argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Филчев срещу България  (Прочетена 2072 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Филчев срещу България
« -: 07.11.2009, 22:34:31 »

Решението на съда в Страсбург по казуса Николай Колев трябва да е началото на пълна реформа в прокуратурата

... една интересна и доста актуална история, вероятно добра за анализ в този форум. В статията има и допълнителни линкове, обърнете внимание.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Филчев срещу България
« Отговор #1 -: 08.11.2009, 11:20:03 »

Нормална присъда, за нормална съдебна система.Повече от 10 години ЕС ни маркира пътя в гората , но бай Ганьо си е бай Ганьо!Караме си със задръстената до безбожие формализирана , неефективна,  човешки порочна до някаква степен    съдебна система и хич не ни пука! Така де Темида е със завързани очи!Българина е Господ, а на Господ никакъв ЕС не може да ни се налага.инж. Марин Янков 5 курс, Право, ПУ
Активен
Всичко е любов

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Филчев срещу България
« Отговор #2 -: 15.11.2009, 17:28:40 »

 Съвсем не решението на съда в Страсбург е нещото, което докава вината на Филчев.Всъщност добре знаем каква е компетенцията на този съд-нарушаване на човешките права..................., за това и непрофесионално казано е и осъдена българската ни държава.
Дори и овдовялата съпруга на покойния Колев споделя, че съмненията около Филчев за поръчител на убийството почиват на сдравата логика.А дори и аргумент, това не е основание, за да осъдиш някого, камоли  човек, който е с ореола на имунитет.
Всъщност въпросът е всякакъв друг, но не и юридически.Одавна се научих да не вярвам на това, как изглеждат нещата на пръв поглед.
Пък и Филчев не ми се струваше чак толкова безумен.Сами по себеси нещата изложени в медиите не са достатъчни да кажем(морално), че Колев е бил борещият се за правда, а Филчев, психически нестабилен душманин елиминиращ всеки застанал пред пътя му.Всичките тези представи за "добрите" и "лошите" са наслагвани критерии било от медии, било от политици, било от съд.За жалост обаче те са доста съмнителни заради държавата, в която живеем и  заради нас самите.И така с общите приказки мога да си продължа до утре, толкова общо и съвсем недоказно и далече от действителността.И няма как да е друго яче защото нито сме чели преписката, нито сме чели определенията за отлагане на наказателното преследване.

Но и тук не това е проблемът.
Проблемът е защо близо 10 години се мълчи по случая.Къде бяха медиите през тези години, щом прокуратурата и разследващите органи очевидно не разследват.В това е и вината на българската държава, не на Филчев.И това не е проблем на правораздаването, защото нито прокурорът, нито разследващите органи имат за задача да ПРАВОРАЗДАВАТ, те правоприлагат.А къде така недоволното от съдебната ни система българско общество....?Къде е.?
Ми проверете назад преди 7 години да видите, какво беше мнението за убития Колев или пък за Луканов и т.н.Ще кажете било манипулирано, еми щом може да бъде манипулирано..............
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Филчев срещу България
« Отговор #3 -: 15.11.2009, 18:35:28 »

Колега не съм съгласен с твоето изказване, че Бг е осъдена неправилно.Според мен даже е лека присъдата.Това че Филчев беше психично недобре тепърва ще се доказва, но нима сме имали здрави управляващи досега? В болно общество което оздравява  от повече от 50 години бе нормално да имаме такива управляващи.Като оставим малкото професионалисти във  всяка една област на обществото, всичко останало, ( независимо как ще го наречем червена   номенклатура, Държавна сигурност, даже  чиновници които нямат   управленски функции) е работило и сега работи срещу обикновените хора независимо как се казва прокуратура, община, кмет ,съд  милиция или сега полиция ,или нещо друго!Всяка една присъда на ЕС  е в пъти по- добра от всяка една присъда на Бг съд, разбира се това е мое мнение. Възможно е всеки съдия да скочи срещу такова изказване , но проблема си е техен!инж. Марин Янков,5 курс, Право, ПУ
Активен
Всичко е любов

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Филчев срещу България
« Отговор #4 -: 15.11.2009, 19:00:32 »

Цитат
Колега не съм съгласен с твоето изказване, че Бг е осъдена неправилно

А къде съм казал, че решението на Страсбургския съд е НЕправилно.Въобще дали ще става въпрос за решението на Съда в Страсбург или Люксембург или присъдата на Първомайския районен, съд то дали тя е правилна или неправилна се решава само от друг съд(въззивен или касационен), не и от нас.
Казах, че решението е по  повод нарушавне човешките права от страна на българската държава.
"България беше осъдена за това, че е нарушила три текста от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи.  Според магистратите от Страсбург Николай Колев не е бил изправен незабавно пред съдия, когато е задържан през 2001 г.; бил е задържан незаконно и прекалено дълго; жалбите му не са разглеждани своевременно. И не само - разследването на убийството му е водено повърхностно и неефективно, което съдът определя като нарушаване на правото на живот".

Колкото, до това дали Филчев е виновен едвали трябва да повтарям, че това е предмет на едно бъдещо производство, защото доколкото знам разследването е срещу неизвестен извършител.

А когато започнем да се извиняваме за  хауса ни с 50-те години значи правните аргументи са приключили.
Цитат
Всяка една присъда на ЕС  е в пъти по- добра от всяка една присъда на Бг съд, разбира се това е мое мнение. Възможно е всеки съдия да скочи срещу такова изказване , но проблема си е техен
Факт е това, но
 тогава да абдикираме от  национално правораздаване щом системата принципно е обречена да произвежда "НЕПРАВИЛНИ" актове.
И не става въпрос за "ПРИСЪДА", а за  "РЕШЕНИЕ" на съда в С-рг  което в крайна сметка показва, че в случая се бъркат( от marin2025 ) две коренно различни производства.В единия случай става въпрос за неспазване на международно задължение на държавата ни по ЕКПЧ, в другия за наказателно производство.
А това дали Филчев е  
Цитат
психично недобре
 съвсем не означава, че е убиец.
« Последна редакция: 15.11.2009, 19:03:32 от paragraf 11 »
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Филчев срещу България
« Отговор #5 -: 15.11.2009, 19:54:33 »

Колега визирам  края на второто изречение, което си написал.За тълкуване на думите се обърни към проф. Ташев или ас .Ханев. Другите неща се въздържам от коментар поради липса на предмет на обсъждане между мен и теб!Поздравявам всички (100-на) колежки и колеги , които днес са се явявали на изпити по Търговско и данъчно право!инж. Марин Янков  5 курс, Право, ПУ
Активен
Всичко е любов

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Филчев срещу България
« Отговор #6 -: 16.11.2009, 08:28:56 »

.Всъщност добре знаем каква е компетенцията на този съд-нарушаване на човешките права..................., за това и непрофесионално казано е и осъдена българската ни държава.



Използавам съм думата Н Е П Р О Ф Е С И О Н А Л Н О, и то не заради ршението, а заради моето изказване по повод на това решение.Очевидно стремежът ти да се изкажеш, буквално блокира необходимостта да прочетеш първо това, върху което ще се изказваш.
Другото са празни приказки с автор  инж. Марин Янков  5 курс, Право, ПУ
От тук на сетне не искам да се заяждам повече, в тази тема.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Филчев срещу България
« Отговор #7 -: 16.11.2009, 20:16:28 »

Какво  искаж да кажеш с тоя последен пост честно казано не мога да разбера.Ако боравиш с играта на думи това е добре, но няма да те ползва много като се дипломираш понеже с играта на думи в съда не можеш да постигнеш нищо съществено , а тук в форума наистина можеш да си почешеш езика сам със себе си.Защо смяташ ,че не съм прочел цялата статия?И освен това зад тези 3 букви инж. стоят 4 години следване с което ти едва ли би могъл да се похвалиш освен с най- вероятно 4 години следване в юридическия факултет.И изобщо това което пишеш за мен ,че било   празни приказки- не само че не съм съгласен с твоето мниние, но се и убеждавам колко много  некомпетентни  и  прекалено  самонадеяни са младите колеги.Тепърва има да узнаваш истини , че за тези 5 години си научил за правото толкова много  колкото замък от сняг трае на мартенско слънце!Навярно ще се срещнем по залите на съда след някоя година но поне си напиши името за да те познавам какъв параграф си , от какъв пол, от къде си ,що си!инж. Марин Янков 5 курс ,Право, ПУ
Активен
Всичко е любов

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Филчев срещу България
« Отговор #8 -: 17.11.2009, 12:12:33 »

 :-X :-X :-X :-X :-X

казах че
Цитат
от тук на сетне не искам да се заяждам повече, в тази тема.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание