argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Еразъм  (Прочетена 10090 пъти)

N.Winterblack

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 113
  • :):):)
Еразъм
« -: 01.10.2010, 19:11:59 »

Виждам, че има подобна тема, но е доста стара, затова реших да пусна нова. Може ли някой да ми каже какво плаща студента по програма Еразъм и какво се поема от университета. Имам желание, но нищо не ми е ясно  :-) :hug:
Активен

chofito

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Еразъм
« Отговор #1 -: 04.10.2010, 19:40:22 »

Субсидията по Еразъм е различна за всички държави. Определя се от стандарта на живот в определената страна. Повечето студенти, с които съм разговаряла казват, че 80 % от сумата превеждат малко преди заминаването, а останалите след като се върнеш. Най-добре отиди в 111 кабинет ( Ректорат) и се информирай за всички документи, които ти трябват и действай. Мисля че си струва  :-)
Активен

d

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:Еразъм
« Отговор #2 -: 06.10.2010, 14:04:08 »

На 7 октомври 2010 год. (четвъртък) от 16:30 часа в 10 аудитория
ще се проведе Информационен ден по Програма Еразъм.
Канят се всички студенти, проявяващи интерес
към частично обучение в друг европейски университет.
Активен

Wolfy

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Еразъм
« Отговор #3 -: 08.10.2010, 01:47:56 »

Аз нямаше как да бъда на 07.10.2010  :angry: в ПУ.
Много се интересувам за : Великобри-
тания     Cardiff University     2 x 5     1           http://www.cardiff.ac.uk     хуманитаристика :, но никъде не се посочва крайна дата за подаване на документ.Имам чувството ,че съм изпуснал срокове и т.н.т.Все пак ако някой  може да каже, иначе в Понеделник-Сряда мисля да посетя 111 кабинет и да питам.
Активен

d

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:Еразъм
« Отговор #4 -: 08.10.2010, 12:24:13 »

Срокът за подаване на документи е 14.10.2010 включително. Във сайтът на ФИФ пише 15.10.2010,  http://uni-plovdiv.bg/logos/site.jsp?id=725&ln=1 ,но вчера на срещата бе посочена датата 14.10. 2010. Обаче трябва да побързаш, за да си извадиш академична справка, че става бавно- за няколко дни.
Активен

Dr. Feelgood

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re:Еразъм
« Отговор #5 -: 15.10.2010, 18:08:59 »

Здравейте,

Може ли някой, който вече е кандидатствал, да даде идея какво представлява тестът по език / така нареченото интервю. Става въпрос за Факултета по икономически и социални науки: от там не са изнесли информация по въпроса, и май нямат намерение да го направят.
« Последна редакция: 15.10.2010, 18:23:14 от Dr. Feelgood »
Активен

Miroslav.Tomoff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 312
Re:Еразъм
« Отговор #6 -: 19.10.2010, 19:02:51 »

Моя тест беше само на хартия. Два теста, които се правят за 30-40мин макс и не са особено трудни. Все пак идеята е, че там ще сте на културен обмен и трябва свободно да можете да си разговаряте (свободно, въобще не означава граматически правилно) :))
Преподавателя, при който ме изпратиха да ме изпита, беше много готин и разбран човек. Кара... нещо беше фамилията му, ама да ме прощава, я забравих ;)

Колкото до крайният срок, аз кандидатствах мнооого след него, защото чак тогава разбрах, а имаше 3 места и само един хайванин, който отиваше, другите се бяха отказали :)

Успех на всички и ако някой иска повече инфо, може да се видим на по сладолед и да си полафим ;)
Активен

Dr. Feelgood

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re:Еразъм
« Отговор #7 -: 20.10.2010, 10:15:49 »

Моя тест беше само на хартия. Два теста, които се правят за 30-40мин макс и не са особено трудни. Все пак идеята е, че там ще сте на културен обмен и трябва свободно да можете да си разговаряте (свободно, въобще не означава граматически правилно) :))
Преподавателя, при който ме изпратиха да ме изпита, беше много готин и разбран човек. Кара... нещо беше фамилията му, ама да ме прощава, я забравих ;)

Колкото до крайният срок, аз кандидатствах мнооого след него, защото чак тогава разбрах, а имаше 3 места и само един хайванин, който отиваше, другите се бяха отказали :)

Успех на всички и ако някой иска повече инфо, може да се видим на по сладолед и да си полафим ;)


Благодаря много. А те все пак и за учене искат да ни пращат, нали на презентацията на 7ми доц. Стоява се възмути, как така ще ходите само за ахо ихи :D. Но културният обмен определено е важен, доколкото зная това е една от основните цели на мобилността по Еразъм по принцип.
Активен

Miroslav.Tomoff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 312
Re:Еразъм
« Отговор #8 -: 20.10.2010, 15:17:48 »

Естествено, че ще се прави на възмутена :)
Но аз заставам зад думите си ;)
По принцип и дефакто ;) биг дифрънс :)

Затова и казах, че съветът ми е да решите за какво искате да ходите - аху ихи (културен обмен, приятелства, плаж, море, жени и айляк в университета) или искате да се "образовате" и СПОРЕД това да си изберете дестинацията след малко проучване на хора, които вече са ходили ;)
Активен

soulseeker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re:Еразъм
« Отговор #9 -: 14.11.2012, 16:05:44 »

Някой знае ли какво представлява тестът по английски  , ако някой АФ или друга специалност,изучаваща английски , е  кандидатствал и какви са им впечатленията от университета,в който са били.
Активен

Dr. Feelgood

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re:Еразъм
« Отговор #10 -: 15.11.2012, 23:20:24 »

Здравей, аз се явих на немски и английски през есента 2010, доколкото си спомням тестовете бяха от всичко по малко - граматически упражнения, може би диктовка или работа с текстчета и устен разговор с изпитващия.

В крайна сметка отидох в Германия (университет HS-Lausitz), понеже за Белгия имаше повече кандидати, а средният успех ми беше нисък (а в Гърция не ми се ходеше :) В тоя университет с английски не става, така едва ли те интересуват подробности: трябва да отбележа обаче, че бях страшно доволен от престоя. Добра материална база, огромни библиотеки, страшно професионално отношение от страна на професорите - предполагам, че в Гент е подобно.

В голяма степен зависи ти как ще си го направиш - дали и колко искаш да учиш, и т.н.
Активен

nuraghe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Еразъм
« Отговор #11 -: 21.11.2013, 17:00:56 »

Teмата за Еразъм и всички други програми за студентски обмен традиционно се радват на малка популярност и липса на информация в ПУ. Ето защо бих искал да възобновя малко поумрелия диалог отпреди 2-3 години. Още повече, че до дни стартира новият програмен период наричан амбициозно ЕРАЗЪМ +, за който все още малко се знае по отношение на изисквани условия и други възможности за участие.

Но в момента по-голямата грижа е текущият конкурс по факултети за студентска мобилност Еразъм. За съжаление продължава традицията на слабия интерес на студентите по отношение на тези чудесни възможности да опознаят други страни, да получат опит от обучение в друг университет и друга държава, да намерят приятелства по целия свят.
В някои факултети дори грозеше опасност да няма нито един кандидат, - а това е безусловен показател за реалната опасност въобще да съкратят финансирането за ПУ.

Макар в повечето факултети вече се проведе селекция, а и сроковете за кандидатстване в отделни университети също са попреминали, горещо бих посъветвал тези, които се интересуват и биха се престрашили да пътуват и учат (макар и за кратко) в друга страна - да побързат да проверят какво е положението при факултетните им координатори по Еразъм.
Ако успеят сега - добре, но поне ще са повече подготвени за догодина.
А при въпроси и коментари пишете тук във форума.
Активен

Al_beni

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Еразъм
« Отговор #12 -: 06.12.2013, 20:55:55 »

Здравейте, аз съм студент първи курс магистър и живо се интересувам как става кандидатстването за Еразъм, по факултети ли е и какви са сроковете за следващата /2014/2015 уч. година/? Мерси! :)
Активен

SAries

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 77
  • Приложна лингвистика - английски и италиански език
Re: Еразъм
« Отговор #13 -: 10.12.2013, 11:36:19 »

В някои теми чета, че октомври месец се кандидатства и за двата семестъра, а в други, че март месец се кандидатства за първия семестър, а октомври - за втория. Най-добре е да се пита факултетният координатор.
Надявам се вече да имат повече информация за Еразъм +.
Активен

amelie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 72
  • Приложна лингвистика, III курс
Re: Еразъм
« Отговор #14 -: 01.03.2014, 18:01:13 »

Някой има ли представа кога ще има повече информация за хората, които имат желание да заминат следващия семестър?
Активен
we are the last beatniks, the lost heretics

SAries

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 77
  • Приложна лингвистика - английски и италиански език
Re: Еразъм
« Отговор #15 -: 09.03.2014, 10:26:14 »

Още не са си подновили договорите с университетите за 2014/2015г. И аз се надявам до 1-2 месеца да има някакъв резултат.
Активен

amelie

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 72
  • Приложна лингвистика, III курс
Re: Еразъм
« Отговор #16 -: 09.03.2014, 14:00:19 »

Благодаря! :)
Активен
we are the last beatniks, the lost heretics

ipetkov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Еразъм
« Отговор #17 -: 22.03.2014, 11:49:49 »

Новият програмен период за програмата Еразъм, или така нареченият ЕРАЗЪМ + до колкото аз знам, ще бъде с още по-голямо финансиране и по-големи месечни грантове. Аз лично съм ходил в Полша и останах доволен от практиката си. Който има възможност нека отиде!
Активен

anitaxx

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • Славянска филология
Re: Еразъм
« Отговор #18 -: 17.09.2014, 23:05:43 »

А  може ли да се ходи повече от един път по програмата ?
Активен

Arln

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re: Еразъм
« Отговор #19 -: 20.09.2014, 00:22:08 »

Не, един път е за цялото образование.
Активен