argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Жени - програмисти ?  (Прочетена 4043 пъти)

Peps

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Жени - програмисти ?
« -: 12.10.2009, 14:44:26 »

   Хайде сега колеги кажете си честно има ли жени - програмисти.
Смятате ли, че жените имат шанс в една предимно мъжка сфера ?
Според вас схващането, че мъжете са по-добри програмисти предубеждение ли е или е базирано на факти??
   Интересно ми е да разбера различни гледни точки по този въпрос :-)
 
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #1 -: 12.10.2009, 15:26:59 »

Има един стар и изтъркан лаф: жените програмисти са като морските свинчета. Защото морските свинчета нито са морски, нито са свинчета.

Само че годините ми практически опит и наблюдения какво се случва в IT сферата показват, че това не е вярно. Ама никак. Жените програмисти се справят точно толкова добре с работата си, колкото и мъжете програмисти. Понякога и по-добре, тъй като жените имат вродено чувство да изпипват детайлите, докато мъжето го карат малко по-грубо в това отношение!

Има хора и хора. Има програмисти и програмисти. Да се заклеймяват жените, че не могат да програмират толкова добре, колкото мъжете е една заблуда. Има разлика в аналитичното мислене между мъжете и жените, което се отразява на подхода, който мъжете и жените избират, за да решат някоя работна задача, но всичко опира до крайния резултат и до мнението на клиента за свършената работа.

А резултатът недвусмислено показва, че жените се справят точно толкова добре, колкото и мъжете.
« Последна редакция: 12.10.2009, 15:45:38 от Иван Давидов »
Активен

pustinqk

  • Гост
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #2 -: 12.10.2009, 16:54:05 »

Добър отговор, Иван Давидов. Няма какво повече да се каже. :]

Нека все пак споделя собственото си мнение по този въпрос, както и всички сходни - Не мисля, че трябва да се правят генерални изводи "Мъжете това - жените онова". Тези работи са си индивидуални.
Все едно да решим, че дадено число се пада по-често от другите, защото сме го забелязали в 2-3 поредни тиража.

Когато някой ми го докаже математически, тогава ще му вярвам! ;]
Активен

Peps

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #3 -: 12.10.2009, 17:44:41 »

Вижте, не съм искала да обиждам никого с тази тема. Даже напротив. Записах информатика, но който чуе за това все казва "Не се занимавай, това си е повече за момчета" и други подобни. Много се радвам да разбера, че не е толкова разпространено  мнение, колкото се мислех.
Активен

kaia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #4 -: 12.10.2009, 18:02:49 »

Аз не смятам,че обиждаш някого по някакъв начин(поне така си мисля де).Темата е уместна.Моето лично мнение е,че всичко си е до човек.Има хора,които разбират от това,но има и такива,на които не им се отдава и мястото им определено не им е тук и рано или късно ще го разберат.Не слушай какво ти казват другите,че това не е за теб,важно е ти да го искаш,а и ако го разбираш идеално!Успех
Активен
Щастието се състои и в това да побеждаваш злото в себе си!!!

po_taka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #5 -: 12.10.2009, 23:17:33 »

Вероятно има, но аз лично не съм виждал.

Все още схващането, че някои професии са по-подходящи за жените, а други за мъжете, ни влияе силно.

Жените бавно но сигурно си пробиват път в 'мъжките професии'
а за жалост и 'мъжете' си пробиват път в изцяло женските професии....
Активен
ggggggggggggggggggggggggg

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #6 -: 13.10.2009, 00:16:41 »

   Хайде сега колеги кажете си честно има ли жени - програмисти.
Смятате ли, че жените имат шанс в една предимно мъжка сфера ?
Според вас схващането, че мъжете са по-добри програмисти предубеждение ли е или е базирано на факти??
   Интересно ми е да разбера различни гледни точки по този въпрос :-)
 
Има жени програмисти.
Жените имат еднакъв шанс с мъжете специално в тази сфера.
Мъжете са по-добри програмисти, защото са в пъти повече, т.е. жените са наистина много малък процент, затова не може да се прави съпоставка по така или иначе субективния фактор "по-добър".

Интересно ми е, когато момичетата записват да учат за готвачи дали им казват "Не се занимавай, това си е повече за момчета" :-P
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #7 -: 13.10.2009, 11:20:41 »

   Хайде сега колеги кажете си честно има ли жени - програмисти.
Смятате ли, че жените имат шанс в една предимно мъжка сфера ?
Според вас схващането, че мъжете са по-добри програмисти предубеждение ли е или е базирано на факти??
   Интересно ми е да разбера различни гледни точки по този въпрос :-)
 

Здрасти,

Аз имам много приятелки, които стартираха като junior програмисти по фирми и в момента ръководят екипи. Жените по никакъв начин не са по-слаби програмисти от мъжете.

Поздрави
              Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

dz3n

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
  • 0x647A336E
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #8 -: 13.10.2009, 15:18:41 »

Цитат

Интересно ми е, когато момичетата записват да учат за готвачи дали им казват "Не се занимавай, това си е повече за момчета" :-P
LOL  :-D :-D
Активен

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #9 -: 14.10.2009, 19:56:14 »

По-добре недей   :-)
 Има къде къде по-живи професии.
 Ако пък искаш да тракаш по цял ден на компа, то е добре да е 2-3 години макс - след това шеф :)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #10 -: 23.10.2009, 22:08:05 »

Вижте, не съм искала да обиждам никого с тази тема. Даже напротив. Записах информатика, но който чуе за това все казва "Не се занимавай, това си е повече за момчета" и други подобни. Много се радвам да разбера, че не е толкова разпространено  мнение, колкото се мислех.

Важно е само колко си мотивирана и надъхана да се занимаваш с това няма значение дали си жена или не.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #11 -: 23.10.2009, 22:10:34 »

бтв най-добрите готвачи попринцип винаги са били мъже :Д така че мисля че онова беше неуместно
Може би можеше да се даде пример с :
мъж маникюрист :Д
Активен

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #12 -: 24.10.2009, 01:50:43 »

бтв най-добрите готвачи попринцип винаги са били мъже :Д така че мисля че онова беше неуместно
Именно, за това го написах ;)
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re:Жени - програмисти ?
« Отговор #13 -: 26.10.2009, 00:09:27 »

Факт е, че много повече мъже се занимават с такива прост...  такива неща, но според мен по-скоро на по-малко жени им се занимава. Не че не могат, ако искат. :roll:

Работил съм във фирма, в която жените разработчици бяха повече от мъжете, а техническите мениджъри май бяха около 50/50. И става въпрос за среден размер фирма, а не да кажеш 2 жени и 1 мъж.  :)

Така че който може - го може.  :makeup:
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com