argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Колеги едно въпросче за преминаване на граница! Хелп:)  (Прочетена 4469 пъти)

van_kris

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

 Наложи ми се да минавам гръцката граница през новото ГКПП на Златоград с един мой френд. Влезнахме в ГКППто претърсиха ни колата, като задължителна дейност, искаха ни личните карти, аз си дадох моята разбира се, но моя фред-шофьора беше се я забравил в Пловдив, и той представи шофьорската книжка като документ за самоличност. И така нататък, след разменяне на няколко реплики с граничните органи ни накараха да си тръгнем и с отвратително отношение ни отпратиха от ГКППто. Та въпроса ми беше в кой нормативен акт се съдържа статута на граничните органи и условията за преминаване през граница, и моля Ви дайте си мнението, защото аз мисля, че в шофьорската книжка се съдържат по-важните неща нужни за да се установи самоличността на дадено лице и също така, че с нея може да се премине границата, и че отношението на граничните органи беше неуместно...
Активен

boh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
  • турбу идиот

ако не си обърнал внимание в момента в гърция обстановката е всичко друго не и спокойна. на фона на информации от миналите дни за нападения над български тирове, мислиш ли че някой ще те пусне там? при такива обстоятелства се препоръчва да не се пътува до съответната държава, но това щото българина е по ербаб и си мисли че на него няма да му се случи, няма да послуша. намерили са претекст. ако не ти е спешна работата изчакай да се успокоят нещата.
Активен
пръвуписан селянин, трол, ламер, ФМИст (за жалост/радост)

van_kris

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Благодаря за загрижеността ти, но въпроса ми беше друг!!!  :-)
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264

Що се отнася до свидетелството за управлени е на МПС, то е абсолютно равносилен документ за самоличносто подобно на личната карта и международния паспорт.Добре е да се знае не само в такива случаи, а и когато търсите справки в банки и пр.Но очевидно ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ предвижда такова лигитимилащо действие само що се отнася до територията на РБ.

Цитат
Чл. 13. (1) На българските граждани се издават следните документи за самоличност:
1. лична карта;
2. (доп. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г., в сила от 02.09.2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) паспорт, дипломатически паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност;
3. свидетелство за управление на моторно превозно средство.

Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Българските документи за самоличност удостоверяват самоличността, а при необходимост - и гражданството на лицето, чрез съдържащите се в тях данни.

чл.50(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Свидетелството за управление на моторно превозно средство служи като идентификационен документ за самоличност на територията на Република България.
Чл. 52. Чуждестранно свидетелство за управление на моторно превозно средство не може да се използва за удостоверяване на самоличността по смисъла на чл. 50, ал. 2.

В този смисъл и е обосновано едно такова действие на митническите власти.
Що се отнася до статута на граничните органи те са служители по Закона за министерство на вътрешните работи.
Цитат
Чл. 85. (1) Полицейските органи за охрана на държавната граница:
1. разполагат сили и средства, изграждат, използват и снемат инженерно-технически съоръжения и други средства;
2. осъществяват паспортно-визов контрол и извършват проверки на стоките и транспортните средства, преминаващи през граничните контролно-пропускателни пунктове;
3. спират, задържат и извършват проверки на български и чуждестранни кораби и плавателни средства, нарушили правилата за спиране и пребиваване в териториалното море, вътрешните морски води, прилежащата зона, континенталния шелф и българската част на р. Дунав;
4. спират, задържат и извършват проверки на български и чуждестранни въздухоплавателни средства при констатиране на нарушения на граничния режим и при застрашаване сигурността на полета съвместно със специализираните звена;
5. преследват нарушители на държавната граница извън граничната зона съвместно с други органи на МВР;
6. задържат извършители на контрабанда, незаконно пренесени товари и транспортни средства, преминали извън установените за целта места, и извършват проверки съвместно с митническите власти;
7. ограничават временно или забраняват движението на лица и транспортни средства в зоните и обектите по чл. 52, ал. 3 при осъществяване на оперативно-издирвателна дейност за задържане на лица и транспортни средства и ако съществува опасност за живота и здравето на хората;
8. приемат, придружават и предават нарушители на държавната граница от и на съседните гранични органи и други държави в съответствие със закона и с международните договори, по които Република България е страна;
9. поставят и използват технически средства за наблюдение и заснемане, резултатите от които могат да се използват само за предотвратяване и разкриване на престъпления или нарушения, включително за предотвратяване и разкриване на незаконно преминаване на държавната граница, на престъпления или нарушения на територията на граничните контролно-пропускателни пунктове, насочени срещу паспортно-визовия режим, или на заплахи за сигурността на личния състав, сградите и съоръженията на службата;
10. настаняват принудително в специални помещения или в специални домове чужденци, нарушили граничния режим и подлежащи на принудително отвеждане до границата или на експулсиране по ред, определен със закон.

http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2134424576
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135516991
http://europa.bg/upload/docs/FXAC08115BGC_002.pdf

ЗМВР урежда статута на нашите гранични власти, като органи на МВР.
В контекста на българогръцките отношения обаче може да се търси специален договор между България и Гърция, който може да позволява допускане само с шофьорска книжка, за което се съмнява.
В такъв случай действа  първичното и вторичното право на ЕС, което дава свобода на движение на граждани на територията на общността, но в повечето случаи след легитимиране с лична карта.
Чисто практически дори и българският закон е лишил шофьорската книжка от такова действие зад граница.
Същинският казус обаче ще се заплете ако вашия приятел е бил чужденец и книжката му е издадена в чужбина-тогава на въпроса не ще мога да дам бегъл отговор.
Но ако той е бил българин със свидетелство за управление на МПС издадено в РБ-според мен прлавилно са ви накарали да си тръгнете от границата, защото това свидетелство не се ползва със сила на документ за самоличност извън територията на РБ и на чужда територия може да отнесете някое адм. наказание.






Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

van_kris

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Благодаря за изчерпателния отговор  :bravo: И аз прочетох Закона за българските лични документи и стигнах до този извод, но си мислих, че може и да има някакъв международен договор между България и Гърция, който да урежда по подробно нещатата. Явно тази уредба в ЗБЛД е основна  :-) Благодаря още веднъж...
Активен

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134

Кои гранични органи са ви отпратили - българските или гръцките?
Активен

van_kris

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Българските
Активен