argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Олимпиада по информатика - 2008г.  (Прочетена 2814 пъти)

Trainer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54

През 2008 желаещите не оставиха всичко на ръководството и още отрано започнаха да питат за олимпиадата.
Общо 6-7 човека проявиха интерес да участват. Трима от тях, бяха от 1-ви курс.
В крайна сметка ФМИ участва на XX Републиканска Студентска Олимпиада по Програмиране http://judge.openfmi.net/bcpc20/index.html и се класира на 5-то място, като реши същия брой задачи (три), като отбора на 2-ро място, но за по-дълго време. Класирането може да видите тук http://judge.openfmi.net/bcpc20/results.html.
За да се решават задачите бързо е нужно не само мислене, но и доста практика, за която пък е нужно време.
Отчитайки този факт, препоръката ми към ръководството на ФМИ е, ако иска да има отбор по информатика, да направи следното:
В средата на първи курс да се направи тест, за желаещите да бъдат състезатели. Спрямо резултатите от теста да се сформират поне 3 отбора (9 човека).
Тези 9 човека да бъдат освободени от няколко, по-странични, за информатиката дисциплини, за да имат време да се подготвят за състезания. За сметка на това да държат тестове наподобяващи състезателна обстановка, оценките, от които да се вписват на мястото на дисциплините, от които са освободени. Ако тестът не се издържи - все едно студентът не си е взел изпита. По този начин студентите ще имат мотивация да бъдат състезатели, от друга страна ще имат и отговорността да се подготвят.
   Във втори курс ще се пратят на олимпиада, за да видят каква е ралната обстановка.
   В трети курс, вече ще са напълно функциониращ, силен отбор.
   В четвърти курс ще се класират на 1-во място.
   Следващите години да се избират, нови хора от първи курс, които да заемат местата на завършилите, но винаги да има 3 отбора.

Така виждам нещата аз. И занапред с каквото мога ще помагам на отбора.


Малко преди започването на олимпиадата. 10 май 2008г.





Коктейл след олимпиадата. Отляво надясно: Траян Момков, Тодор Рачовски, Ангел Голев - ръководител, Георги Димов

Активен

xenry

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re: Олимпиада по информатика - 2008г.
« Отговор #1 -: 25.06.2008, 00:03:33 »

браво =)
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Олимпиада по информатика - 2008г.
« Отговор #2 -: 25.06.2008, 00:32:21 »

БРАВО МОМЧЕТА,

3 задачи е страхотно представяне  :rock:  :rock:  :rock:
Супер е че ФМИ се завръща на олимпияди с толкова як отбор :)
Продължавайте добрата работа :)
Тряя се видим да пием по бира и да разкажете подробно :)

I bow to your greatness  :bow:
                                  Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Иван Енев

  • Гост
Re: Олимпиада по информатика - 2008г.
« Отговор #3 -: 25.06.2008, 16:53:12 »

Браво на Траян, Жоро и Тошо, супер сте  :-).

Аз имам и друго предложение - нищо не пречи първокурсниците да се облъчват от рано :). Не е лошо да се запознаят всички, но най-вече е хубаво да се събуди интереса у студентите влезли с пълно отличие - ако искаме да имаме шампионски отбор. Важно е да се мотивират най-добрите и да им се покаже, че тяхното присъствие във ФМИ се цени. Моите уважения към успехите на олимпийците, които бяха от моя курс, но те далеч не бяха най-добрите и логично до първо място никога не се е стигало (Ники не се засягай, ти си ходил за купона след състезанията ;) ). За да се случи една химична реакция е необходима критична маса от отделните елементи, при липсата на критична маса нещата просто не се случват.

Покрай работата ми се запознах с доста първенци от състезания по математика и информатика - не са извънземни, нормални хора, но са имали мотивация и са тренирали стабилно, а някои са били и по подготвителни лагери.
« Последна редакция: 25.06.2008, 17:04:51 от Иван Енев »
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Олимпиада по информатика - 2008г.
« Отговор #4 -: 25.06.2008, 17:40:11 »

Браво на Траян, Жоро и Тошо, супер сте  :-).

Аз имам и друго предложение - нищо не пречи първокурсниците да се облъчват от рано :). Не е лошо да се запознаят всички, но най-вече е хубаво да се събуди интереса у студентите влезли с пълно отличие - ако искаме да имаме шампионски отбор. Важно е да се мотивират най-добрите и да им се покаже, че тяхното присъствие във ФМИ се цени. Моите уважения към успехите на олимпийците, които бяха от моя курс, но те далеч не бяха най-добрите и логично до първо място никога не се е стигало (Ники не се засягай, ти си ходил за купона след състезанията ;) ). За да се случи една химична реакция е необходима критична маса от отделните елементи, при липсата на критична маса нещата просто не се случват.

Покрай работата ми се запознах с доста първенци от състезания по математика и информатика - не са извънземни, нормални хора, но са имали мотивация и са тренирали стабилно, а някои са били и по подготвителни лагери.

@Енев
 :sun: не се засягам разбира се ... радва ме да видя позитивен пост от тебе :)
за мен си напълно прав - бях от посредствените (въпреки, че имаше и по-зле от мен :) ).

За Митко Благоев и Петър Събев обаче не си прав. Те бяха изключително силни състезатели и ако отделяха повече време за подготовка бяха в състояние да заемат челни позиции в класиранията.

Аз се чудя кога ще видим предстаявнето на ФМИ като новина във сайта!!!

Поздрави
             Ники
« Последна редакция: 25.06.2008, 17:49:47 от Ники Вълчанов »
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Kas

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re: Олимпиада по информатика - 2008г.
« Отговор #5 -: 25.06.2008, 17:43:34 »

Поздравления за момчетата и от мен !

И според мен трябва да има поне 3 отбора, които постоянно да се поддържат в състезателна форма с вътрешни състезания и подготвителни лагери. Присъединявам се към мнението на Иван, че трябва да се  мотивират най-добрите и се радвам, че в отбора са попаднали хора, които според мен имат пълния потенциал да се развият и да постигнат много големи успехи.

Поздрави,
Кирил Стефанов
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Олимпиада по информатика - 2008г.
« Отговор #6 -: 25.06.2008, 22:31:38 »

...
Отчитайки този факт, препоръката ми към ръководството на ФМИ е, ако иска да има отбор по информатика, да направи следното:
...
Тези 9 човека да бъдат освободени от няколко, по-странични, за информатиката дисциплини, за да имат време да се подготвят за състезания.
...

Малко са те били като малък :-)

Този път не мога да не се съглася с г-на Енев обаче.  :-)
Активен

Lara

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Олимпиада по информатика - 2008г.
« Отговор #7 -: 26.06.2008, 11:37:24 »

Браво на момчетата за това, че са пожелали да участват в отбора, затова че са се справили добре въпреки липсата на голяма практика и с пожелание да добият такава и в следващите състезания да заемат по предна позиция. Да не се отчайват и ядосват, когато се намерят техни състуденти да разправят как не са най-умните, как е имало и други неоценени лидери, бля-бля-бля. То животът показва кой кой е, а мрънкачите и неоценените винаги се виждат. Успех!
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re: Олимпиада по информатика - 2008г.
« Отговор #8 -: 26.06.2008, 22:09:49 »

Браво, другари!  :bow:  Според мен три задачи никак не са зле... :)

Важни са не само броят задачи, а и колко усилия си вложил за подготовка...  Не бива да се омаловажава таланта на "машините", обаче едно е да се подготвяш за състезания системно от прогимназията, да знаеш лесните задачи наизуст и сто пъти да си тренирал състезателна обстановка... И друго - да си прочел една-две книги, да си решил 10-20-30-40 задачи и това да ти е първото състезание. :)
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com