argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Кандидатстудентски въпрос  (Прочетена 4102 пъти)

Unique Creature

  • Гост


Здравейте! Предстоят ми кандидатстудентски изпити
по математика следващата година и съм в процес на ориентиране какво и къде да кандидатствам. Не знам дали тук е мястото да си задам въпросите, но не знам къде другаде. Какво е качеството на обучение в специалността Информатика? А по-добра ли е тази специалност от Математика и Информатика? Има ли възможност за реализация след това? А може ли да се работи някъде по време на обучението?
Много ще се радвам, ако някой се трогне да ми отговори. Много съм объркана наистина. Предварително благодаря!  :roll:
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #1 -: 26.11.2005, 19:21:33 »

Разбира се, че специалност Информатика е много по-добре от Математика и информатика, за човек, който иска да се реализира като програмист. Предметите които се изучават засягат особено много програмирането и разработването на софтуер. Що се отнася до реализацията се иска много постоянство и упоритост. Имайки на предвид колко хора от випуска ми си намериха работа като програмисти и системни администратори бих казал, че реализацията е доста добра.
Това къде и какво ще работите по време на обучението решавате сами. Ако мислите, че родителите Ви могат да поемат издръжката не е нужно да се притеснявате за това, а ако искате да карате по независимо... всичко опира до желание да си намерите работа. Все пак не може да очаквате още от самото начало да започнете като програмист ако нямате поне малко познания и умения в областта. Важното е работата да не пречи на това да посещавате лекции и упражнения. Между другото присъствието на повечето дисциплини не е задължително и не пречи да си заверите семестъра, което позволява да работите и на пълен работен ден. Според мен обаче голяма част от материала се научава точно на лекции и упражнения. Е за това повечето ми преподаватели ще ме изкритикуват, защото не съм много редовен 8-), но наистина присъствието и вниманието по време на занятие гарантира поне 30-40% познания по материала.
За повече информация какво се изучава може да разгледате сайта http://fmi-plovdiv.org
Надявам се да съм дал полезна информация.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #2 -: 26.11.2005, 22:45:56 »

Здравейте Unique Creature,

>Не знам дали тук е мястото да си задам въпросите, но не знам къде другаде.

Разбира се, че е тук мястото да зададете въпросите си :) Студенти от ФМИ, Пловдивски Университет пишат в този форум и могат да Ви дадат съвет, както и да споделят техните впечатления от различните програми и курсове.

>Какво е качеството на обучение в специалността Информатика?

Доста добро за тази цена. (Сравнявам с местата където съм бил: Сегед (Унгария), Уулвърхямптън (Англия), Тренто (Италия))

>А по-добра ли е тази специалност от Математика и Информатика?

Не мога да кажа със сигурност, но има възможност сама да изберете част от курсовете, които да посещавате. Доколкото ми е известно, програмите са сходни. Моето мнение е, че каквато и да е програма във ФМИ, Пловдивски Университет си струва.

>Има ли възможност за реализация след това?

Разбира се! Завършилите ФМИ се приемат доста добре в чужбина (аз съм докторант по Когнитивни Науки в Университета в Тренто, Италия). Имах възможност да избера областта в която работя в момента още по време на обучението си.

>А може ли да се работи някъде по време на обучението?

Зависи от Вас :) (Но понякога има презентации на фирми, които се интересуват да привлекат по-талантливите студенти.)

>Много съм объркана наистина.

Всички сме били :)

Ако имате други въпроси, пишете тук!

поздрави:
а.
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #3 -: 27.11.2005, 19:04:49 »



>Има ли възможност за реализация след това?

Разбира се! Завършилите ФМИ се приемат доста добре в чужбина (аз съм докторант по Когнитивни Науки в Университета в Тренто, Италия). Имах възможност да избера областта в която работя в момента още по време на обучението си.
А даже и в България може да си намери работа :)
Активен

Unique Creature

  • Гост
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #4 -: 28.11.2005, 14:51:11 »


Много благодаря на всички, които ми отговориха. Наистина го оценявам. Сега в момента при мен е такъв шаш и паника... Много се притеснявам как ще се представя на изпитите по математика, но един от аспектите е да си изясня къде искам да ме заведат тези изпити. Иначе самото кандидатстване се обезмисля. Мисля да опитам в София, Пловдив и Благоевград. Доста се чудя за специалността Компютърни системи и технологии, но тя пък като инженерна специалност май предполага придобиването на някакви технически познания, а не знам дали с това искам да се занимавам... Уф, май много се задълбах... Както и да е. Хайде, пожелайте ми късмет и стискайте палци да станем колеги, че аз какъв незаменим кадър съм!  :mrgreen:
До скоро!   

Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #5 -: 28.11.2005, 18:17:28 »

Много важно е да си дефинираш какво точно искаш да учиш. КСТ в ТУ не е лоша специалност, но трябва да се стегнеш за мноооого физика и електротехника. С това не искам да те плаша. Просто съм бил там и съм видял начина им на преподаване и материала, който се преподава. Е, напоследък влизането там не е толкова лесно за това нямам много актуална информация.
Ето защо трябва да решиш с какво искаш да се занимаваш конкретно. Например на мен ми се налага сега да работя с различен хардуер и понякога трябва да познавам принципът му на действие и това как фунционира и за това мисля, че е недостатък липсата на поне малко електроника или поне по-подробно разглеждане на хардуера. Тук можеш да станеш Прогрмист и да разработваш предимно приложен софтуер. За това пак повтарям, че е много важно да решиш какво искаш да учиш и с какво да се занимаваш. Иначе след време ще кажеш "Еххх хубаво беше да запиша това..."
Ползотворна подготовка и успех на изпитите.
p.s. освен с математика може да кандидатстваш и с информатика в ПУ. Въпросите от теста не са никак сложни, а и задачата е като да решаваш кръстословица :-P
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #6 -: 28.11.2005, 19:06:13 »

Късмет и стискам палци  :)

а.
Активен

biba

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #7 -: 30.11.2005, 12:05:02 »

Като става въпрос за мястото (града) - няма никакво значение. Ако си от Пловдив - задължително избери да учиш тук! Ще спестиш ценно време от пътуване и разни простотии в квартири и общежития и няма да изгубиш нищо! А ФМИ е един от най-свястните факултети в Пловдив, заслужава си.

"математика и информатика", както и всички други специалности с по две думички, са ПЕДАГОГИЧЕСКИ! Ако не ти минава през ума да си учител - не си губи времето!  В "приложна математика" между другото се учи вного повече информатика, отколкото в "математика и информатика" - разгледай подробно учебните планова.

Ако считаш, че можеш да се справиш с инженерната подготовка в техническия, предимствата са значителни. Като става въпрос за работа, в някои случаи техническата подготовка има огромни предимства, независимо че не се изисква за съответната длъжност. Обаче (без да приемаш подозренията безрезервно) измежду завършилите познавам няколко "пълни некадърници", което ме намежда на мисли за качеството там... Провери го!
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #8 -: 30.11.2005, 12:53:07 »

Качеството на образованието коментираме тук: http://forum.argon.acad.bg/index.php?topic=84.0 Така, че нека да не го пренасяме на различни места.
На кратко за техническия. Некадърници излизат тези които се стремят само да получат някаква степен пред името си. Така, че посмисли тогава. Завършвайки ПУ не получаваш никаква степен освен ако не продължиш да се бориш за научна титла и все пак ако ще е само за титлата се откажи. Все пак има хора като мен, които искат да научат и могат нещо повече и не ги е*е за титлата. Та да се върна на титлата. В момента съм магистратура и по нищо не може да се разбере, че съм програмист освен ако не се провери дипломата. Ако искаш да се "гордееш" с ИНЖ. пред името, дори и не опитвай тук, така ще е сигурно, че някой, който се интересува от информатика ще запише това още от първия път. @biba благодаря, че ме подсети да засегна въпросът за ТУ.
Пожелавам ти успех на изпитите още веднъж и помисли внимателно над казаното по-горе преди да кандидатстваш. Поне си задай въпросът какво искаш да учиш и какви са целите ти? Отговорът сама ще намериш и ще решиш къде е най-добре да учиш.
УСПЕХ!!!
« Последна редакция: 30.11.2005, 12:55:02 от OpenBSD »
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #9 -: 01.12.2005, 21:51:17 »

Като става въпрос за мястото (града) - няма никакво значение. Ако си от Пловдив - задължително избери да учиш тук! Ще спестиш ценно време от пътуване и разни простотии в квартири и общежития и няма да изгубиш нищо! А ФМИ е един от най-свястните факултети в Пловдив, заслужава си.

"математика и информатика", както и всички други специалности с по две думички, са ПЕДАГОГИЧЕСКИ! Ако не ти минава през ума да си учител - не си губи времето!  В "приложна математика" между другото се учи вного повече информатика, отколкото в "математика и информатика" - разгледай подробно учебните планова.


Вярно е, че специалност "Математика и информатика" е от тъй наречените педагодически специалности. Но тя силно се отличава от останалите хибридни (педагогически) специалности  по следното:

1) Дава квалификация за преподаване на 3 (три) основни за средния курс предмети: "Математика", "Информатика", "Информационни технологии".

2)Учители по тези предмети се търсят непрекъснато и все повече - за сведение само от току що получилите дипломи от факултета по тази специалност работят вече в ОМГ - Пловдив, Езикова гимназия "Иван Вазов" - Пловдив, Хуманитарната гимназия - Пловдив, както и в други градове (и държави - Македония и Турция).

3) Традиционната реализация на тази специалност не е само като учители - те се реализират в софтуерни фирми, стават научни работници както по математика, така и по информатика.

4) Последните 3 - 4 години масовo явление е студенти от другите специалности на ФМИ и най-вече от специалност "Информатика" след 2-ри, 3-ти курс да записват като втора специалност именно "Математика и информатика", защото само тя дава допълнителната екстра - преподавателска правоспособност.


Сравнението на учебниите планове на специалностите "Приложна математика" и "Математика и информатика" (което препоръчвате), показва следното по отношение на изучаваните информатични дисциплини:

ПРИЛОЖНА МАТЕМАТИКА
Програмиране 30 + 0 + 30
Обектно-ориентирано програмиране 30 + 0 + 30
Операционни системи 30 + 0 + 30
Информационни технологии 30 + 0 + 30
Дискретна математика 30 + 30
Алгоритми и структури от данни 30 + 0 + 30
Бази от данни 30 + 0 + 30
Информационно моделиране 30 + 0 + 20
Всичко: 8 информатични дисциплини с общ хорариум 490 ч.


МАТЕМАТИКА И ИНФОРМАТИКА
Програмиране 30 + 0 + 30
Обектно-ориентирано програмиране 30 + 0 + 30
Операционни системи 30 + 0 + 30
Информационни технологии 30 + 0 + 20
Алгоритми и структури от данни 30 + 0 + 30
Компютърни архитектури 30 + 0 + 20
Дискретна математика 30 + 20
Бази от данни 30 + 0 + 30
Компютърна графика и презентации 20 + 0 + 20
Събитийно програмиране 20 + 0 + 30
Всичко: 10 дисциплини с общ хорариум 540 ч.


Освен това за тази специалност са предвидени и дисциплините:
Информационни технологии в образованието 30 + 0 + 30
Методика на обучението по информатика и информационни технологии 20 + 0
Училищен курс по информатика 30 + 0 + 20
Интегриращ практикум по информатика 0 + 0 + 40
Училищен курс по информационни технологии 30 + 0 + 20
Общо 220 ч.


Всъщност във ФМИ е предоставена възможността на всеки да записва и полага изпити по дисциплини от другите специалности, невключени в неговата специалност, като те му се признават от квотата на задължителните по брой избираеми дисциплини. По този начин, независимо от специалността, в която студентът е приет, той може да се специализира по това, което желае.
« Последна редакция: 01.12.2005, 23:59:53 от mircho »
Активен

Unique Creature

  • Гост
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #10 -: 04.12.2005, 11:52:53 »

Здравейте отново!
Да започна с това, че изобщо не съм си и помисляла за титлата пред името ми. Просто имам желание да за занимавам с компютри и туй то! В момента съм в Природоматематическа гимназия, специалност Информатика, Математика и Английски език. Досега сме "изучили" Негово Величество Турбо Паскал и сега се занимаваме с Бейсик. Интересно ми е. И много се кефя, особено, когато задачите проработят....  :evil:
Та, мисълта ми беше, че искам да се занимавам с разработка на приложен софтуер и изработване на уеб страници, защото това ми е истинската страст, колкото и клиширано да звучи. Не си правя илюзии, че точно Уеб Дизайна е широко застъпен в специалността "Информатика", защото гледах учебния план, но нищо не би ми попречило да се занимавам с това, дори и странично.
За ТУ. Ще опитам и там. Ако ме приемат, живи и здрави, ще видя какво е първата година. Ако не ми хареса, ще му мисля нататък. Обаче, разни счетоводители и касиери или там каквото се става в УНСС, напеимер, да забравят за мен! Просто не е работа за мен. Мисля си сериозно, но не съм го измислила още. Нека първо видим дали ще вляза някъде, че яко съм се бъгнала!
Колкото до кандидатстването с Информатика- и т`ва го мъдрех, но не мога да се готвя по два предмета едновременно, съвсем ще откача!
Поздрави:
Уникалното  :?
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #11 -: 04.12.2005, 15:07:24 »

поне иди на изпит по информатика виж примерните задачи има ги в саита не са много трудни а и теста не е супер труден така че си струва се пак си е вариант .
Активен

ScherZ`

  • Гост
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #12 -: 04.12.2005, 16:34:02 »

A.. не съм съгласна, че в ТУ компютърни системи се влиза трудно особено ако си момиче... тази година на 1-во класиране балът падна до 4.50(за София) и ме приеха с оценката, която бях изкарала още на пробния изпит... Но се отказах от там и предпочетох Информатика, за да си спестя главоболието да уча Химия и Физика и Чертане и ред други щуротийки.... не че е лошо сигурно е хубаво но не искам да ставам инженер.... поне не в този живот;) Иначе ако си решила да се занимаваш с Уеб и програмиране тук е мястото ... Уеб технологииите ще трябва да си ги разучиш самичка и странично но... за тях в БГ няма подходящо вуз-че така или иначе... Успех и ще стискаме палци...
Btw щом ти е интересноп рограмирането подготви се и пробвай с изпит по информатика в ПУ няма да ти отнеме много време и да те разсея от математиката много;)
Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #13 -: 05.12.2005, 01:23:33 »

Относно кандидатстването с информатика и аз силно ти го препоръчвам. Особено щом си учила в математическа гимназия и си имаш основна представа от програмиране. Послушай Joke и прегледай в сайта на факултета темите които са се падали миналите години. Теста си е чиста обща култура а за задачата мисля, че няма да ти отнеме особено много време да се потготвиш. Относно ТУ там се набляга повече на хардуерната част и на електрониката. Повярвай ми имам значителен опит с чертането например и знам че не е за всеки. ScherZ` е права че момичетата лесно ги приемат там но много добре трябва да си помислиш дали наистина искаш да го учиш това.
Активен

maia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Molba
« Отговор #14 -: 19.07.2006, 17:09:08 »

Zdravejte,

vav vrazka s metodika na obu4enie po informatika mi trjbva razraboten urok po informatika (nesto po-lesni4ko, po4ti za na4inaesti). Ne e za men, a za sestra mi i ne sam to4no najasno za kakvo stava duma. Dokolkoto razbrah - tova sa dumite na u4itel, koito prepodava nov urok, dava zada4i za izpalnenie v klas, dom.rabota i t.n.
Molja, ako imate nesto podobno v elektronen vid izpratete mi go na e-mail: majachristova@yahoo.com

Blagodarja Vi predvaritelno!
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #15 -: 20.07.2006, 03:17:58 »

abe az ne sum mnogo suglasen za izpita po informatika

vupreki che koito e uchil programirane v uchilishte niama prichina da ne probva, no spored men izpitite sa pochti ekvivalentni plius tva matematikata e OSOBENO VAJNA


>Много съм объркана наистина.

Всички сме били :)


ti oshte si:)
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #16 -: 24.07.2006, 11:17:07 »

а we hora specialnost Informatika RULZ :P
Da vlezna informatika e edno ot malkoto neshta v jivota mi za koito nikoga ne sam se zamislql che e neshto losho ili ne sam sajelqval za izbora si .
Fmi Pu ROX :>
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Кандидатстудентски въпрос
« Отговор #17 -: 24.07.2006, 23:03:04 »

JOKe polzva narkotici i ima Golf!
otnasiaite se sus sumnenie kum postovete mu.
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia