argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Трудово право  (Прочетена 2767 пъти)

bbc22

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Трудово право
« -: 22.10.2008, 21:10:05 »

Колеги, изпитът по ТРУДОВО ПРАВО на 25.10 на Маркетинг ІІ курс задочно - ТЕСТ ЛИ ЩЕ Е? Някой има ли инфо?
Активен

kalina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re: Трудово право
« Отговор #1 -: 22.10.2008, 22:06:32 »

Аз имам на 9.11 при Ярослава Генова и ще имаме няколко казуса за решаване. Ако сте при нея може би и вашия изпит ще е такъв  :y:
Активен

bbc22

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Трудово право
« Отговор #2 -: 24.10.2008, 21:22:04 »

Да, и ние сме при ас.Генова. Благодаря ти за информацията.
Активен

kalina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re: Трудово право
« Отговор #3 -: 24.10.2008, 21:43:06 »

За нищо  :-) Ако можеш само след като ви мине изпита да кажеш пак долу горе за какво е ставало въпрос. Мерси предварително и  успех утре  :y:
Активен

bbc22

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Трудово право
« Отговор #4 -: 28.10.2008, 22:04:58 »

Кали, отговорих ти с лично съобщение. Пожелавам ти успех! Знам, че ще се справиш!!!
Активен

kalina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re: Трудово право
« Отговор #5 -: 02.11.2008, 21:10:07 »

Някой има ли информация за тези казуси.....ако има нека да сподели  :wink:
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудово право
« Отговор #6 -: 03.11.2008, 00:35:57 »

Този  казус  е  учебен  и  ни  се  даде  от  гл.ас. Генова за  домашна  работа! Заглавието  на  казуса  е :Трудът  се  гарантира и  защитава  от  закона!предполагам  че  е  учебен!         Катя  Димова  била  дознател  при  РДВР   град  Харманли.Тъй  като  не  изпълнила  заповед   на  ръководен  служител,  считайки  я  за  неправомерна,  тя  била   дисциплинарно    наказана  по  реда  ,  предвиден  в  Закона  за  МВР  и  Правилника  за  приложението  на  ЗМВР.  По  този  повод тя  разбрала ,  че  член  223  от  ППЗМВР  гласи:" Подаването на  жалбата  не  спира  изпълнението  на  наложеното  дисциплинарно  наказание" Включително   по  силата  на  тази норма  обжалването  на спирало  изпълнението  дори  на   дисциплинарното  наказание  "уволнение". Това  възмутило   Димова. Тя  считала  , че  по  този  начин  спрямо   уволнените  служители  на  МВР  се  явява  нарушено  конституционно    гарантирано  право  на труд.     Въпрос:                           Споделяте  ли  мнението  на   Димова?  Аргументирайте  се.            Като  помощни  материали  се  посочват  Международен  пакт  за  икономически  ,  социални  и  културни  права  и  по  точно  се  цитира  член 6  ,  член  7 С  лед  това  са  дадени  от  Европейската  социална харта  член  1  който  визира  Право  на  труд  и  член  2   в  който  в  7 точки  са  изброени  справедливи  условия  на  труд!      Сега  моето  скромно  мнение  по  казуса  е  следното:"  Не  споделям  мнението  на  Димова поради  факта  ,че  на  нея  като  служител  от  Мвр  не  са  накърнени  правото  на  труд  по  никакъв  начин!  В  системата  на  МВР  и  МО   поради  спецификата  на  тези  2  министерства  ,  не  се  толерира  собственото  мнение  и  тя  като  е  постъпвала  на  работа    се  е  съгласила  със  спецификата  на  служебните  задължения!  Оттук  следва , че щом  като  не  е  изпълнила --- Заповед , тя  е  нарушител  на  вътрешните  правила  на системата  и  е  длъжна  да  понесе  предвидената  санкция  ( в  случая  Дисциплинарно  наказание) . Това  по  никакъв  начин  ,не  пречи  на  изпълнението  на  нейните  служебни  задължения!Ако  емоционалната  нагласа  е  много  силна  и  това  й  се  отразява  на  изпълнението  на  служебните  задължения  ,  моя  съвет  към  нея  е  да  си  смени  работата  с  Частен  бизнес , където  ще  може  да  взима  самостоятелни  решения! Имам   още  2  по-дълги казуса   , които  не  съм  ги  решил! :y: :sun: :wink:
« Последна редакция: 03.11.2008, 00:39:58 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

kalina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re: Трудово право
« Отговор #7 -: 03.11.2008, 16:35:45 »

Мерси :) Ако може да напишеш и другите казусчета няма да е зле, нищо че не си ги решил.....аз ще се помъча  :s:  :y:
Активен

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re: Трудово право
« Отговор #8 -: 04.11.2008, 13:32:13 »

...Имам   още  2  по-дълги казуса   , които  не  съм  ги  решил! :y: :sun: :wink:

E, ти тоя щото си го решил, та си го решил...
Активен

kalina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re: Трудово право
« Отговор #9 -: 04.11.2008, 14:42:29 »

Vorux, може ли да споделиш твоето мнение за казуса, защото мога да си призная, че правото не ми е силна страна даже изобщо  :hihi:
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудово право
« Отговор #10 -: 05.11.2008, 00:12:20 »

Казус  1) Действие  на  правните  норми     Алиса  Чудомирова  заемала  длъжността  началник  на  Главно  упр."Финанси  и  инвестиции"  в  Министерство  на  културата.  През  месец  декември  1996 год.   тя  била  уволнена  от  тази  длъжност.Чудомирова  смятала  ,  че  уволнението  било  незаконно,  затова  назабавно  предявила  иск  за  незаконно  уволнение.На  30.01.1997 г. Софийски  рс  постановил  определение  , с  което  прекратил  произв . поради  неподведомственост  на  спора  на  съдилищата.Основанието  за  това  било  ,  че  според  действащата  към  онзи  момент  редакция  на  чл.360,  ал.2,  т.2 б."Б"   КТ  не  подлежали  на  разглеждане  от  съдилищата  спорове  за  освобождаване   на  изчерпателно  изброени  държавни  служители,  включая  началниците  на  управления  в  министерствата.Постановеното  определение  за  прекратяване  било  обжалвано,  но  било  оставено  в  сила  с  определение  на  Софийски  градски  съд  от  20.06.1997г. Чудомирова  не  останала  доволна  , затова  предявила  незабавно  молба  до  ВКС   с  искане  да  се допусне  преглед   и  отмени  по  реда  на  надзора  влязлото  в  сила  определение,  като  в  молбата  развила  оплаквания  за  незаконосъобразност  и  необоснованост,  отменителни  основания  по  чл.225,  ал.3  във  връзка  с  член  207,  букви  "А"  и  "Г"  от  действащия  тогава  ГПК.Докато  течало  производството  по  преглад  по реда на  надзора  ,  с  решение  11  от  30.04.1998г.    Ксъд  обявил  за противоконституционен  чл.330,  ал.2, т. 2 КТ  в  някои  негови  части,  вкл.буква  "Б"  относно  думата  " началник  на  управление". Решението  било  обнародвано  в  ДВ, бр. 52  от  02. 05.1998г.  Алиса  Чудомирова  смятала  , че  решенията  на  КСъд  се  прилагат за  заварени  случаи  и  ВКС  тряба да  вземе  пред  вид  обявяването  на  противоконституционността   на  нормата.   Въпрос:Решението  на  Ксъд ,  с  което  се  обявява за  противоконституционността  на  нормата на  чл.360,  ал.2 , т.2 КТ  относно  длъжността  "началник  управление"  дава  ли  основание  за  преразглеждане  на спора  за  уволнението  на  г-жа  Чудомирова?  Какво  според  вас  е  постановил  ВКС  по  този  казус  и  с  какво  мотиви?приблизителни  отговори  ---да  дава  основение  ,  по  всяка  вероятност  ще  го  върне  за  преразглеждане  на  основание  противоречие на  закона--207  буква  а)  отм. :wink: :hihi:
« Последна редакция: 05.11.2008, 00:20:10 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

kalina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re: Трудово право
« Отговор #11 -: 05.11.2008, 10:18:38 »

Нашите казуси трябва да са по-елементарни какво е това нещо. Аз ако исках да ставам юрист щях да запиша право.................................... :-o
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Трудово право
« Отговор #12 -: 05.11.2008, 17:35:33 »

Да  така  е  Калина  ,  затова  повече  няма да  ти пиша  казуси! Пък  ти  да  не  мислиш , че  тия  които  са  записали  право  могат  да ги  решават!?!  Някои  могат   ,       други  не  могат !        Тези  работи  се  учат  в  процеса  на  практиката  ,  ако  в  университета  не  си  се  научила  да  ги  решаваш!Така  че , споко! :y: :sun: :-)
Активен
Всичко е любов

bbc22

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re: Трудово право
« Отговор #13 -: 08.11.2008, 23:32:21 »

Колеги, какви са тези казуси? Ако наистина дава такива неща не мисля, че някога ще го взема този изпит .................
« Последна редакция: 10.11.2008, 22:16:56 от bbc22 »
Активен

Ицкей

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 239
Re: Трудово право
« Отговор #14 -: 09.11.2008, 22:24:22 »

От къде дойде информацията, че въобще изпитът ще е под формата на казуси?! И колко читава е тя?

До колкото аз знам от колеги, изпитът е под формата на тест :)
Активен
Ицко иска поничка!

kalina

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re: Трудово право
« Отговор #15 -: 10.11.2008, 11:48:30 »

Явно информацията ти е стара. Вчера бях на изпит и имахме по 1 казус. Преди наистина е било тест, но вече не.......
Активен