argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: казусът по гражданскоправни науки  (Прочетена 1390 пъти)

desinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22

здравейте,колеги.
спешно ми трябва решението на казуса,който се падна днес на изпита по ГПН,а именно случаят с търговската сделка между "ОЙЛ"ООД и "ШАНС"ООД.
много моля,някой да ми помогне съвсем ориентировъчно по въпросите,а именно сделката нищожна ли е била или не,прилага ли се чл.327,както и нещичко за фактурите.
благодаря ви!
Активен

desinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:казусът по гражданскоправни науки
« Отговор #1 -: 25.09.2009, 22:25:23 »

да допълня,защото се сетих,че не сте длъжни всички да сте запознати със съдържанието на днешния казус. :wink:
нищожна или действителна е сделка между две търговски дружества за покупко-продажба на самоходни машини/трактор и кран/,ако сделката не е извършена с договор с нот.заверка на подписите,а само с фактура?
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:казусът по гражданскоправни науки
« Отговор #2 -: 28.09.2009, 00:39:04 »

Цитат
ЗАКОН ЗА РЕГИСТРАЦИЯ И КОНТРОЛ НА ЗЕМЕДЕЛСКАТА И ГОРСКАТА ТЕХНИКА

Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 100 от 2008 г.) Договорите за прехвърляне правото на собственост на регистрираната в страната самоходна техника с мощност на двигателя над 10 kW се сключват в писмена форма с нотариална заверка на подписите.


А това като се върже с чл. 293 ал. 1 ТЗ би следвало да се счете че сделката е нищожна поради липса на форма.

Но ако едно от двете ТД е знаело за нищожността и въпреки това е сключило сделката, а след това се позовава на тази нищожност тогава може да се приложи чл. 293 ал. 3 ТЗ.

чл. 327 ТЗ нещо не ми се връзва към тоя еъпрос :?

PS: ако paste-неш точния текст на казуса може да стане малко по-ясно :wink:
« Последна редакция: 28.09.2009, 00:43:59 от law_master »
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re:казусът по гражданскоправни науки
« Отговор #3 -: 28.09.2009, 02:06:06 »

Да се надяваме скоро да благоволят висшестоящите да се публикува казусът.
Активен

alexrmn

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:казусът по гражданскоправни науки
« Отговор #4 -: 28.09.2009, 11:48:47 »

аз писах, че сделката поража своето действие. доводите ми са: 1. купувачът плаща частично цената, приема стоката и в последна сметка подписва фактурата, с което окончателно санира сделката от гледна точка на липсата на писмена форма, съгласно ал. 3. Още повече, че купувачът не оспорва формата с исковата си молба, а съдът служебно се произнася. Минах казуса, като описах горните си разсъждения и смятам, че са правилни..
« Последна редакция: 28.09.2009, 11:51:06 от alexrmn »
Активен