Какво е това студентски съвет? Какво е това студентска инициатива и студентско самоуправление?
Според чл.72 ал.1 от Закона за висшето образование “Орган за защита на общите интереси на обучаващите се е Студентският съвет. Той се състои от представителите на студентите и докторантите в Общото събрание на висшето училище.” Квотата на студентите в ОС по закон е не по-малка от 15% от целия състав. Съобразено с целия списъчен състав броя на студентите до момента, които трябва да са в ОС са 40 именно те съставляват и целия Студентски съвет.
Правата на студентското самоуправление са също законово определени от чл.73 от ЗВО:
1. да организира избора на свои представители в ръководните органи на висшето училище;
2. да прави предложения за въвеждане на допълнителни учебни дисциплини;
3. да прави предложения за покана на външни преподаватели;
4. да организира създаването на научни специализирани студентски общности и публикуването на техни трудове;
5. при необходимост да създава и управлява свои организационни звена;
6. да установява вътрешни и международни образователни, културни и следдипломни контакти между студентите;
7. да изразява мнение и да прави предложения за развитието на спортната дейност във висшето училище;
8. да участва в управлението на студентските общежития;
9. да участва в организацията на учебния процес, разпределението на стипендиите и помощите за студентите;
10. (нова - ДВ, бр. 48 от 2004 г.) да участва със свои представители в наблюдението на вътрешната система за оценяване и поддържане качеството на обучението и на академичния състав във висшето училище.
Всички тези права, водещи на по късен етап и до дейности се препокриват от същия закон с финансова обезпеченост, която според чл.72 ал.5 е в размер, който е не по-малко от 1 на сто от таксите за обучение от висшето училище. Средствата се използват за защита на социалните интереси на студентите, за провеждане на културна, спортна, научна, творческа и международна дейност.
Сами виждате колко много права има Студентски съвет. Тогава какъв е проблема?
Истината е , че голяма брой от студентите в ПУ дори не са чували за Студентски съвет, а тези които са чували не искат да се занимават с подобен род доброволческа дейност. Липсва най-ценния ресурс, а именно хора, които да сa инициативни, креативни, дейни, борбени, непримирими, личности, които не се оставят по течението, а искат да променят системата към по-добро, искат да помагат на своите колеги. С една дума това са “агентите на промяната” един изчезващ вид в “заспалото” общество, в което живеем.
Каква е причината? Причината не е една или две тя е съвкупност от отговори на различни други въпроси. Например: Кое мотивира студента в ПУ да бъде студент и защо е избрал именно тази специалност? Защо учи и как си представя бъдещата реализация? За да разкрием облика на съвременният студент първо трябва да разберем неговите мотиви за това да стане студент и да получава знания. Но не смятам да правя подобен анализ в сегашното си обръщение, защото това би предизвикало лавинообразно различен тип дискусии, касаещи други проблематики. Ще очертая само един от основните проблеми – качеството на висшето образование, което се превръща все повече в “евтин” бизнес. Система, която ни учи повече на примирение, ниски очаквания, посредственост, мърморене, вместо да спомага за изграждане на личности и то образовани личности. Според Масачузетския технологичен институт:
Образованата личност притежава добре развити умения за критично и рационално мислене.
Образованата личност има солидна основа от познания в една или повече области и е постигнала някакъв практически опит в използването им. Същевременно тя е способна да прилага познанието си към по-широки проблеми, и разбира начина, по който науката си взаимодейства с обществото. Образованата личност е винаги любопитна и мотивирана да научи повече.
Образованата личност притежава качествата, свързвани с най-доброто в човешкия дух: развито чувство за справедливост, естетическо чувство и гъвкавостта и увереността, помагащи да се адаптира към големи промени.
Но сега се забелязва друг тип разбиране, това да си студент е чисто и просто начин да повишиш социалният си статут, но не чрез придобиване на нови знания, а единствено и само чрез положението си на студент и студентстването се явява един безкраен купон. Ние не може да съдим, нито да казваме кой как да си живее живота. За това се обръщам към тези колеги,”агенти на промяната”, които не спират да се променят и да търсят себе си, искайки да помогнат на другите да се събудят чрез личния си пример.
Колеги,
вие не сте вече в средното училище ( това се отнася в най-голяма степен за колегите от първите курсови, които не са почувствали все още академичната атмосфера). Всеки един от нас трябва да осъзнае, че живеем в свят, в който всеки има определено място, живеем в общество, а не сами, и ако един човек има проблем това означава, че цялото общество има проблем. Личното нещастие и болка не е индивидуално преживяване, а обществен недъг.
Студентите винаги са били генератор за новостите в едно общество, прогресивната сила, която разчупва консервативните рамки и води до естествен прогрес.
След като Европейският съюз отвори врати пред България ще се види дали висшето ни образование е на нужното ниво. Софийският университет е класиран на 1293-то място, в листата на световните университети. Не знаем каква е системата за тази оценка, но знаем, че ПУ никъде не е споменат в такава класация. Сами си правете изводи.
Нищо няма да се промени ако седим и само чакаме някой друг да го свърши. Преподавателите няма и не искат да променят сегашната система, защото тя ще ги надживее, най-заинтересувания в този случай би трябвало да е студентът. Но къде е той?
Призовавам всички колеги, вземете инициативността във ваши ръце, изисквайте, бъдете креативни и непримирими, търсете правата си и спазвайте задълженията си. Бъдете неповторими! Заемете активна позиция, не се притеснявайте да изразявате мнение, всеки един от вас е равноправен в управлението на университета, всеки един от вас е важен, личност, която знае цената си и неприема посредствеността. Организирайте се, правете акции, убеждавайте, искайте повече бъдете промяната. Бъдете себе си и запомнете, че без вас тази институция не би могла да съществува.
Студентски съвет