argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Дипломни работи по IPv6  (Прочетена 7111 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Дипломни работи по IPv6
« -: 02.09.2006, 18:37:04 »

   С този пост целя да сондирам мнението на ФМИ студентите (както и на останалите в ПУ) относно желанието/интереса им да работят дипломна (или курсова) работа с насоченост Internet technology и по-специално IPv6. От началото на 2006-та година университета ни има и IPv6 свързаност (http://net.uni-plovdiv.bg/?cat=6).
   Протокола IPv6 е от ново поколение и засега е експериментален, но се залага да бъде интернет протокола на бъдещето, ето защо ПУ като академична институция участва в Европейски проекти за IPv6 популяризирането и налагането (deployment) му в интернет пространството.
   Тези идеи дискутирах с декана на ФМИ – доц. Мекеров, който приветства инициативата. Ще се радвам, ако тук пишат заинтересовани студенти, които са готови да работим в тази насока. Вашите въпроси и мнения са добре дошли тук!
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #1 -: 02.09.2006, 19:03:48 »

Колегите от ФМИ 3ти и 4ти курс Информатика може да правят ДР при мен, а гл. ас. д-р Атанас Терзийски (KSX) да е научен консултант. Може да ме потърсите на живо след началото на учебната година в Нова Сграда (след 2.10.2006) - аз водя на 1ви курс Информатика упражнения по ОКИ, а може и тук във форума да се уточним предварително и по-рано!
Тематиката е съвременна и интересна и ще е полезно да се разработят нещата сериозно и докрай.
« Последна редакция: 02.09.2006, 19:08:58 от Svetoslav Enkov »
Активен

XaKePaT

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
    • продавам сайт
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #2 -: 02.09.2006, 22:12:42 »

малко ми е интересно като не  е навлязал IPv6 толкова в булгария и все още безисвестен за МНОГО хора :) както толкова има да се пише за ipv6 особенно за дипломна работа , та колко ли страници ще препокрие това .. като за ipv6 има толкова малко писано .. в много  книги за Networking  , дори и най -новите Cisco Lessons  не е наблегнадо на това и ми е много  интересно кои ще пише цяла дипломна работа по това.
« Последна редакция: 02.09.2006, 23:27:58 от XaKePaT »
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #3 -: 02.09.2006, 23:10:17 »

малко ми е интересно като не  е навлязал IPv6 толкова в булгария и все още безисвестен за МНОГО хора :) както толкова има да се пише за ipv6 особенно за дипломна работа , та колко ли страници ще препокрие това .. като за ipv6 има толкова малко писано .. в мн учебници , дори и наи йовите Cisco Lessons  не е наблегнадо на това и ми е мн интересно кои ще пише цяла дипломна работа по това.
XaKePaT, един съвет: Включвай се в дискусиите вече не като самонадеян кандидатстудент, а като приет вече студент във ФМИ. Ако можеш, постаряй се да пишеш и малко по-грамотно. Иначе, успех в следването!
Активен

XaKePaT

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
    • продавам сайт
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #4 -: 02.09.2006, 23:28:12 »

ОК

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #5 -: 03.09.2006, 00:46:59 »

XaKePaT, сегашната версия на TCP/IP е на повече от 25 години и започва да издъхва откъм съвременни изисквания. IPv6 се разработва от 10 години насам и плановете са да се наложи масово към 2010 някъде и ще стане! Уроците на Cisco са на много ниско ниво и не ги имай за панацея в мрежите, а ако имаш време обърни внимание на този адрес: http://www.cisco.com/ipv6, както и на цитирания адрес от първия ми пост - там имаш адреси, с които можеш да започнеш добиването на представа за мащабността на IPv6 deployment-a на световно ниво.

Успех в "морето до колене" и умната, че може да се окаже дълбоко :)
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #6 -: 03.09.2006, 21:52:54 »

tova e dosta interesno ima li niakakvi konkretni predlojenia?
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #7 -: 03.09.2006, 22:24:34 »

...Уроците на Cisco са на много ниско ниво...

Интересно за кои точно уроци говориш, защото има CCNA, CCNP, CCIE... и още няколко други направления!

В България масово се знае и говори за CCNA, но това е само първата четворка от общо осем модула, които се изучават в CISCO академията. В CCNA IPv6 се споменава само за обща култура, защото целта на CCNA не е да се назубрят видовете протоколи, а да създаде от хората качествени мрежови администратори, което се постига най-малкото след завършването на 4-ти модул, а за предпочитане 8-ми (IS-IS, Advanced OSPF и т.н.)

И по темата: именно фактът, че IPv6 не е навлязъл масово дава възможност да се пишат тонове дипломни работи и то не само на теоретично ниво. .NET и Java отдавна дават възможност за програмиране като се използва този протокол, така че от практическа гледна трочка ограничения няма. Ако все още бях студент с удоволствие бих разработвал дипломна работа в тази насока!
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #8 -: 03.09.2006, 22:26:55 »

da a C dava vuzmojnost da se pishe za IPv6 oshte predi da zaplanuvat IPv6 :)
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #9 -: 04.09.2006, 08:53:02 »

tova e dosta interesno ima li niakakvi konkretni predlojenia?
Stilgar, конкретните предложения умишлено ги пропуснах в първоначалния си пост. Разбира се имам няколко предложения, с които може да стартират веднага 2-3 дипломни работи. Общите насоки засега са в два клона - приложно (разработване на IPv6 приложения) и по-ниско (рутиращи протоколи, мултикаст и т.н. networking). Към средата на октомври за няколко дена ще имам e-learning курс в Брюксел към 6diss.org, след който се надявам да се върна с още една торба идеи, така че поле за развитие в тази насока тепърва предстои.

Интересно за кои точно уроци говориш, защото има CCNA, CCNP, CCIE... и още няколко други направления!
Иване, разбира се че е така, но по нивото на поста на XaKePaT допуснах, че той визира Cisco академията (CCNA). Защо съм скептичен към Cisco идеологията (манията) мога да се аргументирам добре, но в друг пост - не ми се иска да бягаме много от IPv6 темата в тази дискусия :)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #10 -: 04.09.2006, 11:35:40 »

В първоначалния пост изрично е написано СОНДИРАНЕ на мнението на студентите от ФМИ. Ако имаме желаещи да работят по това направление, тепърва ще съгласуваме и измислим теми, приложения и насоки за работа, съобразени с желанието и възможностите на кандидат-дипломантите  :-D

Затова всички приказки има ли почва в България и дали се изучава в Сиско или не са ненужни на този етап.

IPv6 навлиза и това е факт, независещ от Сиско и академията му.

Очаквам конкретни предложения и идеи, не лаф-моабет от рода на 'за кво е това' и 'там не се учи'! ТУК ЩЕ СЕ УЧИ И ПОЛЗВА И ЩЕ РАБОТИМ С НЕГО!
Активен

neliM

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
  • Шматка
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #11 -: 04.09.2006, 12:35:26 »

IPv6 определено има бъдеще, ако не бяха освободили масата неизползвани IPv4 мрежи от големите корпорации като IBM и т.н. досега да бяхме принудени да минем на новата версия, поради липса на свободни мрежи, в така или иначе бързо разрастващия се интернет и нуждата от IP-та. (не говоря за частни мрежи при който 100 клиента излизат с едно ИП в интернет)

Дори си спомням че в един момент доста се нашумя и има фирми в България който ползват IPv6 на частно ниво, но в момента в който се освободиха голяма част от мрежите, хората засега се успокойха и се задоволяват с v4

Мен по-скоро ме притеснява факта че Windows (до XP) е насочен към IPv4, което  лесно може да се промени с разни обновления, но все пак е неудобство за крайния клиент и можеби това допълнително пречи за навлизането на IPv6 по масово.

Хората занимаващи се с линукс вероятно са забелязали че там нещата се развиват доста по скоростно в тази насока..

Та, предимно наговорих глупости, не твърдя че съм много вещ в тази насока, но вярвам че има бъдеще, ако някой се съмнява и това е причината поради която не му се захваща :)

едит:
Аа, забравих да спомена с какво е най-вече апетитен, при IPv6 броя на адресите е пъти по голям от този в IPv4, което е вероятно най-големия плюс като се има впредвид че вече всеки гледа да се бодне в мрежата ;)


Поздрави, Милен  :-D

« Последна редакция: 04.09.2006, 12:38:30 от neliM »
Активен
Шматкам се.

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #12 -: 04.09.2006, 20:59:39 »

emi vista shte reshi tozi problem
koito v momenta izobshto ne e problem
smiatam che do masovoto navlizane na ipv6 Vista shte e osnovnia OS po sveta taka che niama griji
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #13 -: 04.09.2006, 21:41:35 »

Windows 2000, XP и 2003 се справят перфектно с IPv6 на потребителско ниво (за end-user), не знам от къде черпите тази информация. Аз от няколко месеца си броузвам по IPv6 и съм доволен. Рутиранията никви ги няма, но картинката е същата и за IPv4. IP филтри за v6 също няма.
В заключение IPv6 е на експериментално ниво - няма много приложения или комерсиални сайтове, но за сметка на това има голямо поле за изява, което е супер за академичните среди, не мислите ли :)
Активен

neliM

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
  • Шматка
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #14 -: 05.09.2006, 18:56:58 »

ksx:
Хъмз, да, извинявам се за което, грешил съм.  :roll:
Току що се поразрових малко и видях че найстина нещата не седят така както аз мислех.
До тук води невежеството :)

Хехе, значи си намерих занимавка за тази вечер.

едит:
леле тия адреси нямат запомняне ;)

Поздрави.
« Последна редакция: 05.09.2006, 19:19:06 от neliM »
Активен
Шматкам се.

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #15 -: 20.09.2006, 03:38:47 »

малко ми е интересно като не  е навлязал IPv6 толкова ... все още безисвестен за МНОГО хора :) ... та колко ли страници ще препокрие това .. като за ipv6 има толкова малко писано ... и ми е много  интересно кои ще пише цяла дипломна работа по това.
Първо се извинявам за изтритите места от цитата, дано в този му вид не прозвучи различно от мисълта на XaKePaT.
Последния абзац на г-н Давидов
И по темата: именно фактът, че IPv6 не е навлязъл масово дава възможност да се пишат тонове дипломни работи и то не само на теоретично ниво. .NET и Java отдавна дават възможност за програмиране като се използва този протокол, така че от практическа гледна трочка ограничения няма. Ако все още бях студент с удоволствие бих разработвал дипломна работа в тази насока!
[/i]
все едно аз съм го писал.

Бих напомнил и че дипломните работи не (би следвало да) се оценяват "на кило". Студентите също не бива да се притесняват, че няма много написано по темата - нали дипломна работа (би трябвало да) се пише, а не се преписва от вече написани книги? Още по-добре, ако е по тема с бъдеще, с която малко хора са запознати. Според мен биха натрупали доста полезен опит ...
« Последна редакция: 23.09.2006, 01:17:44 от Георги Фурнаджиев »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #16 -: 12.10.2006, 00:15:34 »

За заинтересованите: На 23.10.2006. от 9:30 в Ректорат (Химически факултет, кат. Аналитична химия) ще дискутираме по-конкретно възможностите за IPv6 разработки, както и други възможности свързани с мрежата. Засега ще сме аз, Миро (mIROman^), гл. ас. Енков, Спас Чолаков (1-ви курс ФМИ), може би Георги Стефанов (4-ти курс ФМИ) и който още желае.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #17 -: 21.10.2006, 17:47:33 »

http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=1602.0

ето малко фопълнителна информация за IPv6 (след Брюксел) + опция за много нови възможности за работа в IT сферата в академичните среди (ПУ).
Активен

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #18 -: 26.10.2006, 15:56:52 »

Аз вече също съм в кюпа.
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Дипломни работи по IPv6
« Отговор #19 -: 28.10.2006, 20:22:52 »

Можете да ме намерите всеки петък до 8.12.2006 в Нова Сграда - имам упражнения по ОКИ с 1-ви курс Информатика (532 или 536 КЗ) или на емайла или ICQ 4153284.

Моите виждания за дипломни работи са следните:

1-2 работи по популяризиране на IPv6 - сайт, форум, превод на IPv6 deployment guide...

1-2 работи по реализация на IPv6 в ПУ/ФМИ - мрежи, настройки, сървери - самата ДР после ще е описание на процеса с екрани и ръководства за инсталиране и др...

1-2 работи по някакви реални инструменти за IPv6 - програми, адаптиране на програми, инструменти...

« Последна редакция: 28.10.2006, 21:17:28 от Светослав Енков »
Активен