argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Здравни осигуровки  (Прочетена 13695 пъти)

Ellie.Stoychovska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #20 -: 08.01.2010, 13:14:04 »

Здравейте!
Искам да попитам някой може ли да ми даде телефон на изчислителния център, не съм от Пловдив и за това искам да попитам преди да отида. Иначе проблемът ми е, че съм реовна магистратура втори курс и за октомври и ноември нямам осигуровки. Сега от декември съм на работа с трудов договор, но за тези два месеца какво да правя. В ПУ винаги всичко ще си е хаос и абсурд ;-(
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #21 -: 08.01.2010, 21:55:44 »

Телефоните може да видиш тук - http://www.uni-plovdiv.bg/site.jsp?ln=1&id=35

А колкото до 2-та месеца не се тревожи, защото при това положение здравните ти права не са с прекъснат статус. За да ти се прекъсне е нужно да имаш над 3 месеца неплатени вноски.
Активен

vdiviq

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #22 -: 12.01.2010, 15:01:43 »

И аз имам подобен проблем. През месец март 2009 г. завърших семестриално Юридическия факултет. Дипломирах се през месец октомври същата година, т.е. до месец октомври би трябвало да съм здравно осигурен за сметка на републиканския бжюджет. Да, ама не. От месец март, т.е. от семестриалното ми завършване,  здравните ми осигуровки не са плащани.Реших и аз де се поровя в нормативните актове, уреждащи материята. Разковничето е в израза "успешно заършване курса на обучение"

Закон за висшето образование:

Чл. 67. (Доп. - ДВ, бр. 48 от 2004 г.) Статут на студент, докторант или специализант се придобива при записване във висше училище и се загубва при отписване, както и за срока на отстраняване от висшето училище по чл. 74, ал. 2.

 
Чл. 74. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 02.07.1999 г.) (1) Студент, докторант или специализант се отписва при:

1. успешно завършване курса на обучение;

2. напускане или преместване.

(2) Студент, докторант или специализант се отстранява от висшето училище за определен срок при:

1. предоставяне на неверни данни, въз основа на които е приет във висшето училище, или подправяне на документи за студентското му положение;

2. системно неизпълнение на задълженията си по учебния план или правилниците на висшето училище;

3. осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление от общ характер.


  И сега основният въпрос. Как ще тълкуваме тази т.1? Кога завършва курса на обучение? Дали след успешно издържан последен семестриален изпит или след успешно издържан държавен такъв? В допълнителните разпоредби на Закона за висшето образование не намерих обяснение на тези думи. Въпреки семестриалното завършване на един редовен студент, същият все още не е придобил съответната образователна-квалификационна степен, било тя "бакалавър" или "магистър". Съответната степен се придобива след полагането на държавен изпит или защита на дипломна работа. Ето къде, по недвусмислен за мен начин, се указва кога завършва курса на обучение:

Закон за висшето образование:


Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Обучението по всяка специалност на образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър" завършва с държавен изпит или със защита на дипломна работа.


И така.Дали това не е поредният начин за облагодетелстване на някои лица от ПУ"Паисий Хилендарски" гр. Пловдив? Вярвам , че не сте забравили "цирка" със смяната на личните лекари на студенти от Юридическия факултет без тяхно  знание и вписването на имената им в пациентската листа на "прословутия" д-р Станчев. На мен това неудобство ми се случи цели два пъти. Дали има измама и тук? Според мен "да".
Активен

vdiviq

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #23 -: 14.01.2010, 12:47:53 »

Колеги, някой ще сподели ли мнение по въпроса?Тези дни се чух с доста колеги и всички споделиха ,че имат същия проблем. Има ли някой, чийто осигуровки са изрядни или при всчички положението е едно и също. Защото ако практиката със здравните осигуровките на ПУ "Паисий Хилендарски " е такава, на мен ми намирисва на далавера. Проста аритметика: ПУ = 8000 студенти средно по 60лв липсващи здравни осигуровки на студент = 480 000лв. :-o :-o :-o
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #24 -: 14.01.2010, 22:30:04 »

Колеги, някой ще сподели ли мнение по въпроса?Тези дни се чух с доста колеги и всички споделиха ,че имат същия проблем. Има ли някой, чийто осигуровки са изрядни или при всчички положението е едно и също. Защото ако практиката със здравните осигуровките на ПУ "Паисий Хилендарски " е такава, на мен ми намирисва на далавера. Проста аритметика: ПУ = 8000 студенти средно по 60лв липсващи здравни осигуровки на студент = 480 000лв. :-o :-o :-o

Колега,  :wink: к'ви 60 лв, к'ва милиция  :-D !!! Пънеш се юрист да ставаш... до миналата година бяха 10-12 лв, а сега с увеличението - 20лв. Въпреки това - поговори си с инспекторката, виж там... декларацийки нещо трябва ли да се подават... де да знам, аз ...  :wink:...
П.С.  :-D  Сетих се -  :-D най-добре си направи една консултация... с адвокат  :-D
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

vdiviq

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #25 -: 15.01.2010, 13:10:06 »

Колега DRAFTER, декларацията , че не се осигурявам на някое друго основание съм я подал още при записването си като студент в ПУ "Паисий Хилендарски". За 2009г. здравната вноска на месец е 10.40лв, а сега от 2010г. с увеличението не е 20 лв., а 16.80лв. Сумата от 60лв. е осреднена за липсващи осигуровки на един студент и е по моя преценка. Конкретно в моя случай тази сума е 62.40лв, тъй като за 6 месеца университетът не ме осигурявал. Но има колеги, които не са осигурявани за повече от 12 месеца, в период от семестриално завършване до успешно полагане на всички държавни изпити.   


P.S. Няма да потърся консултация с адвокат, а ще подам сигнал до компетентните органи.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #26 -: 16.01.2010, 11:49:58 »

Сега звучи вече по съвсем друг начин  :wink:. Пожелавам ти успех и... развитието на нещата ще е интересно за всички.
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #27 -: 16.01.2010, 21:19:19 »

Само да вметна една забележка към горния пост. Компетентните органи са хора като всички нас ,те също хляб и луканка, ако има ядат и гледат в очите умно и интелигентно! Но на тях също не им достига държавната заплата ,затова ако ги съфинансирате може и" компетентно" да Ви решат проблема. Ако няма никаква еквивалентност във финикийски знаци, то със сигурност ще стигнете до услугите на адвокат! :y: 8-)
Активен
Всичко е любов

Remy LeBeau

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #28 -: 26.01.2010, 11:35:57 »

Здравейте,искам да попитам дали като ни приемат в университета и се запишем,ПУ ни поема автоматично здравните осигуровки или трябва да подаваме някакви молби или декларации?
Активен

hariti

  • Гост
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #29 -: 26.01.2010, 16:21:53 »

Подава се декларация, че студентът не е осигурен на друго основание. А за липсващите месеци в базата данни за здравно осигуряване причините може да са:
1. Невнесени вноски от университета.
2. Неподадени декларации обр.3 от университета в НАП.
3. Грешка в системата на НАП или НОИ.
Активен

hristinaaaa

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #30 -: 30.01.2010, 01:19:06 »

Имам едно въпросче, ако някой от вас знае как стоят нещата..
Когато прекъснеш за гоодина, не загубваш студентски права, но какво става с осигуровските... Прекъсват ли ти здравното осигуряване от блюджета(не би трябвало, поне по закон е така)
Аз по-миналата година прекъснах и от 2009 записах, но при справка в НОИ се оказва, че за пеиода на прекъсване не съм осигуряване. Не мога да си го обясня ???? В други уноверситети си ги осигуряват и когато са прекъснали(СУ "Кл. Охридски" например)
Активен

vdiviq

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Здравни осигуровки
« Отговор #31 -: 18.02.2010, 15:38:47 »

Всеки с липсващи здравноосигурителни вноски да предостави в НАП уверение от университета, че за същия период, в който липсват данни за здравно осигуряване, е бил студент редовно обучение. НАП ще възстановят липсващите здравноосигурителни вноски.
Активен