argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За материалите за Магистратурата СТ 1 г.  (Прочетена 2806 пъти)

bvu

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Здравейте колеги,
както е известно, материалите за магистратурата по
Софтуерни технологии -1г. се качват на определен е-мейл в abv,
на който всеки от курса знае паролата.
От няколко дена всички файлове в кутията и DOX-а са изтрити.
Човешка/машинна грешка ли е това, или?
« Последна редакция: 16.02.2011, 19:11:09 от Светослав Енков »
Активен

DrCIH

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:за материалите по СТ
« Отговор #1 -: 15.02.2011, 22:21:24 »

Да ти кажа, не мисля че е човешка грешка. За машинна не знам. За да е човешка грешка, трябва да има бутон изтрий всичко. Такъв няма. Освен това в абв като триеш нещо, той те пита дали искаш да го изтриеш. Познавайки колегите си няма толкова прости, че при такива мерки да го направят по погрешка. Записването и следенето на логове е платена услуга в абв, така че няма как да намерим човека.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:за материалите по СТ
« Отговор #2 -: 16.02.2011, 10:12:10 »

По принцип отдавна се чудя на недоразумението "обща поща в АБВ" (нека уточня - от гледна точка на сигурността и правилата, както и от правилата за използване на "поща" - в АБВ тя е "лична")? Има толкова безплатни хостинги, както и услуги като keepandshare, пък и мисля че дори един платен хостинг е по силите на една група или поток. Е, малко по-трудно ще е 'качването', но ще е по-сигурно.

Както и да е - може да е и системна грешка, ако мейлите седят, а са изтрити само DOX файловете. Може все пак да попитате съпорта на АБВ.

Нека уточня и друго - съжалявам за загубените ви материали, аз давам материали в помощ на студентите, както и съм качил на моят личен хостинг нужните материали и давам на студентите. Мисля да ги сложа вече в сайта на факултета, защото там им е мястото (от другата учебна година). Администраторите на ФМИ правят и FTP достъп на преподаватели и студенти, ако се обосноват и няма нарушение на авторски и лицензни права.
Активен

DrCIH

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re:за материалите по СТ
« Отговор #3 -: 16.02.2011, 10:15:33 »

Ами да ти кажа напълно си прав за АБВ, но хората така решиха и ние смятаме, че между нас няма да има кой да прави такива неща, защото все пак сме хора на поне 23. След случката се замислих дали да не пусна у нас един FTP сървър и да качвам каквото имам аз. ;)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:за материалите по СТ
« Отговор #4 -: 16.02.2011, 10:33:10 »

Знам, така е по-лесно и по-удобно с обща поща, но е абсолютно рисковано. Все пак тия общи пароли се 'разчуват' и всеки може да ги изтрие. Все някой ще има копие на всички материали - сменете паролата, направете нова поща и ги качете отново! Желая ви успех на изпитите!
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:за материалите по СТ
« Отговор #5 -: 16.02.2011, 11:22:51 »

Студентите в нашия факултет (ХФ) също имаха такава практика с обща поща, но често имаше инциденти, например изтриване или еднолично хрумване. Това между другото няма как да се избегне ако всички имат равни права, напр. ftp сървър.

Това, което им предложих е e-mail alias в ПУ, в който се записват всички студенти от курса със техните ЛИЧНИ пощенски кутии. Така обменят информация, а това е полезно и за преподавателите, които искат да се свържат с целия курс. Наколко випуска тази схема работи.

Друга интересна опция за това е подобно на "Учебни материали (неофициални)" на ФИСН, които поддържа Васко. Това е изключително популярно в техния факултет и изглежда много се харесва на студентите.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:за материалите по СТ
« Отговор #6 -: 16.02.2011, 11:49:01 »

Е, разбира се, в никакъв случай равни права. Администратор. Или всички качват, само 1 маха.

И сайта на ФМИ има подобна секция, но е официална. И трябва съгласието на преподавателя. http://fmi.uni-plovdiv.bg/index.jsp?id=864&ln=1
« Последна редакция: 16.02.2011, 11:54:20 от Светослав Енков »
Активен

outlaw.dll

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #7 -: 19.02.2011, 17:56:50 »

Гадна работа наистина...
Аз имам копия на всички материали, включително и тези от първия семестър.
Сега погледнах отново общата поща на курса ни и забелязах, че част от материалите от този семестър са качени отново.
Добавих и тези по "Защита на информационни системи", защото липсваха.

:beer:
Активен
Console.WriteLine("www.google.com");

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #8 -: 21.02.2011, 09:42:40 »

Добавих и тези по "Защита на информационни системи", защото липсваха.
Това не е ли сарказъм   :wink: :-D
Активен
А.Пенев

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #9 -: 21.02.2011, 10:30:34 »

Не е - тва не е Защита на споделена АБВ поща!
Активен

outlaw.dll

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #10 -: 24.02.2011, 12:55:04 »

Незнам дали е сарказъм, но идеята с общата поща е на преподавателите ни, не наша.  :wink:
Факт е, че отново материалите са изтрити...  :bravo:
Активен
Console.WriteLine("www.google.com");

bvu

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #11 -: 24.02.2011, 17:10:36 »

Материалите не са изтрити. Има ги rar-нати в DOX-a. Плюс текстов файл с благопожелание за този, който ги изтрие пак.  :wink: 
Изводът е: Сваляй бързо, докато има.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #12 -: 24.02.2011, 18:32:19 »

Сменете паролата, де!

Ако идеята е на преподавателите, е лошо! Те могат да поискат и да поддържат FTP пространство в сърверите на FMI, но няма да можете вие да си качвате свободно и няма да има 'пищови' и тежка артилерия, може би?
« Последна редакция: 24.02.2011, 20:21:21 от Светослав Енков »
Активен

outlaw.dll

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #13 -: 24.02.2011, 20:37:07 »

В пощата се качват само материалите предоставени от преподавателите,  никакви пищови и други огнестрелни оръжия няма.   :haha:
А отностно материалите - бяха изтрити, но ги качих пак.   :beer:
« Последна редакция: 24.02.2011, 20:40:27 от outlaw.dll »
Активен
Console.WriteLine("www.google.com");

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #14 -: 24.02.2011, 20:40:06 »

Значи преспокойно може да се каже на преподавателите да помолят админите да направят секция в сайта и да си ги сваляте от там.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #15 -: 25.02.2011, 22:10:47 »

Специално за магистърската програма по Софтуерни технологии се работи по система, която наред с другите неща ще обхване и предоставянето на материалите в електронен вид на студентите. Този вариант с общия e-mail е доста странно решение, но доколкото знам се практикува от няколко години насам. Сега за първи път чувам за недобронамерени действия. Хора всякакви.

Следващата седмица системата ще бъде пусната и студентите от магистърската програма по СТ ще имат достъп до нея. Така, че третия триместър вероятно няма да се налага да разчитат на несигурната обща поща.

Използвам темата да напомня на студентите, че за да имат достъп до въпросната система е необходимо да си направят регистрация във Focus, тъй като оторизацията ще се извършва от там. И това е желателно да стане преди 06.03.2011, тъй като е планирано изпита на тази дата да се провежда електронно.
« Последна редакция: 25.02.2011, 22:12:25 от emil »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #16 -: 26.02.2011, 01:38:12 »

Ето, чудесна новина.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #17 -: 05.03.2011, 11:18:50 »

От вчера - 04.03.2011, въпросният портал - DeLC е online и студентите от магистърската програма  "Софтуерни технологии" (1 г.) и (2 г. I и II курс) имат достъп до него с валиден акаунт във Фокус.

При проблеми с достъпа до портала могат да пишат на delc @ uni-plovdiv.bg (разбира се без интервалите).

Една от предоставените услуги е под формата на "хранилище" за различни видове документи, където има и свободна секция за качване на материали от самите студенти. Предвид случките с общата поща за сега студентите нямат права за премахване на документи от тази секция.

В този смисъл мисля, че темата е изчерпана и предлагам да бъде заключена.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:За материалите за Магистратурата СТ 1 г.
« Отговор #18 -: 05.03.2011, 17:29:29 »

Заключвам темата!
Активен