argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Upgrade на оперативната памет?!?  (Прочетена 2744 пъти)

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет

Здравейте!
Едно въпросче от вашата компетентност, ако разрешите!
Случаят е следния- компютърът ми е с оперативна система Windows Vista, RAM 1 G . Реших да си сложа 2х1 G (за виста 1 Г си е малко). Обаче... преди при спокойно положение ( демек нищо не е отворено) компа си работеше със заредена RAM 750 -760 Mb, а сега когато съм с 2х1 Gb (Kinghston) работи на 960-970 Mb. Значи по мои изчисления с новата памет е по-натоварен с 200 Мб. Какво е значението? Новата памет го натоварва повече ли? Не схващам???
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Upgrade на оперативната памет?!?
« Отговор #1 -: 17.04.2008, 23:12:51 »

Да, Уиндоуса си заделя памет за дисков кеш и други неща спрямо процент от наличния рам.

Достатъчно ясно се изразих, мисля. Всичко е наред, компютъра ти се чувства по-добре с 2х1, не се притеснявай!
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Upgrade на оперативната памет?!?
« Отговор #2 -: 17.04.2008, 23:39:01 »

 :wink: Благодаря много! Притеснявах се дали наистина съм постигнал ефект с новата операция и дали не съм го забил повече (компа), а той действително си се чувства по-добре (ама това 1 Г заредено...трудно ще му свикна).
Още веднъж благодаря, Светльо, честно да си призная, надявах се ти да ми обясниш новата врътка и не сбърках  :handshake: !
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Upgrade на оперативната памет?!?
« Отговор #3 -: 18.04.2008, 09:25:36 »

а ве то уш пише 700 и 900 ама щото преди си имал от тия 700 и някви в Swap-а примерно 500 :) ся в Swapa примерно имаш само 300 а не 500... Да не ти пука недей гледа рама би трябвало да има голяма разлика и в зареждането на Windows и в зареждането на всичко.
аз съм с 4Gb рам и Vista редовно захапва към 1100
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Upgrade на оперативната памет?!?
« Отговор #4 -: 18.04.2008, 09:34:41 »

Значи, ти трябва да се научиш да четеш показанията на таск мениджъра. Там си показва колко е за кеш и колко за програми (в списъка с процесите). Извади си и допълнителните колони в списъка с процесите.

А този 1Г за кеша се освобождава при нужда, така че не е реално зает целият. По-гадното е, че въпреки че имаш рам, суопва квото не трябва и когато потрябва - го чете от виртуалната памет, т.е. от диска. Има разни хватки да се лимитира както кеша, така и колко да суопва, но чак такива паранои няма нужда.

Аз съм с 2х1 ГБ, Коре2дуо и не си гася никога компютъра, когато ме няма го пускам в standby (UPS имам, разбира се) и по този начин основните ми програми - Оутлук, Макстон, Делфи, Хелп&Менуъл, Уорд, Ексел - са перманентно пуснати и всичко е супер-пупер. РС-то се гаси и пуска за 7-8 секунди по този начин. Когато е в стендбай, монитора и дисковете и процесора, както и вентилаторите, спират - само рам паметта и част от чипсета работят (процесора е в С3 спящ режим де, без вентилатор) и се хаби ток, съпоставим с този в изключено - дори на захранването спира вентилатора. Е, ако искаме да сме точни, хаби се малко повече от изключено, но доста под 10-15 вата.
Активен

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Upgrade на оперативната памет?!?
« Отговор #5 -: 21.04.2008, 18:18:05 »

Бтв и аз съм с 2 гиги има ли начин да направя така, че да не swap-ва някой програми след като имам достатъчно рам за тях?

П.С Или пък да инвестирам още 30лв в още 1 ГБ и да бнаправя така, че въобще да не мисли за swap:)
« Последна редакция: 21.04.2008, 18:20:07 от Lil`Nigga »
Активен

voivoda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Upgrade на оперативната памет?!?
« Отговор #6 -: 22.04.2008, 10:20:43 »

Аз имам по серьозен въпрос за рам-а.
Имам 2х1 Gb PQI като платките са с еднакви параметри и дори са от една партида. Дъното  ми е ASUS P5LD2-SE тоест би трябвало да рабботят в синхронен dual channel режим.... пък те с цялата си наглост го кретат на single!
Освен това като им намаля timinga  от биоса и вистата ме "приветства" с един красив син екран! Та ако някой може да помогне за тез мои неволи да пише... или поне да позлорадства  :wink:
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Upgrade на оперативната памет?!?
« Отговор #7 -: 22.04.2008, 13:23:46 »

За изключване на Swap file не е добра идеята, но може да го направиш нединамичен, аз съм казал фиксиран режим.

За сингъл ченъл режима ти - не си ги сложил в правилните слотове, само когато са в дадени слотове, тогава е дуал ченъл. Виж си книжката на дъното, но предполагам, че си гледал там.

http://dlsvr02.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5LD2%20SE/e2705_p5ld2_se.pdf
виж т. 2.4. на стр. 14.

Слагай само в жълтите или само в черните слотове двата модула.
Активен

voivoda

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Upgrade на оперативната памет?!?
« Отговор #8 -: 22.04.2008, 16:46:02 »

Благодаря за отговора! Аз си мислех, че трябва да са в съседни слотове, понеже два по два слотовете са по близо.
Активен