argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Английска филология или Лингвистика с ИТ (анлийски и френски)  (Прочетена 4364 пъти)

ZlatanoVv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Предварително се извинявам ако тук не е мястото на този пост. Имам възможността да избирам между Английска филология и Лингвистика с ИТ (английски и френски) и бих искал да видя мненията на някой друг що годе компетентен по темата човек. Та искам да помоля всеки който има представа от двете специалности да си даде мнението... Пред голяма дилема съм какво да избера. Благодаря предварително на всички!  :-P
Активен

world_of_fun

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

Аз съм твърдо за АФ.
Такива хибридни специалности хич не са ми по вкуса,още сърбам попарата на една подобна :no:
Активен

imvera

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107

"Чиста"филология,разбира се!Аз самата съм завършила Руска филология и мога да твърдя със сигурност,че на колегите от хибридни специалности се гледа с леко пренебрежение от страна на преподавателите,като на недоносчета.В същото време натоварването им е двойно,изпитите им са повече и в характеристиката на учебната специалност е отразено "методика на обучението по .... и .... език",а не филолог.So,no doubt,спри се на Английска филология!
Активен

Whatever_u_like

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
  • ЛИТ

Но така ще учи само един език, за 4 години не е ли малко?
Активен

imvera

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107

О,ти направо ме разби! :-DЩе си говорим пак след първия ти изпит по практически еди-какъв си език...За да изкараш минимум 5 на Държавен,което е,поне според мен, санитарния минимум за човек,уважаващ себе си,ще се измъчиш доста.Още след първата година около четвърт от ентусиазираните мераклии са извън борда,така че успокой лекичко топката.Изкарай си бакалавърската програма,пък после,дай Боже,ще можеш да запишеш Европейска магистратура по превод(тя е с два езика).
 By the way,приятнИ срещИ с Чобанов и успех ти желая!!!
Активен

Антония

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 343
  • филологически факултет

Малко...Блажени са вярващите.Ако си мислите, че в университета език се изучава както в училище, забравете тази мечта. Повярвай ми когато си в хибридна специалност езика ти е на преден план. Никак не е лесно да изучаваш две специалности в едно.И така от два стола хоп на земята. Само ти разбира се си решаваш.НО свикни с мисълта, че ще имаш много и то тежки изпити.
П.С. Чобанов е бял кахър.
Активен

ZlatanoVv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Аз съм съгласен с вас, че би следвало с хибритната специалност да е по-трудно самоче няма ли да имам по-голям шанс за реализация с 2 езика и информационни технологии? Между другото ако не се лъжа от тази година я има тази хибридна специалност и няма човек, който да е компетентен и да даде някакво мнение за нея от личния си опит. Но все  пак аз искам да видя мненията на повече хора така че ако някой има идея коя специалност да избера и защо моля нека пише. Благодаря предварително.


П.С. Благодаря на писалите по-горе, ще имам мненията ви в предвид  :-P
Активен

Fanita4

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
  • ELF

Аз съм твърдо за АФ.
Такива хибридни специалности хич не са ми по вкуса,още сърбам попарата на една подобна :no:

Човек, наистина! Ако си приет АФ, те съветвам да я запишеш. Аз ще съм сега II курс АФ, но изостанах с 1 година точно заради хибридна специалност: през 2007 ме приеха на първо класиране Английски и френски и реших да запиша, а не да чакам следващите класирания с надежда за АФ и си помислих, че е много...нали разбираш, ''яко!!'' - така и така владея и двата езика, защо да нямам тогава диплома за двойна филология...ГРЕШКА!! Изгубих една година напразно и през пролетта на 2008 разбрах това. Кандидатствах наново и ме приеха по първо и единствено желание - АФ. Предишните отговори общо взето изчерпаха по-важните неща, които могат да се кажат. Потвърждавам дотук написаното и от мен само едно да знаеш: в хибридите не учиш две филологии, а две половинки филологии. Имай го на предвид, както и всички отговори преди мен, вярни са!  :y: Хайде на добър час!  :-)

П.П. За ИТ не знам наистина на какво ниво са и как точно ще ги съчетават с езиците, но според мен те ще бъдат само в допълнителен ощърб на часовете по английски и по френски. Разгледах веднъж учебните планове на тези нови специалности и ми се струва, че ИТ представляват тъпчене на главата  с излишни методи за неща, които всеки съвременен млад човек така или иначе научава...
« Последна редакция: 08.08.2009, 13:34:42 от Fanita4 »
Активен
Success is getting what you want, happiness is wanting what you get!

Tycoon

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 39
  • Mirage of Blaze

Аз смятам без да се колебая да запиша паралелната лингвистика с ИТ и немски. Реално е така, нова хибридна и прочее, но човек като има възможност и желание защо да не си стегне д***то и да не вземе нещо повече от онова, което ти предлагат учебниците и преподавателите. Имаш възможност да усъвършентсваш два езика и да изстискаш каквото можеш от ИТ. Пък после непросветените ти работодатели да видят, че си половин филолог и псевдо-програмист.
Активен

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96

Не мога да дам категорично мнение в една от двете посоки. Доскоро определено бях на страната на чистата филология, но това просто би бил личният ми избор, тъй като аз съм филолог. С филологическата дипломма зад гърба си обаче, сега много ми се иска да уча и лингвистика с IT.

Най-важното в случая е да решиш лично ТИ с какво искаш да се занимаваш.
АФ ще ти даде квалификация най-вече като 1) преводач; 2) учител; 3) редактор. Ще изучаваш литература, лингвистика, теория на превода и др. полезни неща.
Лингвистика с IT също ще ти даде квалификация като преводач (с два езика, което не е за подценяване), но не и като учител. За сметка на това има доста IT-дисциплини, които ще са ти евентуално от полза при работа в издателство например, в рекламна агенция и под. Вярно е, че ще трябва да си скъсаш *** за два езика едновременно, но като гледам пълната липса на литератури в учебния план, може би ще ти е по-лесно, отколкото в обикновената филология. Лошото е обаче, че и практическите часове по език са наполовина на тези в чистата филология - а това никак не е за пренебрегване.
Сериозно мислене трябва да му хвърлиш :?
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков

hoodoo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Ако имаш желание да учиш и си упорит, препоръчвам ти хибридната специалност и то главно от гледна точка на реализацията. Все повече хора учат английски на все по-високо ниво, дори в училищата и забелязах(из сайтовете за работа), че все повече фирми започват да търсят хора, които знаят и друг чужд език, освен английски. Тоест - АФ = по-голяма конкуренция за работните места.Помисли си хубаво, все пак от това зависи бъдещето ти :)
Активен

Toninka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

аз предпочетох да запиша лингвистика с ит - това ми се струва е много по-добре от чистата филология... и действително, може да са два езика (което е много добре) и да е нова специалност, но според мен шансовете за бъдеща реализация са много по-добри, отколкото само с филология.... но това е само според мене  :-) :roll:
Активен

Mar. Ili.

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Сърдечни благодарности на всички, включили се в дискусията!
Браво на  ZlatanoVv за започнатите (всеобщи) въпроси!

Сигурно има още един куп хора като мен, които само "попиват" впечатленията ви и си правят личните изводи на фона на извадки от общото.

Важно е всеки да прецени подходящото за себе си! И затова точно такива от части противоложни препоръки като на Маймунчо и Fanita4 са ценни за нас, "зайците" ;))

Междувременно има ли някакви нови отзвуци точно от хората, почнали вече "ПЛ и ИТ" ?!! Вярно е, че само 1 випуск има досега, но колкото - толкова. Кажете хора, моля ви се, доволни ли сте досега?! Все пак в първата година има достатъчно време за добиване на впечатления :)
Активен
:)
M.