argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: защо интересът към химическите специалности е толкова малък?  (Прочетена 2247 пъти)

intoxication

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Знам.че е въпрос на интереси ,но в действителност колко и до каква степен е % на реализация било то от компютърна химия или медицинска ? И какви точно са възможностите за реализация на завършилите "компютърна химия" ?
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Не мога да ти дам задоволителен отговор ,но в крайна сметка знам и със сигурност мога да ти кажа  ,че химичките готвят най-хубаво от всички завършили дами   от    нашия университет!Това не е ли достатъчно за да се реализират в живота ?  инж. Марин Янков 4 курс, Право ,ПУ
Знам.че е въпрос на интереси ,но в действителност колко и до каква степен е % на реализация било то от компютърна химия или медицинска ? И какви точно са възможностите за реализация на завършилите "компютърна химия" ?
Активен
Всичко е любов

kmetov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 156
    • V. Kmetov

Факт е ,че се наблюдава спад в химическата индустрия, който е особено видим у нас в България. Въпреки това, двете най-печеливши наши компании днес са Лукойл и АУРУБИС -  все химически предприятия. Новото в обстановката, след присъединяването на Б-я към ЕС е засиления интерес към контрола на качеството и защита на потребителите, където химията на материалите и химичния анализ имат важна роля. В процес сме на обновяване на инструменталния парк и разширяване на лабораторния контрол, както и на създаването на нови контролни и изпитващи лаборатории. Всички те внедряват общоевропейски платформи за организация и работа като ISO EC 17025,  HACCP, и др, изграждат LIMS системи или подобни информационни мреж. Именно в тази сфера се очаква да се реализират специалистите на Химическия факутет на ПУ. Добрата компютърна подготовка в съчетание с фундаменталните химични знания, аналитична и метрологична практика ще прави нашите кадри много желани. Оказва се че само през миналата година у нас е внесена апаратура за химичен анализ за над 8 милиона евро. Този процес на лабораторна модернизация, въпреки настоящата криза, продължава да се засилва. Проблемът с инфраструктурата и апаратурата може да бъде лесно решен с финансиране по европейски програми, но остава пробемът с кадрите. Аз лично съм оптимист и считам, че бакалаврите компютърна химия  ще имат успешна реализация, разбира се ако са положили усиля за посигане нивото от умения и компетенции, което им предлагаме, а не само получили диплома за висше образоване.
На добър час !!
Зам. декан по Учебната работа
доц. В. Кметов
Активен
Veselin KMETOV  Assoc. Pr