argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: В ЗАЩИТА НА Т. 4, ЧЛ. 16 ОТ ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА  (Прочетена 3015 пъти)

maria1707

  • Гост

Здравейте колеги,
искам да обарна внимание към един обществен въпрос, с когото може би не всеки е запознат. Става дума  за това, че искат да отменят Българския Език като задължителен, т.е. държавата ни няма да изисква от гражданите си да знаят граматични и пунктуационни правила. Той пак ще се изучава, но няма да се изисква.
"Няма държава, която да не изисква от гражданите си, които са минали българско обучение, да не знаят книжовен език. Няма значение турци, роми, африканци, араби. Щом са граждани не трябва да се съобразяват със законите и правилата на държавата, в която имат гражданство..."
Това е предложено от председателя на Комисията по образованието и науката господин Лютви Местан. На 20 март е прието на първо четене без възражение.
Моля всички, които имат българско самосъзнание да подпишат тази петицията, защото иначе от България скоро няма да остане и следа.
На по-долу посоченият електронен адрес можете да подкрепите българския език.
http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Здравейте колеги,
искам да обарна внимание към един обществен въпрос, с когото може би не всеки е запознат.
Първо изречение - две елементарни грешки... :?

Цитираното изказване (така и не става ясно кой го е направил) със сигурност е грешно. Само идиот би казал "Щом са граждани не трябва да се съобразяват със законите и правилата на държавата, в която имат гражданство". Впрочем, трябва да има и запетая точно преди това "не", независимо дали то самото е там или не. Всъщност, самия цитат е порядъчно неясен, така и не разбрах какво се казва в него и дали се дава като пример за "отношението на политиците" или в защита на някаква "теза".

А знаят ли уважаемите "загрижени граждани", че в момента има пълнолетни български граждани, завършили основно образование, които не владеят български дори и говоримо, и ползват преводач при разпит в полицията (случка предадена от един познат, който работи в МВР). Е, за чий чеп се пънем за закон, дето тъй или иначе не се прилага? А апокалиптичните приказки, че след пет години българския езика щял, разбираш ли, да загине, са висша форма на малоумие.

Поредните бунтовници без (смислена) кауза, така като гледам...
Активен
Физически Факултет

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет

Здравейте колеги,
искам да обарна внимание към един обществен въпрос, с когото може би не всеки е запознат.
Първо изречение - две елементарни грешки... :?

....
 Впрочем, трябва да има и запетая точно преди това "не", независимо дали то самото е там или не. Всъщност, самия цитат е порядъчно неясен, .....

Ако ще правим забележки ... имаше там нещо пълен член ли, кратък ли :wink: .  А иначе съм абсолютно съгласен с твърдението за липсата на смисъл. На всичкото отгоре съм почти убеден, че мотивите за тази промяна  :wink: май не са такива.
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.

Симпатичен опит (софт коментар) за показване на риторични умения, но дали каузата е смислена, или не е, е въпрос на лично виждане на всеки, си мисля.
Активен
Дзен...

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Пълният член винаги ме е прецаквал. Знам го кога и как се слага, но никога не си проверявам за него... Но пък и не съм тръгнал да защитавам българския език с некадърни петицийки, нали?

Стасче, има каузи, които са субективни. Кой трябва(ше) да спечели Мюзик Айдъл, Евровизия или Мис България - това са субективни "каузи". Въпрос на вкус и предпочитания. Има обаче обективни неща на тоя свят. Можеш ли да потвърдиш, че според теб каузи като "Евреите на сапун", "Циганите в Индия" или "Турците под ножа" могат и да са смислени, според личното мнение на хората? Да знам дали да подавам сигнал в полицията и да изисквам от админите да ти проследяват IP-то. ОК, нека да не са толкова крайни примерите (макар че и те са достатъчни), нека издигна една такава кауза - "Задължителна униформа за всички студентки - сутиен и пола с дължина не повече от 20 сантиметра". Ето тази кауза например на мен чисто субективно много ми харесва (както и на всеки не-луд, не-сляп, не-импотентен, не-хомосексуален мъж), но обективно погледнато е меко казано неудачна.

Та така, моето дете, някои неща са субективни, така е. Но пък други (и то много други) могат обективно да се оценяват като удачни, смислени, целесъобразни, полезни и т.н. Да, понякога е много трудно да се даде обективна оценка, понякога тя включва и събирането на субективното мнение на много хора (мнението на един си е лично мнение, мнението на сто хиляди е обективна статистика) освен многото други фактори. Но именно затова политиката се прави не от машини, а от хора - хора, които да правят такива сложни преценки, а и да си носят отговорността, когато сбъркат в преценките си. Добре дошли в света на възрастните - гаден е, сложен е, но това е...
Активен
Физически Факултет

Стаси

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 346
  • НАЗАД... стъпил си ми в аурата.

Г-н Николов, законът става обективен, когато бива гласуван на две четения в НС, не бъде върнат от Президента на РБ поради налагане на вето, бъде обнародван в ДВ и в последствие е влязъл в законна сила. Всичко останало по приемането на един нормативен акт си е дори изключително субективно, но няма да се вспускам в обяснения. Петиции, искания, подписки и всякакви подобни се използват от много отдавна в световната история и, повярвайте ми, не само у нас. Те са форма на някакъв вид демокрация. Пределно ми е ясно, че тази петиция едва ли ще промени начина, по който ще бъде гласуван въпросният текст от цитирания закон. Реакцията ми по въпроса беше провокирана от начина, по който главният модератор на сайта се е изказал в първия си пост по темата. Обикновено практиката ми показва, че когато аргументацията на някого не е на ниво, той започва, меко казано, да напада. Наясно съм, че има и по-кадърни начини за защита на родния ни език, но не бива да се пресича желанието у младите хора да са граждански активни.
Всеки може да си издига каквито си иска каузи, щом си има виждане по даден въпрос, друго е доколко ще бъде подкрепен обществено. 
Просто за финал, ще вметна, че в света на възрастните Ви водя с има-няма 6-7 години житейски опит и в тая връзка, са ми смешни изказвания от типа "моето дете".
Активен
Дзен...

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Напълно съм съгласен с тебе!Българския език трябва да се преподава от 1 до 12 клас, а защо  не    и   след това--- по време на следването! Бруталните правописни грешки,   които се правят от много колеги в ежедневното общуване по нета говори за слабото познаване на правописа от много студенти!Крайно време е да се започне да се пише правилно , не само от филолози,  но и от другите специалностти. :-) :y: :bow:
Активен
Всичко е любов

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

В света на възрастните (не на пълнолетните) годинките не са мерило. Ето например с 6-7 отгоре, а още не знаете какво значи "обективно" и "субективно". Но като се има предвид, че има професори, които не го знаят (а това е основа за всичко, що е наука, за всяка една наука, задължително условие за да си учен е да го знаеш, не като някои други условия, например да си умен, които са по-скоро пожелателни), то не е много фатално.

Младежкия ентусиазъм и плам е като огъня - движи прогреса и цивилизацията, може да е много полезен, а понякога дори е жизнено необходим. Но ако се остави безконтролно може да стане вреден, дори опасен. Та затова е добре от време на време да му се лисва по една кофа вода отгоре.

Впрочем, ще шокирам някои хора, но съм съгласен с написаното от Марин - българският език трябва да се преподава по-добре. Не повече, а по-добре. Защото нивото е ниско. Но това няма да стане с петицийки, а ще стане с млади хора, които да поискат да станат учители, да станат учители и да тръгнат да пръскат грамотност. Не с протести, а с бачкане.


ПП Късна добавчица: След като се уточнихме със стаси (на която трябва още веднъж да се извиня, този път за грешката в полово-определените местоимения в личното съобщение :blush:), да кажа и тук, че не съм имал намерение да обиждам когото и да е.
« Последна редакция: 27.04.2009, 17:14:34 от Стефан Николов »
Активен
Физически Факултет