argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Втора специалност - Английска филология  (Прочетена 2686 пъти)

Лунатик

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28

Здравейте! В момента уча българска филология, във втори курс съм вече. Имам желание да запиша английска филология като втора специалност. Понеже в учебните планове и в книжката за правилата в университета (която притежава всеки студент, мисля) информацията е противоречива, реших да попитам дали някой вече е минал през този ред, за да сподели опита си, ако е възможно. На едното място пише, че втора специалност може да се започне след първи, а на другото - след втори курс. Моя колежка попитала инспекторката за това и тя й отговорила, че втора специалност може да се запише едва след трети курс (което лично на мен ми звучи нелогично...). Казала й е също, че втората специалност не може да бъде английска филология, а аз навсякъде прочетох, че забраната се отнася единствено за специалността право, а тъй като английската филология има само редовна форма, за студента се изготвя индивидуален план, по който протича обучението му. Нямам представа кое от всички неща е истина, затова моля, ако някой е наясно, да драсне няколко реда, ще му бъда много благодарна!  :-) :bow:
Също моля, ако някой знае към кого, освен към инспекторката, мога да се обърна по този въпрос, тъй като, както вече казах, не съм убедена, че тя може да ми даде точна и еднозначна информация...
Активен

vetseva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Какъв е смисълът да учиш две филология ...по-добре да беше записала - Български с Английски. Втора специалност т.е паралелна може да се запише след втори курс, ако имаш успех 4,50.
Активен

Лунатик

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28

Дали има смисъл и какъв е той е важно за мен, нали? Все пак благодаря за отделеното време и за информацията.  :-*
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Обади ми се на тел.0885857488 за консултация.инж. Марин Янков 4 курс Право, ПУ
Активен
Всичко е любов

JazzTimeNow

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13

На мен не ми стана особено ясно каква е схемата на цялата работа с записването на втората специалност ?Какво точно става когато запишеш втора език за изучаване.Причисляват те към някоя група първи курс която започва обучението от начало или какво...въобще много мъглява работа.Този въпрос е хубаво да се разясни и уточни , за да могат всички бъдещи студенти да а наясно...
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет

Информацията наистина е противоречива, но аз лично не знам за никой който да е записал втората си специалност след 1 или 2 курс. Имам познати които я записаха след 3 курс. Ако си редовно БФ е логично, че инспекторката ти е казала, че не може да запишеш АФ. Единственото, което е сигурно е че двете специалностти трябва да са в различна форма на обучение - задочна-редовна. Човека към който трябва да се обърнеш с този въпрос, и който ще ти даде верния и единствен отговор е доц. д-р Живко Иванов - декан на Филологическия факултет. Говори направо с него. Аз съм се обедила, че инспеторките не познават правилника на университета, имах подобен проблем и декана ми помогна. Не се притеснявай да говориш с него. Ако те е срам лично напиши му e-mail, ще ти отговори.
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет

Какъв е смисълът да учиш две филология ...по-добре да беше записала - Български с Английски. Втора специалност т.е паралелна може да се запише след втори курс, ако имаш успех 4,50.

Има разлика между това да завършиш две филологии или методика на обучението по Български език и Английски.
Активен

Лунатик

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28

Много благодаря, Антония, да попитам направо декана е много удачен съвет, просто не се бях сетила или по-скоро си мислех, че за въпроси от този род студентите би следвало да се обръщат към инспекторите, но си права, че често те не дават добра информация.  :-)  :handshake:
Когато разбера повече, ще пиша.
« Последна редакция: 01.08.2009, 20:18:07 от Лунатик »
Активен

tonitab

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Всичко може да стане в унито,така че съответно и начин може да се намери.Аз 2001 година се опитах да карам паралелно СФ и АФ-през въпросната година(учебна 2001/02) бях в трети курс СФ и съответно първи в АФ.Тогава една позната ми беше дала акъл да си подам молба до декана да запиша и тя на декански съвет беше разгледана и одобрена.Успявах първата година да се справям с нещата,защото като филолог се оттървах от държането на общи дисциплини-езикознание,литературознание,психология.Друг е въпросът,че като са две редовни специалностти,ставаш разноглед и се чудиш къде точно да си хвърляш силите.Втората година едвам я избутах,макар че пак имах малко изпити да взимам,но тези,които изпитваха на изпита по практически английски във втори курс АФ ме погледнаха много злобно и решиха,че няма да ми позволят те да продължа нататък.В крайна сметка миналото лято завърших разширената магистратура Английски език и методика,но така или иначе вече си бях завършила славянската филология.Пък и за мен нямаше в случая голямо значение какво точно ще пише на дипломата ми-важното е да ми дава право да преподавам и английски език в училище,освен БЕЛ
Активен

Лунатик

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28

Ами да, предполагам, че няма да е лесно. Затова обмислям възможността да се прехвърля БФ задочно третата година, когато ще съм първи курс АФ.
Иначе деканът ми отговори, че ще ми разреши да запиша АФ след втори курс.  :-)
Активен

tonitab

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
Re:Втора специалност - Английска филология
« Отговор #10 -: 12.08.2009, 10:10:43 »

При БФ определено нещата са малко по-добре,поне в сравнение със СФ,защото БФ има и задочна степен и тогава може да се комбинират двете филологии.При мен обаче с две редовни специалности ми дойде много и затова се ориентирах към магистърската програма
Активен