....те до администраторите и да направим разяснения. Щото миналият ден имаше М$ ден и никой да разпита подробно за MSDN.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Споразумението се отнася за компютрите в училищата, ВУЗ-овете и научните институти. На домашни компютри MS прокукти могат да ползват само учители, преподаватели и научни работници.

Уви става ясно, че по тази линия студенти не могат да ползват никакви MS продукти.... спомням си, че в Германия в уни-то можеха (със сертифициран достъп по определена процедура) да се дръпнат и ползват доста продукти на Microsoft, уви някой ден може би и тук ще е така. Ето инфото.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

а ве с 2 думи
ВСИЧКИ ФМИСТИ МОГАТ ДА ИМАТ ВИСТИ
айде :) горе при админите ама предполагам че трябва да сте нахални :)
г-н Енков : не знам кой са тези 30 % фирмички бих искал да чуя имена интересно ми е :) кой са тези фирмички в пловдив дето пишат на Делфи аз се сещам само за ORAKBG дет са ~4 програмиста :) :)
Колкото до балони :) Балона е безкраен :) ( като на каките с големи бомби :)
Гери : ем че АДА е най много верно е и скоро май и ние ще трябва да го научим :)
Тасков : всичко четем :) неа се плашиш
ksx : ок студентите нямат право , Студентите в ФМИ имат право на безплатни продукти край на констатацията.


п.п. не карайте студентите да пиратстват :П
п.п. 2
Shark : ами лично какво ползвам на Java ли ? както и всеки от вас или повечето ползвам  -  gmail - дам на Java са ( и JavaScript де :П ама сървърната им част си е Java )
ползвам и Azureus, jEdit и то не защото са свързани с програмиране а защото едното е мазен текстов як едитор а другото е мазен готин торент клиент.
« Последна редакция: 15.11.2007, 10:17:13 от JOKe »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

JOKe, всъщност много ми е трудно да разбера каква теза застъпваш и точно какъв е извода от дългия ти пост. Отнонсно частта, която засяга мен:
Цитат
ksx : ок студентите нямат право , Студентите в ФМИ имат право на безплатни продукти край на констатацията.
Студентите на ФМИ също нямат право да ползват продукти на Microsoft съгласно това споразумение на МОН. Във ФМИ ако има друго такова и според него студенти могат да ползват продукти - ОК, но за това аз не зная - Тошо може да отговори на това.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

не знам за споразумението с МОН
знам какво казаха на ден на микрософт от микрософт
и г-н Чаушев  ( както се изразяваше артанис на господин хаха ) го потвърди тогава каза че има проблеми които той ще спомене на хората като идат да си взимат предполагам
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

ОК JOKe, успех!
Постовите ми в този топик се отнасят само и само до споразумението на МОН с Microsoft. Много ясно, че Microsoft имах хиляди други споразумения с който си искаш, но това не е моя работа. Всъщност за мен тази тема се изчерпи. Успех :)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Пак стана офтопик и флейм!

При админите има 100 лиценза Виста еднократни по MSDN. Това няма нищо общо с проекта на МОН и МДААР, за който говори ksx!

Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335


Не знам как е в нашето ФМИ, но в София членуваха в някаква програма на MSFT, която нямаше нищо общо с МОН. Та плащаха там някаква такса (съвсем не голяма, мисля) и имаха достъп до целия MSDN съвсем легално.
........................................
Изрично пише, че студентите могат легално да ползват тоя софтуер на собствените си машини.
.....................................
Поздрави,

Николай Манчев
Точно така стоят нещата и с нашето ФМИ от години.

Айде сега на тия дет не им е ясно (понеже не четат постове и документация, пък им е интересно) да си довлекат з....те до администраторите и да направим разяснения. Щото миналият ден имаше М$ ден и никой да разпита подробно за MSDN.
Какво може да се добави - Тодор Чаушев е прав.

.........
Постовите ми в този топик се отнасят само и само до споразумението на МОН с Microsoft. Много ясно, че Microsoft имах хиляди други споразумения с който си искаш, но това не е моя работа.
..........
И ksk е напълно ясен, той даде една полезна информация във връзка с друго споразумение на Майкрософт - това с МОН.
« Последна редакция: 15.11.2007, 18:58:51 от mircho »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Айде, народе студентски възродени - напред към законния софтуер! Ама и да имате и мерак да учите, ей!!!
Активен

Trainer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

JOKe, много бързо палиш бе, споко.

JOKe не се пали, ами повечето хора са заспали.
 

Второ логиката куца. По същата логика може да мрънкаш - "Как така ще ме карат да си купувам компютър за да си напиша проекта" или "Как така ще ме карат да си купувам химикал и лист за да си реша задачите".

Ако логиката ти куца то тогава се замисли по-дълбоко.

1. Компютърът няма алтернатива - не можеш да си напишеш проекта на салфетка. Няма безплатни компютри. Продуктите на Microsoft имат алтернативи, много от тях свободни и безплатни. Защо ни карат да даваме пари за неща, които имат безплатни алтернативи?
2. Компютърът не се произвежда само от една компания - монополист. Ако някой ти каже купи си компютър, той не те задължава да си го купиш от определена фирма. Когато ти кажат купи си Windows, те задължават да го купиш от Microsoft и да платиш на точно определени хора. А дали тези, които те карат нямат скрита договореност с Microsoft, да получават част от парите?
3. Компютърът е метал, пластмаса и силиций. Ти всъщност даваш пари за тях. В другия случай даваш пари за информационния процес разпространяване на информация. Изключвам процеса обработка на информация (написване на програмата), който е извършен еднократно в началото. За него има смисъл да се плаща, но стойността му е многократно по-ниска от общата цена, която всички потребители плащат.


Освен това има зали за свободен достъп и определени часове за упражнения и никой не те спира да ползваш компютрите на университета винаги когато залата е свободна.

Когато завършиш и трябва да ползваш тези продукти, няма да имаш право да ползваш залата за свободен достъп и ще трябва да си ги купиш, тъй като ти си свикнал да работиш с тях. Цената, която ще платиш за тях ще ти се стори по-ниска от "цената", която трябва да платиш, за да се обучиш и да свикнеш да работиш с други, безплатни продукти. Така, за теб, платения software ще излезе по-евтин, защото ти ще си свикнал да работиш само с него. Това цели фирмaта производител на този software.


В университета трябва да се учат принципи

предемта се казва основи на информатиката или пък стръктурно програмиране а не VS 6
предмета се казва разпределени приложения а не .net Framework

Наистина в ПУ се учат конкретни особености на software-а, с който се работи, както и конкретни реализации на технологии и езици за програмиране, вместо да се набляга на принципни неща. Някои занятия преминават в това да се обяснява на студентите къде да кликнат с мишката, какви конкретни настройки да направят по използвания софтуер, за да могат да го ползват. Това не са принципни неща, а свикване на работа с определен и то платен software. Примери: упражнения по ООП, Информационни технологии, Бази данни и т.н. Не казвам, че тези преподаватели не са добри, някои го правят по инерция, без да се замислят. Добре би било студентите да се запознават и с други продукти, на други фирми, за предпочитане свободно разпространявани и безплатни. Нека упражненията по една дисциплина се провеждат с продукт на една фирма, упражненията по друга дисциплина с продукт на друга фирма и т.н. В момента почти всички се провеждат с Microsoft-ски продукти. Ако преподавателите не могат да работят със software на други фирми - ами да се научат. По-лесно е сега те да се научат, отколкото след това 100 завършили студента да трябва да го правят, защото нямат средства или просто не искат да ползват продуктите на Microsoft.



Иначе се учи MS Office защото е най-популярният офис пакет и защото като ти искат CV в 90+% от случайте ти искат doc, а не odt. Същото може да се изтъкне като причина да се учи Visual Studio вместо някое от другите C++ IDE-та. Факт е, че за добро или лошо Visual Studio е най-популярното IDE за C++ (и вероятно най-популярното IDE изобщо).

Замислял ли си се, защо те са най-популярни? Замислял ли си се, защо Microsoft ги дава безплатно на факултета? Това че ние ги учим ги прави популярни. Именно затова Microsoft дават за безплатно ползване продуктите си на студенти и ученици. За да ги "зарибяват". Проследи развитието на тази фирма от началото на създаването й, и, можеби, ще проумееш политиката им.
Защо е лошо да има монополист? Защо монопола е забранен със закон? Защото монополиста контролира пазара. Той решава каква цена ще плащаме ние, дали ще имаме достъп до определени продукти или не. Ако реши да вдигне цената 3-но, няма да има кой да го спре, няма да има конкуренти фирми, от които да пазаруваме на по-ниски цени.


Много добре. Доколкото ми е известно повечето програмисти по света и в частност в БГ работят на Windows, освен ако света не се е обърнал с главата надолу докато не съм внимавал. В този ред на мисли ако не беше този легендарен проект на .NET аз нямаше да стана програмист изобщо и щях да съм прекарал едни ТОТАЛНО БЕЗПОЛЕЗНИ 4 години в университета, които сега отчитам като доста ДОБРА ИНВЕСТИЦИЯ. Ако прочетеш само главните букви ще видиш каква е разликата между ФМИ без проект на .NET и ФМИ с проект на .NET. Искам да отбележа, че в момента отчитам почти всички предмети (включително математически дисциплини, бази данни, Java, C++) като добра инвестиция, а ако не беше този проект щях да отчитам всички като загуба на време. Просто този проект ми показа, че има начин да ползвам наученото без да се изнервям.

Ако нещо ти е помогнало да станеш програмист то това е самия проект, а не това, че е бил на .NET. Ако проекта бешe на Java пак щеше да станеш същия програмист, (но най-вероятно сега щеше да говориш за Java, както говориш за .NET), а ако беше на C++ или език от по-ниско ниво, може би щеше да станеш доста по-добър програмист.
Повечето програмисти в света не работят на Windows. Повечето програмисти пишат код, малка част от който е платформено зависим. Ако имаш сорс кода на една програма (както е случаят със свободния software) можеш да модифицараш малката част и да я подкараш на всякакви платформи имащи компилатор за съответния език. Нещата с Java и виртуалните машини стоят още по-добре. Много хора пишат на Java. Определено повече отколкото на .NET.


Това, че се изучават продукти на M$ е нормално при положение, че 80% от учениците които идват в ПУ немогат да си напишат CV-то. Дори на ръка, ама това е друга тема. Та след няколко години тия новоизлюпени вишисти ще почнат работа. Попадайки на работното си място, какво намират - М$. Щото 97% от фирмите са си наслагали продукти на М$.

А тия "идиоти" от ЕС, хем имат пари, хем не си купуват на поразия M$ продукти. Иди ги разбери.
Абе ние май влязохме в ЕС, ама що я караме по старо му това не става ясно.

Щом ЕС не ползват "M$ продукти" ето къде ще се реализират студентите, които не са закърмени с продуктите на Microsoft.


Освен това никой не те кара да учиш висше образование, недей пропуска този тънък момент.

Висшето образование обаче се плаща от българските данъкоплатци. Недей пропуска този още по-тънък момент. ФМИ не е частна институция. Тя трябва да обслужва интересите на данъкоплатците.


ФМИ е все едно фабрика или завод. Нормално е да се опитва да предложи на пазара продукт, който се търси и ползва. В противен случай се закопаваме сами и след 5 години мераклиите да учат във ФМИ ще са онези 3%. Лошото е, че ФМИ получава пари не за това че направило 3-4 много добри специалисти. ФМИ получава пари от броя студенти. Иначе няма заплати, няма преподаватели, няма ФМИ.

Аз си мислех, че ФМИ е (част от) университет. ФМИ не трябва да е фирма, която главно да се грижи за доходите си. Във ФМИ не трябва да се учат конкретни технологии и стандарти, а принципни неща. Завършилите днес и научили дадеда технология може да имат работа през следващите 5-10 години. Какво ще стане с тях след това, когато технологията залезе, след като те не са усвоили принципите на информатиката? За фирмите търсещи програмисти е добре студентите да учат най-разпространените в момента технологии и стандарти. Още по-добре е ако за това плаща някой друг. ФМИ не трябва да обслужва техните интереси, а интересите на студентите. В крайна сметка ФМИ съществува заради студентите, а не заради работещите в него или заради българските софтуерни фирми. (Казвам българските, защото в чуждите (но вече и в някои български) фирми се ценят хората познаващи принципите и можещи да мислят "информатично"). Студентите трябва да са на първо място в приоритетите на факултета. За да се нарече университет, а не фирма или училище, още е нужно да се развива някаква научна дейност. Нещо, което в момента остава на много заден план.


Смятам, че преди да се изкаже мнение е добре да се прочете всичко, да се помисли дали не се изказват абсурдни тези и ако е така, да не се поства.

Напълно съм съгласен. Умолявам всеки, преди да пише (а и да не пише) да се замисли дълбоко и обективно, без предразсъдаци. Ще е полезно за всички.


понеже Найден защитава тезата, че факултета го кара да пиратства

На практика се получава точно това.
Сигурен съм, че ако всеки ден, във всеки дом се правеха проверки за нелегален software, частните лица ползващи Windows щяха да се броят на пръсти.
Много хора защитават "затворения" код, но само на думи (или когато става дума за техния собствен продукт), а не и на практика, повечето от тях са така наречените "пирати".
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

За опънсорс не споря вече! Най малкото защото се губи следната нишка:

Обучаваме програмист, който иска после да печели от работата си, не да му е хоби - и искаме да ползва само безплатни неща?
Е кой ще купува това, което той пише после, ако всички искат всичко да е безплатно и са научени всичко да е безплатно?

Преди да ми се нахвърлите задружно, вижте и следния пасаж:
Много хора защитават "затворения" код, но само на думи (или когато става дума за техния собствен продукт), а не и на практика, повечето от тях са така наречените "пирати".

Техният собствен продукт! Ето ключът от бараката...

ФМИ произвежда програмисти за фирми, които ще работят на заплата в тези фирми (а тези заплати откъде ще се избият), а не хобисти, които ще бълват после опънсорсове! Я вижте колко струва едно ERP договорено индивидуално, пък макар и разработено с опънсорс среди?

Иначе за показване на алтернативни, опънсорс среди - аз ги поощрявам и доста мои студенти си сложиха DevC++ вкъщи!

За идеи и принципи - същото - винаги им казвам - не преписвайте и не записвайте стъпка по стъпка, а схванете идеята. И им обяснявам нещата с думи и с примери, не пиша на дъската и не диктувам от лекции. Поне така се опитвам да правя, доколко успявам, трудно ми е - те са свикнали на другия начин - степ бай степ без да мислят, да учат наизуст!

Просто много крайни мнения видях и искам да знаете, че истината е по средата!
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209


Второ логиката куца. По същата логика може да мрънкаш - "Как така ще ме карат да си купувам компютър за да си напиша проекта" или "Как така ще ме карат да си купувам химикал и лист за да си реша задачите".

Ако логиката ти куца то тогава се замисли по-дълбоко.

1. Компютърът няма алтернатива - не можеш да си напишеш проекта на салфетка. Няма безплатни компютри. Продуктите на Microsoft имат алтернативи, много от тях свободни и безплатни. Защо ни карат да даваме пари за неща, които имат безплатни алтернативи?
2. Компютърът не се произвежда само от една компания - монополист. Ако някой ти каже купи си компютър, той не те задължава да си го купиш от определена фирма. Когато ти кажат купи си Windows, те задължават да го купиш от Microsoft и да платиш на точно определени хора. А дали тези, които те карат нямат скрита договореност с Microsoft, да получават част от парите?
3. Компютърът е метал, пластмаса и силиций. Ти всъщност даваш пари за тях. В другия случай даваш пари за информационния процес разпространяване на информация. Изключвам процеса обработка на информация (написване на програмата), който е извършен еднократно в началото. За него има смисъл да се плаща, но стойността му е многократно по-ниска от общата цена, която всички потребители плащат.

1. Доказано е, че може да го напишеш на салфетка. Никой не те кара да даваш пари за продукти на MS факултета ти ги дава безплатно и за това се говори в тази тема. Вместо да се радваш, че ти дават на аванта неща дето струват пари... Освен това продуктите на MS са избрани защото шефа ми иска да си напиша CV-то на Word, а не на Open Office ако разбираш какво ти намеквам (да не се хванеш за конкретното CV).

2. Да но като цяло не ми разрешава да си купя Mac или някаква друга алтернативна архитектура.

3. Ако си мислиш, че когато си купуваш компютър плащаш за метал и пластмаса или че софтуера идва така от въздуха и не струва пари (дори повече от хардуера) те съветвам да не се буташ изобщо в това поприще.

Освен това има зали за свободен достъп и определени часове за упражнения и никой не те спира да ползваш компютрите на университета винаги когато залата е свободна.

Когато завършиш и трябва да ползваш тези продукти, няма да имаш право да ползваш залата за свободен достъп и ще трябва да си ги купиш, тъй като ти си свикнал да работиш с тях. Цената, която ще платиш за тях ще ти се стори по-ниска от "цената", която трябва да платиш, за да се обучиш и да свикнеш да работиш с други, безплатни продукти. Така, за теб, платения software ще излезе по-евтин, защото ти ще си свикнал да работиш само с него. Това цели фирмaта производител на този software.

Убеждаваш ме, че платения софтуер е по-евтин? И аз това казвам. За това си го плащам и съм щастлив и горд с това. Да не говорим, че най-скъпия от него ми го купува шефът.

В университета трябва да се учат принципи

предемта се казва основи на информатиката или пък стръктурно програмиране а не VS 6
предмета се казва разпределени приложения а не .net Framework

Наистина в ПУ се учат конкретни особености на software-а, с който се работи, както и конкретни реализации на технологии и езици за програмиране, вместо да се набляга на принципни неща. Някои занятия преминават в това да се обяснява на студентите къде да кликнат с мишката, какви конкретни настройки да направят по използвания софтуер, за да могат да го ползват. Това не са принципни неща, а свикване на работа с определен и то платен software. Примери: упражнения по ООП, Информационни технологии, Бази данни и т.н. Не казвам, че тези преподаватели не са добри, някои го правят по инерция, без да се замислят. Добре би било студентите да се запознават и с други продукти, на други фирми, за предпочитане свободно разпространявани и безплатни. Нека упражненията по една дисциплина се провеждат с продукт на една фирма, упражненията по друга дисциплина с продукт на друга фирма и т.н. В момента почти всички се провеждат с Microsoft-ски продукти. Ако преподавателите не могат да работят със software на други фирми - ами да се научат. По-лесно е сега те да се научат, отколкото след това 100 завършили студента да трябва да го правят, защото нямат средства или просто не искат да ползват продуктите на Microsoft.

Предлагаш да няма упражнения за да се учат само принципи?
А защо да не се водят с продукти на MS след като са най-популярните. Примерно Java не се води на J++ на MS защото не е най-популярния вариант. (да знам, че J++ е различен спестете си обясненията)

Съвсем отделен въпрос е, че се преподава на архаичното VS6 вместо на 2005 или дори 2008 след няколко седмици.

Кой са тези студенти дето не искат да ползват продуктите на MS, а ги ползват защото в университета само на това са ги учили? Аз лично такива не познавам. Всеки настроен срещу MS по една или друга причина си ползва алтернативните неща без оглед на това какво са му показвали в уни.

Иначе се учи MS Office защото е най-популярният офис пакет и защото като ти искат CV в 90+% от случайте ти искат doc, а не odt. Същото може да се изтъкне като причина да се учи Visual Studio вместо някое от другите C++ IDE-та. Факт е, че за добро или лошо Visual Studio е най-популярното IDE за C++ (и вероятно най-популярното IDE изобщо).

Замислял ли си се, защо те са най-популярни? Замислял ли си се, защо Microsoft ги дава безплатно на факултета? Това че ние ги учим ги прави популярни. Именно затова Microsoft дават за безплатно ползване продуктите си на студенти и ученици. За да ги "зарибяват". Проследи развитието на тази фирма от началото на създаването й, и, можеби, ще проумееш политиката им.
Защо е лошо да има монополист? Защо монопола е забранен със закон? Защото монополиста контролира пазара. Той решава каква цена ще плащаме ние, дали ще имаме достъп до определени продукти или не. Ако реши да вдигне цената 3-но, няма да има кой да го спре, няма да има конкуренти фирми, от които да пазаруваме на по-ниски цени.

Политиката на MS е точно като на всяка голяма компания. Като са били малки и те са ревали за отворени стандарти и прочие, а като са станали най-големите са тръгнали на обратно. Изобщо не можеш да ми пробуташ пропагандата MS са лоши другите са добри. Продуктите на MS са най-популярни защото са най-добри. Аз вкъщи съм с Open Office, но шефа ми е купил MS Office на работа и MS Office е по-добър. (точка) Ако решат да дигнат цената толкова, че да не ми е изгодно ще мигрирам на друго и това е. За разлика от някой други пишещи в тази тема мен не ме е страх да науча нещо ново ако е по-добро ако ще да трябва да захвърля няколко години стаж със старата технология. Освен това като си го сметна за краткото време което работя съм си платил продуктите на MS които ползвам до края на живота си (ако приемем, че ще излизат през същия интервал от време и ще са на същите цени).

Много добре. Доколкото ми е известно повечето програмисти по света и в частност в БГ работят на Windows, освен ако света не се е обърнал с главата надолу докато не съм внимавал. В този ред на мисли ако не беше този легендарен проект на .NET аз нямаше да стана програмист изобщо и щях да съм прекарал едни ТОТАЛНО БЕЗПОЛЕЗНИ 4 години в университета, които сега отчитам като доста ДОБРА ИНВЕСТИЦИЯ. Ако прочетеш само главните букви ще видиш каква е разликата между ФМИ без проект на .NET и ФМИ с проект на .NET. Искам да отбележа, че в момента отчитам почти всички предмети (включително математически дисциплини, бази данни, Java, C++) като добра инвестиция, а ако не беше този проект щях да отчитам всички като загуба на време. Просто този проект ми показа, че има начин да ползвам наученото без да се изнервям.

Ако нещо ти е помогнало да станеш програмист то това е самия проект, а не това, че е бил на .NET. Ако проекта бешe на Java пак щеше да станеш същия програмист, (но най-вероятно сега щеше да говориш за Java, както говориш за .NET), а ако беше на C++ или език от по-ниско ниво, може би щеше да станеш доста по-добър програмист.
Повечето програмисти в света не работят на Windows. Повечето програмисти пишат код, малка част от който е платформено зависим. Ако имаш сорс кода на една програма (както е случаят със свободния software) можеш да модифицараш малката част и да я подкараш на всякакви платформи имащи компилатор за съответния език. Нещата с Java и виртуалните машини стоят още по-добре. Много хора пишат на Java. Определено повече отколкото на .NET.

Писал съм достатъчно проекти на други езици и не стана това което казваш. Твърдението ти просто не е вярно. Намирах другите езици за досадни или сложни или и двете. Повечето програмисти в света работят точно на Windows дори да пишат платформено независим код. Съжалявам ако тази информация те разстройва. Освен това .NET е поне толкова платформено независим по дизайн колкото и Java (нали от там е откраднат в крайна сметка). Може да обвиниш open source обществото, че не е направило свястна имплементация. А, момент... то и на Java не е направило добре, че са големите компании да правят. Наистина най-много хора пишат на Java за това Java се преподава повече (има един предмет за .NET и вие се убихте да страдате). В зависимост от моментното си настроение Найден е способен да докаже, че Java е най-изучавания език в университета или обратно. Във всеки случай .NET не се учи повече от Java, така че не разбирам какъв е този аргумент.

Щом ЕС не ползват "M$ продукти" ето къде ще се реализират студентите, които не са закърмени с продуктите на Microsoft.

<sarcasm>
Ооо да бе хич не се ползват продукти на MS. Всъщност добре, че е БГ да се присъедини към ЕС, че да може MS да стъпят и на европейския пазар най-после.
</sarcasm>

Аз си мислех, че ФМИ е (част от) университет. ФМИ не трябва да е фирма, която главно да се грижи за доходите си. Във ФМИ не трябва да се учат конкретни технологии и стандарти, а принципни неща. Завършилите днес и научили дадеда технология може да имат работа през следващите 5-10 години. Какво ще стане с тях след това, когато технологията залезе, след като те не са усвоили принципите на информатиката? За фирмите търсещи програмисти е добре студентите да учат най-разпространените в момента технологии и стандарти. Още по-добре е ако за това плаща някой друг. ФМИ не трябва да обслужва техните интереси, а интересите на студентите. В крайна сметка ФМИ съществува заради студентите, а не заради работещите в него или заради българските софтуерни фирми. (Казвам българските, защото в чуждите (но вече и в някои български) фирми се ценят хората познаващи принципите и можещи да мислят "информатично"). Студентите трябва да са на първо място в приоритетите на факултета. За да се нарече университет, а не фирма или училище, още е нужно да се развива някаква научна дейност. Нещо, което в момента остава на много заден план.

Пак ли предлагаш да няма упражнения?

понеже Найден защитава тезата, че факултета го кара да пиратства

На практика се получава точно това.
Сигурен съм, че ако всеки ден, във всеки дом се правеха проверки за нелегален software, частните лица ползващи Windows щяха да се броят на пръсти.
Много хора защитават "затворения" код, но само на думи (или когато става дума за техния собствен продукт), а не и на практика, повечето от тях са така наречените "пирати".

На практика на моя компютър няма пиратски софтуер (добре де имам един mIRC ама то щото нямам paypal и няма как да го платя). Освен това, чувам факултета давал Win, Office и продукти за разработчици безплатно. Я май темата била за това. Та какво спомена за тези дето не четяли преди да пишат.

Да не говорим колко вида Express продукти имат гадните капиталисти от MS. Искам да те уверя, че ако се правеха проверки по домовете хората които ползват Windows просто щяха да си го платят (добре де не всички но едно 80%), а нямаше да мигрират на онези операционни системи за които пазарният дял е под статистическата грешка и може да се окаже, че имат отрицателен брой потребители.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu