argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Икономическа задача  (Прочетена 4709 пъти)

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Икономическа задача
« -: 24.08.2006, 17:54:06 »

Погледнато чисто теоретично нека разгледаме следната ситуация:

1) На пазара се търгуват 10 емисии AAA, BBB, CCC, ..., JJJ

2) Началната пазарна цена на всички емисии е 100 виртуални валутни единици.

3) Курс купува/продава е един и същ, т.е. няма сплит.

4) Цената за деня на дадена емисия се определя случайно в края на предходния ден като се спазват следните ограничения:

4.1) Ако цената на емисията е над 30 виртуални валутни единици, то цената на емисията може да се измени случайно нагоре или надолу, но в диапазона от 10 виртуални единици.

4.2) Ако цената на емисията падне под 30 виртуални валутни единици, то цената на емисията се закотвя твърдо на 30 виртуални валутни единици. В края на деня се прави нова преоценка (отново на случаен принцип).

Ако търговията започва с 10 000 виртуални валутни единици и търгуваме 100 дни целта е:

1) Да се намери такава стратегия, която да доведе загубата до минимално равнище.

2) Да се намери такава стратегия, която да доведе печалбата до максимално равнище.

3) Същите две условия, но при положение, че дневното изменение не е твърдо 10 валутни единици, а 10%.

Някакви предложения?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Икономическа задача
« Отговор #1 -: 24.08.2006, 21:57:55 »

Здрасти Иване,

не мога да реша задачата (много ми е сложна), но за пореден път се убеждавам колко е важна приложната математика: хубаво е, че си постнал и във ФМИ форума - там очаквам да е по-интересната дискусията... Въпреки всичко, докато четох условието (поста ти по-горе) се замислих колко много (в пъти) студенти в З. Европа учат икономика пред теоретичните дисциплини... Друг интересен въпрос е дали те се обучават по икономика защото се харчи или защото немската (примерно) институция е решила така...

Може би всички тия размисли са основата на прехода към прилагане на теориите измислени и неприложени до сега. Веднъж говорих с един мой приятел от ФМИ пред който се възхищавах как немците приложили система за избяхване на задръстванията по магистралите (а това е сериозен проблем за Г.) - той ми отговори: "хехе - това е супер прост алгоритъм от преди 50 години, измислен от... (някой си)" - тогава разбрах как теоретиците на 21-ви век губят пред приложните учени, в която графа попадаш ти :)

Успех фен!
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re: Икономическа задача
« Отговор #2 -: 25.08.2006, 13:49:08 »

Според мен:

- Прекалено много случайни и неизвестни велични.

- Не си споменал как се търгува, колко може да се търгува на ден, произволно ли можеш да търгуваш с каквито си искаш валути когато си искаш? Има ли други играчи, от които да зависиш, и какво е тяхното поведене?

- Ако имаш предвид симулация на реален пазар, като Форекс,  там курсовете не се променят на случаен принцип и могат да се улавят тенденции и цикли - това е начинът да се печели разумно; чрез разпознаване на модели  (pattern matching).  Ако в пазара обаче няма никакви модели и цените скачат нагоре-надолу всеки ден по напълно случаен принцип - това би било лотария.
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Икономическа задача
« Отговор #3 -: 25.08.2006, 15:38:24 »

Търгуването е много лесно, в деня X си харесваш някоя емисия и купуваш толкова дялове/акции, колкото решиш, стига да не надвишиш лимита по сметката си (в началото 10 000), т.е. първия ден можеш да купиш 100 дяла от която и да било емисия.

Няма ограничения в обема на дневната търговия.

Изменението на цената е напълно случайно.

Търгува само един човек (ти).
Активен

BORIME4KA

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
    • http://psabev.blogspot.com
Re: Икономическа задача
« Отговор #4 -: 28.08.2006, 15:27:11 »

При това условие съм съгласен с Тош - тук става дума за лотария, а не за стратегия! Иначе аз вече спечелих първата си хилядарка на борсата :-)
Активен

Brain

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re: Икономическа задача
« Отговор #5 -: 30.08.2006, 22:37:24 »

Иване, тая тема си я пуснал и в един друг, по-сериозен икономически форум. И в двата случая ми се вижда безмислена.
В реалността всичко е фундаментален анализ плюс малко технически за определяне на момента за влизане/излизане. Останалото го забрави, не ти трябва.
Активен

Brain

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re: Икономическа задача
« Отговор #6 -: 30.08.2006, 22:39:06 »

При това условие съм съгласен с Тош - тук става дума за лотария, а не за стратегия! Иначе аз вече спечелих първата си хилядарка на борсата :-)

Боримечка, я кажи началния си капитал. Хилядарката на борсата нищо не означава. Там смятаме главно в проценти. 8-)
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Икономическа задача
« Отговор #7 -: 04.09.2006, 16:55:30 »

Тъй като се запалих по тази задачка написах малка програмка, която симулира поведението, което описах в първия пост. Наблюдават се много интересни математически закономерности от ТВМС (теория на вероятностите и математическа статистика). Като кача симулацията ще пусна линк към програмата (конзолно приложение) + сорс кода (JAVA), може пък да послужи за основа на по-качествени симулации.

Пазаруват се 5 емисии с начална цена 80, 100, 120, 140, 160, ценовите ограничения  са съответно 30 и 210, началният капитал е 10 000, дневното изменение е случайно и е в диапазона +/- 10, симулират се 100 борсови сесии.

По-късно днес или най-късно утре вечер ще дам линк за сваляне на симулацията.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
JAVA Симулатор
« Отговор #8 -: 04.09.2006, 21:34:39 »

Активен