argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Въпрос по специалност - Медицинска физика  (Прочетена 11451 пъти)

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?

Приет съм с тази специалност, горе-доло знам някои неща за нея, но не мога да намеря инфо за специалността от сайта на ПУ. Някой може ли да ми даде инфо, мнения за нея или впечатления, струва ли си   и такива неща :)

Благодаря.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Приет съм с тази специалност, горе-доло знам някои неща за нея, но не мога да намеря инфо за специалността от сайта на ПУ. Някой може ли да ми даде инфо, мнения за нея или впечатления, струва ли си   и такива неща :)

Благодаря.
Тя е за първа година, така че едва ли някой тук може да ти каже нещо. Пусни тази тема във Физическия факултет, мисля че там по-добре ще ти помогнат- Стефан Николов беше завършил тази магистратура.
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?

Аз нарочно тук, че във физическия отдел е много умряло :)
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Не е умряло, просто малко се пише. Когато има какво - пишем. :-)

Инфо на сайта няма, защото в момента се опитваме да направим нов сайт на факултета, където да има и такива неща.

Впечатления - ако е наполовина на магистратурата (а нищо не пречи да е и също толкова добра) пак ще си струва повече от повечето специалности в ПУ. Ще трябва да погледна учебния план за да кажа повече, но според мен е добра специалност.
Активен
Физически Факултет

tigurche86

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Мен също ме интересува информацията по тази специалност, къде и какво може да се работи , всичко с една дума, защото ми казаха че на тази специалност само името й е било гръмно, нищо повече и че ако с теб няма медицинско лице, нищо не става, дори само да бъдеш дистрибутор на някакъв уред, пак ти трябвало медицинско лице, защотото ти дефакто само си знаел как работи съответния уред.
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?

Абе наистина е интересно. Приемат се студенти в тази специалност, а те не знаят за какво става дума :)
Аз лично се информирах за нея от софийския университет. Получих и много добър коментар  за тази специалност от един виден търновски лекар, но все пак няма да е лошо и ПУ да напише нещо за нея.
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

В документа от СУ нещата са общо взето верни. Приложението е голямо, но нямам време да ги изброявам всичките. Само споменавам, че преди година и половина имах предложение за работа именно по специалността във онкологичното отделени на УМБАЛ Св. Георги. Ставаше въпрос за 800-1000 лева чисти на месец, 150 лева за храна на месец, седем часа работен ден, спазване на всички празници, съботи и недели и 40 дни платен отпуск годишно. Тогава отказах по други, много лични причини, но възможността си е реална. Също така е добре да се каже, че по европейски изисквания всяка една болница, която има дори и само един рентгенов апарат, трябва да има на щат специалист именно по медицинска физика за поддръжка на техниката. Ако апаратите са повече, може и повече хора да се наемат. А в момента в България броя на такива специалисти е много пъти по-малък от броя на съответните болници и само в това отношение има място за над 100 такива специалисти. И това са само рентгените. Не знам дали става за дистрибуция, търговия, бизнесче, далаверки и подобни неща. Със сигурност става, обаче, за работа - нормална, бачкаторска, не бляскава, но пък много важна работа. Най-обикновена работа, с която човек може да издържа семейство, такава работа, каквато работят 90% от хората.
Активен
Физически Факултет

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?

А ти Стефан Николов, разбрах че си завършил магистратура по тази специалност. Работил в тази област? :)

Като гледах програмата от СУ доста интересни неща се учат и близки до медицината.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Както казах, отказах предложението. Не съм работил в областта, медицината ми е достатъчно близка по семейна линия, не ми трябва повече. :-)
Активен
Физически Факултет

slamsta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Съжелявам, че връщам тема, която даже не е била на мястото си, но се налага да задам няколко въпроса по тази специалност. Извинявам се още веднъж. Искам да попитам не толкова за перспективата на специалността, а по скоро дали е по добре да се учи в ПУ или СУ. Реализацията надявам се ще е добра
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Едва ли е коректно да твърдя, че при нас ще е по-добре, нали?  :wink: Най-малкото не знам как е в СУ. Но знам, че при нас има доста опит предвид старата (и още действаща) магистърска програма.
Активен
Физически Факултет

slamsta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

не знам как седят нещата с приема в ПУ, но за СУ знам, че оценката от изпита по физика се умножава по 3, апък тази от изпит по мат. или матура по 2.5. Някой може ли да даде адекватна информация как седят нещата с балообразуването в ПУ
Активен

nonwalantno

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Zdraveite,az iskam da razbera dali se priemat 4uzdestrani studenti v taa specialnost tuk v plovdivskiq universitet.
Mersi.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Чуждестранни студенти се приемат по принцип във всички специалности.
Активен
Физически Факултет

sforse

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Здравейте, проблемът ми е че искам да запиша МАГИСТРАТУРА - Медицинска физика, но съм завършил Екология и не знам дали е възможно да кандидатствам изобщо. Звънях в учебен отдел но инспекторката не беше компетентна да ми отговори (!!!), и ме препрати към доц. Чолаков (не го познавам), който към момента е неоткриваем. Може ли да ми помогнете с някакво инфо?.
Благодаря предварително, и хубав и успешен ден на всички.
Активен