argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Избираемите за пролетния  (Прочетена 20579 пъти)

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #40 -: 17.03.2008, 17:42:05 »

Мисля че няма да е лошо всички факултативни и избираеми дисциплини да имат предварителни тестове, с изключение на тези, които са за начинаещи. Така хем донякъде ще намалеят хората които се отказват понеже нищо не разбират, хем и донякъде може да се поразреши проблема с "палатковите лагери" в университета като наближат датите за записване. Относно вербуването на хора не виждам нищо лошо. Така се стимулират както фирмите, така и студентите.
Оки и как един човек ще ЗНАЕ дали ще се СПРАВИ с даден тест и заради някъв тъп тест за който не се знае дали ще се справи ЩЕ изпусне избираеми за които е щял да се справи.
а това пък факултативните да не се признават за избираеми е супер подгиравка начи ако съм учил начална педагогика някви там предмети ще ми се признаят ама факултативна по .нет да кажем не :) хаха подигравка яко математика явно трябва да се учи :) супер като я научите карайте математиците с рекет да ви дават пари щото не може да си намерите работа тъи като са ви загубили времето.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #41 -: 17.03.2008, 19:31:14 »

Аре всички на нивата, никво висше не ви трябва - по тази логика!

Знаеш - не знаеш, с тест или без тест!
Активен

aJ|eKc

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #42 -: 17.03.2008, 20:50:53 »

Prestor и Светльо, нищо лошо във вербуването, но по друг начин. Според мен трябва да е обявено "за напреднали", да е обявено че който се справи добре ще получи предложение за работа от съответната фирма. Аз съм против такива мътни изпълнения и то от фирми които на въпроса "колко плащате?" почват да мрънкат някакви нечленоразделни глупости. Не мислете че пиша тея неща, защото ме е яд, видите ли, че не съм успял да се запиша. Записах "Теория на Множествата и математическа логика" преди записването за ПХП, след това се въртяха мисли из главата ми да се запиша все пак, за да видя какво е т'ва по дяволите, но му теглих една майна и не отидох на теста, заради посочените по горе възгледи. Май така и няма да разбера разликата между ПХП и ХТМЛ  :rock:
Активен
"Някой има ли 'Да мислим на Български' - на Джава."
To become a king, one first needs to be a man.

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #43 -: 17.03.2008, 21:55:34 »

Съгласен с мненията на Найден и Алекс. Аз гледам конкретният случай, а не разсъждавам общо кое би било окей. Да, както се изказаха и Светльо, и Тодор, че вербуването за някоя фирма не е толкова лошо. В крайна сметка, ако хората получат знание и работа и те печелят и фирмата печели. По съществената част от въпросът е как това беше направено.

Найден е прав. Видях как тълпата вися часове за записване и в последствие, когато повечето се записаха се установи, че ще има ново записване и първото такова не важи. Разбира се новото записване е седмица след като записването за всички други избираеми е приключило - хората увисват и само са им изгубили часове от времето. Имайки предвид, че доста студенти работят и са се добрали някак до факултета, с цел записване в уречен час, а после са им казали, че е невалидно, се вижда ясно каква подигравка е това с тях. След теста при второто записване, което е последна спасителна сламка за мнозина да се запишат на нещо, което биха учили с удоволствие, се подбират хората за курса (15-тина човека, ако не ме лъже паметта). Дори май числото е по-малко от обявените места. Пак хора увисват. Дори не се допускат, дето се вика да слушат, щото места има, а се дава възможност само на 15-те човека.

Другата страна на въпроса е това, че явно се определя институцията на факултета като средство за набиране на евтина работна ръка. Казвам евтина по мое усмотрение и няма да влизам в спор с никого. Фирмата не плаща. ФМИ-то какво печели? Хората, искали да се запишат на курса какво печелят? Не знам какво печелят те, но ще ви кажа какво губи ФМИ. Губи уважението на студентите си, защото тая дисциплина е във ФМИ с позволението и подкрепата на ФМИ и въпреки това са се получили такива неприятни неща.

Подчертавам, че написаното е мое лично мнение. Не съм се записал и не съм имал желание да се записвам на тази избираема, но случилото се покрай нея ме подразни.

Поздрави,
Антоний
Активен
Too short signature limits.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #44 -: 17.03.2008, 22:18:45 »

Аз говорех по принцип, но ако е имало такива недоразумения, то разбира се и аз съм против - наистина е било много некоректно!

Входни тестове, хубаво - но обявени навреме!

Списъците да се спазват и т.н.
Активен

Veska Noncheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #45 -: 18.03.2008, 05:20:55 »


... с хора, които имат ниво по-високо от средното по PHP (противно на обявеното в сайта), трябва да ходя на "Анализ със статистически софтуер".  :finger: Нищо лично както каза той.  :hihi:

Alex2604,
Добре дошъл в "Анализ на данни със статистически софтуер"  :-)

В момента в Европа има повече свободни работни места за Statistical Programmer отколкото за PHP специалист.
В момента в Европа заплатите за Statistical Programmer са по-високи отколкото заплатите на  PHP специалист.

Как ще докажеш, че горните две твърдения са верни или не?
Това ти е първата курсова работа.  :-)   Срокът е 18.04.2008 (втория петък от курса).

Нищо лично  :wink:   

Поздрави  :-)
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #46 -: 18.03.2008, 09:10:23 »


... с хора, които имат ниво по-високо от средното по PHP (противно на обявеното в сайта), трябва да ходя на "Анализ със статистически софтуер".  :finger: Нищо лично както каза той.  :hihi:

Alex2604,
Добре дошъл в "Анализ на данни със статистически софтуер"  :-)

В момента в Европа има повече свободни работни места за Statistical Programmer отколкото за PHP специалист.
В момента в Европа заплатите за Statistical Programmer са по-високи отколкото заплатите на  PHP специалист.

Как ще докажеш, че горните две твърдения са верни или не?
Това ти е първата курсова работа.  :-)   Срокът е 18.04.2008 (втория петък от курса).

Нищо лично  :wink:   

Поздрави  :-)

 :-D :-D :-D  :y: :bow:
Активен
Too short signature limits.

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #47 -: 18.03.2008, 09:37:35 »


... с хора, които имат ниво по-високо от средното по PHP (противно на обявеното в сайта), трябва да ходя на "Анализ със статистически софтуер".  :finger: Нищо лично както каза той.  :hihi:

Alex2604,
Добре дошъл в "Анализ на данни със статистически софтуер"  :-)

В момента в Европа има повече свободни работни места за Statistical Programmer отколкото за PHP специалист.
В момента в Европа заплатите за Statistical Programmer са по-високи отколкото заплатите на  PHP специалист.

Как ще докажеш, че горните две твърдения са верни или не?
Това ти е първата курсова работа.  :-)   Срокът е 18.04.2008 (втория петък от курса).

Нищо лично  :wink:   

Поздрави  :-)


XAEXAEXEXAEXAEXAEAEXAXE

Ако имаше повече преподаватели, които да подхождат по този начин към студентите ФМИ щеше да е доста по-забавно място ... и хората щяха много много много да се кефят на математиките  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:

МНОГО ЯК ПОСТ :)
         :bow:
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #48 -: 18.03.2008, 09:40:55 »

Veska Noncheva : така е ама тази статистика много зор :) апък ПХП и децата могат да пишат на него :П :) направено е за идиоти дето се вика :П
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #49 -: 18.03.2008, 11:22:11 »

Ми идиотски език за кви да е? Като Java! Друго си е C++, Delphi, Assembler.

Майтапа настрани. Има си работа за всички - само че има една мъничка особеност - 21-ви век сме и умряха шуро-баджанашките мохабети от соц-времето. Вече се иска да си опитен специалист в дадената област, а за да си опитен, трябва да знаеш и доста странични неща и да имаш логическо, математическо, прострамствено мислене, да чаткаш дизайн, ергономика, да умееш да общуваш с клиенти, шефове и колеги. РНР или Джава сами по себе си нищо не са. Найден го казва постоянно на практика - изброява 10 фреймуърка и технологии, говори за системи с по 1500 таблици. Ами добре дошли! Мен ме разчеквате, че програмирам на Delphi, ама аз това делфи му ползвам 1/100 от възможностите, за да подавам и чета команди от едни уреди за обработка на разни величини от датчици (заводи, електроцентрали и др) и после се правят точно математико-статистически обработки и графики - КПД, средно, пресмятане на цена (при различни тарифи и зони, например тока е на 3 тарифи), сигнализиране за повреди и нелогично поведение. Всичко това поотделно е сравнително простичко, но комплексно става доста сложно и мащабно. И най-важното - върши работа!
« Последна редакция: 18.03.2008, 16:39:11 от Светослав Енков »
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #50 -: 18.03.2008, 14:55:39 »

загубих те на 6тия ред :)
нещата загрубяха после :) хаха
Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #51 -: 18.03.2008, 14:56:18 »

Относно това, което написах по-горе имах в предвид именно избираеми/факултативни дисциплини, които изискват определено ниво. Също така трябва да се знае предварително, че такъв тест ще има и на какво ще се набляга в него. И аз не одобрявам да има скрито-покрито.
Ако предварително е обявено че ще има тест не виждам какъв е проблемът всеки да си прецени нивото и възможностите за записване.
Естествено ако дисциплината е въведение в дадена област тест не е нужен.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #52 -: 18.03.2008, 16:33:33 »

Особено, ако има тест - да има конспект или prerequistes за него - примерен тест, въпроси, литература, за да може човек да седне да се подготви. И да има и по-подробни описания на избираемите дисциплини, не само кратка анотацийка от 5 реда.
Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #53 -: 18.03.2008, 17:14:33 »

Особено, ако има тест - да има конспект или prerequistes за него - примерен тест, въпроси, литература, за да може човек да седне да се подготви. И да има и по-подробни описания на избираемите дисциплини, не само кратка анотацийка от 5 реда.
:y: Точно това имам в предвид и аз. Ако искаш да учиш курс за напреднали е логично да седнеш и да попрочетеш малко основите. Мисля че всички бихте се съгласили че това е нормално.

Като пример мога да дам една факултативна, която Иван Давидов води на времето. Беше си казано че ще има тест и записването ще стане според резултатите. Беше обявено какво ще има в теста и на какво трябва да се набляга. Какво лошо има в това?
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #54 -: 18.03.2008, 19:07:34 »

Колеги, получило се е разминаване - Иван Давидов е обявил всичко, но хон.ас. Гетов не се е усетил да предупреди дори секретарките. Мисля, че всички ще си извадим поука и следващия триместър ще се избягват такива недоразумения!
Активен

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #55 -: 18.03.2008, 20:22:25 »

http://fmi-plovdiv.org/bg%5Fver/edu/izb_a/090.htm

Ако има такова ще нощувам пред кабинета за записването  :rock: :rock: :rock:
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #56 -: 19.03.2008, 10:04:51 »

Малко късно наваксвам със горните постове ... просто сега ги изчетох и имам огромното желание да не се съглася с един от тях ;)

Колеги, получило се е разминаване - Иван Давидов е обявил всичко, но хон.ас. Гетов не се е усетил да предупреди дори секретарките. Мисля, че всички ще си извадим поука и следващия триместър ще се избягват такива недоразумения!
:y:

... но ще ви кажа какво губи ФМИ. Губи уважението на студентите си, защото тая дисциплина е във ФМИ с позволението и подкрепата на ФМИ и въпреки това са се получили такива неприятни неща.

ФМИ ТРЯБВА да подкрепя такива курсове. Независимо как е протекло записването, независимо колко студента са разочаровани прецакани и недоволни от представителите на фирмата. Ако ФМИ спре да насърчава хора да водят курсове по този начин студентите ще бъдат най-прецакани.

Представете си следния сценарий:

Фирмата прави курс. Записването - компот, лектора - надменен, злобен и силно търговски ориентиран, записват се 30 човека на курса. Пича прави СТРАХОТЕН курс. 15 от записалите добиват достатъчно знания и умения, че да могат да ги прилагат на практика. Двамата най-добри биват вербувани и започват на 200 кинта примерно като стажанти във фирмата. След 2 месеца не им дигат заплатите, а пичовете вършат хубава работа. Пичовете напускат и кандидатстват на друго място (където веднага ги одобряват след интервюто) на нормална junior заплата.

КЪДЕ Е ПРОБЛЕМА?!

Обяснете ми кой остава преебан в тая схема и защо студентите да губят вяра във ФМИ.

Не стига, че деканата се разцепва да се бори да има по-интересни информатични дисциплини, а не само "сухи" математики, а и на всичкото отгоре им се изсипва един чувал с критики, защото видиш ли записването по някаква дисциплина не протекло както трябва.

Е много ясно, че не е протекло както трябва. Човека не е от факултета, не знае как работи машината и най-важното не е обяснил на никой, че ще прави входен тест. Просто е дал анотация на курса.

Каква е вината на ФМИ тук!?
Сериозно ... моля ви просветете ме

Силно ваш
        ФМИ fan
« Последна редакция: 19.03.2008, 10:06:32 от Ники Вълчанов »
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

aJ|eKc

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #57 -: 19.03.2008, 10:53:57 »

Е бат' Ники и ти си прав, даже много. НО нещата трябва да си имат една фасада по-дяволите. Обичаме да ни лъжат и се кефим когато сами разберем, че нещата имат замисъл различен от първоначалния. А те се тропват и записват 15 човека... един вид "вие останалите отрепки дори нямате шанс да припарите до нашата готина фирмица, затова - чупка".  :headbang: Иначе, много, много си прав.

пс.  :rock: ->  :beer::#5: ->  :drunk:
Активен
"Някой има ли 'Да мислим на Български' - на Джава."
To become a king, one first needs to be a man.

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #58 -: 19.03.2008, 11:17:48 »

Сега какво правим? Като някой е дошъл да си развява байряка за курс трябва на колене да му се пада? Още повече аз нямам нищо против курса, а против двете неща, на които акцентирах в предишното си мнение по темата. Понеже ме питат как ФМИ ще губи уважението на студентите си, аз пак ще кажа. Един курс ако е полезен за студентите - супер. Ако не е полезен на някои - те нищо не губят, но супер за останалите, дето ги кефи. Да обаче в случая курсът пречи на другите и точно в това е големият проблем. Как пречи? Хора, имащи желание за учене, остават незаписани. Оставени са пред свършен факт, защото записването е след всички други записвания за избираеми, тъй като се е провело 2 пъти и е даден необявен тест за необявена отсявка на аудиторията. Аз като един напълно неразбиращ човек от PHP ще си направя сметката, че този тест не мога да го направя на 100% и затова ще се замисля дали да рискувам да пробвам и да изпусна някоя друга дисциплина, която също бих учил. В случая обаче студентите, искали да се запишат при г-н Гетов, са го нямали този избор. Те си мислят, че са се записали, другите избираеми са минали и се обявява второ записване с тест. Това е подигравката. Защо ФМИ да носи отговорност? Защото ФМИ трябва да е контролът тук. Аз ли съм проблемен, че г-н Гетов не е от ФМИ и не знае как се правят нещата във факултета? Все пак не аз, а той е поел инициативата да прави нещо. С каквато и цел да е решил да направи тази дисциплина, това не е толкова важно за конкретния въпрос, той трябва да носи отговорност, защото ето, че има пълната свобода да прецака много неща, да изгуби времето на много хора и да им съкрати със значителен процент възможността да се запишат на нещо, което биха учили. И това е положението, независимо дали е знаел или не е знаел. Отговорността си седи у него и у ръководството на ФМИ.

Поздрави,
Антоний
Активен
Too short signature limits.

aJ|eKc

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Избираемите за пролетния
« Отговор #59 -: 19.03.2008, 19:14:57 »

Да, и е много вероятно дори гореспоменатия г-н, да не е записал който трябва, защото някакви да кажем гуру-та са останали отвън. хаха
Активен
"Някой има ли 'Да мислим на Български' - на Джава."
To become a king, one first needs to be a man.