"Правилните политики за DNS" администриране се правят с правилни средства колега. Но като гледам явно отскоро сте попаднали в дебрите на българското образование.
Както казах аман от това да обяснявам, но тъй като дълбоко ме съмнява, че освен да правим критика можем и нещо полезно и едва ли ще се видим наяве, а и пишещите по форумите съм забелязал през годините рядко минават да видят за какво става въпрос всъщност при администраторите, то ще трябва пак да се впускам в обяснения.
И така:
Имало едно време... както се казва
Created On:20-Mar-2001 09:33:16 UTC
някой да помни тия години
По него време академичната мрежа прохождаше (разбирай тука има, тука нема), имаше оплакванията на редица "гурута на интернета" как сайта на факултета по информатика може да изчезва, да не се ресолва и т.н. Те още в I-ви курс правили сайтове дето имали цяла година uptime и т.н., пък сега във II-ри курс какви работи били създали направо чудеса. Та тогава ръководството се принуди да регистрира въпросният домейн. Дори известно време не се хостваше в ПУ, тъй като политиката на академичната мрежа изключваше всякакви варианти освен хххххх.acad.bg. Малко проблемно беше също да се администрира понеже освен 80-ти порт друго навън от въпросната университетска мрежа трудно се достъпваше, но както и да е. По някое време се сдобихме и с отделен доставчик (м/у другото как мислите дали това станало със средства отпуснати от университета?) при което прибрахме и сайта при нас, само и само да може негово величество студента да е щастлив.
Та по онова време обсъждания домейн имаше достатъчно Именни сървъри, връзки с други кралства, много храбри рицари и принцеси решили да осветят пътя в черната кибер гора. (май по-добре да карам направо, че да не омотам някой с тия метафори)
Имахме собствен доставчик, собствен домейн и имахме още един доставчик в лицето на академичната мрежа, всички бяха щастливи. После сменихме доставчика, пак бяхме щастливи. И другите факултети видяха, че е "fun" и те взеха да правят същото, но взеха да се харчат предимно университетски $$$, а ПУ плащаше и на академичната мрежа. Така се стигна до момента в който цифрата и кашата станаха неприемливи. През тези години академичната мрежа стана мрежа.
Дойде момента тези домейни да се закрият неотдавна, след като се прозря каква какафония е настанала и всички да минат в домейна uni-plovdiv.bg, както беше в далечната 1998 (ако не си спомня някой да пита родителите си).
Домейна uni-plovdiv.bg дълго време тъна в забвение заради рестрикциите на acad.bg. Ама защо се е стигнало до там, как и т.н. няма да обсъждам в публичното пространство.
Да не се отклонявам.
Решихме да спрем fmi-plovdiv.org и предизвикахме революция сред ползващите името, дане говорим за рекламните материали с които разполагахме. Взе се решение да с продължи още няколко години името докато хората забравят старото.
Та на коментара
"Като цяло не е добра практика в университетската мрежа да има няколко домейна - достатъчно е да има един (например uni-plovdiv.bg)."
мога да кажа на колегата, че няма смисъл да ни показва от къде се пуска топлата вода. И сами знаем.
Както пише
Expiration Date:20-Mar-2012 09:33:16 UTC
та до тогава ще се поддържа освен, ако ръководството не реши друго.
На въпроса защо няма друг NS и защо записите сочат един и същи такъв:
1. Имаме един NS с едно IP от новия доставчик (проблема с IPv4, който не знае, да вземе да прочете малко), акад мрежата едвам преглътна uni-plovdiv.bg след толкова години, та за един факултетски сайт работата няма да стане
2. В управляващия панел на регистратора има задължително два NS, но няма проблем да са еднакви
3. Този домейн е на замиране и ще бъде прекратен съгласно взетите от ръководството решения
Айде стига ви толкова, който иска повече да вземе да мине след началото на учебната година, че ми е писнало да пиша фермани за неща, които не са толкова прости колкото изглеждат в очите на 20 годишен студент.
Можете да питате колегите си които работят в УКЗ, в първи курс и на тях нещата им изглеждаха лесни за разрешаване.