argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Университетсктата шапка с четвъртита плоскост над главата  (Прочетена 7481 пъти)

Truther

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29

Гледам снимки от дипломирането и се чудя как може на никой да не му дойде на ум, че университетската шапка с четвъртита плоскост над главата е католико-масонски символ, който ни натресоха тихомълком. Даже някои много го желаеха без да си дават сметка какво представлява.

Кажете си мнинето и вие по темата. На мен лично ми се гади от подобни неща. И в този случай се сещам за един ремикс на стихотворението на Иван Вазов "Аз съм българче"

Аз съм българче. Обичам на нещо друго да приличам...
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Здравей Truther,
Символи в съвремието колкото искаш, но за тогата не се бях замислял. Ще ми е интересно да пуснеш инфо от източника на информация, който си ползвал. Иначе засега нямам мнение за четвъртитата шапка.
Честито Рождество!
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Единствената връзка, която аз открих между формата на шапката на абсулвентите и масонската символика е следната:

"Маламашката е модификация на четириъгълната, църковна biretta носена от кардинали и епископи. Biretta-та е признат символ на майсторство и е подходяща шапка за възпитаници. За академични цели, горната част на шапката се е разширила до такава степен, че да може да се поддържа във въздуха и предпазва от падане пред лицето. Тази подкрепа била под формата на квадратно парче картон. С последващи изменения на корона става плоска и квадратна, с кепе беше монтирано отдолу.

Разбира се, горната част на шапаката се нарича маламашка, защото прилича на квадратните дъски, които зидарите (masons) използвали, за да пренасят и нанясят хоросан."


Източник: http://www.bitesizecanada.org/cause_18.htm

"Облечени на завършването със шапка (кепе), вие се присъединявате към общност с многовековна история на солидарност и постижение. Вашата шапка показва членството ви историческа традиция на учени, датираща още от Средновековието.

Точно като и тогата, тя е част от историята. Шапката се нарича маламашка и е част от дизайна на шапки, носени от дюлгери и зидари през Средновековието. Плоската повърхност има практическо значение - място където се трупа на цимент или хоросан, необходим за слепването на тухли или камъни. Символиката е да се достигне до вашата "маламашка", или тази на партньора ви, с мистрия за "разпространението на хоросан между тухлите". Човек, който е спечелил (заслужил) "маламашка" е обучен член на стара гилдия на древни изкуства, както и маламашката показва гордостта му от постъпването му (изтъргуването му) в тази гилдия."


Източник: http://www.ehow.com/how_4743908_wear-graduation-cap.html

Та като се има предвид това и че всъщност масон (mason) означава "зидар", а "freemasonary" може да се прведе като "гилдия на свободните зидари", Truther не е съвсем в грешна посока.  Поне аз така си мисля де.

Темата е интересна. Нека някой друг ако намери други доказателства или информация, която потвърждава или отхвърля тази теория да ги пост-не тук. Всички сме ги носили тези шапки и тоги, или ви предстои да ги сложите - хубаво е човек да знае какво всъщност символизират. ;)
Активен
Nobody likes a smart ass...

Everlast

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 253

Не знам, на мен не ми се струва толкова неуместна тази традиция, все пак католицизмът е част от християнството, а тук в България май гледаме на него като на отделна религия - имаме една библия, един бог, не трябва да сме толкова критични. Като стане 14 феруари всички се втурват да празнуват Св. Валентин...А и свободните масони са едни от най-великите строители. Издигнали са може би най уникалните постройки за времето си, а и не само (катедралите). Та затова не ми се струва толкова лошо, не е като да е нещо ислямско, тогава щеше да е смешно.  :-)
Активен
Я - солдат, недоношенный ребенок войны...

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Не знам, на мен не ми се струва толкова неуместна тази традиция, все пак католицизмът е част от християнството, а тук в България май гледаме на него като на отделна религия - имаме една библия, един бог, не трябва да сме толкова критични. Като стане 14 феруари всички се втурват да празнуват Св. Валентин...А и свободните масони са едни от най-великите строители. Издигнали са може би най уникалните постройки за времето си, а и не само (катедралите). Та затова не ми се струва толкова лошо, не е като да е нещо ислямско, тогава щеше да е смешно.  :-)

Не в случая не става въпрос да е нещо "нередно" или "срамно" или "лошо" - чисто и просто се замислихме от къде произлиза формата и символиката на университетските кепета. Това е, което аз намерих след едно семпличко търсене в Интернет. Ако някой намери още информация - нека я сподели.
Активен
Nobody likes a smart ass...

Everlast

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 253

Аз до колкото разбрах от поста на Truther е точно обратното.
Активен
Я - солдат, недоношенный ребенок войны...

soul hunter

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Абе, хора, аз пък се чудя к'во толкова ви боли фара за формата на шапките  :-D

Сякаш това е проблемът на ПУ-то. Цялото висше образование в 80% е пълен фарс, мижи да та лъжем. Изпити се взимат с пищови при това МАСОВО (то ест никой нищо не вдява, а после взима диплома и като си иде в Куртово Конаре вика "Тате, виж аз съм учен"). Преподавателите се правят, че не виждат за какво става въпрос.

Да не говорим, че след "великото" ПУ доста хора си задават въпроса "За к'во въобще си губих времето...?" и така или иначе свършват с работна позиция в сферата на услугите...

Но, да, шапката е къде-къде по-съществен проблем. ;)
« Последна редакция: 27.01.2010, 10:05:58 от soul hunter »
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Но, да, шапката е къде-къде по-съществен проблем. ;)

Ами според мен трябва да има хора, които обръщат внимание И НА ТЕЗИ НЕЩА...  :? Не че е най-важният проблем, но според мен е добре да се знае...  :roll:
Активен
Nobody likes a smart ass...

soul hunter

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Ами MISSION: ACCOMPLISHED в такъв случай. Знае се. Next...
Активен

Truther

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29

Абе, хора, аз пък се чудя к'во толкова ви боли фара за формата на шапките  :-D

Сякаш това е проблемът на ПУ-то. Цялото висше образование в 80% е пълен фарс, мижи да та лъжем. Изпити се взимат с пищови при това МАСОВО (то ест никой нищо не вдява, а после взима диплома и като си иде в Куртово Конаре вика "Тате, виж аз съм учен"). Преподавателите се правят, че не виждат за какво става въпрос.

Да не говорим, че след "великото" ПУ доста хора си задават въпроса "За к'во въобще си губих времето...?" и така или иначе свършват с работна позиция в сферата на услугите...

Но, да, шапката е къде-къде по-съществен проблем. ;)

Като си купиш дънки, на тях има логото на фирмата, която ги прави. Еми в случая с католико-масонския символ е същото. Поне вече знаем кой дърпа конците на образователната система. Моля ти се не гледай толкова повърхностно.
Активен

soul hunter

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Абе, хора, аз пък се чудя к'во толкова ви боли фара за формата на шапките  :-D

Сякаш това е проблемът на ПУ-то. Цялото висше образование в 80% е пълен фарс, мижи да та лъжем. Изпити се взимат с пищови при това МАСОВО (то ест никой нищо не вдява, а после взима диплома и като си иде в Куртово Конаре вика "Тате, виж аз съм учен"). Преподавателите се правят, че не виждат за какво става въпрос.

Да не говорим, че след "великото" ПУ доста хора си задават въпроса "За к'во въобще си губих времето...?" и така или иначе свършват с работна позиция в сферата на услугите...

Но, да, шапката е къде-къде по-съществен проблем. ;)

Като си купиш дънки, на тях има логото на фирмата, която ги прави. Еми в случая с католико-масонския символ е същото. Поне вече знаем кой дърпа конците на образователната система. Моля ти се не гледай толкова повърхностно.

Повърхностно!?  :-D

Със същия успех аз мога да ти кажа "Недей да бъдеш толкова дребнав". Изтъкнах много по-сериозни и съществени проблеми от евентуалното значение на формата на някаква шапка, която принципно не служи за нищо, а ти ми викаш, че съм повърхностен.

Добре, нека приемем, че католиците дърпат конците в образованието. Какво правим? Ставаме католици и се догомваме до властта, или организираме бунт срещу намесата на католицизма в образованието? Кажи к'во предлагаш и го прайм веднага.  :wink:



 
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

ха ха ха чакайте да Ви светна малко с тази шапка-смешник.Тя че е най-смешната шапка -това спор няма.Но какво означава  ще Ви кажа .Това е смисъла на живота изразено символистично  четирите ъгъла символизират каквото горе това и долу каквото отпред това и отзад.ако не се лъжа Декарт беше казал , че аз знам че нищо не знам, даже няма значение кой го е казал,това са подробностти ,но като излиза човек от университета трябва да му е ясно , че досега е учел( 4или 5 години), че нищо не е учил.защо ?защото това знание е вярно в един отрязък от 5-10-15-20- до 50 години знание  ,което след това се променя или остава в историята и на нейно място идва нова теория  (знание)Това е искал да каже и Исус Христос идвайки на земята преди 2000 години но досега малко хора са го разбирали,даже и теософи които учат в нашия университет!няма никаква лигика маламашката да стои на главата защото е неудобно да вземаш хоросана от главата си!  На автора му благодаря за страхотното чувство за хумор.така ме разсмя в този мразовит ден !евала ,евала на този майстор на художественото слово! :bow: :-)
Активен
Всичко е любов

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

няма никаква лигика маламашката да стои на главата защото е неудобно да вземаш хоросана от главата си!

Добре де хубаво спориш, ама поне прочети правилно, какво съм написал...

Цитат
...Шапката се нарича маламашка и е част от дизайна на шапки, носени от дюлгери и зидарипрез Средновековието...

...горната част на шапаката се нарича маламашка, защото прилича на квадратните дъски, които зидарите (masons) използвали, за да пренасят и нанясят хоросан...

Шапки с подобна форма са носили зидарите от Средновековието. И после се доуточнява, че формата (квадратната плоскост) символизира плоскостите които зидарите използват за нанасяне на хоросан (маламашка). Говорим за символика - никой не си носи маламашката на главата естествено.   :? Нещата не трябва да се приемат буквално.  :? :? :?

И пак ще кажа, че само защото образованието в България и ПУ в частност има много по-големи проблеми - "по-незначителните" като масонската символика трябва да се пренебрегват...  :s:
Активен
Nobody likes a smart ass...

LuckyLuck

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 117

Случайно видях темата и реших да понапиша нещо.

Truther , хубаво си видял символиката и най-вероятно логиката ти е вярна. Но замисли се , ако започнем да търсим символика в съвремието и ако се върнем на оригиналното и значение отпреди векове ,то сигурно ще намерим шокиращи неща.

Тези шапки и роби просто са се наложили в академичните общности. И може да ти е чудно ,но в Истанбулския университет също си слагат роби и шапки на церемонията по завършването (слуайно ги видях преди време докато бях на екскурзия там) ,не вярвам да си мислиш че са поклоници на католицизма. Още един пример - и в Азия носят подобни дрехи на церемонията.
Университета в Атина , университетите в Русия ,Сърбия, Румъния ...  те са източноправославни държави... същите церемонии,същите шапки и роби...  Е вярно те поне си празнуват по християнските празници по стария календар за разлика от нас ,но не мисля че се имат за католици-масони...

Незнам защо чак толкова навътре го приемаш. Тези символи ако преди няколко стотин години са означавали едно ,то сега просто са се наложили в по голямата част на света като атрибути при церемониите на завършващите.

И пак да се върна - ако започнем да човъркаме откъде произлизат някои наложили се в съвремието неща(особено имена,наименования , ритуали,празници и т.н.) като уж чисто български и ако видим откъде всъщност идват и какво означават доста ще се изненадаме.
« Последна редакция: 03.03.2010, 15:42:57 от LuckyLuck »
Активен