argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Избираемите за пролетния  (Прочетена 20581 пъти)

aJ|eKc

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Избираемите за пролетния
« -: 19.02.2008, 11:58:38 »

Сигурно има много подобни теми, но просто с тази програмка не се издържа. Гледам специалностите и като човек, който досега се е занимавал само с приложно програмиране, погледа ми се спира единствено на "Изграждане на динамични Web-сайтове с HTML, ASP и ADO" и "PHР – езикът на интернет (Практикум)" . Да кажем че останалите 14 дисциплини са ориентирани към специалностите Математика, Приложна Математика и Математика и Информатика .. сметката е ясна. Ясно че математиката ни тренира главите, но това са избираеми курсове в които оценките се пишат - всички знаем как. При това условие все ми се струва, че може да се направят курсове, на които поне да се кефим - ООП за нещата които не са казани в лекциите, програмиране, проектиране и "Едновременно намиране на нулите на полиноми" (доц. Макрелов :rock:). Ако поразгледам още малко дори "Оптимизационни задачи в процеса на разпознаване на образи" изглежда добре. Защо програмата трябва да е толкова измъчена? Защо хора които не се интересуват от програмиране взимат местата на другите, само защото името на дадената дисциплина им се струва по-готино? Какви са тия икономически и секретарски курсове ? Четейки анотациите все повече изглежда, че има за всекиго по нещо. Всичко нагоре си е чист флейм, молбата ми е на страницата с анотацията на всеки курс да пише към коя специалност е ориентиран ! Защото има страхотни математики за специалност информатика, които пропускаме заради смотани имена и записваме ... използване на Calc в смятане до 5-ти клас!
« Последна редакция: 19.02.2008, 12:01:00 от aJ|eKc »
Активен
"Някой има ли 'Да мислим на Български' - на Джава."
To become a king, one first needs to be a man.

Иван Енев

  • Гост
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #1 -: 19.02.2008, 12:05:12 »

Истината е, че един курс по математика е много по-ценен от един курс по PHP, просто защото материалът по втория можеш да го научиш сам за 3 дни, за разлика от първия.
Активен

Dendroid

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #2 -: 19.02.2008, 12:28:10 »

Така е. Въпроса е колко ти се учи :) А и не по всички дисциплини си придават на ниво така че.. Хващайте ножовете и пушките и да ходим да се записваме.. Този път ще има кръв :) хаха
Активен

aJ|eKc

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #3 -: 19.02.2008, 12:32:50 »

И аз това казвам. Въпроса е че в избираемите има 2-3 математики, останалото плява  :vomit:


ред. : Аре всеки да заплюва, за да не викаме колегите над 100кг да правят път  :-D 1. Теория на множествата и математическа логика 2. Бизнес информационни системи
« Последна редакция: 19.02.2008, 12:39:10 от aJ|eKc »
Активен
"Някой има ли 'Да мислим на Български' - на Джава."
To become a king, one first needs to be a man.

Dendroid

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #4 -: 19.02.2008, 13:02:58 »

Алекс какво да заплюваш нищо няма да постигнеш освен всеки да каже какво мисли да записва :) Аз все още не знам.. ако се уредя за PHP-то за него, ако не каквото има.
Активен

ScherZ

  • Гост
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #5 -: 19.02.2008, 13:21:28 »

От много време насам съм изключително разочарована от ПУ.... напоследък съм разочарована и от организацията .  Да повечето информатични дисциплини могат да се научат за 10тина дни ако си сериозен, но знам ли какво би ми било интересно, ако преди това не съм се сблъскала с него за да седна и да го задълбоча. А това с факултативните да не се признават съм съгласна ... стига да има 10 информатики и 5 математики за избираеми иначе ми се струва смешно.... После защо  само 3% от завършващите информатика се реализират а останалите записват икономика... като гледам и аз няма да завърша информатика :) Вече се замислям дали има и смисъл за някаква диплома за математик.

Ps. Нямам против математиката (в момента даже съм записана на такава избираема поради недостиг на информатични дисциплини). Дори ми харесва , но не смятам че е редно да  има толкова измъчени информатични дисциплини за избираеми.
« Последна редакция: 19.02.2008, 13:24:09 от ScherZ »
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #6 -: 19.02.2008, 13:39:41 »

Алекс какво да заплюваш нищо няма да постигнеш освен всеки да каже какво мисли да записва :) Аз все още не знам.. ако се уредя за PHP-то за него, ако не каквото има.

PHPто е добро като идея :) Те Wizdom май правят оглед за хора ... както всички останали :D:D:D

Иначе и при Сандалски е яко принципно ... но е криво, че се говори за старото ASP и ADO ... не е фатално защото принципа на работа е същия .... така че е добър вариант.

Избираемата при Теменужка Пенева също ще е яка според мен, защото тя в тези дисциплини подхожда като треньор на състезатели. Не се опитва просто да разкаже материала и да решава задачи, а като цяло да даде идея на студентите как се атакуват проблеми, което е много ценно :)

Другите не ги знам ... ако някой има поглед - да сподели :)
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

ScherZ

  • Гост
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #7 -: 19.02.2008, 13:57:11 »

Еми аз още като видях какъв е избора от дисциплини се отказах да записвам информатична дисциплина. Нито ми се блъска, нито ми се влиза в конфликт с хората. Няма да си направя труда дори да се пробвам. Вероятно ще запиша "Магията на простите числа"  поради точно тези причини, които Ники каза.
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #8 -: 19.02.2008, 15:13:42 »

Еми аз още като видях какъв е избора от дисциплини се отказах да записвам информатична дисциплина. Нито ми се блъска, нито ми се влиза в конфликт с хората. Няма да си направя труда дори да се пробвам. Вероятно ще запиша "Магията на простите числа"  поради точно тези причини, които Ники каза.

А защо не се изхитриш ... пиши на преподавателя който води избираемата примерно
че искаш да се запишеш, но не знаеш дали ще успееш да се вредиш на самата дата за записванията.
И би искала ако е възможно да ти каже дали ще има възможност да се срещне със студенти преди "мелето" в деня на записването, за да може да отсее тези, които реално имат желание да научат нещо и ще работят през триместъра от останалите, които просто ще се запишат, защото са тъпи едри и нахални ... примерно!

Телефон на Сандалски можеш да вземеш от тук:
http://www.uni-plovdiv.bg/site.jsp?id=263&ln=1

Ако искаш да се запишеш на PHP блога на Христо Гетов е един от 1вите резултати като потърсиш името му на кирилица в Google (от там можеш да вземеш контакт)

На всички останали телефоните са на сайта на ФМИ (структура на факултета).
« Последна редакция: 19.02.2008, 15:19:54 от Ники Вълчанов »
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

ScherZ

  • Гост
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #9 -: 19.02.2008, 15:40:12 »

E  не смятам, че смисълът е такъв :>
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #10 -: 19.02.2008, 15:45:08 »

E  не смятам, че смисълът е такъв :>

xaeaeaxaexaee

По-добре ли е да запишеш дисциплина, която ти е тъпо да посещаваш :)
Съдбата обича смелите :) Не се притеснявай да се свържеш с преподавателя.
Няма по естествено нещо от това да се интересуваш от възможности.
В деня на записването НЯМА РЕД :)
Правят се списъци, но не винаги се спазват. За да си в челната десятка на списъка трябва да си там от 7 ... понякога и от по-рано.

Свържи се с преподавателя и запиши дисциплина която ти е на сърце ... не прави компромис :)

Поздрави
        Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

ScherZ

  • Гост
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #11 -: 19.02.2008, 16:11:12 »

Само дето няма дисциплина, която да ми е по сърце ;)))) и там е проблемът няма избор от информатични дисциплини.  Бих записала  PHP от интерес какво е това животно, но не съм сигурна дали  няма да запиша само защото би било по-лесно от колкото някоя математика и смятам, че тук темата е , че няма голямо разнообразие от информатични дисциплини , а те по скоро са леко измъчени такива.
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #12 -: 19.02.2008, 17:11:44 »

Само дето няма дисциплина, която да ми е по сърце ;)))) и там е проблемът няма избор от информатични дисциплини.  Бих записала  PHP от интерес какво е това животно, но не съм сигурна дали  няма да запиша само защото би било по-лесно от колкото някоя математика и смятам, че тук темата е , че няма голямо разнообразие от информатични дисциплини , а те по скоро са леко измъчени такива.

А каква дисциплина би искала да има ... в смисъл ... какво ти се учи ... някак ... според мен за тези неща трябва да се говори тук ... да се знае какви дисциплини искат студентите да се изучават и ако решат да правят нови дисциплини да се черпят идеи от тук.
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

aJ|eKc

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #13 -: 19.02.2008, 18:00:49 »

Едновременно намиране на нулите на полиноми! Трябват повече такива курсове и по-малко Компютърно Счетоводство'n'shit.
Активен
"Някой има ли 'Да мислим на Български' - на Джава."
To become a king, one first needs to be a man.

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #14 -: 20.02.2008, 12:12:34 »

...Вероятно ще запиша "Магията на простите числа"  поради точно тези причини, които Ники каза.
Много добре се насочваш. Това е една от дисциплините, която изглежда математическа, но има толкова много приложение в информатиката, че само който не е чувал за криптография, асиметрични криптосистеми, електрони подписи, RSA и т.н. може да каже че няма да му потрябва.
Какво имам в предвид? Ами не винаги в информатиката смисъла е да напишеш нещо (на някакъв много актуален език или framework) т.е. може и да не пишеш алгоритъма за кодиране, но поне трябва да разбираш за какво става въпрос дори само за да ползваш готови неща.
Специално курса "Магията на простите числа" има силно практическа насоченост (дори за информатици) и аз силно я препоръчвам на ентусиастите. Също съм много съгласен с Ники, че смисъла е в атакуване на проблемите, което много хора така и не успяват да разберат...
« Последна редакция: 20.02.2008, 12:19:54 от A.Penev »
Активен
А.Пенев

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #15 -: 20.02.2008, 13:41:28 »

... смисъла е в атакуване на проблемите, което много хора така и не успяват да разберат...

За това студентите трябва да слушат алгоритмичните дисциплини които се водят от Гъров, Голев (преди от София идваха светила като Краси Манев, Келеведжиев). На Пенева дисциплините ... тези хора подготвят за състезания по математика и по информатика и водят отборите ... според мен най-хубавото нещо, което ФМИ може да даде на един студент е възможността да се докосне до тези състезания, до подготовката за тях до емоцията по време на самото състезание, до духа на отборите ... изобщо ... това е истината!!!
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

ScherZ

  • Гост
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #16 -: 20.02.2008, 15:57:31 »

Еми ще видим какво ще се получи в крайна сметка.
Активен

Breadfan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #17 -: 21.02.2008, 00:27:50 »

...и по-малко Компютърно Счетоводство'n'shit.
Алекс, насочените към икономиката неща за мен са много ценни и не са shit. Счетоводството (пак според мен) е основа в икономическите науки, нещо като анализ в математиката. Аз съм изкарал при доц. Захариев "Инвестиции и инвестиционни техники" (името не отговаря точно на съдържанието) и съм доволен. Така че за всекиго по нещо.

Сега също като Scherz се колебая дали да не запиша ASP или PHP, та да видя нещо различно от Java за web, но май ще предпочета Финансовата математика. И предвид навалицата...

Така че - повече икономики, защото в дългосрочен план парата е там...

Да не забравяме и най-важното: 25.07.2008 - 9 години след стадион "Пловдив" дойде времето и на стадион "Васил Левски" да бъде взривен  :rock: :rock: :rock:...

Активен

ICE_LADY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #18 -: 26.02.2008, 00:33:29 »

Някой знае ли може ли да се запишеш на дисциплина и да се откажеш от нея, ако успееш да се запишеш на друга, която ти харесва повече??? И ако да, какъв е начина на отписване? Искам да се запиша на избираема в петък, но ако няма места ...  :-(
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #19 -: 27.02.2008, 17:42:30 »

не може май :)
по мое време неможеше риск печели риск губи  :sun: :headbang:
Активен