argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Събирам информация от ASP.net и PHP фенове питам Сериозно !  (Прочетена 3220 пъти)

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Става въпрос за IT boxing-а не ми се обяснява, но  с 2 думи ме интересува следното нещо
Към ASP.net програмисти или фенове на ASP.net AJAX и етц. ЗАЩО ASP.net не ви харесва или по скоро какво в него не ви кефи...
Към PHP програмисти съответно там Zend Framework усери и етц. Какво в PHP ( не като език а като технология ) не ви харесва или какво в Zend Frmaework или php.MVC или не знам какво друго има НЕ ВИ ХАРЕСВА
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

За сега :

ASP.net
- скъп хостинг в сравнение с нещо друго





не ме интересува какво мислят ASP.net-исти за PHP-джисти и обратното и че на пхп било евтино питам за КАКВО НЕ ВИ ХАРЕСВА НА ТОВА КОЕТО ПОЛЗВАТЕ :)
Активен

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99

 PHP - липсата на типизация понякога е минус (в повечето случеи е голям +). В PHP5 и напред нещата се оправят. Не ми харесва как се е развивал езика преди версия 5 - чисто функционалното програмиране, липсата на MVC модел, липсата на поддръжка на обекти и тн... С версия 6 всичко ще си дойде на мястото, ще отпадне и 4-ката  :-) Не ме кефи и липсата на доминиращ фреймуърк, но това си е проблем на повечето open source технологии. Пък и предлага възможността да си напишеш фреймуърка сам  :-) Има го и момента с кекавия полиморфизъм (спрямо C# направо си го няма), но това се преживява, а и скоро ще бъде оправено  :-)
 ASP.NET - даже на M$ сайта не се валидира  :-D Не казвам, че не може - дори имам личен пример. Генератора на XML на студиото понякога прави мизерии - не знам в новите версии как е. Скъпа среда за работа, задължен си да пишеш за Виндовс - Моното нещо не се развива пълноценно. Много кинти общо взето, а като цяло не е много бързичко (време за изпълнение на страница имам впредвид).
« Последна редакция: 31.01.2008, 01:48:45 от Радо Пенев »
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

 :D

а какви framework-ове така да се каже по известни за ПХП има и какво в тях не те кефи
Активен

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website

Zend Framework - спонсорирана от Zend, имат доста хора на заплати дет работят върху него, обаче главните недостатъци са че е правено да е лесно за разработка, а не да е бързо до изпълнение и съответно не е много подходящо да се изпълнява върху споделен хостинг където 10000 човека се опитват да си хостват сайтовете и няма никаква поддръжка за кеширащите разширения. Без тях върви сравнително бавно при сравнително голямо приложение. Понякога има недомислия в имената на членовете и методите, а това което най-много ме дразни е че при всеки следващ release трябва да се преглежда кода че някои oт основните класове ги преименуват по някаква причина и съответно всичко гърми.

CakePHP - convention over configuration(няма да обяснявам принципа) доразвит клонинг на Rails за Ruby което като цяло не е много много по вкуса ми тъй като нямаш чак такъв голям контрол върху функционалността колкото ми се иска. Иначе за бързо правене(генериране) на сайтове е супер с вграденото baker-и. Проблемите са подобни като при Zend Framework - от release към release неконсистентност, работи бавничко без кеширане, малко сложно за навлизане особено ако не си работил изполвайки този начин на работа.

Symphony - май е най известно като движещата сила зад Yahoo Bookmarks, основния му проблем е че трябва да прочетеш 2-3 книги докато въобще разбереш каква му е идеяита, иначе хората които го ползват са много доволни

CodeIgniter, ClawPHP май са сред другите по известни но тъй като не съм ги ползвал повече от веднъж за експерименти не мога да дам повече информация за добрите/лошите неща.
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

s drugi dumi i ti ne polzvash nishto shtoto vsichko e zle i nqma nishto v pyti po dobro ot vsichki ostanali tztztztz
Активен

Иван Енев

  • Гост

Има един много добър фреймуърк за PHP, аз съм го писал, другото е боза. Struts много наподобява на него и смятам да ги съдя.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

hqhqhq
btw to ima edin PHP.MVC mai se vodishe deto beshe kato struts edno vreme.
Активен

Иван Енев

  • Гост

Има няколко, за съжаление обаче не можах да ги подкарам и това ме принуди да си напиша мой MVC с подръчни средства. Ползва Smarty. Мога да го пусна под нормален лиценз ако има интерес =).
Заб. Писах GPL, но после поправих.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Иване, какъв ти е нормалния лиценз? Колко роялти искаш!
Активен

Иван Енев

  • Гост

Опън сорс, но читав - Apache лиценз примерно.
Активен

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website

Всъщност ние ползваме наш си фреймуърк но е базирано на ZendFramework, така че не мога да кажа че всичко е боза.. Всъщност е доста добре написано, само трябва да се примириш с гереспоменатите дребни проблемчета - навсякъде ги има особено в такъв ранен етап на разработка - едва 2 години е има няма
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!