argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Административнонаказателен кодекс  (Прочетена 4880 пъти)

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos

Та да продължим на административноправна тема....

Някой чувал ли е, че се готви Административно наказателен кодекс (АНК)??? Какво?! Не знаете?! Ами няма и как...

В началото на месец декември случайно разбрах, че се обсъжда в правното пространство изготвянето на проект на АНК. Председателят на работната група е естествено проф. д-р Кино Лазаров и Цони Цонев (ръководител на отдел във Върховната административна прокуратура). От там насетне се рових доста, но информация съществуваше само в медиите, и то не кои да е медиите, а тези по интернет...Какъв достъп до информация само. Както обичам да казвам БГ форевър.
Досега внасяните проекти в НС винаги са били публикувани на сайта на същото, но този път не. След официалното представяне на проекта мой познат изпрати мейл със запитване има ли такъв проект, а от там му отвърнаха, че няма, но всъщност....не е така. Само едно не доумявам...Защо им е да укриват това, че се изготвя АНК, а и кои по-точно укриват това инфо?! Все пак за НПК се шумя толкова много, а това се пази в тайна...много странно ми се струва.
Тези дни ще сложа линк към проекта на АНК. Има доста интересни моменти. Аз го прегледах набързо, но най-силно ми се наби в очите, че няма срок за внасяне на глобата. Изброени са изрично възможните адм. наказания, както и начин, срок на изпълнението им. Срок за глобата няма-има само опция за замяна на глобата с общественополезен труд и по конкретно:

Чл.138. (1) При неплащане в определения срок, наложеното административно наказание глоба се заменя със задържане на нарушителя в поделение на МВР и полагане на общественополезен труд.
(2) Незаплатена глоба в размер на 25 лева е съответна на задържане в поделение на МВР за едно денонощие.
(3) Не се допуска замяна по ал.1, когато:
1. наложената глоба не е платена по причини, независещи от волята на нарушителя;
2. нарушителят е инвалид, хоспитализиран поради болест или му предстои лечение в болнично заведение;
3. нарушителят е жена, достигнала четвъртия месец на бременността си;
4. Нарушителят е самотен родител, възпитаващ дете под 16 годишна възраст или полагащ грижи за дете, което не може да се обслужва.

(4) В случаите по ал.1 задържането в поделение на МВР не може да надвишава 90 денонощия.

Колко интересно само...След като нямаме срок за внасяне на глобата и ако сте в качеството на някое от лицата посочени в точки от 1 до 4 може спокойно да си живуркате без да плащате каквото и да било и съответно да си нарушавате спокойно закона...

И все пак, който търси намира. Костваше ми около 4-5 месеца да се докопам до проекта. До тогава карах само на новинки. Ето ви и линкчета към тях:

http://delovasedmitsa.net/home/content/html/main.php?art=1103&len=11518
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=301086
http://novini.dir.bg/2006/12/22/news1110801.html
http://focus-news.net/?id=n616455
« Последна редакция: 25.03.2007, 22:14:10 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #1 -: 12.03.2007, 23:56:37 »

И ако все още се съмнявате, че съществува такова нещо като проект за АНК вижте това: http://212.122.184.99/bg/start.htm и по конкретно това: http://212.122.184.99/bg/schedule/dn-red-08-07.htm (накрая на страницата вж. т. IV. КОМИСИЯ “ПРАВНА ПОЛИТИКА”)

А още по-конкретно ето извадка:

ПРОТОКОЛ № 8

ОТ ЗАСЕДАНИЕТО НА ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ
ПРОВЕДЕНО НА 7 МАРТ 2007 Г.
.......................
3. ОТНОСНО: Проект на Административнонаказателен кодекс
ВИСШИЯТ СЪДЕБЕН СЪВЕТ
Р Е Ш И:

В срок от две седмици членовете на ВСС, които имат предложения и бележки да ги представят в писмен вид на комисия "Правна политика".

Директно от сайта на ВСС!!!
Активен

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
Re: Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #2 -: 13.03.2007, 11:07:28 »

Ето го и проекта. Благодарности на Kelli_Mutu™!
http://www.apap.hit.bg/apap/ANK_proekt.zip
Активен

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #3 -: 25.03.2007, 13:58:54 »

Смятам, че за всички колеги ще бъде интересно да разберат повече за АНК, който е нещо като апокрифна литература!
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #4 -: 25.03.2007, 14:00:21 »

Новото - наказанието и на юридическите, и на физическите лица се урежда по едно и също производство с възможност за обжалване до ВАС
 
Проф. Кино Лазаров е признатият капацитет в областта на административното право. По време на 39-то Народно събрание той оглавяваше комисията за изготвяне на проект за административнопроцесуален кодекс. Проектът беше изработен след консултации с голям брой видни европейски административисти – от Германия, Испания, Португалия, Австрия, Литва и др. Проектът беше приет от Министерския съвет.
Пет месеца – отново под негово ръководство, е готов и проект за административнонаказателен кодекс.

Проф. Лазаров, като учен вероятно сте доволен. А като законотворец вероятно чакате новият парламент да стигне набързо до тези два проекта. Мисля и Европа.
Как се стигна дотук?
Отдавна в правната теория имаше предложение да се изготви проект на Административнопроцесуален кодекс, което беше сторено – както е известно, и на Административнонаказателен кодекс. По темата съм писал още през 1998 г., когато издадох монография. Тези въпроси бяха обсъждани на две национални конференции. Реши се да се издаде кодекс и за административнонаказателните производства. Той да обхваща както материята по издаване, обжалване и изпълнение на административните актове (това е АПК), така и материята, свързана с административните наказания и нарушения – ред за установяването им, производство за налагане, оспорване и изпълнение. Съставена беше група от 12-13 експерти. На мен ми възложиха да направя частта за административните нарушения и наказания. Върху тези проблеми работя от 1993 г. и представих проект за дял ІV от общия кодекс.
През ноември 2003 г. това беше готово. Но когато продължихме работата по Административнопроцесуалния кодекс, постепенно всички стигнахме до разбирането, че това са две отделни материи. Едната се отнася за административни нарушения и наказания – значи за санкции. Другата е за издаване, обжалване и изпълнение на административни актове. Това са актове, с което нещо се разрешава, забранява – даже да има елемент на принуда, на отказ или на разпореждане нещо да се направи, но няма наказание.
През 1978-1979 г. участвах в работна група по изготвянето на Закона за административното производство. Тогава разполагахме с административнопроцесуалните кодекси или закони на 13 страни. Като се върнахме в миналото, констатирахме, че в нито една държава не са събрани на едно място тези две материи.
Така решихме, че това, което е разработено за административнопроцесуалния кодекс, ще почака. И наистина и почака. Работихме година и половина за довършването му, той беше приет от МС, внесен в НС и сега си чака реда за обсъждане и приемане.
Може би се питате какво стана с административнонаказателния кодекс?
Ние представихме Административнопроцесуалния кодекс през януари т. г. и започнахме работа по довършването на другия кодекс. Готовият вариант, с които разполагахме, го усъвършенствахме. И вече е представен в Министерството на правосъдието като Административнонаказателен кодекс.
Защо кодекс, а не Закон за административните нарушения и наказания – какъвто имаме в момента и който е добър закон. Добър е, но е един от най-старите действащи закони – проектът е от 1969 г. и 25 пъти е изменян и допълван. Нуждите на новите обществени отношения налагат да се разшири, да се обобщи регламентацията в кодекс. Основание да стане кодекс е и чл. 4, ал. 1 от Закона за нормативните актове, който казва, че с кодекс се уреждат обществени отношения, предмет на цял клон на правната система или на обособен важен негов дял. В случая имаме второто – досега основните въпроси на този обособен дял са уреждани в закон, но би трябвало да се създаде кодекс.
В проекта, за разлика от действащия закон, са уредени подробно такива въпроси като основните принципи и основните процесуални гаранции на административното наказване. А това се прави в кодекси, а не в обикновени закони. И неслучайно в ЗАНН такава уредба няма.
Спрете се сега на същината на проекта за административнонаказателен кодекс.
Най-важен – и може би най-труден за решаване, не толкова от юридическа гледна точка, а от организационна и финансова, е въпросът от кого да се налагат административните наказания. Сега правилото е: най-напред се установява нарушението с констативен акт, след това отива при ведомствения ръководител, министър или упълномощено от тях лице, областен управител или кмет, той преценява акта и ако действително има нарушение, определя наказанието. След това е възможно обжалване пред районния съд. Решението на този съд може касационно да се обжалва пред съответния окръжен съд, а за София – Софийския градски съд.
В тази верига от етапи, възможни фази на производството най-слаба е втората – издаването на наказателни постановления. Защото това става без да се изслушва заинтересованата страна, без да се проверяват събраните доказателства при първата фаза. ЗАНН дава възможност на административнонаказващия орган да събере доказателства, ако сметне, че въпросът не е изяснен. Но това става изключително рядко. Най-важното е, че самото издаване, решаването на въпросите да се издаде или не наказателно постановление, да се наложи или не административно наказание и какво да е то, се решава в “тъмно помещение”.
Затова комисията възприе друг вариант. Да се запази първата фаза – установяване на нарушението, а във втората – след като то се установи, да се изпрати преписката, съставения констативен акт на районния съд. Районният съдия да наложи наказанието – и то в открито заседание със съдебно решение, което подлежи на мотивиране, и с възможност страните да защитят правните си интереси още в този по-ранен етап от процеса.
Финансовите проблеми са свързани с това, че трябва да се увеличи щата на някои районни съдилища. Но трябва да се има предвид, че тези дела от практическа гледна точка са много лесни за решаване в сравнение с наказателните, например. Значи в едно съдебно заседание могат да се разгледат 20 дела без да пострада обективната истина и пълнотата на съдебното разследване. А може и да се обжалва, но този път пред регионалните административни съдилища – каквито се предвижда да се създадат в Административнопроцесуалния кодекс. Тук направо се казва, че се обжалва пред тези съдилища, тъй като се предполага, че Административнопроцесуалният кодекс ще изпревари приемането на Административнонаказателния кодекс с една година. През това време ще улегнат нещата чисто канцеларски.
След това решението на районния съд може да се обжалва пред въззивен – това е съответният регионален административен съд. А за най-тежките случай, когато наказанието е глоба на физически лица над 5000 лв. или имуществена санкция на юридическо лице над 10 000 лв., се предвижда обжалване пред ВАС.
Разбира се, ако в хода на правоприлагането се установи, че много дела отиват във ВАС, тази граница може да се удвои с едно текущо изменение на закона.
Уредена е цялостно материята на административнонаказателната отговорност на юридически лица и ЕТ за административни нарушения, извършени при осъществяване на дейността им. По този въпрос общата уредба беше съвсем оскъдна. В ЗАНН има само един член – 83, който предвижда, че може да се налагат такива имуществени санкции за неизпълнение на задължения към държавата. А в специалните закони се посочва за кои хипотези на физическото лице се налага глоба, а на юридическото – санкция. При обжалването се препраща към ЗАНН.
Сега значително разширихме правната уредба и особено досежно това какви наказания могат да се предвиждат и налагат на юридическите лица и на ЕТ не само имуществена санкция, която се изразява в изплащане на определена сума в полза на държавата. Предвиждат се и други наказания. Те са: забрана да се извършва определена дейност, конфискация на цялото имущество или на част от него, разгласяване на административното нарушение чрез средствата за масово осведомяване или по друг подходящ начин и прекратяване на юридическото лице или на клон от него, съответно заличаване на фирмата на ЕТ. И нещо повече – с оглед на спецификата на юридическите лица и на ЕТ и на извършваните от тях нарушения със закон могат да се предвидят и други видове наказания за по-голяма гъвкавост на правната уредба.
Какво трябва да е нарушението, за да се стигне до най-високото наказание – до заличаване?
Преди всичко се преценява тежестта на административното нарушение.
Искам да кажа съдът ли е този, който определя степента на нарушението?
Изцяло съдът. Точно това е новото, че наказанието – и на юридическите, и на физическите лица, се урежда по едно и също производство с възможност за обжалване, което може да стигне включително до касационния съд, до ВАС. За тези наказания няма ограничения. Защото някои от тях са много по-тежки от глобите. Особено конфискация на имуществото или на част от него, прекратяване на дейността. Предвидено е, че забраната да се извършва определена дейност и разгласяването на административното нарушение чрез средствата за масово осведомяване може да се налага самостоятелно или заедно с някоя от другите санкции. Например имуществена санкция и разгласяване.
Искам да се спра на един въпрос, който изглежда правно технически и на него не се обръща необходимото внимание. Става дума за усъвършенстване на предвидените в кодекса срокове. Някои срокове в сегашния ЗАНН са прекомерно къси и това е във вреда на държавния и на обществения интерес. Например чл. 44 от ЗАНН предвижда, че ако е изтекла една година от извършване на нарушението, не се образува административнонаказателно производство. Само за някои нарушения по други дела сроковете са по-големи. Но тези срокове са нереално къси и затова трябва да се увеличат минимум двукратно. Ние сме предвидили двегодишен срок за давност.
Има други срокове, които са прекомерно къси – и те са във вреда на заинтересованите правни субекти. Например срокът за обжалване пред районния съд по сегашната уредба е 7 дни. Засега сме предложили да се увеличи на две седмици.
Какво предстои оттук нататък?
Първият кодекс – АПК, е получил одобрението на МС и е в НС. За съжаление не можа да бъде разгледан от 39-то НС.
Няма да преувеличавам изкуствено важността на тези закони, но самият факт, че материята е уредена в кодекси, ясно показва голямото им обществено значение.
Що се отнася до Административнонаказателен кодекс, той е представен на зам.-министъра на правосъдието Маргарит Ганев, който ще съдейства за обсъждане в Съвета по законодателство при министерството заедно с нашата комисия. Неговото предложение е да се организира национална конференция, за да се обсъди.
Доколко Европа очаква от нас да ускорим работата?
Тези два кодекса в много голяма степен ще съдействат за повишаване на престижа на българската правна система. Казвам го с пълно познаване на нещата. Обаче успоредно с това не сме привърженици на прекомерната бързина. Предвидили сме в преходните и заключителните разпоредби, че вторият кодекс влиза в сила една година след обнародването му в “Държавен вестник”. Целта е да може от ВСС да прецени къде трябва да се назначат нови съдии и т. н., защото много съществено се засягат стереотипи на работа.
Аз очаквам преди всичко възражения по това кой да налага административните наказания.

Въпрос: Двата кодекса трябва да влязат в сила от 2007 г., когато България се очаква да стане пълноправен член на ЕС.
За първия кодекс срок за влизане в сила е определен три месеца. Аз продължавам да съм против и ще възразя пред комисията на Народното събрание, ако ни покани за участие. Предвиден е 9-месечен срок за назначаване на съдиите.
Ако двата кодекса от парламента бъдат приети до края на тази година или в началото на следващата, до 2007 г. те ще са в сила.
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #5 -: 25.03.2007, 14:01:57 »

Кодекс въвежда арест за неплатени глоби
Масовите актове на КАТ няма да се оспорват в съда

Глобите за граждани до 100 лв. няма да могат да се обжалват в съда. Това предвижда проектът за нов Административно-наказателен кодекс, написан от Министерството на правосъдието. В момента не се обжалват само наказателните постановления за суми под 10 лв.

Ако се приеме новият праг, в съда няма да могат да се оспорват най-масовите санкции, които налага КАТ - за превишена скорост, за колан, за невключени фарове или неправилно паркиране. Това са няколкостотин хиляди акта всяка година. За юридическите лица - търговци и фондации, прагът става 1000 лв. и така те няма да могат да обжалват например акт, с който са санкционирани, че пречат на здравните инспектори да им направят проверка. Според един от авторите на новия кодекс - Цони Цонев от Върховната административна прокуратура, праговете са увеличени, за да се разтовари съдебната система, която е задръстена с дела за малки суми. Шефът на работната група проф. Кино Лазаров заяви, че според него праговете трябва да са още по-високи.

В проекта за Административно-наказателен кодекс е залегнала и друга радикална идея - неплащането на глобите да се заменя с определен брой дни в ареста и след излежаването им санкцията да се счита за изпълнена. Ако нарушител е глобен например за незаконно изсичане на гори, след това отново е наказан, има пари и въпреки това не плаща, ще трябва да излежи по едно денонощие в ареста за всеки 25 лв. просрочени задължения. Така, ако не се платят в срок 200 лв., те ще се равняват на 8 дни задържане. Максималният срок, който нарушителят може да прекара в ареста, е 90 дни (глоба над 2250 лв.).

Авторите на проекта са предвидили, че все пак няма да се арестуват граждани, които не са си платили по независещи от тях причини - например нямат никакви доходи. Няма да се задържат и инвалидите, хората, на които им предстои лечение в болница, самотните родители с деца до 16 години и бременните над четвъртия месец. Според работната група целта е да се стимулира плащането на наказателните постановления и да се повиши събираемостта, която в момента е изключително ниска. Идеята е заимствана от Унгария и Германия.

За първи път се предвижда възможността в някои случаи на особено драстични административни нарушения да се налага до 30 дни арест. В момента санкциите са обществено порицание, глоба и временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност. Задържането ще става в поделенията на МВР и ще е придружено с общественополезен труд, обясни Цонев. Освен това прокуратурата ще проверява всяка прекратена преписка за административни санкции, за да се предотврати опрощаването на глоби, което чиновниците правят за свои хора.

След 1 март 2007 г. делата срещу наказания, наложени от чиновници, ще се гледат от новите регионални административни съдилища. Те ще са и първа, и втора инстанция по тях. Още не е ясно кога ще бъде приет новият Административно-наказателен кодекс.
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #6 -: 25.03.2007, 22:01:10 »

Не мисля, че беше нужна нова тема, но ок ще преместя нещата от едната тук. Иначе като гледам колегите не се вълнуват много от това, че имало проект на АНК. От всички, на които казах за това само ти прояви интерес. Моля те като пускаш новини давай линкове към тях.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Проект на административно-наказателен кодекс бе представен на пресконференция в Министерството на правосъдието. С този кодекс завършва реформата в съдебната власт. Това заяви проф. д-р Кино Лазаров, председател на комисията, изготвила новия кодекс, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Кодексът ще влезе в сила през март месец следващата година. Проф. Лазаров обясни, че с новия кодекс България става водеща страна в административно-наказателното законодателство. Кодексът ще замести Закона за административните нарушения и наказания, който е един от най-старите закони в България. Проф. Лазаров обясни още, че в кодекса основни принципи в правото, които в останалите закони “са само пожелания”, в новия кодекс, стават правни норми. Един от новите моменти в кодекса, е уреждането на прекратяването на преписки. Това едно от слабите места в Закона за административните нарушения и наказания.

Галина ГИРГИНОВА

Още по темата вижте тук: http://delovasedmitsa.net/home/content/html/main.php?art=1103&len=11518
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #7 -: 12.12.2007, 14:41:55 »

Готов е проект на Административно-наказателен кодекс

10.12.2007

В Министерство на правосъдието е изготвен проект за Административно-наказателен кодекс - първият в правната практика у нас. С кодекса ще бъде направена следваща крачка за цялостното реформиране на административното правораздаване у нас. Целта на АНК е  производството да стане по-бързо и по-ефективно и да бъдат утвърдени в практиката у нас европейските принципи на административно-наказателното правосъдие. Проектът се помества на уеб-страницата на МП и до 10 януари 2008 г. ще бъде "отворен" за дискусия.

Източник: http://lex.bg/bulletin/?isu=221&tp=n&id=4295
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #8 -: 12.12.2007, 16:18:08 »

Може ли да се включа с едно странично въпросче? Като става въпрос за кодекси, някой има ли идея от къде да си дръпна старата редакция на ГПК  тази от ДВ. бр.64 от 8 Август 2006г.- от престараване си изтрих стария ГПК, а сега навсякъде откривам само новия...да ама ми трябва другия :?
Е, няма да се разсърдя и ако някой ентусиазиран колега ми го прати на e-mail-а 8-) идеален повод за почерпка :y:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #9 -: 12.12.2007, 20:51:29 »

В law.dir.bg има архив на стари закони. Би трябвало да има и ГПК.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #10 -: 12.12.2007, 23:00:01 »

 :-) Благодаря, Дони, стана!  :-)
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #11 -: 13.12.2007, 20:59:36 »

:-) Благодаря, Дони, стана!  :-)
Сега действащият ГПК в момента фигурира в базата данни на Лекс.бг, заедно с ГПК (в сила от 01.03.2008г.).
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #12 -: 14.12.2007, 11:11:30 »

На сайта на Министерството на правосъдието е публикуван окончателният проект на новия АНК, който ще отмени ЗАНН и който предстои да бъде гласуван в НС. Ръководител на работната група, изработила проекта е проф. Кино Лазаров. Ето и линк към него: АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС - проект
-------------------------------------------------------------
Чл.138. "(1) Когато е наложено наказание обществено порицание, препис от решението на съда се изпраща на съответната обществена организация, в която наказаният членува или на ръководството на предприятието, учреждението или организацията, където наказаният работи, съобразно указаното в решението.
(2) Когато съдът е постановил изпълнението на наказанието да стане по друг подходящ начин, препис от решението се изпраща на съответния ръководител.
(3) Изпълнението на наказанието става чрез прочитане на решението на съда пред събрание на обществената организация или трудовия колектив, на което се поканва да присъства и нарушителят."

"Един призрак броди из Европа - призракът на комунизма"
-------------------------------------------------------------
А как ви су струва това, че за административно нарушение ще може да се налага наказание - задържание в поделение на МВР до 30 денонощия...?!
« Последна редакция: 14.12.2007, 11:13:50 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Административнонаказателен кодекс
« Отговор #13 -: 14.12.2007, 13:47:00 »

Ами, Дони, струва ми се, че това е правилно разрешение (имам предвид чл.138, ал.3). В крайна сметка, в случая става дума за обществено порицание и именно събранието на обществената организация или трудовия колектив е общността, пред която трябва да бъде порицан извършителят на деянието, за което е наложено административното наказание.
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."