argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Работа като юрисконсулт  (Прочетена 14514 пъти)

viola

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Работа като юрисконсулт
« -: 14.08.2009, 15:24:27 »

 Може ли някой да ми даде инфо за това кога един новозавършил юрист може да започне работа като юрисконсулт-преди или след задължителния 6-месечен стаж? Не ми стана ясно като четох ЗСВ, така че ще съм благодарна на всяка информация.
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Работа като юрисконсулт
« Отговор #1 -: 14.08.2009, 17:26:12 »

еми аз ше пробвам да позная без да чета ЗСВ: следва да е след стажа и след изпита за правоспособност.  :wink: Имам и един бегъл спомен че юрисконсултите не са част от съд. власт и не би следвало да се урежда статута им от ЗСВ, ама за по сигурно ще видя и кристалната топка какво ще каже.

 

в ЗСВ ги нямаааа, в Закона за адвокатурата същооо...
« Последна редакция: 14.08.2009, 17:41:31 от law_master »
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

LuckyLuck

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 117
Re:Работа като юрисконсулт
« Отговор #2 -: 14.08.2009, 17:40:10 »

 От това което съм гледал по обявите навсякъде искат юристи с придобита правоспособност. А правоспособността се продобива след изкарване на стажа и след изпита в Министерството на правосъдието. Ако обаче няма изискване за правоспособност то невиждам проблем да работите.

Не съм сигурен дали ще можете да представлявате процесуално фирмата или ведомството в съда ако нямате правоспособност обаче. Има няколко теми във форума на lex.bg ,които може да прегледате по тази тема. Може би някои от колегите от по горните курсове могат да ви помогнат.

В момента няма закон за юрисконсултите( имаше законопроект  преди 4-5г.) така че техния статут мисля че зависи от изискванията на дадения работодател. Но по добре някой по опитен колега да си даде мнение.

Ето тази статия може да ви даде представа по проблематиката - http://vas.lex.bg/advpregled.html&y=916&b=1041&p=833

Един цитат от нея :
Цитат
...
Предвид изложеното дотук считам за безспорен извода, че юрисконсултите не са надлежно легитимирани да представляват административнонаказващите органи в съдебната фаза на административнонаказателното производство.
Аргументираната по-горе теза противостои на наложилата се дългогодишна традиция юрисконсултите да вземат участие в съдебната фаза на административнонаказателното производство като процесуални представители на административнонаказващия орган. Въпреки това считам, че тя е законосъобразна и възприемането й ще доведе до по-ефективното охраняване на правата и законните интереси на участниците в съдопроизводството.

...
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re:Работа като юрисконсулт
« Отговор #3 -: 17.08.2009, 18:56:27 »

Здравейте,

Нека се пробвам и аз  :wink:. Стаж (6-месечен) и изпит за придобиване на юридическа правоспособност ще са евентуално необходими за един юрисконсулт ако ще се налага да представлява процесуално работодателя си, т.е. да бъде страна в съдебен процес. Не би трябвало да е проблем да си върши юридическата дейност (изготвяне на договори, организиране на обществени поръчки и т.н.) и без да е преминал през изпита за юридическата правоспособност (доколкото съм разбрал такава е необходима за да се явим пред съд, или поне така разбрах от ас. Ганчев  :wink: ). Така че, с дипломката в ръката  :wink: и придобитата квалификационна степен магистър по право би следвало да ни вземат на работа като юрисконсулти с идеята, че все още (поне до изпита) пред съда няма да можем да ги представляваме. Разликата с адвокатите обаче е, че за тях се изисква определен стаж за да се явят пред касационен съд, а юрисконсулта- новобранец пердаши наред  :-D  :-D  :-D.
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Работа като юрисконсулт
« Отговор #4 -: 18.08.2009, 00:14:33 »

Зависи от големината на фирмата.Не знам дали само това е хипотетичен въпрос или конкретен казус , защото в двата случая отговорите са различни.По закон не може.Ако казуса е конкретен  ,тоест в случая се касае   за евентуално малка фирма , която  няма  много дела в съда, нищо не пречи на работодателя да назначи юриста  на работа с примерно 3 месечен изпитателен срок , един ден преди това излиза в отпуск по болест (юриста разбира се ) и се лекува 3месеца докато си вземе изпита в София и като се върне от отпуск по болестда бъде назначен на постоянен трудов договор.Има и други засекретени варианти срещу хонорар от 50 лева    .    Вече ще взема да публикувам и банковата  си  сметка - аман от безплатни отговори, научете се че информацията е пари и като я получиш трябва да си платиш.Социализма умря другари и другарки!  инж. Марин Янков 4 курс ,Право, ПУ
Активен
Всичко е любов

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re:Работа като юрисконсулт
« Отговор #5 -: 20.08.2009, 00:19:29 »

Не е истина.... :headbang:
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Работа като юрисконсулт
« Отговор #6 -: 20.08.2009, 00:24:37 »

Доказателства?
Активен
Всичко е любов

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re:Работа като юрисконсулт
« Отговор #7 -: 20.08.2009, 12:49:36 »

Доказателства?

Ами, бай Марине,  щом зачекваш темата, дай  да сложим фактите на масата :

Наредба за прилагане на Единния класификатор на длъжностите в администрацията

1. Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 3 от Наредбата за прилагане на Единния класификатор на длъжностите в администрацията длъжността "юрисконсулт" е свързана с осъществяване на процесуално представителство на съответното юридическо лице, както и с изразяване на становища или с разработване на предложения за решения на правни проблеми, свързани с дейността на съответната администрация. Длъжността "юрисконсулт" е експертна длъжност и в зависимост от степента на квалификация, професионалния опит и съдържанието на конкретните служебни задължения, длъжността "юрисконсулт" в общата администрация се степенува в три групи, подредени в низходящ ред - съответно главен, старши и младши, като се вземат предвид обхватът и комплексността на изпълняваната от тях дейност.
С оглед на описаните по-горе функции длъжността "юрисконсулт" се ползва в общата администрация. Юрисконсултските длъжности се заемат от държавни служители, по служебно правоотношение. Единственото изключение, регламентирано в чл. 7, ал. 3, т. 3 от Наредбата за прилагане на Единния класификатор на длъжностите в администрацията, е за категориите администрации Б4, В1 и В2, където тези длъжности могат да се изпълняват и по трудово правоотношение при непълно работно време.
Предвид гореизложеното, длъжностите "главен, старши или младши юрисконсулт" могат да се определят в щатното разписание на изпълнителната агенция в рамките на общата администрация.
Няма пречка, с оглед функциите на органа на държавна власт, в рамките на специализираната администрация да бъде назначен служител на експертна длъжност и за тази длъжност в длъжностната характеристика като изискване да съществува "юридическа правоспособност". С оглед категорията администрация - А4 - на структурата, която лицето ръководи, длъжностите "главен", "старши" и "младши експерт" биха могли да се заемат по служебно или по трудово правоотношение.
Необходимо е да се отбележи, че длъжност "главен експерт - юрист" в администрацията не съществува. Длъжността е или "главен юрисконсулт" или "главен експерт", с изискване за тази длъжност служителят да е юрист.

ПРОЕКТ на Закон за юрисконсултите (№ 554-01-32 от 18.03.2005 г.)
Вписан в регистъра на XXXIX НС на 18.03.2005 г.
Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Предмет на закона
Чл. 1. Този закон урежда правното положение на юрисконсулта.
Обхват на действие
Чл. 2. Юрисконсултът оказват правна помощ и защита на субектите, с които е в служебни или трудови правоотношения.
Глава втора
Раздел I
Правно положение на юрисконсулта
Придобиване права на юрисконсулт
Чл. 3. "Юрисконсулт" може да бъде всяко дееспособно лице - български гражданин, което отговаря на следните условия:
1. да е завършил висше юридическо образование със степен магистър по акредитирана специалност в българско висше училище или еквивалентно чуждестранно висше училище, при условие, че придобитата от него диплома се признава от българската държава и е легализирана;
2. да е преминал изискуемия стаж и да е придобил юридическа правоспособност;
3. ...

Кое налага приемането единен нормативен акт, уреждащ положението на юрисконсулта?

Автор: Мария Странджанска

„...Юрисконсултът, по силата на разпоредбите на ГПК, осъществява процесуално представителство в защита на интересите на ЮЛ, при което работи по служебни или трудови правоотношения.
По данни от НОИ и Държавната административна комисия към 2004г. в България юрисконсултите са над 3 600 и всички тези юристи от 1999г. и досега – НЯМАТ ПРАВНО-УРЕДЕН СТАТУТ.
При сключване на трудов договор, или при започване изпълнението на служебно правоотношение, единствено работодателят следи за образователния ценз на бъдещия юрисконсулт. В търговските дружества завеждащите служби „Личен състав”, респ. „Човешки ресурси” подготвят документите за назначаване на юрисконсулти по старите спомени от 60-то ПМС. На практика, при получената законова празнота относно статута на юрисконсулта, на тази длъжност се назначават студенти-юристи, които заемайки длъжността „юрисконсулт”, дават консултации по прилагането на съответните нормативни актове, изготвят документи с правен характер и имат право по силата на ГПК да се явяват пред съд в защита на държавни учреждения, общини и ЮЛ. Всичко това води до неоправдани рискове от накърняване на значителни правно-икономически интереси поради некомпетентност на назначения за юрисконсулт..
.”

Моят извод:
 С оглед нормативно уреденото задължение за процесуално представителство на търговското дружество, респ. държавното учреждение, не би следвало да се назначава за юрисконсул лице, което не притежава необходимата за целта юридическа правоспособност, т.е. непреминал 6-стаж и неиздържал изпита за придобиване на юридическа правоспособност.
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Работа като юрисконсулт
« Отговор #8 -: 20.08.2009, 22:09:46 »

колега няма никакъв смисъл да ми цитираш нещо което го знам.Прочетете още веднъж поста ми.Твоите изводи се покриват от моя отговор на 100 процента.Изпрати тия материали на ворукс колега ли е колежка ли е не знам.
Активен
Всичко е любов

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Работа като юрисконсулт
« Отговор #9 -: 20.08.2009, 22:34:28 »

Зависи от големината на фирмата.Не знам дали само това е хипотетичен въпрос или конкретен казус , защото в двата случая отговорите са различни.По закон не може.Ако казуса е конкретен  ,тоест в случая се касае   за евентуално малка фирма , която  няма  много дела в съда, нищо не пречи на работодателя да назначи юриста  на работа с примерно 3 месечен изпитателен срок , един ден преди това излиза в отпуск по болест (юриста разбира се ) и се лекува 3месеца докато си вземе изпита в София и като се върне от отпуск по болестда бъде назначен на постоянен трудов договор.Има и други засекретени варианти срещу хонорар от 50 лева    .    Вече ще взема да публикувам и банковата  си  сметка - аман от безплатни отговори, научете се че информацията е пари и като я получиш трябва да си платиш.Социализма умря другари и другарки!  инж. Марин Янков 4 курс ,Право, ПУ

e те това трябва да е засекретено в някой рецилке бин.  :-D
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ