argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Молекулярна или медицинска биология  (Прочетена 4533 пъти)

invictus07

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

Здравейте, мисля догодина да кандидатствам в ПУ с биология и се чудя коя от тези две специалности да избера - молекулярна или медицинска биология. Какво бихте ме посъветвали? Коя специалност е по-добре и с коя ще имам по-голям шанс за реализация? Моля ви, кажете какво ви е впечатлението от обучението. Заслужава ли си?

Благодаря предварително :)
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #1 -: 23.12.2010, 10:04:23 »

Моя съвет е сравни двете програми и която ти харесва нея запиши. Няма смисъл да учиш нещо, само защото имало евентуална по-голяма реализация, пък да умираш от скука по време на следването. Иначе реализация си е трудна, но има такава. Аз съм за Молекулярна биология, но това ми е мечтата и не мога да си представя друго да уча. За мен обучението си заслужава. :-)

 http://bio.uni-plovdiv.bg/?page_id=181
учебни планове

П.С. За медицинска биология ми е трудно да ти кажа какво можеш да работиш, тъй като още нито един един випуск не е завършил, но не можеш да станеш лекар, мед. сестра или нещо такова - за тези специалности си има МУ.
 http://bio.uni-plovdiv.bg/?cat=21
квалификационна характеристика на специалностите
« Последна редакция: 23.12.2010, 10:14:54 от Anck_Sun_Amun »
Активен

invictus07

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #2 -: 23.12.2010, 10:15:20 »

По принцип молекулярната ме влече повече, защото на Запад се търсят повече специалисти в тази насока, но пък програмата ми се струва малко непълна, поне новата от 2010. А как ти се струва обучението? На ниво ли е?
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #3 -: 23.12.2010, 10:47:26 »

По принцип молекулярната ме влече повече, защото на Запад се търсят повече специалисти в тази насока, но пък програмата ми се струва малко непълна, поне новата от 2010. А как ти се струва обучението? На ниво ли е?
Да ти кажа според мен в някои насоки програмата е по-добра от нашата, но все пак има нужда от още доизкусоряване. Иначе и в горния пост написах, че обучението е на ниво, но все пак основното зависи от теб. Не очаквай някой да ти налива в главата, трябва да търсиш допълнително инфо.
Активен

invictus07

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #4 -: 23.12.2010, 11:08:04 »

Благодаря ти много за помощта :) Мисля да пиша на първо място молекулярна, а медицинската да я оставя като резервен вариант.
Активен

Калински

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 520
  • Екология на БТП
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #5 -: 28.12.2010, 18:13:49 »

Екология на БТП и Екология и ООС са най-добрите специалности в био факултета, другото е само пълнеж :-P
« Последна редакция: 28.12.2010, 18:23:44 от Калински »
Активен

forumec

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #6 -: 29.12.2010, 23:22:53 »

Хаха, бисери.

Най-добрите и перспективни специалности са в областта на микронауките и молекулярните технологии: Молекулярна биология, Биоинформатика, Медицинска биология. Също и Биотехнологична микробиология, молекулярна биология и биотехнологии, генетика и т.н.

Да не говорим молекулярната биология колко пари е докарала на факултета :Р
Активен

Glezoran4o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #7 -: 23.02.2011, 18:28:26 »

Нито едното, нито другото ( без никой да се обижда) ;) :)
Активен

Truther

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #8 -: 23.02.2011, 20:16:48 »

Да не говорим молекулярната биология колко пари е докарала на факултета :Р

В голяма заблуда си!
Активен

indecency

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #9 -: 07.04.2011, 22:31:05 »

Молекулярна биология ... доволна съм и ми е интересно и ми харесва начина на обучение. А и до колкото имам информация /която е оскъдна/ , Медицинската и Молекулярната се изучават много сходни неща , особено първата година, + , - нещо ...
Активен

forumec

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
Re:Молекулярна или медицинска биология
« Отговор #10 -: 08.04.2011, 09:29:10 »

Да не говорим молекулярната биология колко пари е докарала на факултета :Р

В голяма заблуда си!
Информирай се малко... Нито една катедра няма толкова приходи от научна дейност колкото Молекулярна биология и физиология на растенията...

Да не говорим, че биохимиците нямаха пари да ни пуснат една електрофореза да направим, а при молекулярната биология не мога да си спомня вече колко направихме :)
Активен