argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Обръщение към студентите  (Прочетена 4682 пъти)

btilov

  • Гост
Обръщение към студентите
« -: 23.10.2006, 18:33:32 »

Какво е това студентски съвет? Какво е това студентска инициатива и студентско самоуправление?

Според чл.72 ал.1 от Закона за висшето образование “Орган за защита на общите интереси на обучаващите се е Студентският съвет.  Той се състои от представителите на студентите и докторантите в Общото събрание на висшето училище.” Квотата на студентите в ОС по закон е не по-малка от 15% от целия състав. Съобразено с целия списъчен състав броя на студентите до момента, които трябва да са в ОС са 40 именно те съставляват и целия Студентски съвет.

Правата на студентското самоуправление са също законово определени от чл.73 от ЗВО:
   1.  да организира избора на свои представители в ръководните органи на висшето училище;
   2.  да прави предложения за въвеждане на допълнителни учебни дисциплини;
   3.  да прави предложения за покана на външни преподаватели;
   4.  да организира създаването на научни специализирани студентски общности и публикуването на техни трудове;
   5.  при необходимост да създава и управлява свои организационни звена;
   6.  да установява вътрешни и международни образователни, културни и следдипломни контакти между студентите;
   7.  да изразява мнение и да прави предложения за развитието на спортната дейност във висшето училище;
   8.  да участва в управлението на студентските общежития;
   9.  да участва в организацията на учебния процес, разпределението на стипендиите и помощите за студентите;
  10.  (нова - ДВ, бр. 48 от 2004 г.) да участва със свои представители в наблюдението на вътрешната система за оценяване и поддържане качеството на обучението и на академичния състав във висшето училище.
 
Всички тези права, водещи на по късен етап и до дейности се препокриват от същия закон с финансова обезпеченост, която според чл.72 ал.5 е в размер, който е не по-малко от 1 на сто от таксите за обучение от висшето училище. Средствата се използват за защита на социалните интереси на студентите, за провеждане на културна, спортна, научна, творческа и международна дейност.

Сами виждате колко много права има Студентски съвет. Тогава какъв е проблема?
Истината е , че голяма брой от студентите в ПУ дори не са чували за Студентски съвет, а тези които са чували не искат да се занимават с подобен род доброволческа дейност. Липсва най-ценния ресурс, а именно хора, които да сa инициативни, креативни,  дейни, борбени, непримирими, личности, които не се оставят по течението, а искат да променят системата към по-добро, искат да помагат на своите колеги. С една дума това са “агентите на промяната” един изчезващ вид в “заспалото” общество, в което живеем.

Каква е причината? Причината не е една или две тя е съвкупност от отговори на различни други въпроси. Например: Кое мотивира студента в ПУ да бъде студент и защо е избрал именно тази специалност? Защо учи и как си представя бъдещата реализация? За да разкрием облика на съвременният студент първо трябва да разберем неговите мотиви за това да стане студент и да получава знания. Но не смятам да правя подобен анализ в сегашното си обръщение, защото това би предизвикало лавинообразно различен тип дискусии, касаещи други проблематики. Ще очертая само един от основните проблеми – качеството на висшето образование, което се превръща все повече в “евтин” бизнес. Система, която ни учи повече на примирение, ниски очаквания, посредственост, мърморене, вместо да спомага за  изграждане на личности и то образовани личности. Според Масачузетския технологичен институт:
Образованата личност притежава добре развити умения за критично и рационално мислене.
Образованата личност има солидна основа от познания в една или повече области и е постигнала някакъв практически опит в използването им. Същевременно тя е способна да прилага познанието си към по-широки проблеми, и разбира начина, по който науката си взаимодейства с обществото. Образованата личност е винаги любопитна и мотивирана да научи повече.
Образованата личност притежава качествата, свързвани с най-доброто в човешкия дух: развито чувство за справедливост, естетическо чувство и гъвкавостта и увереността, помагащи да се адаптира към големи промени.

Но сега се забелязва друг тип разбиране, това да си студент е чисто и просто начин да повишиш социалният си статут, но не чрез придобиване на нови знания, а единствено и само чрез положението си на студент и студентстването се явява един безкраен купон. Ние не може да съдим, нито да казваме кой как да си живее живота. За това се обръщам към тези колеги,”агенти на промяната”, които не спират да се променят и да търсят себе си, искайки да помогнат на другите да се събудят чрез личния си пример.

  Колеги,
вие не сте вече в средното училище ( това се отнася в най-голяма степен за колегите от първите курсови, които не са почувствали все още академичната атмосфера). Всеки един от нас трябва да осъзнае, че живеем в свят, в който всеки има определено място, живеем в общество, а не сами, и ако един човек има проблем това означава, че цялото общество има проблем. Личното нещастие и болка не е индивидуално преживяване, а обществен недъг.
Студентите винаги са били генератор за новостите в едно общество, прогресивната сила, която разчупва консервативните рамки и води до естествен прогрес.
След като Европейският съюз отвори врати пред България ще се види дали висшето ни образование е на нужното ниво. Софийският университет е класиран на 1293-то място, в листата на световните университети. Не знаем каква е системата за тази оценка, но знаем, че ПУ никъде не е споменат в такава класация. Сами си правете изводи.
 Нищо няма да се промени ако седим и само чакаме някой друг да го свърши. Преподавателите няма и не искат да променят сегашната система, защото тя ще ги надживее, най-заинтересувания в този случай би трябвало да е студентът. Но къде е той?

Призовавам всички колеги, вземете инициативността във ваши ръце, изисквайте, бъдете креативни и непримирими, търсете правата си и спазвайте задълженията си. Бъдете неповторими! Заемете активна позиция, не се притеснявайте да изразявате мнение, всеки един от вас е равноправен в управлението на университета, всеки един от вас е важен, личност, която знае цената си и неприема посредствеността. Организирайте се, правете акции, убеждавайте, искайте повече бъдете промяната. Бъдете себе си и запомнете, че без вас тази институция не би могла да съществува.

Студентски съвет
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Обръщение към студентите
« Отговор #1 -: 23.10.2006, 23:26:31 »

Напълно съм съгласна с мнението ти btilov! Подкрепям поста ти и ти благодаря, че написа нещата толкова добре.
Само дано всеки да има търпение да го прочете.
Активен

Miroslav.Tomoff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 312
Re: Обръщение към студентите
« Отговор #2 -: 24.10.2006, 23:47:54 »

Аз го прочетох и съм напълно съгласен. Не знам колегите как си представят бъдещия си живот и дали очакват мама и тате да ги хранят цял живот или искат да постигнат нещо... само ще ви кажа, колеги, като се оставяте на произола на съдбата и "карай да върви" нищо не става :) Не знам колко от вас оценяват възможностите, които се откриват пред вас чрез Студентски съвет и уменията и опита, които той може да ви даде, и които ще ви служат цял живот ;) Естествено трябва да ви е ясно, че за да научите нещо не трябва просто да сте "членове на СС", ами да имате желание и дух за работа за промяна към по-добро ;)
Активен

Dj Tr1o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 256
  • mY MinD Is DriFtiNG
    • Dj Tr1o Homepage
Re: Обръщение към студентите
« Отговор #3 -: 29.11.2006, 23:36:32 »

Bravos  :bravo:
Активен

4_kurs

  • Гост
Re: Обръщение към студентите
« Отговор #4 -: 30.11.2006, 00:06:52 »

Аз го прочетох и съм напълно съгласен. Не знам колегите как си представят бъдещия си живот и дали очакват мама и тате да ги хранят цял живот или искат да постигнат нещо... само ще ви кажа, колеги, като се оставяте на произола на съдбата и "карай да върви" нищо не става :) Не знам колко от вас оценяват възможностите, които се откриват пред вас чрез Студентски съвет и уменията и опита, които той може да ви даде, и които ще ви служат цял живот ;) Естествено трябва да ви е ясно, че за да научите нещо не трябва просто да сте "членове на СС", ами да имате желание и дух за работа за промяна към по-добро ;)
Офтопик (нека бъде изтрит)
Не знам какво имаш предвид с това ''мама и тате да ги хранят цял живот''Както има бедни семейства, в които се налага децата да работят още от 18 годишни, така има и богати семейства, които залагат на обучението на децата си и дефакто могат да започнат работа от 24 - 25 годишни, които са също толкова амбицирани да постигнат нещо в живота си.Тук усещам, че пак се прави някакво разделение.Изказвайте се правилно!
Активен

Dj Tr1o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 256
  • mY MinD Is DriFtiNG
    • Dj Tr1o Homepage
Re: Обръщение към студентите
« Отговор #5 -: 30.11.2006, 00:18:35 »

има хора с съзнание на "газари" който не са длъжни да правят каквото и да било дори и на 30г.. На този човек му трябва диплома за да управлява на "тати" фирмата - Тук долавям СТРАХОТНА мотивация, + тва съм сигурен че ако не земе изпита той си го купува, за тези пари и хора мисля говорим?
Активен

4_kurs

  • Гост
Re: Обръщение към студентите
« Отговор #6 -: 30.11.2006, 00:24:19 »

Ето за такъв тип пояснения говоря.И на въпросния човек дори не му трябва и диплома, за да работи/управлява във фирмата на ''тати''.
Активен

Miroslav.Tomoff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 312
Re: Обръщение към студентите
« Отговор #7 -: 30.11.2006, 01:50:37 »

Аз го прочетох и съм напълно съгласен. Не знам колегите как си представят бъдещия си живот и дали очакват мама и тате да ги хранят цял живот или искат да постигнат нещо... само ще ви кажа, колеги, като се оставяте на произола на съдбата и "карай да върви" нищо не става :) Не знам колко от вас оценяват възможностите, които се откриват пред вас чрез Студентски съвет и уменията и опита, които той може да ви даде, и които ще ви служат цял живот ;) Естествено трябва да ви е ясно, че за да научите нещо не трябва просто да сте "членове на СС", ами да имате желание и дух за работа за промяна към по-добро ;)
Офтопик (нека бъде изтрит)
Не знам какво имаш предвид с това ''мама и тате да ги хранят цял живот''Както има бедни семейства, в които се налага децата да работят още от 18 годишни, така има и богати семейства, които залагат на обучението на децата си и дефакто могат да започнат работа от 24 - 25 годишни, които са също толкова амбицирани да постигнат нещо в живота си.Тук усещам, че пак се прави някакво разделение.Изказвайте се правилно!

Aide pro4eti mi pak posta i 6e razberesh ;) Imah predvid horata, koito gi izdyrjat tehnite, no te nqmat nikakvi namereniq da po4nat nqkoga sami da se izdyrjat i raz4itat izcqlo na mama i tati ! Ne znam kvo neqsno ima v tva.
Активен

mares

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 71
Re: Обръщение към студентите
« Отговор #8 -: 24.12.2006, 11:40:12 »

btilov, mnogo dobre si go napisal.  :bow: . Trqbvda da ima hora da se borqt za bydechteto , a ne da bydat konsumatori na VUZ.
Активен

danito89

  • Гост
Re: Обръщение към студентите
« Отговор #9 -: 09.10.2008, 20:05:44 »

Аз съм 1курс сега и ми хареса много това.Да прав си че вече не сме на даскало и тук е мн по различно.Сигурно след време ще разбера студенската атмосфера :)
Активен