argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Задочното обучение  (Прочетена 2510 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Задочното обучение
« -: 11.09.2006, 11:42:19 »

Тук има някой размисли (на студентско или потребителско ниво) за задочното обучение. Иска ми се и аз да споделя някой мои (преподавателски) наблюдения за т.нар. задочното висше обучение.

Та вече трети ден продължавам целодневния маратон (Л+У) и така ще е още 2 - поне лекциите свърших току що, та ето наблюденията ми:

* Ефективността на възприемане (и интерес) от студентите рязко пада след първите няколко астрономични часа, моята също. Това наказание е почти антихуманно.
* Въпреки това часовете по същата дисциплина в сравнение с редовния курс са по-малко и напълно недостатъчни за качественно обучение, часовете за упражнения също, а дипломите еднакви - не е честно :)
* Горките деца после продължават с Органична химия (още по-тежък маратон) - не искам да ги мисля.

...и замисляйки се над тия очевадни за преподаватели и студенти факти, знаейки че в З. Европа, където научната и университетска продукция е в пъти по-качественна от нашенската и където задочно висше НЯМА, се чудя на какво се дължи този абсурд у нас.

Аз мисля, че това е много изгодно двустранно споразумение и това е единствената причина още да влачим задочното като форма на "обучение", а именно: студентите минават леко и получават евтино диплома, а университета пък има достатъчко студенти, като бройка, така че да каже на МОН един ден --- ето видите ли колко голям университет сме... яко, нали? :)
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Задочното обучение
« Отговор #1 -: 11.09.2006, 11:56:46 »

"Яко нали?" - Да, яко!!! Предполагам си прав, но дано не ми се наложи да разбирам.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re: Задочното обучение
« Отговор #2 -: 11.09.2006, 12:02:19 »


Що се отнася за т.3 -  има една по-добра реализация на задочната идея: http://www.open.ac.uk/ , която при това се ползва доста активно.
Активен

kmetov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 156
    • V. Kmetov
Re: Задочното обучение
« Отговор #3 -: 11.09.2006, 18:31:55 »

Влизам в дискусията селед поредната порция от 5 часа издевателство над горките задочници :-(((.
Първо нека ги похваля. Задочниците химици се стараят, активни са и са по-мотивирани от редовните студенти.
Въпросът е че това учебно натоварване е нечовешко.
Обучението изисква постепенно навлизане в материала като новото знание се опира на старото а при това спринтиране всичко е на един дъх и надграждане не може да се постигне.
Бръснещия прелет в лабораториите не може да изгради дори и базови умения и знания за добра лабораторна практика.
Самоподготовката тук е изключена, защото без химикали и реагенти, без апарти и инструменти без лабораторна инфраструктура химия не може да се учи !!!!

 
Активен
Veselin KMETOV  Assoc. Pr

dark`queen

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: Задочното обучение
« Отговор #4 -: 28.09.2006, 10:37:04 »

zdraveite,kolegi.az sa6to bqh zado4no i po temata moga samo da kaja,4e naistina ti izpiva jiznenite sili.kofti re6enie,s cel udovletvorqvane interesite i na dvete strani,naistina sam saglasna.pojelavam uspeh na vsi4ki zado4nici.
Активен