argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Избираемите за пролетния  (Прочетена 20582 пъти)

ICE_LADY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #20 -: 27.02.2008, 20:48:36 »

не може май :)
по мое време неможеше риск печели риск губи  :sun: :headbang:

Така си е и сега, вече се информирах :-) 
Активен

Alex2604

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #21 -: 28.02.2008, 21:27:59 »

Аре всеки да заплюва, за да не викаме колегите над 100кг да правят път

Тъй като съм напълно съгласен с това, което си написал в първия си пост, а и вчера се претеглих - 101 кг, въпреки, че може да е заради изядената храна и дрехите де :), разчитай на мен   :wink:
« Последна редакция: 28.02.2008, 21:31:24 от Alex2604 »
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #22 -: 29.02.2008, 09:32:21 »

Аре всеки да заплюва, за да не викаме колегите над 100кг да правят път

Тъй като съм напълно съгласен с това, което си написал в първия си пост, а и вчера се претеглих - 101 кг, въпреки, че може да е заради изядената храна и дрехите де :), разчитай на мен   :wink:

Къде ще се продавате билетите за мелето?

Най-добри пожелания
                    Заинтересован сиирджия
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

kabura

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #23 -: 29.02.2008, 21:44:52 »

Привет,
на въпроса на Ники Вълчанов : "А каква дисциплина би искала да има ?! "
бих отговорил с думи от отговора на A. Пенев : " ... криптография, асиметрични криптосистеми, електрони подписи, RSA и т.н." ... приемам неговото мнение за Магията на простите числа, като съвет, на който ще се опитам в най-скоро време да намеря реализация! Благодаря, за което!  :bow: Аз бих предложил като насока за избираема нещо, което да ни ориентира в Изкуствения интелект, би било интересно! :) ...

Относно Икономическите избираеми ... Колеги ... в света, хората с богата обща култура се ценят доста!!! Но и Breadfan си е доста прав, за дългосрочните планове! :) А и не се знае с каква област може да те сблъска поредния ти проект на работното място ... така, че малко знания, но стойностни.

aJ|eKc ... относно ориентировката ... то си пише -> За всички  :hihi: ... но все пак наред с всичко, което Ни учат във факултета, нека да не забравяме, че ние сами трябва да се научим КОЕ е важното за нас! :) Изключително прав си за това, че някои записват Избираемите само заради хубавото име ... тези някои ... просто не са ориентирани към какво се стремят ...  :-(

Аз бих предложил броя на избираемите да се разделя в съотношения каквото примерно се получава когато в една груба сметка се пресметнат общия брой студенти в Информатика, Математика, Математика и Информатика и Приложна математика ... по мои сведения ... мисля, че ние Информатиците сме мнозинството ;)

Мисля, че не е много правилно да се оплакваме затова какво ни предлагат от Управата на Факултета ... а и е редно ние сами да си търсим нови и нови дисциплини, както и сами да привличаме преподаватели, които да ги водят, както примерно прави майка ми ... детска учителка, но орпеделено с много хъс всячески се опитва да си привлече повече в нейния случай мениджъри, без да чака на Държавата. Ще ме попитате: "А какво получава тя?! ", ще Ви отговоря "Нищо!!!", единствено и само признание и то след определено време, НО С ЧИСТА СЪВЕСТ МОЖЕ ДА КАЖЕ, ЧЕ СИ Е СВЪРШИЛА РАБОТАТА КАКТО ТРЯБВА ... Не мислите ли, че по този начин ... ще им покажем, че и в ФМИ Пловдив има интересуващи се и умеещи хора!? Всеки е чувал за единични бройки, които се реализират като Специалисти в нашата област ... но само тези единични бройки не могат да помогнат за нашето Благо, показвайки на света, че ФМИ Пловдив съществува.

Та, накрая като заключение ... конкретно към Г-н Пенев, ако има възможност нека отново сформира някоя факултативна дисциплина ... Ако имат възможност, нека това направят и колегите вземащи активно участие във форума ... сега може да не сме им благодарни .. но след време определено ще се сещаме за тях! :)



Активен

ICE_LADY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #24 -: 01.03.2008, 11:46:57 »

Четири години съм в университета и никой нищо не промени в начина на записване на избираемите :? На никой не му пука  :angry:, че едва ли не до бой се стига. Всеки казва и при другите(предишните випуски) е било така, че и по-зле, а са изкарали. НО това основателна причина ли е нещата да се оставят такива каквито са..... Нали, уж трябва да се върви към прогрес?!

Знам, че никой няма да се трогне от думите ми, но вчера за пореден път, изживях ужаса на процедурата по записване  :angry:  ... Нормално ли ви се струва записването за дисциплината да започва в 14.30, а първия човек да иде да чака пред кабинета в 7.30, а когато отидох към 10 вече имаше над 30 чакащи???

//Няма да цитирам имена на университети, но на места вече са си въвели он-лайн записване и дори няма ограничение за броя на студентите, които желаят да се запишат в определена дисциплина  :-o
Активен

smm

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #25 -: 01.03.2008, 14:18:56 »

Случайно открих списъка на избираемите във ФМИ София:
http://www.fmi.uni-sofia.bg/education/bachelors/electives_leten
Вижте каква разлика само, особено в бройката, пък и в самите дисциплини.
Активен

Иван Енев

  • Гост
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #26 -: 03.03.2008, 11:22:18 »

Да беше попрочел още малко, щеше да разбереш че става въпрос за всички дисциплини водени по принцип през летен семестър.
Активен

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #27 -: 05.03.2008, 13:55:33 »

...
Та, накрая като заключение ... конкретно към Г-н Пенев, ако има възможност нека отново сформира някоя факултативна дисциплина ... Ако имат възможност, нека това направят и колегите вземащи активно участие във форума ... сега може да не сме им благодарни .. но след време определено ще се сещаме за тях! :)
Ами ще се опитам за третия триместър, но не обещавам.
А аз лично силно се замислям за догодина дали да не пусна отново (ей така за слава  :wink: ) спецкурса "Грaфични стандарти: OpenGL" независимо под каква форма ще е, ако има интерес. Но дотогава има мнооооого вода да изтече...
« Последна редакция: 05.03.2008, 14:02:09 от A.Penev »
Активен
А.Пенев

Иван Енев

  • Гост
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #28 -: 05.03.2008, 15:39:44 »

Аз се чудя дали не е добре да се направи дисциплина за писане на качествен код, струва ми се ще е полезна и не много задълбаваща.
Активен

Димитър Димитров

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 213
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #29 -: 05.03.2008, 15:54:18 »

Цитат
Аз се чудя дали не е добре да се направи дисциплина за писане на качествен код, струва ми се ще е полезна и не много задълбаваща.

Абсолютно! Трябва да има наистина повече дисциплини, които да показват не как се правят нещата, а как правилно да се правят. Нещо като в момента факултативната "Разработване на софтуер с примери на Джава" (много ми харесва). Тоест насоки и примери за това как да изграждаме качествен код и софтуер. Ако има такава дисциплина или нещо подобно аз съм с двете ръце - "ЗА".

Alex2604

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #30 -: 11.03.2008, 22:00:53 »

Да знаете как ми се ходи на "Въведение в създаването на уеб услуги".
Уроците по време на курса:
1. Основни принципи на Уеб услугите, архитектура и стандарти.
2. XML
3. XML Schema
4. SOAP
5. WSDL
6. JAX-RPC 1.1
7. JAX-WS 2.0
8. „Top-down” и „bottom-up” методи
9. Уеб услуги на Oracle AS сървър за приложения.
10. Първоначално запознаване с Apache Axis.

Само дето ПУ-то е чудесна институция и това е само за задочници.
Дано да се появи читава факултативна, че заради "многоуважаемият" г-н Гетов, който реши, че ще работи само с хора, които имат ниво по-високо от средното по PHP (противно на обявеното в сайта), трябва да ходя на "Анализ със статистически софтуер".  :finger: Нищо лично както каза той.  :hihi:
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #31 -: 12.03.2008, 09:59:18 »

Да знаете как ми се ходи на "Въведение в създаването на уеб услуги".
Уроците по време на курса:
1. Основни принципи на Уеб услугите, архитектура и стандарти.
2. XML
3. XML Schema
4. SOAP
5. WSDL
6. JAX-RPC 1.1
7. JAX-WS 2.0
8. „Top-down” и „bottom-up” методи
9. Уеб услуги на Oracle AS сървър за приложения.
10. Първоначално запознаване с Apache Axis.

Само дето ПУ-то е чудесна институция и това е само за задочници.
Дано да се появи читава факултативна, че заради "многоуважаемият" г-н Гетов, който реши, че ще работи само с хора, които имат ниво по-високо от средното по PHP (противно на обявеното в сайта), трябва да ходя на "Анализ със статистически софтуер".  :finger: Нищо лично както каза той.  :hihi:

Гетов РУЛЗ (сигурно е много готин тип).

Като гледам сайта на ФМИ Web Services дисциплината се води от Антон Илиев и Ана Малинова и двамата са много разбрани и не мисля, че ще ти откажат да посещаваш занятията въпреки че не си записан в официалния списък (и евентуално с молба до декана ще можеш после да се явиш на изпита и да имаш оценка).

Същото важи и за "многоуважаемият" г-н Гетов :)
Не му се сърди за това, че е сметнал за загуба на време да работи с хора, които нямат идея от PHP. Има прекалено много "нещастници" които просто запълват хубавите курсове по програмиране и после не ходят на занятията защото видиш ли "ами аз нищо не разбирам от това което тоя ми приказва". Това за жалост е практика и преподавателите започнаха да си подбират аудиторията.

Често стойностни хора остават извън бройката защото са нямали възможност да натрупат основни познания (които реално се наваксват бързо).

Така че ... говори с човека ... сигурен съм че няма да има нищо против да му посещаваш курса, пък математиката като не ти се учи - спокойно можеш да минеш с тройка колкото да отбиеш номера и да наблегнеш на PHPто или Java-та ;)

Във ФМИ системата е направена така че да може да се заобикаля по много различни начини ;)
Поинтересувай се и си избери един :)

Поздрави
         Ники Вълчанов
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

kalin4y

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #32 -: 16.03.2008, 19:58:29 »

да си кажа и аз :) за следващият трисеместър ще има факултативна дисциплина за Качество на софтуера - Software Quality Assurance. Ще се опитам да ви предам малко знания и да ви "привлека" на светлата страна  :-D

aJ|eKc

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #33 -: 17.03.2008, 12:53:00 »

За PHP-то. Бат' Ники, прав си, така е, НО в случая става дума за друго. Има и не-нещастници (като мен хехехе), които просто искат да научат за какво става въпрос, току виж взело че ми харесало (как ли не). Пичовете обаче, съвсем откровено си казаха, че търсят хора за Виздом.беге. Според мен курсовете са с идея да научим нещо или дори чисто и просто да учим, дори и без да научаваме, а не някой си да си набере персонал за фирмата, за която аз лично хубава дума не съм чул. Трябваше поне да се скрият зад идеята, че го правят за хората, пък било то и със задниЧНИте си помисли. Не че щяха да излъжат някой, но поне нямаше да се подиграват на институцията.
Активен
"Някой има ли 'Да мислим на Български' - на Джава."
To become a king, one first needs to be a man.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #34 -: 17.03.2008, 13:25:32 »

Че какво лошо има курса да е насочен към дадена фирма? Все пак тя ползва общодостъпни технологии, не някакви лични и затворени такива! Плюс това посещаването на курса не е свързано с подписване на договор за работа във фирмата (ех, май ви се иска да е така, ама няма).

Аз лично бих подкрепил такива инициативи, защото така голяма част от (финансовия) интерес(а) на преподавателя по специфичната избираема дисциплина би се повишила за сметка на (финансово) стимулиране от фирмата. Фирмата може да не плаща директно на преподавателя за часовете, но той, водейки се на добра заплата там, няма да се дразни от сравнително ниското заплащане на часовете във ВУЗ-а. Плюс фирмата би могла да осигури материали и лицензи за курса при добра организация. И си мисля, че едни такива курсове биха били по-евтини за фирмите, от плащането на агенции или организирането на курсове в офиса на фирмата или взимането на определен брой хора на изпитателен срок и обучаването им (то без тия три неща не може, но ще се оптимизират тези разходи).
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #35 -: 17.03.2008, 13:30:01 »

За PHP-то. Бат' Ники, прав си, така е, НО в случая става дума за друго. Има и не-нещастници (като мен хехехе), които просто искат да научат за какво става въпрос, току виж взело че ми харесало (как ли не). Пичовете обаче, съвсем откровено си казаха, че търсят хора за Виздом.беге. Според мен курсовете са с идея да научим нещо или дори чисто и просто да учим, дори и без да научаваме, а не някой си да си набере персонал за фирмата, за която аз лично хубава дума не съм чул. Трябваше поне да се скрият зад идеята, че го правят за хората, пък било то и със задниЧНИте си помисли. Не че щяха да излъжат някой, но поне нямаше да се подиграват на институцията.

XAEXAEXAE

Напълно те разбирам ... за жалост си е така ... хората си търсят млада работна ръка - хубаво в смисъл ... всички печелят - хората които имат идея от PHP синтаксис ще чуят някакви по завъртени пинизи и ще им се предложи възможност да работят извесно време във фирма (1вата фирма винаги се открива най-трудно) ... както казах ВСИЧКИ ПЕЧЕЛЯТ.

Иначе ... прав си ... не бива да бъдат толкова комерсиални и да отхъврлят хората с лошо.
Но пък това си е камък в техния двор. Ти така или иначе ще разучиш тъпото PHP ако ти трябва. Това което би чул на курса който се предлага можеш да научиш сам за 4 дни от tutorial-и в интернет (поне техническата част от курса). Но в крайна сметка ще останеш с лошо мнение за фирмата.

Най-важното тук са контактите ... техническите глупости се учат бързо ... не са висша математика ... има 100 000 книги от които може да се чете. Просто важното на тези курсове са контактите ... поне според мен ;)

RESPECT
       Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #36 -: 17.03.2008, 15:08:31 »

Вълчо, прав си - но аз изложих и потенциалната гледна точка на фирмите и лекторите, работещи във фирма!

Нужно е да се открие златното сечение на интересите, щото нали знаете кое клати феса?  8-)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #37 -: 17.03.2008, 15:27:41 »

а ве положението с тия избираеми е СУПЕР смешно хора
1во всички са кофти освен някво ПХП
пича от ПХП оки сигурно много знае оки сигурно якафирма и ОКИ няма проблеми да си търси хора за фирмата ( аз за това бих направил предмет ако направя ) НО ся бива ли такава простотия уш всичко публично някъде в списъка с избираемите да е отбелязано че се иска тест - НЕ ? така че хората си правят сметка ами ще запиша ПХП изтървали са някви предмети и накрая онзи първо че не казва че има тест хората уш се записват после се появявва и казва ами тука тест ще трябва да правим и кво ? да не го чакат цял ден ? и кво тия дето не изкарат теста ?
Не знам аз пълна подигравка  според мен ФМИ върви супер надоло вместо нагоре а факултативните а ве къв смисъла от тях ? направете ги избираеми деа само математики има аз ако кандидатствам в момента бих зарязал всякакво више образование бих прочел 2 книжки бих записал при НАРС курс и бих изкарал 2 курса за Java и ОПРЕДЕЛЕНО когато ида на интервю и нямам невероятна бъкалавърска диплома по Computer Science ама знам Java,Struts,Spring,Hibernate,JSF,EJB,JAX-WS,Swing Mwing Gling Bling ОПРЕДЕЛЕНО съм сигурен че ще ме върнат защото нямам диплома дам...
Активен

Димитър Димитров

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 213
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #38 -: 17.03.2008, 15:34:27 »

 И до какво стигаме пак? Тоест не се ли занимаваш сам с това, което после искаш да бачкаш нито факултативни нищо няма да те оправи. Който иска перфектната факултативна прави следното, както каза Joke, взима си книжка две, кафеварка две с кафе и газ. Друг начин просто няма.
 

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #39 -: 17.03.2008, 17:37:29 »

Мисля че няма да е лошо всички факултативни и избираеми дисциплини да имат предварителни тестове, с изключение на тези, които са за начинаещи. Така хем донякъде ще намалеят хората които се отказват понеже нищо не разбират, хем и донякъде може да се поразреши проблема с "палатковите лагери" в университета като наближат датите за записване. Относно вербуването на хора не виждам нищо лошо. Така се стимулират както фирмите, така и студентите.
Активен