argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Windows vs Linux vs BSD  (Прочетена 14252 пъти)

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Windows vs Linux vs BSD
« Отговор #60 -: 02.09.2007, 23:43:50 »

D a verno e Vista e po dobra ot xp obache dobre konfiguriran XP raboti tochno tolkova dobre ako ne i po dobre ot vista.

Обясни ми как горното се свързва с долното. Искам да ми кажеш как да си направя уиндоуса да работи толкова добре, както може да работи Vista, че и по-добре, а не да ми обясняваш как си си нашарил десктопа.

Аз ползвам класическия интерфейс като старт менюто е от горе на прозореча а quicklaunch е отдоло на auto hide и със големи икони. В него съм си сложил честоизползвани програми ( около 15 -20 ) вместо да са по целия десктоп. Спестява много време и се свиква много бурзо с него. После за desktop widgets има много програми обаче аз ползвам Avedesk. То единственото което ползвам е прогнозата за времето и дигитален часовник. Обаче и това спестява време ;)
Другата голяма промяна е че програмното меню е подредено по групи програми и прилича много на linux менютата. Верно това трябваше сам да си го пренаредя обаче менюто се използва по лесно и се стига до това което ми трябва по бурзо. Самоче и това е до свикване. Обикновенно други хора не могат да се оправят с компютъра ми и се е случвало да питат какъв ОС е това ... Но като цяло това са си възможности вградени в Windows просто default конфигурацията не е направена за най лесно ползване а за най атрактивен изглед. Повечето от тези промени са възможни и на Vista но от някои просто няма смисъл ( desktop widgets ).

И още...

И другото нешто е че за да ти работи компа добре се иска поддръжка и то почти постоянна. Програми които не се ползват се махат. Не се инзталират програми само за да ги видиш а заштото ти трябват. Слагаш си стабилна AV програма и firewall който наистина работи и се инсталират updates и на двете редовно. Софтуер като SAV има updates почти всеки ден. Firewall на Symantec се упдейтва по рядко но двете заедно са просто жестоки. ( става дума за corporate софтуер а не за home edt. ) Дефрагментация на компютъра ( целия ) поне един път в месеца е задължителна и разни там registry cleaning софтуери не се ползват в никакъв случай. За дефрагментация diskeeper е доста добра програма обаче както и да се конфигурира ако е на лаптоп ще забавя компютъра поне малко. На 7200rpm hdd е по малко забележимо обаче пак се усеща. ( говоря за случаите когато много програми се опитват да ползват харда )

И пак... Мислих, че ще ми говориш за настройки на уиндоуса, а не за антивирусни и обичайни практики като дефрагментирането на диска. Мен дизайна и поддръжката не са ми болка. Ламер съм в настройката. Давай в тая насока в следващите постове. Искам да разбера как да си настроя "добре" уиндоуса, за да ми върви по-добре от Виста и да нямам никакви проблеми.

Поздрави

П.П. Нещо се пише с 'щ', а не 'шт', пред съюзите в сложното изречение, най-често стои запетая, а пълният член се слага при установени правила. Също така 'със' се използва преди дума, започваща с буква 'с' или 'з', респективно 'във' се използва при думи, започващи с буква 'в' или 'ф'.

Кой набор си, между другото? Щом се занимаваш 7 години с линукси, трябва да си едно 25-годишен по груби сметки. Налучках ли? :)
Активен
Too short signature limits.

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Windows vs Linux vs BSD
« Отговор #61 -: 04.09.2007, 00:13:20 »

пурво т'ва е форум и граматични правила не важат (достатъчно е че пиша на кирилица защото са такива правилата на форума ... ) После аз се занимавам с linux почти от както се занимавав с компютри, а кои набор съм няма значение.

После това което наричаш нашарване на десктопа е също вид конфигурация самоче са насока usability. Ако си мислиш че това не е важно когато се пише софтуер много се лъжеш. Всъщност това е около 50% от дизайна на повечето софтуер. Обаче това е друга тема.

А за конфигуриране на Windows XP мисля че ти казах че повечето неща се променят през gpedit.msc . Aко имаш някакъв по-конкретен вупрос пита или има google също.

A за антивирусна и firewall ... съжалявам много обаче филочофията на MS от много години е че те ти предоставят платформа със някакви основни програми и ако искаш повече има други продукти/фирми за това. Това е и всъщност причината толкова много други фирми да пишат софт за windows.

Windows и която и да е ОС никога няма да ти върви без проблеми. Винаги има малки неща поито ще трябва да оправяш. Не съм сигурен какво точно смяташ че работи по добре във Vista обаче ако ми зададеш конкретен въпрос за някаква настройка ще се опитам да ти отговоря. Като цяло обаче говорих за факта че нито една програма не работи по бързо под Vista и ОС няма почти никакви нови функции ( освен directx 10 което е абсолютно безполезно и даже до месец ще буде заместено със directx 10.1 ).
Разбира се Виста ще буде подобрена след 2-3 service pack-a обаче до тогава просто не виждам никакъв смисъл да минавам от XP на Vista. А да и компютъра ми получава резултат от 4.6 под Виста така че не е хардуера проблема.

Една добра операционна система е колкото се може по прозрачна ( не ти се пречка и почти забравяш че е там ) и може би от време на време ти помага с някои задачи. Виста е доста далече и от двете. Все пак операционната система съществува за да могат да ти работят програмите ...
Пиииич, пич, пич, пич. Защо си ги водиш тия монолози и ми повтаряш казани вече неща или неща, които са всекиго известни? Не ме интересува външен вид ти казах. Ти ми говориш за писане на софтуер и правене на дизайн. За какво изобщо говорим, знаеш ли? Аз многократно го повторих. Каза, че XP може да се настрои да работи по-добре от виста, което явно е много добре. Питах те да ми кажеш какво да настроя и как да го настроя, за да ми работи добре. Никога не съм те питал да ми разясняваш какво мислиш е добра ОС, как си си окрасил десктопа или какви антивирусни и редовни практики по поддръжката правиш. Елементарен ми е въпроса. Преди да почнеш да ме заливаш отново, виж дали си ми го разбрал.

Единственото, което се доближава на километър от отговор е това, че ми посочваш нещо си (gpedit.msc) и ми казваш там са настройки. Тва е все едно да ме питаш как да си настройш FTP-то да не приема connections от еди къде си на линукса и аз да ти кажа, ходи в /etc. Това отговор ли ще е?

Та айде отначало и да опитаме отново, мм? :)

Между другото това, че сме във форум, означава ли, че трябва да си пишем неграмотно и глупости на воля? Защо всеки добива смелост да върши всевъзможни глупости в Интернет? Защото не ме гледаш в очите докато ги вършиш ли? Това ли само може да те възпре? Тоя Интернет прецаква много работи, мамка му. :(
Активен
Too short signature limits.

oneomany

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re: Windows vs Linux vs BSD
« Отговор #62 -: 04.09.2007, 00:40:05 »

ок изтрих последния мой отговор ... дано това да ти харесва. Ето ти един цитат от първия ми отговор

има много неща които можеш да конфигурираш на XP и същото важи и за vista. Има си gpedit.msc от където се конфигурират много от настроиките после имаш services.msc както и autoruns ( не идва с windows но вече се сваля от страницата на MS ). Това обаче са повече за конфигуриране на неща които не се виждат.

ако беше прочел както трябва нямаше да трябва да ти го повтарям. А що се отнася до това как се използват имаш си интернет и през google можеш да стигнеш до поне 10 страници с упътвания. RTFM ( ако не знаеш какво означава ... време ти е да го погледнеш ). А що се отнася до граматически правилен български език много добре си ги знам и не ползвам нета за прикритие. И лице в лице да бяхме пак най вероятно нямаше да ти говоря на 100% граматично правилен и книжовен език. Т'ва е разликата м/у официална кореспонденция и форуми и т.н.

А да и не се обиждай за RTFM обаче това е основен принцип преди да задаваш какъвто и да бил въпрос (особенно такива свързани с компютри).

http://www.google.com/search?hl=en&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&hs=kIe&q=gpedit.msc+xp+speedup&btnG=Search
http://www.theeldergeek.com/gp05.htm
http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/Utilities/AutoRuns.mspx
« Последна редакция: 04.09.2007, 00:49:51 от oneomany »
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Windows vs Linux vs BSD
« Отговор #63 -: 04.09.2007, 00:58:41 »

Хронология:

- Задавам въпрос
- Говорят ми се глупости
- Уточнявам какво ме интересува
- Говорят ми се глупости
- Зачерквам всичко и повтарям въпросите максимално изчистено
- Говорят ми се глупости и ме съветват да "RTFM"

А въпросите, припомням на уважаемите читатели, бяха базирани на изказването на опонента:
D a verno e Vista e po dobra ot xp obache dobre konfiguriran XP raboti tochno tolkova dobre ako ne i po dobre ot vista.
Въпросът, припомням, беше как се прави този "добре конфигуриран XP", че да работи толкова добре. Отговор няма. Може да потърсите сами, за да се убедите.

Отговорите на опонента бяха предимно глупости ( от рода как си е декорирал десктопа или какви антивирусни е използвал ) и накрая в изблик на безсилие, той потърси помощ от "google" и "RTFM". Всеки сам да си прави изводите. Аз съм просто XP Lamer, който търси истината. :)

Поздрави на всички читатели, редовната ни програма продължава. :)
Активен
Too short signature limits.

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Windows vs Linux vs BSD
« Отговор #64 -: 11.12.2007, 12:48:23 »

Налага ми се да преинсталирам XP-то, обаче имам и линукс, има ли начин като преинсталирам Windows-a да инсталирам по някакъв начин Grub Loader-a, така че да не се налага да преинсталирам и Linux-a?
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Windows vs Linux vs BSD
« Отговор #65 -: 11.12.2007, 13:38:47 »

Ами предполагам можеш да заредиш kernel-а на линукса ти като използваш loader от install диск или някакъв recovery такъв. Веднъж заредена системата, можеш спокойно да си преинсталираш grub.
Активен
Too short signature limits.