argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За или против носенето на оръжие в университета?  (Прочетена 2867 пъти)

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Може ли да се носи оръжие в университета?Колеги това според мен е актуална тема.Преди няколко дни една преподавателка в Сащ  по биология застреля 2 професори и един доцент защото й спъвали развитието!Вярно -това е Америка но ,трябва да ви кажа че съм засичал колеги студенти с газови пистолети в университета, а мишени -асистенти и професори в унито бол,ами може и някоя невинна жертва да има .За съжаление пазача не проверява за носене на оръжие.Днес бях в Благоевградския университет и трябва да Ви кажа че скенера на вратата при пазача реагира   даже и на нокторизачка.Защо ректора не заповяда да се сложи скенер и в ПУ?Когато стане късно ,късно късно някой ще се сети!необходима е сериозна дискусия по темата и аз предлагам да се започне-никога не е късно,а колкото по рано толкова по -добре!инж. Марин Янков 5 курс ,Право ПУ
Активен
Всичко е любов

S.Cvetkov

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 433
  • Самуил Ц.
    • Стундетски съвет при ПУ "Паисий Хилендарски"

Във връзка с ЮЗУ-то мога да ти кажа, че там се помещава и Американския Университет в които семестриалната такса започва от 5000 долара.
Активен
С. Цветков

samsung

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 74

Наистина дискусионен следва да бъде въпроса относно носенето на оръжия ,но не би трябвало да го ограничаваме само в пределите на университета.Като бъдещ юрист може би съзнавате,че свободното носене на оръжие е несъмнено предпоставка за престъпления от което следва,че нормативната уредба не бива да бъде локална,а напротив.Позитивно е решението на законодателя за предстоящо регистриране на газовите оръжия,но все пак тази разпоредба има по-скоро превантивен харатер и цели не предотвратяването на едно резултатно деяние,а неговата разкриваемост.
Всяка инициатива в насока подобряване сигурността на гражданите следва да бъде адмирирана,а примери като посочения от ЮЗУ последвани от всички...
Но въпреки това смятам,че сигурността е в компетентността на МВР и други ведомства,а задача на университетите е да развиват потенциала и духовното у студентите!
Активен

Васил Георгиев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1157
  • Genius has side effects!
    • Ironichen - блогът на Васил Георгиев

Твърдо съм против да се носи оръжие в университета, но замислете се, дали само университета е мястото, в което не трябва да се носи оръжие! Дори в университета да има забрана за оръжие, да има скенер, който спомага за предотваряването на влизането с оръжие, кой ни дава гаранция, че някой луд няма да ни застреля точно пред университета, без да му се налага да влиза в него! Регистрацията на газовото оръжие е някакъв напредък като цяло, защото голяма част от газовите пистолети лесно се преправят на бойни! Все пак си мисля, че правилата за продажба на оръжие трябва да са доста по-сериозни, а не всеки втори да има достъп до пистолети и т.н.!
Активен
"Човек трябва да живее така, че да не умре и след смъртта си!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Мартине, ти си като майка ми - чула нещо по TV или медиите за масова манипулация и директно го прилага в живота си. Хайде да сложим детектор за метал на всяка входна врата, детектор за наркотици, камери и въоражена охрана + по един отговорник на коридор, сграда и факултет, по един доносник в курс всеки ден да се събираме на отчети... това май сме го живяли скоро и ти би трябвало да помниш много добре това време. Полицейщината не помага и в никакъв случай не може да замени липсата на морал!

Защото, когато приемаме листовки с разголени кифли, секс плакати по улицата, алкохола за задължително питие при сядане на маса, турските и американските филми и сериали за водеща светлина в живота и т.н. и т.н. възпитание и обучение на децата и младежите - ми много ясно, че ще няма да правят нещо по-различно в училище, на улицата, в университета и навсякъде. От къде да им хрумне, че могат да правят нещо добро, след като горките никаде никога не са го видяли?

Нещата ще стават по-зле и по-зле и нашите постфактум мерки още по-смешни и по-смешни, докато не се обърнем към правилния дух и морал, който да ни води.
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264

Мартине, ти си като майка ми - чула нещо по TV или медиите за масова манипулация и директно го прилага в живота си. Хайде да сложим детектор за метал на всяка входна врата, детектор за наркотици, камери и въоражена охрана + по един отговорник на коридор, сграда и факултет, по един доносник в курс всеки ден да се събираме на отчети... това май сме го живяли скоро и ти би трябвало да помниш много добре това време. Полицейщината не помага и в никакъв случай не може да замени липсата на морал!

 :y: :y: :y: Напълно съм съгласен.
  Нещата упират до мисленето ни, не до каквито и да е мерки.А това първото не се променя или е много трудно.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

S.Cvetkov

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 433
  • Самуил Ц.
    • Стундетски съвет при ПУ "Паисий Хилендарски"

Явно юристите са изучавали миналия семестър нещо свързано с оръжията и сега се опитват да си приложат знанията :):)
Активен
С. Цветков

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

Да бе да .много несириозно се разглеждат нещата.когато стане късно тогава се сещаме за някои забравени истини.според мен твърдо съм за забрана на всякакви оръжия и  в тая връзка  е просто едно задължение  да се слагат скенери на входовете както е в съда и в други големи учреждения. :-)
« Последна редакция: 16.02.2010, 17:00:54 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264

Чисто практически и сега стават задръствания на входа на ректората, пък си представям какво забавяне ще се получи  с този скенер, при условие че има непрекъснато влизащи и излизащи студенти.В името на какво ще е това............?Хипотетичната възможност нещо да се случи.......?Такава винаги ще е възможна ако има хора решени да направят някаква глупост.По-добре е ПУ да помисли да има още един постоянно отворен вход на ректората, щото са ни оградали като затвор .Да не говорим примерно кава е противопожарната безопасност на бараките около унито.Все неща, за които трябва да се вземат превантивни мерки.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Наскоро на гости в Унито за малко ми дойде един (втори) братовчед, който е пожарникар. Първата му реакция беше "Много ви е лъскаво, ама къде ви е пожароизвестяването. Тука ако мине един инспектор и ще затвори сградата на втората минута".

Има и много по-важни и страшни неща от пистолетите, които в България никога не са били чак такъв проблем. Ако някой е решил да те стреля, ще го направи и извън Университета. Впрочем, газов пистолет на закрито е голяма простотия. А пък на открито... можеш да ми го извадиш, ама ще е за твоя сметка.
Активен
Физически Факултет

john_abruzzi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 186

за внасяне на оръжие в университета - категорично против. :handshake: иначе за извън университета е съвсем друга история, като се има предвид кво се случва по улиците на града, и то не в някакви крайни и забутани улички, а на централни места...
Активен

Стойчо

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 255
  • Политология\Маркетинг

Добре навън ще носиш газов,то друг няма как...но ако този срещу теб извади боен и в най-добрият случай те гръмне в рамото,какво правим?В съда ще е абсолютно законна самоотбрана.Зарежете ги тези оръжия,един прав десен под брадичката е най-добре :-D
« Последна редакция: 21.02.2010, 20:16:35 от Стойчо »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Оръжието не решава проблеми, напротив - създава още повече... Примери от нашите локални бандитчета, та като стигнете до цели силни държави. Другаде е решението.
Активен

john_abruzzi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 186

до стойчо и атанас терзийски. колеги, склонен  съм да подкрепя вашата позиция, която ми се струва еднаква. :handshake: интересно ми е обаче друго. :? някой от вас случайно да е бил нападан в гръб от няколко непознати лица, при това с ритници в гърба и юмруци където сварят по главата? :-o и то в центъра на града, на пресечката зад съдебната палата, но не през нощта, а около 20:30? предполагам не са и не ви го пожелавам. :-) та точно тая случка променя мнението ми за носенето на оръжие от едната крайност в другата.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

В тази точно ситуация никой пищов няма да те спаси.
Активен
Физически Факултет

DanceWithTheWaves

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Имаш ли оръжие, знаеш, че имаш и възможността да го използваш... Не мисля, че трябва изобщо да се допуска... В АУ напримери като бях през лятото ни проверяваха преди да влзем... С някакви детектори
А не на всеки човек може да се вярва...
Активен

john_abruzzi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 186

и накрая се оказва, че едва ли не в пу безпроблемно можеш да внесеш оръжие към момента...
Активен