argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Разчитайте на ПУ да Ви научи да преписвате ...  (Прочетена 29615 пъти)

НR

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Днес ходих на интервю за работа! Питаха ме дали ще запиша магистратура. Аз отговорих, че най-вероятно да, но няма да е в ПУ, защото не съм много доволна. Защо ли? Имах изпит при доцент Консулов (и не само при него, разбира се, но това ми е най-пресният спомен). С чиста съвест си признавам, че уважавам този човек, ходила съм редовно на лекции, беше ми интересно....уважавах го. Днес - 20 дни след изпита - разбрах оценката си. Имам 2 по финанси, защото реших, че ми е интересно да уча и просто не обичам да преписвам. Но както в много случаи това не помага. Видях, че отличниците в курса имат двойки. Защо ли? Едва ли е защото са решили да учат... Според мен това , защото са забравили да си купят handsfree. Хората, които преписваха, имат шестици и надолу до 4, разбира се. Хората, които решиха да учат, имат двойки. А иначе по време на изпита уважаемия доцент казваше: "При мен не може да се преписва. Ще Ви хвана, ако преписвате и няма да можете да си вземете изпита" и се разхождаше спокойно между handsfree-тата. Поне малко по-ниско самочувствие, като не познавате новите технологии, доценте!!!
Скъпи студенти, научете се да преписвате! Това е начинът да наберете необходимите кредити - нали знаете, че имате нужда от тях, за да завършите или Бог знае за какво са - сякаш някой ти обяснява.
Акредитация ли? Ще Ви докажа, че не лъжа за ученето си: аз съм сред първите, на които се разчита, че ще отидат на акредитацията ... забавно, нали! Е няма да отида. Цял живот се опитвам да не бъда лицемерна...сега защо да почвам. Да бях почнала от първи курс да преписвам по макроикономика освен ... Да, доцент Замфирова е много приятна, ама защо трябва да уча, като мога да препиша. Да ходят тези, които имат шест по финанси, защото знаят как се преписва с handsfree и имат интерес ... Аз вече го изгубих... Няма оправия с този университет! Разберете, настоящи и бъдещи студенти, научете се да преписвате! Ако не успеете, разбира се, ПУ ще Ви научи. Виждате аз как и защо ще се науча...
Да не забравяте да се гордеете с университета си, все пак това е нещо важно, на което ще се научите - да преписвате няма да ви помогне да си намерите хубава работа, някой ден ще кажете "имам хубави оценки в ПУ" и едва ли ще се гордеете, че сте ги изкарали с преписване освен ако не се хвалите като тарикат.
То се е видяло, че в ПУ така трябва да се процедира. Всеки сам прави избора се, но тук те поттикват да го вземеш в посока на пищовите. Да живее ПУ с преподавателите, които не са се научили да преписват и затова са решили да късат нас, а не другите! Супер. Честито на кандидат-студентите!
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Аз пък никога не съм преписвал и имам само две петици в следването, като на едната бях единствения взел изпита от раз (а имаше и опити за преписване на него изпит), а на другия пак това си беше най-високата оценка. Има порядъчно много хора, които са си изкарали хубав успех (и са научили много) без да преписват. Има ли и примери за обратното (учещи хора с ниски оценки и преписвачи с голям успех)? Да, за съжаление и такива се намират. Гадно е. Гадно е, че точно на теб ти се е случило, но моля те не обобщавай целият Пловдивски Университет в няколко заблудени преподавателя и няколко тарикатчета, които си мислят, че дипломата с шестици и без покритие от знания ще им помогне в живота.
Активен
Физически Факултет

НR

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Честито! Мога ли само да попитам кога завърши ПУ? Тези години или преди малко повече!
Едва ли трябва да защитавам тезата, че образованието от едно време не е като сегашното..., нали?
ОК, няма да обобщавам. Във Факултета по Икономически и социални науки се срещат по 2-3 ма преподавателя на семестър(понякога няма и толкова),които да не пишат оценки по мнение или по същия начин като на мен!ОК?
Въпрос: какво мога да направя аз в моя случай, освен да му се моля да ме изпита пак по-скоро, ако не ми се ще да си влача изпита до септември(поредният абсурд, разбира се)?
Активен

Malenita

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 162

Ама....тази борба ще бъде напълно безсмислена...Едва ли справедливостта ще възтържествува някога...
Активен
Едва когато някой си

politolog

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 71

Аз също никога досега не съм преписвал, а вече съм трети курс и имам отличен успех. Не ми се е случвало досега да съм учил и да знам по някой предмет и да получа слаба оценка. Просто не знам как може да стане това. Ако има разминаване с реалните ми знания, то е в границите на 1 единица, но никой преподавател не може да бъде отличен оценител.
Но наистина проблемът с преписването е сериозен. Мен лично много ме демотивира това, че хора, които си нямат хал хабер, но са нахални и преписват най-нагло, след това може да се случи така, че да имат по-висока оценка от мен, а аз съм положил десетки часове труд. Просто не е честно.
За това вина имат и самите студенти, защото ни е такава културата, но и при положение, че наглостта и нечестността се стимулират от преподавателите с по-високи оценки и следователно с по-добри възможности след завършването (при равни знания), то няма как да е иначе.
Активен
"И така, който иска да живее, трябва да се бори, а който в този свят на вечна борба не иска да участва в схватката, той не заслужава правото на живот. Нека е жестоко, но е така!"

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80

Много интересна тема,почти винаги актуална и твърде често коментирана в този форум.Еда ли има университет или факултет,в който преписването да не съществува като начин на взимане на изпит(друг е въпроса за кои и колко изпити).И тези които казват,че то не съществува в техия факултет или университет просто лъжат.Преписват и в ТУ,дори и във ВМИ.Какво от това?Въпросът е дали това е често явление.Винаги съм се възмущавал на преписването.Не съм преписвал,защото не мога,не защото го заклеймявам като явление.Да наистина мога да имам по-слаба оценка,но тя ще да е справедлива.Това,че другите имат високи оценки,получени чрез преписване не ме прави подценен от преподавателите,просто това съм показал от себе си и толкова заслужавам.Не ме дразни,това че тези,които са преписали имат формално повече.Нека се радват,те все пак поемат известен риск със самото преписване.Да не говорим,че една шестица може да бъде измислена и незаслужена и без преписване.А иначе има много изпити,не всички са писмени и не на всички може да се преписва.Мисля че тепърва ще се сблъскваме с много по-голями НЕсправедливости от преписването
Активен
Истината е само една,но и

olq_lq

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
  • olq_lq

хм...пеписване винаги е имало,има и ше го има.независимо от повода според мене то никога не е оправдано,защото за да преписва всеки изказва своите доводи-едни казват "нямаше време да се подготвя",други-"защо да уча като мога да препиша"и тем подобни...факт е,че винаги учащите студенти са ощетени-изпълнената с 6ци диплома не налива мозък в главата на преписвача-важно е какво си запомнил-може да си учил по-малко,но което знаеш да знаеш,че го знаеш:)а един преписвач какво печели-бележкарство само и самочувствие без покритие"виж ме кой съм аз".а при един въпрос от елементарно естество по специалността му кляка...
така че учащи колеги,добре дошли в клуба!!!и мен ме прецакваха така колеги/но не убиха стимула ми да си вадя оценките с учене-прецених,че то си е за мене/-свиква се и в един момент спира да ти пука...казваш си "мама му стара всеки е за себе си.когато се започне работа то си проличава кой колко знае"
така че успех.и горе главите на отличниците!справедливост никога няма да има.
« Последна редакция: 03.03.2008, 13:28:14 от lowstef »
Активен
...всичко е само игра,всичко е само спектакъл...

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547

ами аз сега съм 3ти курс и немога да кажа че никога не съм преписвал ама това е било в съвсем минимални размери, доста рядко и то на изпити които са тъй да се каже ,,пунта мара''. прчината е че ме мързи да си правя пищови. апак успеха ми досега е мн. добър

Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

така че учащи колеги,добре дошли в клуба!!!и мен ме прецакваха така колеги/но не убиха стимула ми да си вадя оценките с учене-прецених,че то си е за мене/-свиква се и в един момент спира да ти пука...казваш си "мама му стара всеки е за себе си.когато се започне работа то си проличава кой колко знае"
така че успех.и горе главите на отличниците!справедливост никога няма да има.

 :bow: Чест и почитания! Надявам се повече хора да мислят като теб, защото в крайна сметка всеки отговаря за себе си. Ами ето например представете си следната ситуация - учим дистанционно, взимаме си изпитите, никой дори не познава колегите си, понеже ги е виждал само по някой изпит и накрая всеки е с оценката си. Кой преписал, кой не - отивате си и по живо по здраво. Всеки си мисли какво е изпуснал, какво още е можел да напише, дали е доволен... и тогава никой няма да мисли какво е правел другия, защото няма да е общувал с него. А при нас проблемът от къде идва? Идва от там, че когато някой си признае, че е преписвал и тези, които са учели започват да му завиждат. И ЗАЩО, бе колеги? - питам аз. Нали в крайна сметка този резултат си остава за мен?
 
 Но тук идва и нещо друго, което трябва да се отбележи - стипендиите. Ето това е големият проблем на учащите студенти. Ето този проблем ще бъде много трудно разрешен. Но тъй като преписващи винаги ще има май е по-добре да се замислим какви са другите причини някои да не получават тази пауър инжекция. И аз ще ви кажа една, която смятам за главна - някои студенти от първи курс, които имат само 2 изпита, единият от които е доклад, а на другият, ако решиш да не се явяваш, ще имаш най-малко 4. Визирам колегите от педагогическия, като не искам въобще да ги обиждам. Дори това от тях съм го чувал. Ето защо, ако стипендиите започнат да се раздават по факултети (на прооцент, защото във всеки факултет има различна бройка студени и така много могат да бъдат ощетени) и тогава нека наистина най-учещите да бъдат стимулирани. Това не е тотално решение, но със сигурност е много по-добър вариант от сегашния.

 А иначе за преписването искам да кажа, че аз съм един от тези хора, които по принцип много обичат да преписват  :roll: и... да дават да преписват от него :hihi:, но се дразня АДСКИ МНОГО, когато колеги, които са преписвали от МЕН после ми мрънкат, че не било честно така да се преписва и т.н. АЛО, КОЛЕГАТА, А КАТО ПРЕПИСВАШ ЗАЩО СИ МЪЛЧИШ ПО ВЪПРОСА? (не визирам никой от тези които са писали по темата)

Е, стига толкова от мен. Чакам коментари.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

според  мен  въпроса  с  преписването  е  много  по  сложен!познавам  колежки  които  след  като  им  забраниха  да  използват"Слушалки",не  се  стъписаха   на  изпита ,   ами  съвсем  хладнокръвно  използваха   2-ри   резервен   вариант   (автомат Калашников) изкаран  под  полата  и  пак  имаха   6-ци! а  има  колеги  на  които  да  им  дадеш  записки  (1 към1 с  лекциите)пак  не  знаят  от  къде  да  препишат и  имат  2-ки!който  го  може  --го  може ,който  не  може  и  не  знае  как , да  не  преписва!това  е! :-) :-P :-*
Активен
Всичко е любов

Bunny87

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 563
  • Биологически Факултет

Знаете ли че на мен ми писна от преписвачи в моя курс.Има две три девойки водят се големи тарикатки.Значи те на всички изпити си преписаха като най - големите и имат петиции шестици, а ние които си скъсахме дупетата от писане имаме по - малко и дори и двойки.Не е честно това.Те трите обират всички овации че са най - умни а ние другите сме си ние другите (останалата сган)Е не честно писнало ми е. :angry: но не сме такива да ги издадем и да се свърши.Защото винаги само те преписват.
Активен

Cassandra

  • Гост

Аз не мисля, че университетът е виновен за преписването. Вярно, има преподаватели, които не правят нищо, за да спре това, но пък и не са длъжни да бдят над студентите и да поправят навиците им от училище. В моя курс на един от най-трудните изпити през изминалия семетър 4 човека, които не бяха идвали и на 1 лекция си взеха изпита с 1 и същ пищов. Влиза един - преписва, като излезе предава пищова на следващия (преподавателят чете вестник, докато трае мероприятието). Четиримата имаха четворки  без да са научили и 1 тема, даже бяха горди с това.
Активен

Godaiva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84

Споко Bunny87,ти май беше биология и химия нали?Аз също съм БХ и трябва да кажа,че аз съм от тези,които НЕ преписват,хич не ми пукаше за другите преписвачи,но в последно време много ме дразни това,че на последните изпити пишех не 2,а по 4 теми(и имах 6),а преписвачите за половин тема имат 5!Е как е възможно това?Аз съм 2 курс и трябва да ти кажа,че преподаватели като гл.ас.Статкова,гл.ас Темелков,Проф.Чешмеджиев и т.нататъка са големи професионалисти,но са като кон с капаци-пред тях се преписва и пак мълчат.При тях под 4 няма!Е как няма 86% от българите да са висшисти!?И такива некадърници(преписвачите) взимат диплома.От моя курс има хора които не знаят формулата на солната киселина или пък какво означава фосили!!!!!
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

Споко Bunny87,ти май беше биология и химия нали?Аз също съм БХ и трябва да кажа,че аз съм от тези,които НЕ преписват,хич не ми пукаше за другите преписвачи,но в последно време много ме дразни това,че на последните изпити пишех не 2,а по 4 теми(и имах 6),а преписвачите за половин тема имат 5!Е как е възможно това?Аз съм 2 курс и трябва да ти кажа,че преподаватели като гл.ас.Статкова,гл.ас Темелков,Проф.Чешмеджиев и т.нататъка са големи професионалисти,но са като кон с капаци-пред тях се преписва и пак мълчат.При тях под 4 няма!Е как няма 86% от българите да са висшисти!?И такива некадърници(преписвачите) взимат диплома.От моя курс има хора които не знаят формулата на солната киселина или пък какво означава фосили!!!!!

Май не си чела моя пост.
Активен

Godaiva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84

p6ebem,първо,бях се обърнала към поста на Bunny87,второ,във връзка с твоя пост,само мога да ти кажа,че не мога да завиждам на МАЛОУМНИЦИ,които даже не знаят какво учат,защото преписват, и трето,мисля,че не е завист това да искаш да се спре с масовото "пръкване" на висшисти,които не са кадърни.Май ти не четеш като хората.За твое сведение в големи държави като Франция,Германия висшистите са едва 10-15%,а я България 83%.Прави си изводите сам.НА МЕН МИ Е ПОД НИВОТО ДА НАРИЧАМ КОЛЕГИ ПРЕПИСВАЧИТЕ!МНОГО ИЗВИНЯВАЙ АКО ТЕ ЗАСЕГНА!!!!!!!!!!!
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

 83% от какво? От населението ли? Добре. Тогава нека поставим големия въпрос - с какво точно ви пречат тия преписвачи, като след като завършиш са важни знанията, а не дипломата? Къде е големият проблем? Или наистина толкова сте се загрижили за държавата, че тръгнахте да решавате толкова големи за нея проблеми, след като вече са решени проблемите с наркоманията и алкохолизма, където сме на първо място сред подрастващото население в Европа? Ама такава ни е цялата работа! Христос е казал някога: И защо гледаш съчицата в окото на брата си, а не внимаваш на гредата в твоето око? Или как ще речеш на брата си. Остави ме да извадя съчицата из окото ти; а ето гредата в твоето око? Лицемерецо, първо извади гредата от твоето око, и тогава ще видиш ясно за да извадиш съчицата от братовото си око.
 Май в дните около Христовото Възкресение е време да се замислим над всичко, което Той е казал.
« Последна редакция: 27.04.2008, 21:51:25 от p6ebem »
Активен

nakataa

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

ми аз лично никога не съм приписвал в пу.преписвах веднъж в средното и ме хванаха и след това реших че е  по лесно да научиш по важните неща вместо да приписваш.Нали целта е да научим нещо а не да изкараме оценка.Ако искате да приписвате отидете в колеж или дистанционно.А който иска да преписва добре да си преписва но така лъже себе си а не друг. и дано не попада при  Славенков защото на изпита едно момче с пищови го пребърка пред всички ако сте готови за това преписвайте на воля:)
жълто-черен до гроб
Активен

Godaiva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84

Както вече ти казах,P6EBEN,НА МЕН МИ Е ПОД НИВОТО ДА НАРИЧАМ КОЛЕГИ ПРЕПИСВАЧИТЕ!!
 При мен това е проблема.И пречат за това,че утре като кандидатствам за работа може да назначат такъв некадърник ,а не мен,ей тва ми е проблема!Ей за това има хора дето умират от некадърни лекари,учители,които малтретират учениците,щото и те самите не зная кво става и къде са,и за тва (както на скоро стана) се срутват сгради,заради некадърни инженери!!!Eй такива преписвачи!
Ти сам казваш"след като завършиш са важни знанията, а не дипломата",та тогава защо не се замислиш върху това?!
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

 Именно. Когато шефът на преписвача, види че той нищо не знае, ще вземе теб. Не знам ти точно от кой тип си, но мога да ти кажа, че повечето, които пишат сега тук не им пука толкова за това дали са преписвали другите, а за това, че другите са изкарали по-висока оценка от тяхната. Пример - бях чел една тема по един от последните изпити и случайно тя взе че се падна. Трябваше да напишем и още една и аз преписах втората от момичето, което беше до мен, а тя преписа моята. И знаеш ли какво стана? Тя рева по телефона на някой, че аз съм изкарал 5, а тя 4. Аз съм чел 1 тема, а тя 20 да речем. И проблема тук не е толкова в това, че се преписва, а в това, че се изкарват по-големи оценки. Защото, ако ти не знаеш, че аз съм преписвал, откъде ще имаш повод да се ядосваш? Ако аз не съм ти се похвалил, откъде ще правиш статистики с колко там процента? Ако не бях казал на оная мацка преди изпита, че съм чел само една тема щеше ли тя да реве, че съм изкарал повече от нея и че даскала бил такъв и онакъв? Затова в първия пост писах, че това е от завист. Надявам се да ме разбираш.

P.S. Между другото не знам дали знаеш, но кандидатстването за работа в България още не е толкова развито, че да има по 16 кандидати и съответно да се създава конкуренция. Или си първа и те взимат, или си на принципа "шуробаджанащина".
П.П.С. Съквартиранта ми напомни да ти кажа, че преписвачи лекари няма, тъй като там не се преписва, а се прави на практика ;-)
« Последна редакция: 28.04.2008, 00:05:42 от p6ebem »
Активен

Godaiva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84

За лекарите само да ти кажа,че взимат диплома и без да са стъпвали на практика.Наскоро даже масово се говореше за универдитет,който върти бизнес с медицински дипломи.
За кандидатстването за работа,пък,има специалности където има конкуренция.В моя град икономистите са много и като се отвори свободно раб.място ше се избият
Активен