argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Какво правят колегите (ви) в София  (Прочетена 3403 пъти)

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Ами шоу правят:
http://vbox7.com/user:suchemistry?p=allvideos

Да поясня - това са едни студенти в ХФ на СУ (поне някои са компютърна химия), които правят интересни, забавни, готини демонстрации/опити по химия. И са ми приятели (поне Анета и Божидар, другите не ги познавам на живо). И тази година на състезанието ФеймЛаб се явяваха в Пловдив.

Въпросът ми е - Какво пречи на пловдивските химици да правят подобни неща? И не мислите ли, че ако това се направи пред едни ученици, след това ще имате и повече (и по-мотивирани, и по-качествени*) студенти.

______
*Айде да не се лъжем - и при нас (във Физическия), и при вас има немалко студнети, които са влезели не защото имат определен интерес към нашите науки, а защото с тройка по математика не са могли да влязат нищо друго. Ако вместо тях имаме млади хора, които са мотивирани да учат точно това, те ще имат и по-добра предварителна подготовка, а и като цяло ще се справят по-добре.
Активен
Физически Факултет

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Какво правят колегите (ви) в София
« Отговор #1 -: 19.11.2009, 19:05:17 »

Хихихи, много зарибяващо... чак ме връща към годините, когато захаресвах химия... и аз си спомням разни подобни опити...

Моят опит с йод и амоняк е от едно време на село: забърках е един химичен хаван йод с амоняк, отдекантирах и оставих отайката да съхне. Понеже бях много нетърпелив да исъхне малко по-скоро докато беше влажна още я поразбърквах. Явно обаче че в един момент беше станала по-суха отколкото предполагах и както се бях надвеси отгоре - това нещо избухна...

мигновенно ослепях, не виждах май няколко часа и яко се уплаших, а лицето ми беше розово още няколко дена, освен че и поизгоря от йода... абе ужас! Баба ми горката колко страх е брала с такова дете като мен... сещам се и за други истории...

Та наистина такива филмчта са доста вдъхновяващи...
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Какво правят колегите (ви) в София
« Отговор #2 -: 21.11.2009, 17:45:56 »

В Понеделник съм в София, където те ще правят цяло нарочно шоу с химични опити. Ще събирам и ноу-хау един вид, за в случай че и тук се намерят ентусиасти, да мога да помагам.
Активен
Физически Факултет

chakalska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Какво правят колегите (ви) в София
« Отговор #3 -: 01.12.2009, 23:43:40 »

ЕЕЕеее сега как да няма такова нещо :) Моля ви се сега :) на 16 декември в Ректората ще има светлинно шоу организирано от катедрата по Органична химия и Физическия факултет. И гаранция, ч е ще бъде по-готино от това на Софийския Университет :) Заповядайте и после кажете, че не сме го направили по-хубаво от СУ :)
Активен
„Нищо не разкрива по-добре характера на човека, колкото това, на което се смее.”

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Какво правят колегите (ви) в София
« Отговор #4 -: 02.12.2009, 09:45:15 »

Ще дойда и ще видим. Миналата седмица в Понеделник бях в София, където тамошните колеги (заедно с колеги физико-химици от Сърбия) успяха два часа да държат претъпкана зала (нормално места за поне 150-160 души, поне 200 души в залата) в напрежение и да ни забавляват. Аз знам, че може и по-добре, дори знам как аз бих могъл да го направя по-добре. Да видим как ще се справите тук. Проблемът на такива научни шоута е, че иначе талантливи актьори се опитват да минат без добър режисьор. Понякога се получава, ако някой от актьорите покаже и режисьорски талант (не е като да не се е случвало) или ако просто се направи много пъти и грешките се изчистят.

На 16ти ще дойда и сигурно много ще се забавлявам. И със сигурност ще видя възможности за подобрения. Пожелавам ви те да са по-малко.
Активен
Физически Факултет

chakalska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Какво правят колегите (ви) в София
« Отговор #5 -: 04.12.2009, 14:09:14 »

Смятам, че не е необходимо да сравняваме нашия факултет в Пловдив със Софиийския, и те са добри най-вероятно, и ние също. Няма смисъл да казваме, кои са по-добри, ние ще го направим по един начин, Вие ще имате друг поглед за нещата и може би ще го направите по съвсем различен начин, което не означава, че няма да е страхотно, само защото това в София Ви е харесало повече ;) Елате и ще се убедите, че няма да е чиста химия без грам забавление :) а точно обратното.
Активен
„Нищо не разкрива по-добре характера на човека, колкото това, на което се смее.”

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Какво правят колегите (ви) в София
« Отговор #6 -: 05.12.2009, 17:18:03 »

Ами знам че няма да е чиста химия, нали ще помагам на физиците, които ще участват. :-D Надявам се да го направите различно, щото онова вече го видях :wink:
Активен
Физически Факултет

chakalska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Какво правят колегите (ви) в София
« Отговор #7 -: 05.12.2009, 21:07:36 »

Разбира се, че ще е различно, няма място за съмнение :) А доколкото колегата ми каза и ваашите неща ще са интересни :))
Активен
„Нищо не разкрива по-добре характера на човека, колкото това, на което се смее.”

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re:Какво правят колегите (ви) в София
« Отговор #8 -: 17.03.2010, 23:32:06 »

Понеже колегите от ХФ са скромни и не си казват на форума, да кажа аз - този Понеделник (22.03.2010) ще има химично шоу, което обещава да е доста добро. Аз за най-голямо мое съжаление няма да мога да присъствам, но всички, които искат да видят нещо хубаво, ще направят добре да отидат.

И непременно очаквам запис :wink:
Активен
Физически Факултет

chakalska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Какво правят колегите (ви) в София
« Отговор #9 -: 12.04.2010, 14:05:27 »

"Вечерта на химията", която се проведе на 22.03.2010г. от 17.30ч в най-голямата аудитория на ПУ "Паисий Хилендарски" - 6 аудитория, беше отново препълнена с много ученици, колеги и приятели. Разигра се един  "час по химия", изпълнен с много и различни опити - вулкани, паста за зъби, опити с луминол, сняг и още много други. Публиката се забавлява супер много.
Получихме специални поздравления от преподаватели от университета в Аликанте, Испания, както и от преподаватели от Химическия Факултет към ПУ.
Очаква се следващата "Вечер на химията" да бъде в някоя аула на ТУ-Пловдив, защото доказахме, че можем да пълним и препълваме аудиториите на ПУ. :)
За всички, които не са успели да дойдат на 22.03.2010г. ги каня на следващатата такава Вечер. Датата все още се уточнява, а дотогава, който има желание може да се запише за участие в конкурса FameLab. Информация за него може да намерите на следния адрес:
http://www.britishcouncil.org/bg/bulgaria-beautiful-science-famelab.htm
Активен
„Нищо не разкрива по-добре характера на човека, колкото това, на което се смее.”